Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čas sviatkov je stresový – Dušan D. Kerný

Americko-nemecký týždenník Politico má niekoľko dní hlavný titulok tohto znenia: Európsku úniu obvinili, že sa pokúša zrušiť Vianoce. O čo ide? Rozruch vzbudila tridsaťstranová inštrukcia z 30. októbra. Mala usmerniť komunikáciu, akú treba používať v aparáte EU, aby sa nikto necítil dotknutý. Jazyk má byť neutrálny a rešpektovať každého bez ohľadu na rasu, etnický pôvod, náboženstvo alebo presvedčenie, vek či sexuálnu orientáciu, má zohľadňovať LGBT komunitu. Pracovný dokument zapadá do plánu predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, aby sa vo všetkých materiáloch Únie používal jazyk zohľadňujúci rovnosť všetkých.

 

Bruselský novojazyk

Pracovný dokument – päťdesiatdeväťročnej komisárky Heleny Dalliovej po kritike stiahli. Inštrukcia trebárs konkrétne nabádala, že „nikdy nemožno používať oslovenie dámy a páni, ale len vážení prítomní. Pán či pani možno používať len keď oslovujeme konkrétne jednu osobu...“ Dalliová odporúča: treba sa vyhýbať vzbudzovaniu dojmu, že každý je kresťan. Nie každý oslavuje kresťanské sviatky a ani samotní kresťania si nepripomínajú vždy sviatky spoločne. Treba sa vyhnúť slovným spojeniam, ako napríklad „vianočný čas je veľmi stresový“. Namiesto toho treba hovoriť „čas sviatkov je stresový“. Takisto sa nemá používať termín „krstné meno“ ale používať treba „prvé meno“ (first name). Takisto netreba používať mená typické len pre jedno náboženstvo. Napríklad na označenie medzinárodného páru, medzinárodnej dvojice „namiesto Maria and John“ sa môže použiť „Malika and Julio“. Komisárka tiež radí, aby sa nahradili slová obsahujúce rodovú určenosť a používali rodovo neutrálne.

 

Prvú kritiku uverejnil bulvárny taliansky denník II Giornale, ale okrem pravicových politikov sa pridal aj priateľ Silvia Berlusconiho a bývalý predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Kardinál Pietro Parolin, jeden najvyšších predstaviteľov Svätej stolice, pre Vatican News povedal: „Samozrejme, vieme, že Európa vďačí za svoje jestvovanie a identitu mnohým, ale určite nezabúdame na to, že najmä – ak nie najväčšmi – za to vďačí kresťanstvu.“ Predstavitelia talianskej pravice protestovali, že „nemôžeme zrušiť naše dejiny a našu identitu, vzdať sa ich, tie musia byť rešpektované“. Pridal sa aj Matteo Salvini z pravicovej Ligy Severu sarkastickým napodobnením inštrukcie: „Mária je matka, Ján je otec, nech sú pozdravené sväté Vianoce, a dúfam, že to nikoho v Európe neurazí.“

 

Komisárka Helena Dalliová oficiálnym vyhlásením, datovaným 30. novembra 2021, stiahla inštruktáž sebakriticky priznávajúc, že nespĺňa potrebné požiadavky a treba ju prepracovať. Vyhlásila že išlo o vnútorný dokument pre komunikáciu pracovníkov Európskej komisie.