Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čaputová donútila Fica strihať 14-dňový meter – Štefan Nižňanský

Mnohí po prezidentkinom termíne zvraštili čelá. Živo si pamätáme, že prvá slovenská hlava štátu v sukni sa ani zďaleka nenáhlila obdobne smerovať Slovenskú republiku k predčasným voľbám ihneď - po krachu Igora Matoviča v premiérskej funkcii. Dokonca ani po následnom stroskotaní Hegerovej bárky.

 

Tradične je október mesiacom prefarbovania listov a vtákov sťahovavých. I mesiacom úcty k starším. Na Slovensku aktuálne mesiacom štátnikov. Je po voľbách, všetci máme plné zuby fanatických aktivistov, osočovania, obviňovania bez dôkazov aj lacného politikárčenia. No i nevzdelaných a nepripravených politikov s ich nenávistnými útokmi na súperov. Všetkých proti jednému, druhého proti tretiemu, štvrtého proti všetkým...

 

Prezidentka Zuzana Čaputová 2. októbra 2023 poverila zostavením vládneho kabinetu víťaza predčasných parlamentných volieb – predsedu strany Smer-SSD Roberta Fica. Jediného súčasného verejného činiteľa s rozmerom štátnika. A dala mu aj termín – dva týždne - hoci Ústava SR to vyslovene nepredpisuje.

Robert Fico teda strihá 14-dňový meter. Mnohí po prezidentkinom termíne zvraštili čelá. Živo si pamätáme, že prvá slovenská hlava štátu v sukni sa ani zďaleka nenáhlila obdobne smerovať Slovenskú republiku k predčasným voľbám ihneď - po krachu Igora Matoviča v premiérskej funkcii (30. marca 2021). Dokonca ani po následnom stroskotaní Hegerovej bárky (7. mája 2023).

Šéf smerákov Fico v tejto situácii nie je prvý raz. Ocitol sa už raz v pasci, keď v roku 2010 (ako víťaz volieb) nemal dostatočný koaličný potenciál a na čelo pravicovej vlády sa postavila Iveta Radičová. Situácia je dnes iná. Aj šéf slovenských sociálnych demokratov je už iný. Skúsenejší a zocelený tisíckami bodných aj sečných rán, utŕžených na bojových poliach politiky i diplomatického kolbišťa. Verme, že tiež poučený a obozretnejší pri výbere najbližších, ktorými sa obklopí v prípade možnosti riadiť štát.

 

Kým mainstreamové médiá sa podsúvaním informácii o stretaní a nestretaní sa lídrov nových parlamentných strán snažia neprípustne kreovať budúci vládny kabinet (podľa svojho vkusu), pre mňa osobne získava význam zjavná či skrytá symbolika.

 

Pohľad dopredu do kalendára na dátum vypršania prezidentkinho termínu: 16. október je vcelku zábavný. Dočítal som sa, že to bude Deň šéfov, Medzinárodný deň boja proti McDonald's, Svetový deň chleba aj Svetový deň chrbtice. Mne z toho vychádza jasné riešenie. Ale veď požijeme a uvidíme, priatelia...