Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: Košický hokej sa pripravuje na oslavy svojej storočnice – Ján Sliačan

Pripomenie si najslávnejšie kapitoly svojich bohatých a úspešných dejín

Ani sa to nechce veriť, že hokej v Košiciach v závere roka oslávi svoje storočné jubileum. Veď ani Bratislava, Vysoké Tatry či Poprad nemajú dlhšiu tradíciu a na slovenskej hokejovej mape sa objavili až po nás. Samozrejme, dodnes sa vedú spory, či prvý oficiálny zápas sa uskutočnil v Bratislave, alebo v Košiciach, ale nášmu mestu nikto nechce uprieť prvenstvo v usporiadaní premiérového hokejového turnaja na Slovensku. Uskutočnil sa už v decembri 1922 za účasti štyroch klubov – ČsŠK, Slávie, Törekvésu a Makoaha. Jednoznačným víťazom bez straty bodu a so skóre 34:2 sa stal ČsŠK.

 

To prvé historické hokejové stretnutie na Slovensku sa uskutočnilo v roku 1921, konkrétne 18.decembra. Proti sebe nastúpili ČsŠK /Československý športový klub/ a KAC /Košický atletický klub/. Ten prvý tvorili predovšetkým českí vojaci, ktorí sa udomácnili v početných kasárňach v meste, v druhom boli domáci športovci najmä maďarskej národnosti. Inými slovami možno povedať, že hrali proti sebe učitelia a žiaci. Príslušníci armády už mali čosi za sebou, naši však boli pozornými žiakmi. Výsledok 12:2 v prospech ČsŠK hovorí za všetko. Aj po takmer sto rokoch nám atmosféru tohto prvého zápasu na Slovensku približuje správa z košických novín:

 

„Hockeyová sezóna v Košiciach sa sľubne započala k nemalému potešeniu našich športovcov. Pomaly sme mysleli a úplne verili, že splesnejú našim hockeystom palce niekde v košoch, než sa dožijeme toho, že v Košiciach uvidíme hockey, lebo mali sme skúsenosť z predošlých rokov: nedeľa minulá nás však poučila, že náhľady naše boly nesprávne. Naše obecenstvo viac menej maďarské nemalo o hockeyi tu žiadneho úsudku a len obmedzovalo sa na čítané správy v novinách zo sporov medzinárodných alebo i domácich /českých – pozn. aut./  zápasov v hockeyi a väčšina ich bola, ktorá ešte vo svojom živote snáď tento nevidela hrať, čo sme pozorovali, vysvetľujúc si tento tak či onak. Bolo to na nich vidieť, lebo divili sa každému pohybu hráča veľmi... Nedeľňajší zápas mal v sebe tiež niečo zvláštneho. Pohoda, ktorá trvala bola práve ako tomu stvorená a taká ako sme si priali. Zápas mal ohromnú návštevu, asi 2-3000 osôb. Okolo druhej hodiny drôtené ploty klzišťa počaly sa obklopovať a kým počal boj bolo vidieť dookola hlavu na hlave, čím je dokázané, že nielen football ale i hockey ovláda tu úplne svoje miesto. Veď to bola novinka – niečo neznámeho!“ /Text je v originálnom vtedajšom jazyku tak, ako ho zverejnil Slovenský východ/. Ešte na vysvetlenie – tento historický zápas sa hral v Mestskom /vtedy v Sokolskom/ parku, kde boli v lete tenisové kurty, v zime ľadová plocha na hokej. Hokej sa súťažne hrával v Mestskom parku až do roku 1959, keď postavili umelú ľadovú plochu, ešte bez zastrešenia, tam, kde dnes stojí celý komplex Steel arény, košického štadióna Ladislava Trojáka aj s hotelom Aréna. Len pre zaujímavosť – Bratislava už mala hokejový štadión s umelou ľadovou plochou v roku 1940. Nemožno však nespomenúť aj veľmi jednoduché ihrisko na hokej v lokalite Tri hôrky pri bývalej tehelni, ktorá sa rozprestierala medzi dnešnými ulicami Moldavská cesta, Trieda SNP a Bernolákova. Už len preto, že s hokejom tu začínal práve legendárny Ladislav Troják. Tu spoznal čaro a príťažlivosť hokeja. 

 

„BANDY“ BOL NAKONIEC BRZDOU

Košice sa skutočne stali priekopníkom najrýchlejšieho kolektívneho športu na Slovensku, ale jeho rozvoj zmrazil konzervativizmus miestnych hokejových funkcionárov. Tí veľmi dlho lipli na hre s loptičkou, teda na tzv. bandy hokeji. Ten sa vyznačoval tým, že sa hral bez mantinelov, čiary sa robili na ľade bielou farbou a podobne ako vo futbale sa hralo na auty a rohy. Jedno mužstvo tvorili siedmi hráči, brány boli približne trikrát väčšie ako pri kanadskom hokeji /cca 3x2 m/, zápas pozostával z dvoch polčasov /2x30 min./, namiesto puku sa používala kožená loptička, ktorú hokejisti „naháňali“ krátkymi, dolu zahnutými palicami. Bandy hokej sa dodnes hráva predovšetkým v Rusku a Škandinávii.

 

Kanadský hokej si na Slovensku začal raziť rýchlu cestu v roku 1924 po zimnej olympiáde Chamonix. V Košiciach sa však udomácnil až o päť rokov neskôr, napriek tomu, že rôzne majstrovské súťaže sa už hrávali v kanadskom hokeji a o „bandy“ už kluby strácali záujem. Košická Slávia sa sícepokúšala o udomácnenie kanadského už v roku 1925, ale nenašla pochopenie pre zriadenie plochy už s trvalými mantinelmi. ČsŠK Košice si však zaslúži uznanie za to, že patril medzi prvých päť klubov na Slovensku, ktoré 31. decembra 1929 vo V.Tatrách založili Slovenskú župu kanadského hokeja, ktorej členmi okrem neho boli Ski klub Bratislava, ŠK Vysoké Tatry, Slávia B.Bystrica a ŠK Žilina.

Do postupu VTJ Dukla Košice medzi čs. hokejovú elitu v roku 1964 pretieklo však Hornádom ešte veľmi veľa vody...

 

NEZMAZATEĽNÁ STOPA

Košice sa do najslávnejších kapitol slovenských hokejových dejín zapísali veľakrát. Predovšetkým tým, že Československu dali prvého reprezentanta, olympionika i majstra sveta zo Slovenska – košického rodáka Ladislava Trojáka. Z dnes už neexistujúcej tehelne sa dostal nielen do slávneho LTC Praha, ale i do Siene slávy svetového hokeja v kanadskom Toronte a to v roku 2011, teda 63 rokov po svojej tragickej smrti /1948/. Po prvýkrát obliekol čs. reprezentačný dres v decembri 1934, ďalším dvom Slovákom sa to podarilo až v roku 1946, teda po dvanástich rokoch od jeho debutu. Nečudo, že po L. Trojákovi nesie meno aj moderná Steel aréna.

 

Zo slovenských miest sa iba Košiciam podarilo dvakrát radovať z titulu majstra Československa a v celých dejinách elitnej čs. súťaže, ktorá sa začala v ročníku 1936/37 iba dve mestá – Košice a Pardubice ani raz nevypadli z I.ligy! Takže je nám skutočne čo závidieť a máme dosť dôvodov na solídne, ba honosné oslavy hokejovej storočnice.

 

Po vzniku samostatnej SR a v tejto súvislosti s vytvorením najvyššej slovenskej súťaže košickí hokejisti, bez ohľadu na zmeny názvu klubu, stále v nej patria medzi elitu, vybojovali 8 titulov majstrov krajiny, a iba raz, v nešťastnej sezóne 2020/21 sa neprebojovali do play-off. Mnohí odchovanci košického hokeja, alebo tí, ktorí sem prišli síce ako talentovaní hráči, ale bez patričných skúseností, sa na košickom ľade stali hokejistami, o akých je záujem aj v najkvalitnejšej súťaži na svete – kanadsko-americkej NHL. Okrem toho sa s nimi možno stretnúť v elitných ligách v Rusku, Švédsku, Fínsku, Nemecku, Švajčiarsku a ďalších krajinách.

 

Košice sa môžu pochváliť dvoma svojimi rodákmi, ktorí domov priviezli neobyčajne vzácnu trofej pre víťazné mužstvo v súťažnom ročníku NHL – Stanleyho pohár, a to Jiřím Bicekom a Erikom Černákom. Ten dokonca dokázal to, čo sa asi nepodarilo nikomu v bohatých dejinách NHL – štartoval iba v dvoch ročníkoch tejto najobdivovanejšej lige na svete a dvakrát bol členom tímu, ktorý dlhú a náročnú súťaž dokončil prevzatím tejto trofeje. Tá má aspoň na americkom kontinente vyššiu hodnotu, než pohár pre majstrov sveta.

 

AKÉ BUDÚ OSLAVY?

Napriek tomu, že vedenie HC Košice pripravuje oslavy 100.výročia zrodu hokeja v Košiciach už niekoľko mesiacov, jeho zástupcovia o nich hovoriť veľmi nechcú. Z jednoduchého dôvodu – nikto dnes nevie, ako sa v súvislosti s koronavírusom budú meniť rôzne hygienické opatrenia, konkrétne ich sprísňovanie. V každom prípade oslavy majú byť skutočne dôstojné aj zaujímavé, bez ohľadu na to, či pôjde o ich športový, alebo spoločenský charakter. Tak napríklad pred jednotlivými domácimi majstrovskými stretnutiami si diváci vypočujú kapitoly z dejín košického hokeja. Potom každá z legiend /a je ich skutočne dosť/ bude predstavená a divákom sa prednesie jej stručný hokejový životopis. Ráta sa aj s ďalším vyvesovaním dresov tých najslávnejších hráčov pod strechu Steel arény, košického štadióna Ladislava Trojáka. Zatiaľ je ich tam päť /sú na nich mená Jiřího Holečka, Bedřicha Brunclíka, Jana Selveka, Igora Libu a toho, ktorého meno nesie tento komplex – teda Laca Trojáka/. Jednotlivé akcie sa začnú už pri domácej premiére nového extraligového ročníka 26. septembra pred stretnutím so Slovanom Bratislava. Funkcionári HC Košice však rátajú so všetkými možnými situáciami, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s predpokladaným rozšírením pandémie. Teda aj s tým, že časť akcií a podujatí na počesť 100.výročia organizovaného hokeja v Košiciach sa dokonca v najhoršom prípade presunie na budúci rok...

Foto a reprofoto: R. BERENHAUT

Takto sa hrával bandy hokej v Košiciach v 20. rokoch minulého storočia. Dejiskom takýchto stretnutí bolo prírodné ihrisko v Mestskom /vtedy Sokolskom/ parku.

Takto sa hrával bandy hokej v Košiciach v 20. rokoch minulého storočia. Dejiskom takýchto stretnutí bolo prírodné ihrisko v Mestskom /vtedy Sokolskom/ parku.

Hokejisti Lokomotívy Košice zo začiatku druhej polovice minulého storočia. Súčasťou tohto mužstva boli aj Ladislav Kmetz /druhý zľava/, vynikajúci tenista, o ktorého mala záujem aj Sparta Praha, vedľa neho Ladislav Oľhava, neskôr jeden zo zakladateľov úspešného športového odvetvia na Slovensku – orientačného behu.

Hokejisti Lokomotívy Košice zo začiatku druhej polovice minulého storočia. Súčasťou tohto mužstva boli aj Ladislav Kmetz /druhý zľava/, vynikajúci tenista, o ktorého mala záujem aj Sparta Praha, vedľa neho Ladislav Oľhava, neskôr jeden zo zakladateľov úspešného športového odvetvia na Slovensku – orientačného behu.

Trio Dukly, ktoré sa zaslúžilo o historický postup košického hokeja medzi čs. elitu. Zľava: Petr Bavor, Jan Rezler a František Kolláth.

Trio Dukly, ktoré sa zaslúžilo o historický postup košického hokeja medzi čs. elitu. Zľava: Petr Bavor, Jan Rezler a František Kolláth.