Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Členovia ÚSN sa zaujímajú o dianie na Ukrajine – Ján Sliačan

Únia slovenských novinárov /ÚSN/ je známa svojimi pravidelnými stretnutiami svojich členov, spojených so seminármi a besedami na aktuálne politické a spoločenské témy. Na týchto podujatiach vystupovali významné osobnosti nášho verejného života, vedy i kultúry, napr. Rudolf Schuster, Vladimír Mečiar, Ján Čarnogurský, Milan Melník, Viliam Fischer, Ján Soták, Pavol Kandráč, Pavol Kanys, Katarína Tóthová, Ján Tužinský... Tohtoročné septembrové stretnutie členov ÚNS sa nieslo v znamení situácie na území nášho výhodného suseda -na Ukrajine. V tomto prípade sa organizátori nemuseli obracať na nikoho cudzieho. Ako sa hovorí, vystačili s vlastnými silami. So svojimi príspevkami vystúpili skutoční znalci ukrajinského prostredia a politickej situácie na Ukrajine - novinári a publicisti Dušan Kerný a Vladimír Mezencev.


Prvý z nich absolvoval v júni mimoriadne zaujímavá cestu do západoukrajinského mesta Lipovec vo Vinnickej oblasti. Ide o mesto, ktoré sa natrvalo zapísalo do dejín Slovenska, i keď mnohí naši občania až donedávna o ňom vôbec nepočuli. V Lipovci sa nachádza pamätník - a to skutočne unikátny, ktorý vo svete asi nemá obdobu. Je postavený na pamiatku okupačnej armády, konkrétne armády vojnového Slovenského štátu a zároveň symbolom úprimných priateľských vzťahov medzi príslušníkmi ozbrojených síl, ktorí oficiálne pomáhali nemeckým nacistom bojovať proti Sovietskemu zväzu a domácimi, prevažne obyvateľmi ukrajinskej národnosti. Koľko síl stálo Lipovčanov po skončení Veľkej vlasteneckej vojny presvedčiť sovietske orgány aby sa na tento pamätník nepozerali ako na symbol okupácie, ale ako na dôstojnú pamiatku mŕtvym mladým Slovákom, ktorí tu zbytočne položili svoje životy a ich spolubojovníci, ktorí zostali nažive, tak nezištne v rámci svojich možností pomáhali miestnym prežiť vojnové útrapy. Dušan Kerný ako dlhoročný kvalitný novinár tento svoj pobyt na Ukrajine využil na otvorené besedy s Ukrajincami rôzneho sociálneho postavenia, od jednoduchých ľudí cez komunálnych politikov až po predstaviteľov štátnej moci.

Ďalší člen ÚSN -Vladimír Mezencev - navštevuje Ukrajinu častejšie a pravidelnejšie, v priemere dvakrát mesačne. Býva v blízkosti Košíc a tak má k našim východným susedom bližšie. O živote a dianí na Ukrajine pravidelne informuje na stránkach Slovenského rozhľadu v rubrike Z ukrajinského zápisníka.

Na seminári hovoril predovšetkým o ukrajinských médiách, pričom každá oblasť a prevažná väčšina rajónov vydáva stále ešte štátne noviny, predovšetkým týždenníky. Samozrejme, táto tlač je v štátnom ukrajinskom jazyku. Ako informoval kolegov a ďalších účastníkov tohto seminára, pre mnohých Ukrajincov ruština ako ich materinský jazyk zohráva v ich živote stále významnú úlohu a preto médiá v ruskom jazyku, či už tlač, alebo televízia, zohrávajú na Ukrajine stále významnú úlohu. Na Ukrajine vychádzajú denníky v ruštine, ale pritom podporujú takmer všetky kroky súčasnej ukrajinskej vlády, vrátane bojových akcií armády na východe krajiny proti proruským separatistom! Medzi našimi východnými susedmi je bežné označenie „ruskohovoriaci Ukrajinec“ čo je jeden z dôkazov toho, že zďaleka nie každý občan Ukrajiny, ktorý rozpráva po rusky doma, v práci i medzi priateľmi, je zástanca anexie Kryma, odtrhnutia Doneckej a Luhanskej oblasti a proputinovej politiky voči Ukrajine.

Táto akcia bola z technického hľadiska časovo obmedzená /objednávka sály na určitý počet hodín/ a tak neformálna beseda musela v určitom čase skončiť. Napriek tomu v ďalšej časti pokračovala „medzi štyrmi očami“. Bolo zaujímavé zistenie - koľko bratislavských novinárov - seniorom má svoje korene na súčasnej Ukrajine a tak nečudo, že sa intenzívne zaujímajú o dianie a život na východe od našich hraníc. Mali záujem aj o ukrajinské noviny, ktoré kolega V. Mezencev priniesol so sebou a tak ich im mohol podarovať.

Seminár potvrdil, že súčasný život a politické dianie na Ukrajine je pre členov ÚSN stále aktuálna a zaujímavá téma a ako sa jeho účastníci vyjadrili, budú veľmi radi, keď vedenie Únie slovenských novinárov pripraví takéto podujatie aj v blízkej budúcnosti.