Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Útok Ruska na ukrajinskú Zakarpatskú oblasť zaznamenali aj slovenské radary – Jaroslav Naď

(TASR) - Útok Ruska na ukrajinskú Zakarpatskú oblasť zaznamenali aj slovenské radary. Slovensko má v pohotovosti všetky systémy aj prvky protivzdušnej obrany. Rezort obrany robí všetko pre to, aby bola bezpečnosť SR zaistená. Pred rokovaním vlády to deklaroval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus nemá informácie, že by útok nejako ohrozil obyvateľov Slovenska. Zároveň varoval Ukrajincov, aby nechodili "hore-dole" cez slovensko-ukrajinské hranice.


Minister je útokom znepokojený, pretože sa odohral asi 100 kilometrov od slovenských hraníc. Upozornil ruského prezidenta Vladimira Putina, že ak by útokmi prekročil hranicu Slovenska, bol by automaticky aktivovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy zaisťujúcej bezpečnosť všetkým členským štátom NATO.  

Zámerom útoku bolo podľa Naďa zlikvidovanie železnice, čo sa úplne nepodarilo. "Viackrát som povedal, že existujú spravodajské informácie o tom, že Putin spraví všetko pre to, aby denacifikoval aj železničné stanice a letiská v blízkosti našich hraníc," poznamenal.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) zvolal po útoku mimoriadne nočné zasadnutie štábu pre strategické riadenie krízovej situácie na Ukrajine. Štátny tajomník ministerstva vnútra Vendelín Leitner informoval, že na štábe prijali opatrenia, verifikovali plány na zvládnutie situácie, aktivovali Policajný zbor a tiež Úrad hraničnej a cudzineckej polície. "Pripravili sme sa tak, aby sme zvládli a upokojili situáciu na Slovensku," poznamenal Leitner. Bližšie informácie chcú poskytnúť v stredu po rokovaní vlády.

Zakarpatskú oblasť na Ukrajine ležiacu pri hraniciach so Slovenskom v utorok večer (3. 5.) zasiahla raketa. Išlo o prvý raketový útok Ruska na túto oblasť od začiatku invázie na Ukrajinu. Raketa zasiahla bližšie nešpecifikované zariadenie v meste Volovec, ktoré sa nachádza zhruba 100 kilometrov od slovenských hraníc.