Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čaputíno z bratislavskej kaviarne – Štefan Nižňanský

Pripájam sa k všetkým, ktorí sú presvedčení, že kampaň aj diskusia pred druhým kolom prezidentských volieb v Slovenskej republike stratila úplne zmysel. Ide už len o jasné deklarovanie hodnôt. A verte, že to budúci víťazi dokážu preukazovať presvedčivo a svojsky ešte pred vhodením lístkov do volebnej urny 30. marca 2019. Výsledok je predvídateľný, keďže všetci národne i kresťansky orientovaní voliči tvrdia, že nemajú z finálovej dvojice koho voliť. Uprednostnia volanie jarnej prírody s celodennými aktivitami od 7:00 hodiny rannej do nočnej 22:00 hod. Na rozdiel od nich sa ale neuveriteľne mobilizuje a neustále masíruje tábor kandidátky Čaputovej. Časť občanov má rada vždy a všade zmenu. Podporiť preto neznámu advokátku z Pezinka sa im javí rovnako veľkou a vtipnou výzvou, ako v novembrových prezidentských voľbách 2008 americkým voličom zvoliť za 44. prezidenta Spojených štátov prvého černocha. Barack Hussein Obama ich nesklamal, ako hlava únie pôsobil až dve funkčné obdobia do roku 2017. Ďalšiu podstatnú skupinu, ktorá pôjde voliť a dá svoj hlas neskúsenej prezidentskej kandidátke, tvoria slovenské ženy. Už len z princípu genderovej spolupatričnosti, no tiež pocitovo: „veď je to taká sympatická pani“... Máloktoré z nich si v horlivej dišpute s kamarátkami stihli položiť otázku, „aký môže byť skutočný motív čerstvo rozvedenej matky dvoch dcér vydať sa nepripravene na dosiaľ nepoznanú, riskantnú a v mnohom i nepredvídateľnú politickú scénu?“ˇ

 

Pre mňa osobne je pred druhým kolom, okrem výtlaku liberálnych médií a parlamentnej opozície, najväčším prekvapením masívna mobilizácia zahraničných voličov. Tisícky občanov SR z toho poldruha milióna dlhodobo žijúcich za hranicami vlasti neľutujú čas ani peniaze na letenky, pohonné hmoty či cestovné lístky. Cez internet a sociálne siete sa ich globalizačným ideológom podarilo presvedčiť, že to pre nich „musí byť dôležité!“ Preto pricestujú a budú voliť nielen z Rakúska, Maďarska či z Česka, no podľa aktuálnych poznatkov aj z Nemecka, Holandska, Švajčiarska, Francúzska a z Veľkej Británie. Napriek tomu, že ani najbližších päť rokov sa v žiadnom prípade nehodlajú presťahovať naspäť na Slovensko. Možno len s výnimkou tých pobrexitových...

Neoliberálna politická scéna nenecháva zmenu len na náhodu. Veď tie obrovské investície sa už musia nejako prejaviť a v dohľadnom čase tiež navrátiť. Siahli preto k stáročiami osvedčenej metóde vymývania mozgov. A nemyslím iba a len na rozprávku určenú najmenším čitateľom a poslucháčom s názvom „Zuzana Dievča, ktoré sa nebálo“ z pera Evy Borušovičovej s ilustráciami Mishy Chmeličkovej.

 

Závažnejším sa mi javí extrémistický škandál podporovateľov prezidentskej kandidátky pani Čaputovej. V diaľke už počujem dupot kopýt náhliacich sa eurokomisárov a členov kadejakých komisií Európskeho parlamentu z Bruselu a zo Štrasburgu v snahe preskúmať na Slovensku stupeň ohrozenia slobody a demokracie samotnou „demokratickou“ opozíciou. A možno aj zachrániť nejaký ten život. Áno, mám na mysli výhonky zasiatej a dlhodobo médiami aj aktivistami z protivládnych agentúr podporovanej nenávisti a netolerancie voči slovenskej štátnosti a pronárodne cítiacim občanom.

Mainstreamové médiá to tajili, spochybňujú aj zľahčujú, no myslím, že je dôležité o tom verejne hovoriť a zaujať i stanovisko. Práve preto, že duševní maloroľníci v oligarchických médiách koordinovane s treťosektorovými úderkami a parlamentnou opozíciou mali po celý uplynulý rok ústa plné falošných slov o „slušnosti, o zmene, nutnosti boja proti extrémizmu a o lepšom Slovensku“.

 

Jeden príklad za všetky. 17-ročný študent cirkevného Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave Emil H. sa prejavil častou návštevou početných vlasteneckých facebookových skupín. Uverejňoval v nich ale nenávistné statusy, prezentujúc svoj zvrátený a arogantný pohľad na spoločnosť s urážkami vlastenecky založených občanov. „Ja neverím tomu, akí hlúpi a nevzdelaní sú ľudia v tejto skupine. Nič neviete, ste neúspešní, a tak za svoje smutné životy viníte Ameriku, EÚ, mimovládky, aktérov, ktorí sa vaše životy snažia zlepšovať. Žijete v dierach, obliekate sa ako opice a jete veci, ktoré my bohatí dávame prasatám. Tak sa všetci radšej zabite, aby vaše hlúpe deti nemuseli robiť hanbu slušným a vzdelaným ľuďom. Za to, že žijete životy, ktoré sú horšie ako smrť, si môžete len vy sami. Vďaka Sorosovi a Denníku N má moja rodina super život, tak sa v mimovládkach zamestnajte aj vy!!!” napísal bezočivo, ale úprimne študent v jednom zo svojich príspevkov. A v ďalšom statuse hneď po prvom kole prezidentských volieb svoje pomýlené presvedčenie potvrdil nadšene víťazným výkrikom opice z Knihy džunglí: „Tak Čaputová vyhrala a prvé, čo spraví je, že zatočí s opicami a antisemitmi, ako ste vy. Členov tejto skupiny máme označených a budete prví, ktorých budeme strieľať. Nech žije EÚ! Nech žije Zuzana! Nech skape slovenská štátnosť a samostatnosť!!”   

Svoje nenávisti odieva do objektívnych právd – hľa, technika malých a neúprimných“, poznamenal začiatkom 20.storočia francúzsky spisovateľ Henry De Montherlant.

Obraz príčin s dôsledkami v tomto konkrétnom prípade zažiari pod nasvietením lúčmi súvisiacich informácií. Dosť veľa napovie, že riaditeľom súkromného gymnázia je Dušan Jaura – manžel podpredsedníčky politickej strany Progresívne Slovensko Zory Jaurovej, donedávna kolegyne a veľkej podporovateľky advokátky kandidujúcej na post hlavy štátu. Na sociálnej sieti sa manželia pravidelne chvália ideologicky zameranými podujatiami priamo v škole. Nedávno gymnazistov navštívili a názorovo „obohatili“ politickí aktivisti spravujúci nenávistnú FB stránku Zomri Marián Jaslovský s Jurajom Smatanom. Niekoľkí absolventi spomínanej školy postupne pred novinármi z alternatívnych médií potvrdzujú, že na ich protestantskej škole aktívne ako manažér pôsobil Martin Bútora, vyučuje bývalý rímskokatolícky biskup Róbert Bezák a do školy chodievali napríklad Iveta Radičová či Simona Bubanová so svojim kreatívnym tímom. 

 

Hoci sa nezrelý študent s vyhranenými názormi aj jeho rodičia i škola dodatočne ospravedlnili za túto hlúposť, gymnazistovi hrozí trestné stíhanie podľa §359 Trestného zákona 300/2005 Z.z.  „Národná kriminálna agentúra sa vecou zaoberá ako podozrením z trestného činu extrémizmu“ – uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

 

EÚ sa chystá pred májovými eurovoľbami spustiť systém rýchleho varovania pred prejavmi extrémizmu, no o to viac vyniká snaha niektorých koaličných politikov, ktorí už v priebehu uplynulých mesiacov volali po sprísnení legislatívy a nastavení eliminačných zásad voči extrémizmu, proti nenávistným prejavom na internete, sociálnych sieťach a v médiách.

Vhodné sa mi k tejto téme zdá pripomenúť slová pápeža Jána Pavla II.: „Mladý človek, ktorý sa necháva ovládať egoizmom, ochudobňuje vlastné horizonty, stráca morálne sily a ničí svoju mladosť tým, že neumožňuje rásť vlastnej osobnosti. Ste povolaní, aby ste iných učili umeniu lásky, kresťanskej lásky, ktorá je božská i ľudská zároveň. Ste povinní nahradiť nenávisť civilizáciou lásky.“

Liberálne spektrum spoločnosti oslavuje už vopred, prezidentské voľby sa rôzne glosujú a ľudová tvorivosť prináša jeden vtip za druhým. Novinkou v ponuke bratislavskej kaviarne je vraj silná káva Čaputíno...        

Proti gustu žiaden dišputát. Slovensko bude mať vo svojej šálke kávy to, čo si vyberie (či zaslúži?), hoci ani nevie z akých ingrediencií.