Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ľadová PSK aréna sa stáva realitou

V Prešove sa všetko nové rodí akosi ťažkopádne a bez neodmysliteľného nadšenia. Výnimkou nebola ani krytá umelá ľadová plocha, po ktorej volali najmä nadšenci ľadového hokeja a krasokorčuľovania, predovšetkým z radov mládežníckych kategórií. Mesto sa prakticky nebolo schopné dohodnúť na výbere miesta a spôsobe jej realizácie i neskoršej prevádzky so žiadnym partnerom (smutným príkladom je situácia so Zimným štadiónom,  ktorý bol desaťročia základňou prešovských ľadových športov a ich úspechov), takže do riešenia problému sa musel vložiť Prešovský samosprávny kraj. Pri sledovaní investícií krajskej samosprávy je potrebné konštatovať, že nebyť jej „vloženia sa do veci“, množstvo rôznych projektov na území krajského mesta i mimo neho by zaspalo ani nie na pol cesty.

 

Na radosť mnohých Prešovčanov, športových funkcionárov a rodičov maloletých detí, ktorí majú záujem na tom, aby ich ratolesti aktívne športovali, výstavba novej zimnej tréningovej haly s umelou ľadovou plochou, ktorej oficiálne pomenovanie je už vlastne určené – PSK aréna -  sa stáva pomaly a iste realitou. Hala, ktorej nosnou konštrukciou sú oceľové stavebné diely, dostáva svoju tvár v areáli Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej na sídlisku Sekčov, pričom zriaďovateľom tejto vzdelávacej inštitúcie je Prešovský samosprávny kraj. Finále hrubej stavby je naplánované na koniec septembra (plus – mínus niekoľko dní s ohľadom na počasie). Po tomto termíne sa začne s vnútornými úpravami a inštaláciou technologického i technického zázemia. S hrubou stavbou boli súčasne riešené aj všetky energetické prvky, takže žiadne dodatočné rozkopávky alebo stavebné či technické „prerábky“ by nemali ohroziť ani konečný termín odovzdania stavby (jej generálnym dodávateľom je spoločnosť Strojspiš). A keďže už v terajšom čase je rozbehnuté verejné obstarávanie aj neodmysliteľnej rolby a dokonca aj mantinelov, konečný termín by nemalo ohroziť prakticky nič. 

 

Projekt PSK aréna je združenou investíciou Prešovského samosprávneho kraja, štátu a spoločnosti Ken-Ex. Krajská samospráva sa na výstavbe haly podieľa sumou 600 tisíc €, 200 tisíc pridáva štát a ďalších 800 tisíc spoločnosť Ken-Ex. Už samotné umiestnenie PSK arény určuje, že vítaní na jej ľadovej ploche budú predovšetkým členovia a funkcionári žiackych a dorasteneckých klubov ľadového hokeja a krasokorčuľovania, no na svoje si príde aj prešovská verejnosť v rámci vyhradených hodín. Aký bude osud „starého“ zimného štadióna, ktorý sa utápa v žabomyších vojnách medzi úradníkmi (i poslancami) radnice, keďže ide o majetok mesta,  a prenajímateľskými spoločnosťami? To dnes netuší nikto, ale všetci, ktorí sú nútení využívať jeho „služby“ najmä v súčasnej dobe, budú radi, že prídu do iných, ľudsky a športovo kvalitnejších podmienok. Nuž, nech sa PSK aréna stane už tejto zimy novým domovom športov na ľade, ktoré kedysi tak preslávili túto metropolu Šariša!