ZO ZAHRANI4IA pripravil Vladimír Mikunda

Huffington Post: Merkelová sa pre Nemcov stala stelesnením neúspechu

Migračná politika nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dospela do toho, že milióny Nemcov stratili k nej dôveru, píše The Huffington Post.

Autor článku tvrdí, že úrady Nemecka klamú občanov a neodhaľujú celú pravdu o situácii s migrantmi. Konkrétne, obviňujú kancelára a vládu z toho, že z tichého súhlasu sa letisko Kolína a Bonnu používa ako prepravný uzol pre utečencov z Turecka.  Huffington Posy píše, že takýmto spôsobom môžu do Nemecka preniknúť stovky tisíc ľudí bez toho, aby prešli previerkami a prehliadkami.

Ako uvádza portál Jungefreiheit, úrady odmietajú, úrady túto informáciu odmietajú. Lenže,  podľa The Huffington Post, väčšina Nemcov sa v ostatných mesiacoch cíti oklamaná a pripúšťa, že politici „sú schopní dopustiť sa akejkoľvek podlosti“. „Merkelová je pre nich  v akomkoľvek prípade len stelesnením neúspechov a nezodpovednosti“, uvádza sa v článku. 

Kancelárka už neraz obchádzala zákony o poskytnutí útočiska. Je preto nepochopiteľné, čo jej bráni i tento raz „prekročiť všetky zákazy“, keď je jej reputácia už pošramotená, uzatvára list.

Podľa ria.ru, 21. 8. 2016

 

Epocha prevahy USA je fuč

Americkí politici prežívajú nostalgiu za povojnovým obdobím a nechápu, že USA už nie sú spôsobilé byť svetovým lídrom, píše The National Interest.

Nostalgia za povojnovým obdobím keď USA predvádzali prevahu vo vojensko-ekonomickej i politickej sfére je úplne pochopiteľná, netreba však zabúdať, že to bolo umelé a založené len na tom, že svet bol po vojne v ruinách, nazdáva sa autor.

Keď zanikol ZSSR a odolávanie komunistickej ideológii stratilo zmysel, stratil silu aj globálny vplyv USA. Liberálny imidž Washingtonu, ktorý bol základom americkej prevahy, nevydržal tlak národnej, etnickej a náboženskej príslušnosti. Spojenými štátmi vnucovaná demokracia sa nedokázala stať dôstojnou odpoveďou na konfliky v Afrike a na Blízkom východe, tvrdí autor článku.

Toto všetko ukazuje na skutočnosť, že americkej dominancii je koniec. USA si už nikdy nevrátia pozíciu lídra, zostane im len starosť o uchránenie si toho, čo im z bývalej veľkosti ešte ostalo.

NI poznamenáva, že ak si chce Washington uchrániť svoje pozície, v prvom rade musí oddeliť nevyhnutné od želaného a želané od možného. „Čo USA musia, tak to je nájdenie spôsobu koexistencie s inými veľkými mocnosťami, takými ako Rusko a Čína“, uvádza sa v článku.

Podľa ria.ru, 21. 8. 2016

 

Ukrajina si za 600-miliónovú tranžu z EÚ vyrúbe (aj bývalé slovenské) karpatské lesy

Európska únia sľúbila kyjevskej chunte tranžu vo výške 600 miliónov EUR výmenou za zrušenie zákazu exportu drevnej guľatiny, píše MIA Novorossija s odvolávkou sa na vyhlásenie podpredsedu výboru Verchvnoj rady pre rozpočet Viktora Krivenko.

Zrušenie zákazu na export drevnej hmoty výmenou za finančnú pomoc ohrozí barbarským výrubom karpatské lesy, ktoré sa donedávna považovali za národné bohatstvo Ukrajiny, poznamenávajú experti.
Podľa evrazia.org, 21. 8. 2016

 

Trump k černochom: Čo môžete, do čerta, stratiť?

Prezidentský kndidát Donald Trump sa obrátil na černoškých voličov a vyhlásil, že jeho oponentka Hillary Clintonová urobí z černochov „utečencov vo vlastnej krajine“.

„Žijete v chudobe, vaše školy sú zlé, nemáte prácu, 58 % vašej mládeže sú nezamestnaní. Čo môžete, do čerta, stratiť?“ prináša jeho slová RIA Novosti s odvolávkou sa na CNN.

Pred prevažne belošským publikom Michiganu sľúbil poskytnúť černochom to, čo im nedokázali dať demokrati za osem rokov svojej vlády.

Trump tvrdí, že Clintonová zrejme vytvorí pracovné miesta skôr pre utečencov, ako pre nezamestnanú černošskú mládež, ktorá sa vraj mení na utečencov vo vlastnom štáte. 

Clintonová vyhlásila, že Trumpove vyjadrenia ohromujú svojou neznalosťou.

Trump tiež vyhlásil, že keď sa bude uchádzať o prezidentský post v roku 2020, tak získa 95 % hlasov černochov.

Štáb Donalda Trumpa už vyprodukoval televízny šot, v ktorom sa hovorí, že „systém, vytvorený v Amerike Hillary Clintonovou je nasmerovaná proti Američanom“.

Otázka namiesto poznámky: 58 % černošskej mládeže je v USA nezamestnaných. Čo nám to chcú radiť?

Podľa vz.ru 21. 8. 2016

 

Politológ: USA sa pokúšajú vnútiť vojnu medzi sýrskou armádou a Kurdami

Vinníkmi zrážok v meste El-Hasake na severovýchode Sýrie sú Kurdi – boli to oni kto provokoval sýrskych vojakov s podporou USA, myslí si politologický expert a vedúci tlačovej služby sýrskeho vlasteneckého hnutia „Suria al-Um“ George Malkun.

Vo štvrtok predstaviteľ kurdskej strany demokratického zväzu Ibrahim Ibrahim vyhlásil pre agentúru Sputnik, že údery sýrskeho letectva na pozície Kurdov v meste El-Hasake spôsobili obete medzi civilným obyvateľstvom. Vojenské lietadlá sýrskej vlády po prvý raz za päť rokov bombardovali oblasti, ktoré sú pod kontrolou Kurdov v meste El-Hasake. 

„Američania podpichujú svojich chránencov (Kurdov), aby vznikli problémy v El-Hasake. Chcú oslabiť tlak (zo strany armády na bojovníkov) v Aleppo“, povedal telefonicky Malkun.

Velenie sýrskej armády bolo podľa neho pripravené na podobné provokácie, ktoré sa nedejú prvýkrát. „Kurdi si mysleli, že armáda, ako vždy neodpovie na ich provokácie a tak dostanú čo chcú, lenže letectvo teraz zbombardovalo šesť ich pozícií“, zdôraznil expert a dodal, že najviac je ohrozené kresťanské obyvateľstvo El-Hasake, pretože základné boje prebiehajú v centre mesta a tam sú jeho štvrte.

Expert predpokladá, že Moskva bude od Kurdov požadovať, aby si ujasnili proti koho chcú bojovať. Ak si vyberú proamerickú stratégiu, tak Moskva si zvolí voči nim tiež inú stratégiu.

Podľa ria.ru, 20. 8. 2016

 

Krymskí Tatári žiadajú Erdogana zastaviť podporu medžlisa

Krymskotatarské spoločenské hnutie „Kyrym“ sa obrátilo na prezidenta Turecka R. T. Erdogana so žiadosťou zastaviť financovanie a podporu medžlisa (snemu, ktorý je momentálne pod vplyvom Kyjeva), činnosť ktorého je nasmerovaná proti záujmom krymskotatárskeho národa.

Podľa predsedu „Kyrymu“, ktorý je aj podpredsedom vlády Republiky Krym Remzi Iľjasova, podpora Ankarou v Rusku zakázaného medžlisa poškodzuje vzťahy medzi RF a Tureckom, ktoré majú v ostatnom období trend na zlepšenie. – Žiaľ, odpor Krymčanov voči štátnemu prevratu na Ukrajine isté kruhy v USA i v Európe prijali ako výzvu na svoju hegemóniu a diktát. Organizujú pokusy na destabilizáciu situácie na Kryme, všakovako sa pokúšajú vtiahnuť do tohto procesu krymských Tatárov, ktorí obývajú svoju historickú vlasť.Osobitne je to vidieť na neochote vypočuť si nás o skutočnom stave vecí na polostrove, dávajúc prednosť krátkozrakej a bezperspektívnej činnosti, uskutočňovanej v Chersonskej oblasti. Obzvlášť smutné je, že najhorlivejšie uskutočňuje takúto politiku neveľká skupina krymských Tatárov, ktorú podporuje ukrajinské vedenie. Ich postoj protirečí zdravému zmyslu a záujmom samotného krymskotatárskeho národa, a v skutočnosti mu obrovsky škodí“. 

Podľa evrazia.org, 20. 8. 2016

 

Eurointegrácia zahlušila atómovú energetiku Ukrajiny

K roku 2020 Ukrajina stratí polovicu svojich energetických blokov, povedal novinárom energetický inžinier Michail Umanec, ktorý bol v rokoch 1987 – 1992 riaditeľom Černobyľskej elektrárne.

Tvrdí, že z dnes fungujúcich 15-tich blokov sú štyri atómové a tie vyrábajú 55 % všetkej ukrajinskej elektriny, no k roku 2020 zostane funkčných len 8 blokov. Siedmym sa končí životnosť a jej predĺženie si vyžiada 2,1 mld. USD. Umanec pochybuje, že súčasný Kyjev je schopný nájsť také peniaze.

„Ak naša ctená vláda niekde urve 200 miliónov, to je víťazstvo až až. Ak by sa životnosť nepredĺžila, tak k roku 2020 stratíme 50 % elektriny... A ak ju aj predĺžime, no nezačneme obmieňať bloky, aj tak nás čaká kolaps“, cituje vedca televízia a rozhlas „Zvezda“. 

Podľa evrazia.org, 20. 8. 2016

 

 

Odpoveď Ministerstva obrany RF na „obavy“ štátneho departmentu USA ohľadne používania Ruskom letiska v Iráne

Najskôr si spomeňme, že predstaviteľ štátneho departmentu USA Mark Toner vyhlásil, že americkí právnici študujú konanie Ruska ohľadne „možného porušenia rezolúcie č. 2231 (2015) Bezpečnostnej rady OSN. 

Oficiálny predstaviteľ MO RF genmjr. Igor Konašenkov: „Nie je v našich pravidlách dávať rady vedeniu štátneho departmentu USA. No ťažko sa bránime odporúčaniu preveriť si prítomnosť logiky a vedomostí základných dokumentov medzinárodného práva predstaviteľmi štátneho departmentu. Začať treba s preverenia si vedomostí rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2231. Hovorí sa v nej o nevyhnutnosti získania povolenia  BR OSN na „predaj“, „odovzdanie“ alebo „použitie“ bojových lietadiel „vo vnútri Iránu“.“

Ďalej generál Konašenkov poradil americkému ministerstvu zahraničia popracovať s ceruzkami na mapách a pri tom objaviť, že Sýria je samostatný a suverénny štát. Zároveň pri tom poprosil Marka Tonera, aby zverejnil dokumenty, ktoré by hovorili o tom, že USA majú právo bombardovať Sýriu!!! „navrhujeme zamyslieť sa nad odpoveďou – existuje aspoň jeden článok Charty OSN, rezolúcie Bezpečnostnej rady alebo bilaterálna dohoda USA so Sýriou, ktorá by dovolila bombardovať jej územie lietadlami a útočnými bezpilotníkmi US Air Force z tureckej základne Incirlik a ktorýchkoľvek ďalších zahraničných leteckých základní.

Efektná bodka reakcie MO RF na „obavy“ štátneho departmentu USA: Sme presvedčení, že záverečný odpočet o zlikvidovaní teroristov IŠ a Džabchat an-Nusra letectvom VKS RF v Sýrii už nebude v pánovi Tonerovi vyvolávať jeho „ľútosť“. 

Podľa topwar.ru, 17. 8. 2016

 

Bulharský novinár dokáže prevoz US atómových zbraní do Rumunska

Bulharský novinár Georgi Gotev, autor článku o začatí prevozov atómových zbraní z Turecka do Rumunska, považuje za prirodzené, že rumunské úrady popreli túto informáciu a sľubuje, že v ďalšom článku prinesie o tom dôkazy.

„Popretie rumunskej vlády nie je pre mňa prekvapením, povedal listu Romania Libera. - Veď ide o dostatočne tajné témy. Myslím si, že moje zdroje sú dostatočne spoľahlivé, aby takýto oznam potvrdili“. „Myslím, že po reakcii Bukurešti by bolo logické uverejniť ďalší článok. To je jasné. Tema nezostane bez pokračovaní“, sľúbil.

„Považujem za veľmi dôležité, aby v týchto témach bolo viac „glasnosti“, hoci zvyčajne je to nehlasná téma“, zdôraznil Gotev a dodal, že zakaždým ako píše o Rumunsku, „vychádza z toho škandál“.

„V podstate Turecko opúšťa západný tábor a smeruje priamo k Rusku. Ide o tektonický pohyb, ktorý je omnoho dôležitejší, ako preprava zbraní, dokonca atómových. Geopolitický kontext je mimoriadne intenzívny a veľmi dynamický. Existuje os Moskva – Ankara – Teherán, ktorá je v procese formovania a ktorá radikálne zmení situáciu v regióne“.

Hovoriť o Turecku ako o kandidátovi na členstvo v EÚ je podľa neho nerealistické. „Sú niektoré nové záležitosti, ktoré sa vyvíjajú veľmi rýchlo a táto dohoda (Turecko a EÚ) je očividne ohrozená, pretože Turecko potrebuje zrušenie víz a je jasné, že EÚ nie je na to pripravená“, poznamenal bulharský novinár.

Podľa vz.ru, 19. 8. 2016

 

Gorbačov: USA rozvážajú demokraciu ako balenú kávu

Prvý prezident ZSSR Michail Gorbačov v predvečer 25. výročia puču vyhlásil, že Západ v roku 1991 neuskutočnil seriózne kroky na súčinnosť s reformami v ZSSR, pretože si neželal, aby sa Sovietsky zväz stal mohutným demokratickým štátom.

„Takýto Zväz by sa stal zárukou, že sa neobjaví politika jednostranných opatrení, politika dominancie USA a časť politikov USA videla v Gorbačovovi prekážku svojich plánov. Potom otvorene stavili na Borisa Jeľcina, no ich cieľ bol rovnaký: nedopustiť, teraz už Rusku,  vytvorenie mohutného demokratického štátu“, vyhlásil Gorbačov. 

„Spomeňte si, keď sa Zväz rozpadol, aká bola reakcia Západu na túto tragickú udalosť? Hovorili: „To nám sám Pán Boh zoslal“. A keď Rusko bolo na lopatkách, prezident USA otvorene tlieskal vtedajšiemu ruskému vedeniu“, povedal a dodal, že „USA sa aj teraz pokúšajú uskutočňovať práve takú politiku“.

„Svojho času som Američanom hovoril: vy sa pokúšate vnútiť ľuďom rôznych krajín svoju demokraciu, rozvážate ju ako balenú kávu, a pritom ľuďom treba dať šancu aby sa sami rozhodli. Oni však pokračovali a pokračujú v uskutočňovaní takejto zahraničnej politiky. Dokonca ani prezidentovi Obamovin... sa nepodarilo zmeniť toto smerovanie – smerovanie na vnucovanie jednostranných riešení. Mimochodom, pochybujem, že takto to chcel“, hovorí Gorbačov.

Podľa vz.ru, 19. 8. 2016

 

Ex diplomat: Nebyť puču, ZSSR existuje doposiaľ

Ak by sa v auguste 1991 nekonal puč, ZSSR mohol doposiaľ existovať, nazdáva sa bývalý diplomat, novinár a spisovateľ Boris Pankin, ktorý žije v Štokholme.

„Prečo nie, doteraz mohol existovať. V radikálne obnovenom tvare. Nie režim, ale štát“, odpovedal RIA Novosti na otázku či by Sovietsky zväz existoval, ak by nebolo augustových udalostí a dodáva, že zachovanie ZSSR by bolo správnym vývojom pre štát po udalostiach 1991.

Optimálny základ na to vraj vytváral vtedy sa pripravujúci zákon o vytvorení SNŠ a taktiež ďalších nových štruktúr. Lenže stranícka byrokracia a nacionalistické nálady vo zväzových republikách negatívne ovplyvnili tieto procesy.

„Ak by boli Gorbačov a Jeľcin dvojicou, tak aj sily, ktoré ich podporovali, vydali by pozitívny výsledok“, povedal.

Pankin bol v auguste 1991 jediný veľvyslanec, ktorý sa otvorene postavil proti samo sa vyhlásenému Štátnemu výboru pre mimoriadnu situáciu.

Podľa ria.ru, 19. 8. 2016

 

Priemerný plat štátnych zamestnancov v Rusku je 99 900 rubľov

Priemerný plat štátnych zamestnancov v Rusku bol v prvej polovici tohto roka dosiahol sumu 99 900 rubľov (cca 1390 EUR), čo je oproti prvej polovici roku 2015 3,5-percentné zvýšenie, hovorí sa v správe Federálnej služby štátnej štatistiky RF.

Najvyššie mzdy sú v zákonodarných orgánoch (priemer 144 800 rubľov – cca 2020 EUR), pričom v orgánoch výkonnej moci je to v priemere 87 200 rubľov (cca 1212 EUR).

Najvyššiu mzdu v administrácii má prezident – 208 604 rubľov (cca 2900 EUR), o trochu nižší má aparát vlády – 181 813 rubľov (cca 2530 EUR) a najnižšiu úroveň tvoria mzdy vo federálnej agentúre štátnych rezerv – 39 667 rubľov (cca 552 EUR).

Podľa ria.ru, 18. 8. 2016

 

Diverzantov na Kryme istilo ukrajinské námorníctvo

Diverzanti, ktorí pripravovali TERORISTICKÉ akty na Kryme boli „istení“ skupinou dôstojníkov vojenského námorníctva Ukrajiny, ktorí v námornom centre špeciálneho určenia v Očakove (Nikolajevská oblasť) čakali ako sa bude situácia vyvíjať, prezradil zdroj z bezpečnostných štruktúr Kryma.

Podľa jeho slov 7. – 9. augusta prišla do 73. námorného centra špeciálneho predurčenia v Očakove skupina dôstojníkov z ústredného štábu vojenského námorníctva Ukrajiny. „Ich vrtuľník  Mi-14PS s palubným číslom 34 pristál na letisku Kuľbakino“, vysvetlil zdroj.

„Vojaci námorného centra v súkromných hovoroch povedali, že táto skupina prišla na podporu a evakuáciu na Kryme blokovanej diverzno-prieskumnej skupiny Hlavnej správy rozviedky Ministerstva obrany Ukrajiny“, dodal.

Ruská FSB 10. augusta oznámila odvrátenie teroristických aktov na Kryme. Zdroj v špeciálnych službách RIA Novosti povedal, že organizátorom diverzií bol náčelník rozviedky 37. práporu 56. brigády Halvnej správy rozviedky MO Ukrajiny kapitán Vladimír Serďjuk. Ten neskôr tvrdil, že naozaj slúžil v tejto jednotke, no v inej funkcii.

Rusi zadržali sedem ľudí, tí sa pri výsluchoch priznali, že objektmi ich útokov sa mali napr. stať aj letisko a autobusová stanica Simferopoľa. 

Podľa ria.ru, 18. 8. 2016

 

Export poľnohospodárstva RF je o štvrtinu vyšší ako vývoz zbraní

Objem exportu obilnín a celkovo poľnohospodárskej produkcie RF je o štvrtinu vyšší, ako export výzbroje, vyhlásil premiér D. Medvedev.

Pri stretnutí s gubernátorom Stavropoľského kraja V. Vladimírovom predseda vlády nazval tohtoročnú úrodu vynikajúcou a poďakoval sa ruským poľnohospodárom za vykonanú prácu. Zároveň zdôraznil, že „výnosy rastú rok čo rok, rastie aj exportný potenciál, konkrétne obilnín, a mimoriadne dôležitou je téma skladovania úrody. U Vladimirova sa zaujímal, ako to oni riešia.

„Pre nás je to teraz kľúčová úloha pretože celkový objem exportu obilnín je už o štvrtinu vyšší, ak export výzbroje. Je to veľmi dobrý výsledok, ku ktorému sme dlho kráčali a musíme narastať tieto možnosti aj v obilninách a aj pri inej rastlinnej produkcii“, povedal.

Vladimirov povedal, že jeho kraj má na 80 % skladovanie zabezpečené v kraji, že jedna pätina úrody bude realizovaná do 1. októbra a so zvyškom sa „bude čakať na lepšiu cenu“. A v otázke skladovania povedal, že im nejde v prvom rade o zvyšovanie skladovacích priestorov, ako o zdokonalenie skladovacích technológií. Vyjadril pri tom presvedčenie, že k februáru sa bude obilie realizovať po 15 – 17 rubľov za kg. (Dnešný kur: 1 euro – 72,08 rubľa)  

Podľa ria.ru, 17. 8. 2016

 

Ex náčelník GŠ Ukrajiny: Kyjev nedokáže vzdorovať Moskve v prípade vojny

Bývalý náčelník ukrajinského generálneho štábu Anatolij Lopata je presvedčený, že ukrajinská armáda nedokáže vzdorovať ruským vojskám v prípade vojnového konfliktu.

„K dnešnému armáda nie je schopná vzdorovať RF, ak nasadí takú silu, akou dnes disponuje“, povedal Lopata pri guľatom stole venovanom obranyschopnosti ukrajinskej armády, uvádza RIA Novosti.

Podľa vz.ru, 17. 8. 2016

 

USA bezmocne zúria

Ruské bombardéry Tu-22M3 zaútočili 16. 8. 2016 proti zoskupeniam IŠ a Džebchat an-Nusra v sýrskej provincii Aleppo, Dejr-ez-Zor, Idlib a zlikvidovali obrovské množstvo živej sily a techniky extrémistov, vrátane piatich muničných skladov a PHM.

Zaujímavé je, že lietadlá vyštartovali z iránskej základne Hamadan.

Ministerstvo obrany Ruska oficiálne potvrdilo fakt využitia iránskej leteckej základe, na ktorej sú teraz sústredené  bombardéry Tu-22M3 a stíhacie bombardéry Su-34. To však vyvolalo ostrú, no bezmocnú reakciu vo Washingtone.  Podľa slov oficiálneho predstaviteľa štátneho departmentu USA M. Tonera využitie VKS Ruska iránskej základne „vyvoláva ľútosť, no nie je neočakávané“, uviedla televízia „Zvezda“. Toner tiež oznámil, že v štátnom departmente preveria, či spolupráca Moskvy a Teheránu nie je porušením rezolúcie BR OSN č. 2231 o Iráne.

Podľa evrazia.org, 16. 8. 2016

 

Občania 11 štátov zhodnotili život do a po rozpade ZSSR

Podľa údajom prieskumu spoločnosti „Sputnik.Mnenija“, v deviatich z 11 štátov bývalého ZSSR sa obyvatelia nad 35 rokov nazdávajú, že život v Sovietskom zväze bol lepší, ako po jeho rozpade.

Z tých Rusov, ktorí zažili ZSSR, si až 64 % myslí, že kvalita života v ňom bola vyššia. Na Ukrajine má tento názor 60 % obyvateľov a najvyšší ukazovateľ bol zistený v Arménsku – 71 % a v Azerbajdžane – 69 %.

Okrem Tadžikistanu – 39 proti 55 % a Uzbekistanu – 4 proti 91 % na lepší život v ZSSR spomína 61 % Kazachstancov (proti 27 %), 60 % Ukrajincov (proti 23 %), 60 % Kirgizov (proti 30 %), 53 % Bielorusov (proti 28 %) a 51 % Gruzíncov (proti 46 %).  

Respondenti vo veku 18 – 24 rokov sú iného názoru. Myslia si, že dnes sa žije lepšie. V Rusku má tento názor 63 % mládeže a proti je 25 %. V Arménsku si to myslí 48 % mladých proti 47 %, v Kirgizsku 48 % proti 37 %, v Kazachstane 56 % proti 35 %, v Bielorusku 57 % proti 34 %, v Gruzínsku 79 % proti 20 %, na Ukrajine 39 % proti 18 %, v Azerbajdžane 68 % proti 14 %, v Tadžikistane 84 % proti 13 % a v Uzbekistane 89 % proti 5 %.

Prieskumu sa zúčastnilo 12 645 ľudí. Štatistická odchýlka vraj neprevyšuje 3,1 %. 

Podľa vz.ru, 17. 8. 2016

 

Rusko zožne rekordnú úrodu obilia

V utorok 16. 8. Šéf ruského obilninového zväzu Arkadij Zločevskij vyhlásil, že Rusko bude mať rekordnú úrodu od čias ZSSR.

„Od 114 do 116 miliónov ton! Pre postsovietske Rusko je to rekord“, povedal.

Nedávno bývalá ministerka poľnohospodárstva Elena Skrynnik vyhlásila pre „Komsomolku“, že Rusko začalo exportova´t obilie ako pred 30-timi rokmi. „Teraz exportujeme toľko obilia, koľko ZSSR pred 30-timi rokmi dovážal, aby nakŕmil krajinu. Všetko je to vďaka potravinovej doktríne, ktorú vypracovalo ministerstvo poľnohospodárstva“, povedala.

Podľa kp.ru, 16. 8. 2016

 

Na Kryme našli starogrécku vyše dvetisícročnú pevnosť

Pri vykopávkach na Kerčskom polostrove vedci našli antickú pevnosť, postavenú pred vyše dvetisíc rokmi, v dobách Bosporského kráľovstva, uvádza Inštitút archeológie RAV.

„...na trase plynovodu Krasnodarský kraj – Krym bola nájdená veža a steny pevnosti, postavenej pred vyše dvetisíc rokmi, v dobách Bosporského kráľovstva“, hovorí sa v ozname. Vykopávky sa robili spoločne s vedcami Východo-Krymského múzea v rajóne obce Hornostajevka na Uzundarskom vale (známy tiež ako Kymmerijský val).

„Val bol postavený v prvej tretine III. tisícročia pred naším letopočtom a potom v polovici I. tisícročia pred naším letopočtom, počas panovania bosporského kráľa (cára) Asandra bol zosilnený – boli naň dobudované strážne veže. Val mohol v tých dobách chrániť gréckymi kolonistami založené Bosporské kráľovstvo s hlavným mestom v Pantikapee (Kerč) pred Skýtmi – ktorí panovali nad hlavnou časťou Krymu“, predpokladajú vedci.

Pri vykopávkach sa našla značná kolekcia starých artefaktov, napr. niekoľko hrobov, kanvica, tanier, bronzové zrkadlo, korále a náušnice.

Podľa ria.ru, 15. 8. 2016

 

NI: Oproti americkému F-15 je ruský Su-35 kráľom neba

Bez ohľadu na to, že ruský letúň Su-35 a americký F-15 patria do štvrtej generácie stíhačov, ruský má rad predností, ktoré umožňujú hovoriť, že je „kráľom neba“, píše The National Interest.

 Autor článku Sebastian Robin predovšetkým upriamuje pozornosť na infračervené vyhľadávacie a sledovacie zariadenie Su-35, ktoré mu umožňuje určovať miesto nachádzania sa iného lietadla (aj vybaveného technológiou stealth) v rozmedzí 50 km. Americký F-15 takúto technológiu jednoducho nemá.

Okrem toho sa F-15 nekonštruoval ako neviditeľné lietadlo, no na Su-35 už sú stealth technológie, preto je jeho odhalenie zložitejšie.

Na druhej strane F-15 má aktívny radar APG-63 V3, ktorý o niečo prekonáva radar s pasívnou fázovou anténnou mriežkou „Irbis-E“, ktorý je v Su-35. V článku sa pri tom tiež  hovorí, že rádius dosahu ruského systému dosahuje 400 km, čo oba možnosti oboch systémov prakticky vyrovnáva.

Ďalšou prednosťou Su-35 je vyšší počet výzbroje, ktorú nesie Su-35, lebo to ho robí efektívnejším v blízkom boji. Su-35 má 12 uzlov v podvese oproti 8 u F-15.  Su-35 má tiež rakety vzduch-vzduch s dosahom 300 – 400 km, kým F-15 má rakety tejto triedy buď s dosahom 160 alebo 200 km.

Su-35 môže niesť vyše 7,7 tony munície triedy vzduch-vzduch i vzduch-zem, kým F-15 nesie len rakety vzduch-vzduch. Nehovoriac, že Su-35 má vysokoefektívny systém REB „Chibiny“.

Autor článku na základe toho uvádza, že „Su-35 prijíma korunu najlepšieho stíhača“.

Podľa vz.ru, 14. 8. 2016

 

Putin: Kyjevská chunta prešla k teroru

Prezident RF Vladimír Putin okomentoval udalosti na Kryme, kvôli ktorým zomreli dvaja ruskí vojaci a zdôraznil, že kyjevská chunta prestúpila k teroru, vzdajúc sa dodržiavať všetky medzinárodné dohody, uvádza IA Novorossija.

„Myslím, že pre všetkých je očividné, že súčasné kyjevské úrady nehľadajú spôsob riešenia problémov na rozhovoroch, ale prechádzajú na teror. To je veľmi poplašná záležitoať“, vyhlásil.

Putin tiež obracal pozornosť na to, že podobné teroristické akcie sú pokusom vyprovokovať výbuch násilia na „odvrátenie pozornosti spoločnosti“ od tých politikov, ktorí pokračujú rozkrádať ukrajinský národ s cieľom, aby sa čo najdlhšie udržali pri moci.

„Na prvý pohľad, zdalo by sa, je to hlúpa a zločinecká akcia. Hlúpa preto, že sa nedá kladne vplývať na ľudí, žijúcich na Kryme, a zločinecká preto, lebo tu zahynuli ľudia. Ja si však myslím, že situácia je ešte znepokojivejšia, pretože nemá žiadny iný zmysel, ako odpútanie pozornosti vlastného národa od biednej situácie hospodárstva, od biedneho stavu značného počtu občanov“, vysvetlil ruský líder.

Podľa evrazia.org, 11. 8. 2016

 

Ruská centrálna banka hlási koniec recesie v hospodárstve RF

Spravodaj ruskej centrálnej banky „O čom hovoria trendy“ oznamuje, že recesia v hospodárstve RF je za nami.

„Indexné hodnotenie ruského HDP prezráda, že recesia je za nami a vpredu je pomalý rast hospodárstva“, hovorí sa v dokumente.

Prírastok za druhý kvartál sa zvýšil (pri odstránení sezónnych vplyvov) o 0,2 – 0,3 %. Predpoklad na tretí kvartál činí + 0,4 %, na štvrtý + 0,5 %, oznamuje Centrálna banka RF.

Podľa vz.ru, 8. 8. 2016

 

Nikolaj Valujev: „WADA treba odohnať k čertovej materi“

Poslanec Štátnej Dumy RF a bývalý slávny športovec (boxer) Nikolaj Valujev sa vyjadril za likvidáciu WADA. K takejto myšlienke ho naviedla situácia na medzinárodnej športovej aréne. Podľa Valujeva WADA zrealizovala politickú objednávku na diskreditáciu ruského športu.

„Nevyhnutná je reforma antidopingovej služby. Vytvorenie novej kontrolnej služby, ktorej členovia by pochádzali z viacerých štátov. No a WADA treba odohnať k čertovej materi“, privádza boxerove slová stránka vesti.ru.

Valujem vyhlásil, že paralympijskú komandu Ruska považuje za „čistú“. Športovcov s ohraničenými možnosťami neodstránili podľa neho kvôli dopingu, ale výslovne kvôli politickým dôvodom. Paralympijský výbor s s pomocou WADA usiluje odstrániť konkurenta. Preto sa niečo také nesmie odpustiť a treba pravdu obhajovať cez súdy. 

Poznámka redakcie: Ak sa toto naozaj dostane pred objektívny súd, ten určite čoskoro odhalí nielen xenofóbiu súčasných olympijských orgánov, ale aj nový nacizmus... s jeho najdrzejšou formou extrémizmu.

S využitím kp.ru, 8. 8. 2016

 

Erdogan: Európska únia balamutí Turecko už 53 rokov

EÚ neplní sľuby dané Turecku a balamutí mu hlavu už počas 53 rokov, vyhlásil turecký prezident T. Erdogan v rozhovore so zástupcom generálneho riaditeľa TASS Michailom Gusmanom v predvečer svojej návštevy Ruska.

„EÚ nám balamutí hlavu 53 rokov. My metodicky dokazujeme svoju čestnosť a to isté čakáme od EÚ. Tá sa musí vzdať politiky dvojakých štandardov“, prináša jeho slová TASS.

Podľa vz.ru, 7. 8. 2016

 

Je medzi Hitlerom a Erdoganom analógia?

Líder FDP Christian Lindner v rozhovore pre Bild am Sontag porovnal súčasné Turecko s nacistickým Nemeckom roku 1933, keď bol podpálený Reichstag, ktorý Hitlerovi dovolil ďalej si upevňovať svoju moc.

Z politického uhla boli pokus o prevrat v Turecku i požiar Reichstagu úmyselne organizované úradmi s cieľom sprísnenia zákonov a upevnenia vlastnej moci.

„Prežívame štátny prevrat zhora, ako v roku 1933 po požiari v Reistagu. Erdogan buduje autoritatívny režim, orientovaný na jeho samotného. A keďže osobné práva a slobody viac nehrajú pre neho nijakú rolu, nemôže sa stať partnerom Európy“, dodal Lindner, ktorý už obvinil nemecké úrady, že voči Turecku robia politiku bez chrbtovej kosti.

Podľa ria.ru, 7. 8. 2016