Zvrchovanosťou dostali Slováci príležitosť byť súčasťou slobodnej Európy – Robert Fico

Fico: „Zvrchovanosť nám otvorila dovtedy nevídané možnosti v Európe, keď sme sa prvého mája 2004 stali členmi EÚ, a vzápätí schengenského priestoru. Ba neskôr sme vstúpili aj do eurozóny. Zvrchovanosť, ktorú sme 17. júla 1992 vyhlásili, bola teda prvým suverénnym krokom Slovákov, keď pocítili nielen zodpovednosť za vlastný osud, ale dostali príležitosť byť súčasťou demokratickej a slobodnej Európy.“

 

 

Bratislava 17. júla (TASR) - Zvrchovanosť, ktorú Slováci 17. júla 1992 vyhlásili, bola ich prvým suverénnym krokom, keď pocítili nielen zodpovednosť za vlastný osud, ale dostali príležitosť byť súčasťou demokratickej a slobodnej Európy. Pri príležitosti 23. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR to v historickej budove parlamentu vyhlásil premiér Robert Fico.

 

"Slovensko teda pred 23 rokmi vykročilo na cestu slobody a demokracie a svojimi skutkami si vo svete získalo rešpekt," povedal Fico. Zvrchovanosť Slovensku podľa neho otvorila dovtedy nevídané možnosti v Európe. "Prvého mája 2004 sme sa stali členmi EÚ, vzápätí schengenského priestoru a neskôr sme vstúpili do eurozóny," pripomenul Fico.

Cesta zvrchovanosti a suverenity priniesla podľa premiéra Slovensku aj kvalitatívne nové a hodnotné vzťahy s Českou republikou. "Začali sme písať celkom novú históriu v rámci V4," doplnil predseda vlády, ktorý je rád, že hlasoval za deklaráciu o zvrchovanosti. Pripomenul, že Slovensko má dnes priateľské a konštruktívne vzťahy so všetkými susednými krajinami, najmä vo V4. "Vo svete nie je krajina, s ktorou by sme mali napäté vzťahy alebo spory," doplnil premiér s tým, že aj vďaka Slovensku zostáva V4 v dobrej kondícii.

Pripomenul, že Deklarácia o zvrchovanosti SR obsahuje národný aj občiansky princíp, ktoré sú v rovnováhe. Vychádza aj z cyrilo-metodských tradícií. "Z deklarácie o zvrchovanosti sála najmä odvaha a rozhodnosť, že slovenský národ je rozhodnutý založiť si vlastný štát. Slobodnú a demokratickú republiku," zdôraznil predseda vlády. Zároveň zablahoželal Slovákom k 23. výročiu podpísania deklarácie.

 

 Fico si výročie pripomínal s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Prezident SR Andrej Kiska nebol prítomný. "Je v zahraničí, ak mám dobrú informáciu, tak na dovolenke, takže sa zúčastniť nemohol," vysvetlil Pellegrini neúčasť hlavy štátu.