Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ľadový dóm na Hrebienku sviatočným magnetom

Do Vysokých Tatier sa v tomto predvianočnom čase vraciame ešte raz. S pozvánkou. Na Hrebienku nad Starým Smokovcom vznikla pred niekoľkými rokmi tradícia ľadových dómov, ktoré patria medzi sezónne atrakcie našich veľhôr. Ide o tradíciu umeleckú, spojenie ľadu ako materiálu, sochárstva ako umenia a hudby ako prostredie umocňujúcej duchovnej potravy. Tohto roku je interiér ľadového dómu vytvorený v dodnes obdivovanom antickom stavebnom slohu, ktorý nás aspoň na krátky čas vracia do hlbokej minulosti ľudstva. Nakoniec, posúďte sami z našich fotografií, ako to na Hrebienku vyzerá. Nielen ľadové, ale aj drevené plastiky poväčšine huňatých obyvateľov Tatier, pomiešané  s kovovou vežou z Pizze, eifelovkou a ďalšími výtvormi, sú zaujímavé najmä pre malých návštevníkov našich veľhôr. Selfy fotografie tu budú cvakať jedna po druhej...

 

Vo vyšších polohách je snehu bohatšie, tečúca voda sa mení na prekrásne ľadopády, ale pri kolísaní denných a nočných teplôt vďaka inverzii sú aj chodníky šmykľavejšie a je na nich  potrebná zvýšená dávka opatrnosti. Ale najmä vhodnej, sneh a ľad zdolávajúcej obuvi. Platí teda, aká hlava, taká obuv!

 

Aby sme nezabudli, na prelome januára a februára budúceho roka bude  na Hrebienku (v tesnom susedstve kupoly Ľadového dómu) opäť ďalší z tatranských trhákov – medzinárodný festival ľadových sochárov z celého sveta. Máme sa na čo tešiť, len keby sa príroda zľutovala a nadelila Tatrám  snehu trochu štedrejšie a nám aspoň na chvíľu kúzlo a čaro pravej slovenskej zimy. Buďme však optimisti a tešme sa na čarovné kúzlo vianočných sviatkov.  Šťastné a veselé! 

Aj takéto pravé poludnie býva na Hrebienku

Aj takéto pravé poludnie býva na Hrebienku

Ľadový dóm čaká na sviatočný turistický nával

Ľadový dóm čaká na sviatočný turistický nával

To budú selfíky!

To budú selfíky!