Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ševčovič či Harabin? – Vladimír Dobrovič

Aj keď sme ešte len pred prvým kolom prezidentských volieb zamýšľam sa už nad potenciálnymi účastníkmi druhého kola, ktoré rozhodne o novej hlave štátu. Údajné prieskumy do prvej štvorice zatiaľ favorizujú eurokomisára Maroša Šefčoviča, vedca Roberta Mistríka, sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina a predsedu Mostu-híd Bélu Bugára.

 

Aj medzi zvyšnými kandidátmi sú však zaujímavé mená, ktoré dostanú väčšiu či menšiu podporu voličov. Spomedzi nich, zrejme najväčšiu podporu získajú poslanci NR SR Marian Kotleba a Milan Krajniak, samozrejme, aj  bývalý poslanec František Mikloško.

 

V súboji o postup do druhého kola, v ktorom sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o novej hlave štátu, síce nikoho nemôžeme dopredu odpísať, osobne sa však domnievam, že z avizovanej prvej štvorice to bude nakoniec labutia pieseň  postupného odchodu pre Bélu Bugára. Napodobní tak predchádzajúcich omnoho silnejších predsedov politických strán, keď si prezidentskou kandidatúrou podpílili pod sebou omnoho silnejší konár.

 

V prípade, že sa advokátka Zuzana Čaputová vzdá v prospech Roberta Mistríka dá sa očakávať, že s podporou najsilnejších opozičných strán a spriaznených médií zvedie tvrdý boj o druhé kolo. Na jeho veľkú smolu sa však konečne verejne ukáže, že väčšina Slovákov má už proamerickej propagandy o západnom štýle života dosť. Naši ľudia si prajú opätovné sociálne istoty, o ktoré prišli po novembrovom prevrate, a nie neistotu závislú od zahraničného a domáceho kapitálu zdierajúceho všetkých tých, ktorí sa živia vlastnou prácou a umom.

 

Dlhoročné pôsobenie Maroša Ševčoviča v európskych politických štruktúrach nášmu eurokomisárovi tiež nepomôže. Vďaka voličskému potenciálu strany Smer-SD, najsilnejšej politickej strany na Slovensku, sa však asi dostane do druhého kola. V súboji o prezidentský palác ale s najväčšou pravdepodobnosťou narazí na Štefana Harabina. Silne proslovensky orientovaného a konajúceho veľkého „človeka“ dohliadajúceho na dodržiavanie zákonnosti všetkými občanmi, vrátane tých, kvázi nedotknuteľných, či už pre veľký majetok alebo ich politický vplyv. Mnohí voliči sa nádejajú, že odpolitizovanie súdnictva, nekompromisný protikorupčný boj, dodržiavanie všetkých zákonov, samozrejme, zrušenie zlých zákonov a prijatie spravodlivých zákonov pre všetkých sú zárukou pozitívnych zmien na prospech Slovenska. Prezident je práve tou osobou, ktorá v konečnom dôsledku zákony podpisuje a zastupuje našu republiku aj navonok, pri podpisovaní rozhodujúcich medzinárodných dokumentov s vplyvom na Slovensko.

 

Kto sa stane naším prezidentom, závisí od nás všetkých. Komu záleží na tom, aby novozvolený prezident zastupoval aj jeho príde k volebným urnám prejaviť svoju voľbu.