Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ďakujem M. Jankovskej za kus dobrej roboty, opozícia šíri nenávisť – Robert Fico

Bratislava 3. septembra (TASR) – Predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico poďakoval štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej (Smer-SD), ktorá sa v utorok vzdala funkcie, za kus dobrej roboty. Celý prípad vníma ako bublinu, rovnako ako v prípade kauzy piešťanského CT. Opozíciu nazval bandou komediantov, ktorej ide len o šírenie nenávisti a neopodstatnených obvinení. Reagoval tak na snahu opozície odvolať premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) aj po tom, čo sa Jankovská vzdala svojho postu.

"Je tragikomické sledovať daňového podvodníka Igora Matoviča, ktorý sa osobne stretával s obvineným Marianom K., ako poskakuje pred ministerstvom spravodlivosti a hovorí o odvolávaní štátnej tajomníčky za akúsi nepotvrdenú a ničím nepodloženú SMS komunikáciu medzi obvineným Marianom K. a štátnou tajomníčkou Jankovskou," vyhlásil Fico. Tvrdí, že je rovnako tragikomické pozerať sa na bilbordy poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej, na ktorých hovorí, že zoberie majetok podvodníkom. "Väčší podvodník, ako je pán Andrej Kiska, vedľa ktorého stojí, neexistuje," tvrdí Fico.

Predseda Smeru-SD uviedol, že je potrebné sa vážne zamyslieť nad slovami Jankovskej, že telefón Mariana K. bol niekoľko mesiacov v rukách človeka, ktorý s ním mohol robiť, čo chcel. "Falšovať, dopĺňať, vymýšľať. Som presvedčený, že ide o rovnakú bublinu, ako napríklad v prípade kauzy piešťanského CT, kde bola na začiatku celá vina hádzaná na stranu Smer - SD a kde celá kauza skončila pri opozičnom poslancovi Alanovi Suchánkovi," povedal Fico.

Jankovská v utorok oznámila, že končí vo funkcii štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti pre tlak, ktorý sa dotýka jej rodiny. Avizovala, že chce ďalej pôsobiť ako sudkyňa. Národná kriminálna agentúra vykonala v auguste u Jankovskej zaisťovacie úkony, odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala totiž Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom K. Jankovská akékoľvek kontakty s ním v utorok opätovne odmietla. Marian K. je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Obžalovaný je tiež v prípade kauzy zmeniek TV Markíza.

Jankovskej koniec žiadala opozícia, ktorá chce pre ňu aj v piatok (6. 9.) na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolávať premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Šéf kabinetu opakovane vyhlásil, že pokiaľ by sa potvrdili podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiadal by ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o návrh na jej odvolanie. Zotrvanie vo funkcii kritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Líder opozičného OĽaNO Igor Matovič v utorok vyhlásil, že premiér odmietol využiť svoju kompetenciu a odvolať štátnu tajomníčku, preto ho chcú naďalej odvolať. Pellegrini naopak dúfa, že Matovič a líder SaS Richard Sulík budú nasledovať kroky Jankovskej a odídu z politického života pre svoje stretnutia s Marianom K.