Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čo so stromčekmi po Vianociach? – Vladimír Mezencev

Niekoľko týždňov na prelome rokov rieši väčšina z nás problémy s vianočnými stromčekmi. Akosi sme si už zvykli na to, že na rodnom Slovensku náš typický produkt vytláčajú jedličky z Dánska, i keď nad touto realitou mnohí z nás ešte dlho budú nechápavo krútiť hlavami. I nad tým, že na sídliskách našich miest musíte v januári dávať pri prechádzaní pod blokmi zvýšený pozor, pretože sa môže stať, že vám niečo neočakávané pristane na hlave. Občas sa totiž stáva, že už nepotrebného stromčeka sa niekto zbaví jednoduchým vyhodením z balkóna na chodník...

 

Stáva sa aj to, že už nepotrebné symboly Vianoc skončia niekde pri kontajneroch a nikto nevie čo s nimi. Tí, ktorí odvážajú odpad si ich nevšímajú a tak veľmi dlho trvá než zmenia farbu a úplne vyschnú...

V Košiciach pred rokmi vznikla iniciatíva zbierať a voziť stromčeky do zoologickej záhrady, kde slúžili ako spestrenie jedálnička mnohým zvieratám. Žiaľ, potom ZOO, ktorá sama vyšla s touto iniciatívou, musela sa jej zriecť. Napriek upozorneniam, aby ľudia ich dôsledne zbavili od rôznych háčikov, na ktorých viseli ozdoby, nerobilo sa to a samozrejme, radšej byť bez takéhoto druhu potravy než riskovať vážne poranenie či dokonca úhyn zvierat.

 

Vo východoslovenskej metropole však spoločnosť KOSIT, zodpovedná za zber a likvidáciu odpadu v meste, našla východisko. V ôsmich mestských častiach je spolu 16 zberných miest na ktorých možno odložiť stromčeky až do konca februára a tie potom skončia ako kompost v mestskom záhradníckom a sadovníckom podniku. Odborníci predpokladajú, že sa k nim dostane až 40 ton zelenej suroviny, ktorá predtým skrášľovala naše príbytky.

 

S úplne novou iniciatívou však prišli opäť na východe. Mladí ľudia zo spoločnosti FABRIKA 48 zabezpečili jedenásť vianočných stromčekov v prenosných kvetináčoch, ktoré počas Vianoc dávali na prenájom firmám. Tu skutočne môžeme hovoriť o ekologickom prínose a v tomto prípade aj spoločenskom, pretože zisk z tohto prenájmu venovali košickej filiálke nadácie Ligy proti rakovine. Tej, ktorá je asi zo všetkých nadácii na Slovensku najtransparentnejšia a na ktorú ľudia vždy radi prispievali, najmä na tzv. Deň narcisov, kedy dobrovoľníci zbierajú mince i papierové eurá priamo v uliciach miest. Žiaľ, kvôli dlhému obdobiu pandémie sú aj jej príjmy výrazne nižšie.

 

Iniciátori z „fabriky“ veria, že k budúcim Vianociam si prenosné stromčeky objednajú už nielen firmy, ale aj rodiny. Teraz však bude zaujímavé, či si túto iniciatívu všimnú tzv. zelené a ekologické organizácie, teda ochranári prírody, či sa k nej pripoja a ako ju vlastne ohodnotia.