Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Zbavenie Ruska jeho práv v PZRE bolo neprávoplatné

Predseda Štátnej Dumy RF Sergej Naryškin dnes poznamenal, že iniciatíva Parlamentného zhromaždenia Rady Európy zbaviť Rusko právomocí v súvislosti s návratom Krymu je neplatná, pretože daný akt sa uskutočnil pod egidou najdemokratickejšej procedúry na svete - referenda.

"Podľa nášho názoru, odvolávanie sa aprílového rozhodnutia parlamentného zhromaždenia RE je neplatné, pretože zlúčenie Krymu s Ruskom sa uskutočnilo na základe najdemokratickejšej procedúry - referenda, v ktorom sa 97 % obyvateľov Krymu jednoznačne vyslovilo za spojenie so svojou vlasťou", - privádza RIA Novosti vyhlásenie Naryškina.

"Ak sa budeme pridržiavať logiky tých, ktorí túto historickú udalosť nazývajú anexiou, tak presne takto môžu autori tejto logiky povedať, že Nemecká spolková republika anektovala východné Nemecko, alebo Nemeckú demokratickú republiku. Logika je tu presne rovnaká", - zdôraznil predseda Dumy a povedal, že Rusko takúto logiku neprijme ani v prípade Krymu a ani v prípade NDR. "My sme celkovo proti vojne štandardov".

Podľa pravda.ru, 25. január 2015

 

Balkánska klauniáda - Bulharsko pokračuje vo výstavbe Južného prúdu

Bulhari budú na projekte výstavby Južného prúdu pokračovať do tých čias, kým tento nebude oficiálne zastavený, vyhlásila vicepremiérka Rumjana Byčvarova. 

Výkonný riaditeľ spoločnosti Južný potok - Bulharsko Dmitrij Gotov v rozhovore pre bulharskú televíziu povedal, že spoločnosť taktiež bude pokračovať v práci. Podľa jeho slov "i keď je projekt pozastavený na politickej úrovni, sú procedúry, ktoré nemôžu byť pozastavené a práce budú pokračovať dovtedy, kým sa dvaja akcionári nedohodnú, že prechádzajú k inej etape".

Podľa regnum.ru, 24. január 2015

 

Poľské noviny poslali ministrovi ťahák zo zemepisu a dejepisu

Poľské noviny Dziennik.pl poslali ministrovi zahraničia Grzegorzovi Schetynovi otvorený list, ku ktorému mu pridali univerzálny ťahák, ktorý mu má pomôcť vyvarovať sa nových nezmyslov vo vlastných vyjadreniach.

Poznamenávajú, že minister zahraničia už po jej prečítaní vie, že v zostave 1. ukrajinského frontu nebojovali len Ukrajinci, no Dziennik mu pre istotu pripomína, že v 1. bieloruskom fronte nebojovali len Bielorusi, ale aj poľské útvary. Zároveň však ministra varuje aby sa počas návštevy Minska nedal zlákať nutkaním vyjadrovať vďaku poľským vojakom za oslobodenie Bieloruska.

"Červená armáda nenosila červené uniformy a ani Červené more nikdy nebolo červeným. I keď sa s obtiažami nedá súhlasiť, žeby Čierne more nevyzeralo v noci čierne. Ak však rozhovor pôjde o Červenej armáde, tak vždy sa dá s presvedčením tvrdiť, že mala červenú zástavu", - píše web.

Redakcia však nič nenecháva na náhodu, asi preto, že vlastníctvo diplomu nie je dôkaz prítomnosti vzdelania a vedomostí a preto svojho ministra poučuje ďalej, že "Krištof Kolumbus" nie je prezidentom Kolumbie a že "indiáni nepochádzajú z Indie".

x x x

Pripomeňme si, že v stredu sa poľský minister Grzegorz Schetyna nechal cez Poľský rozhlas počuť, že koncentračný tábor Auschwitz Birkenau v Poľsku oslobodzovali Ukrajinci. To je niečo také, akoby tvrdil, že bratislavský Wolkswagen patrí Slovensku, rovnako ako US Steel, Samsung...

Podľa vz.ru, 23. január 2015

 

Ukrajina už má totálnu... rýchlosť rastu nezamestnanosti

Na Ukrajine totálne rastie nezamestnanosť. Na okraji života sa ocitajú tak ľudia robotníckych profesií, ako aj lekári, učitelia, špecialisti. Ukrajina už nie je schopná udržiavať si ani štátnu správu. Ministerka práce... Ľudmila Denisova predpovedá, že ku koncu tohto roka dosiahne počet nezamestnaných vyše 2 milióny ľudí (teraz asi 1,3 - 1,4 milióna).

Ministerka poznamenala, že na trhu práce je kritická situácia. V krajine bol vôbec problém so zamestnanosťou a prílev utečencov z Donbasu to iba skomplikoval.

Podľa pravda.ru, 23. január 2015

 

Nemecké noviny: Ani nová "potrava pre delá" neprinesie Kyjevu úspech

Nemecké noviny Die Welt nazvali ďalšiu ukrajinskú mobilizáciu "kompletom potravy pre delá", od ktorej sa nedá čakať víťazstvo, píše Ruposters.

"Ukrajina nemôže zvíťaziť v tejto vojne. Je evidentné, že tragédia Ukrajiny sa nemôže skončiť. Prezident Porošenko vyhlásil mobilizáciu 50 tisíc povolancov vo veku od 16 do 60 rokov a v lete 2015 ešte raz to isté množstvo.... Po trojtýždňovom výcviku budú vrhnutí na front k Donecku a Lugansku...", - píšu noviny.

Ďalej Die Welt, predpovedá i tak vystrašeným záložníkom, existenciu ruského specnazu, s ktorým sa im príde zraziť. Postaví sa im skúsená miestna domobrana, vybavená Ruskom a zakalená v boji a aj mnohopočetný ruský specnaz. Oni sú len - potravou pre delá", - píšu autori.

Podľa topwar.ru, 21. január 2015

 

Kravčuk: Ukrajina sa začína rozpadať

Kvôli systémových chybám moci sa Ukrajina začína rozpadať, vyhlásil jej bývalý prezident Leonid Kravčuk.

"Elita je dnes rozdelená, sporí sa medzi sebou neznámo o čo. No v skutočnosti elita nemá zodpovednosť pred hrozbou, ktorá visí nad Ukrajinou. A hrozba je mimoriadne veľká. Dokonca i ja dnes môžem... povedať, že štát sa začína rozpadať. A to je fakt. Treba o tom hovoriť po dospelácky", - poznamenal Kravčuk.

Podľa vz.ru, 22. január 2015

 

Ruská vakcína proti AIDS úspešne zdolala 2. fázu klinických skúšok

Informáciu zverejnil tlačový tajomník ministra zdravotníctva RF Oleg Salagaj a pripomenul, že v máji 2014 boli počas Štvrtej konferencie o AIDS vo východnej Európe a strednej Ázii rozpracované skúšobné vzorky troch kandidátskych vakcín proti AIDS.

"Všetky tri preparáty už majú za sebou prvé štádium klinických previerok. Jedna z nich má za sebou už aj druhú fázu", dodal a spresnil, že v súčasnosti prebieha analýza výsledkov klinických skúšok, po ktorých budú projekty pokračovať.

Podľa ria.ru, 22. január 2015

 

Nemecký politológ: Na strane Ukrajiny bojuje 500 amerických žoldnierov

Na strane Ukrajiny "bojuje 500 žoldnierov americkej bezpečnostnej firmy Academi, donedávna známej ako Blacwater, vyhlásil nemecký politológ Michael Luders, ktorého citovali Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Luders doplnil, že Blackwater vysielala žoldnierov do Iraku a že situácia na Ukrajine "sa môže vymknúť z rúk".

Ukrajinská vláda je pevne rozhodnutá riešiť problémy na východe Ukrajiny vojenskou cestou", - dodal Luders a poznamenal, že Kyjev nemohol prijať toto rozhodnutie samostatne, nakoľko nemá prostriedky ani na dlhodobú a ani na strednodobú vojnu.

Politológ sa nazdáva, že Európania už začali chápať, že záujmy USA na Ukrajine a záujmy Európy nie sú rovnaké. Okrem toho stále je nejasný osud tých prostriedkov, ktoré Európa Ukrajine vyčleňuje.

Podľa ria.ru, 22. január 2015

 

Čínsky analytik: USA riskujú, že sa ocitnú za palubou svetového obchodu

Spojené štáty nechcú spoločne s inými štátmi vytvárať spoločnú platformu medzinárodného obchodu, namiesto toho zavádzajú vlastné pravidlá a preto riskujú, že sa ocitnú za palubou globálneho obchodu, myslí si profesor Fudan Šen Dinli, ktorý sa takto vyslovil pre agentúru Nová Čína.

Expert si všimol, že prezident Obama v posolstve Kongresu osobitne zvýraznil, že v otázkach medzinárodného obchodu v ázijsko-tichooceánskom regióne musia pravidlá stanovovať USA a nie Čína.

No "tie USA, ktoré aktívne formovali globálny obchodný a finančný systém, už neexistujú". "USA môžu už vytvárať len tie nové systémy, do ktorých je zapojených zopár krajín a aj oni samotné", poznamenal.

Podľa ria.ru, 22. január 2015

 

Václav Klaus: Krym nikdy nebol Ukrajinou!

Bývalý český prezident Václav Klaus vyhlásil, že zlúčenie Krymu s Ruskom nepomohlo vyriešeniu ukrajinskej krízy, bolo iba zákonitou reakciou na prevrat na Majdane a začiatkom útlaku ruského obyvateľstva.

"Je úplne jasné, že Krym nikdy nebol súčasťou Ukrajiny. Vždy patril Rusku. Nevidím v tom nijakú tragédiu. Hlavnou príčinou toho, čo sa udialo, je podľa mňa, vnútorná kríza v samotnej Ukrajine", povedal Klaus pre rakúsky list Die Presse.

Originál celého rozhovoru v češtine:  http://eurodenik.cz/politika/klaus-krym-nikdy-nebyl-soucasti-ukrajiny

Správa našich Hospodárskych novín: http://hn.hnonline.sk/svet-120/rusi-museli-na-kryme-zasiahnut-mysli-si-klaus-polostrov-im-historicky-patri-641813

 

Prečo Rusi pripomenuli Japoncom Druhú svetovú?

Najskôr sa japonský minister Fumio Kishida v Belgicku podujal (20. 1. 2015) porovnať situáciu na Ukrajine s problémom južných Kurilských ostrovov, ktoré na základe výsledkov 2. sv. vojny patria Rusku. Ibaže, a to už Japoncovi pripomenula ruská diplomacia (21. 1. 2015), že bolo to Japonsko, ktoré ešte do začiatku druhej svetovej silou porušilo status quo a okupovalo celý rad štátov.

Konkrétne Kishida povedal, že ide o „zmenu status quo násilnou cestou“. Ruské ministerstvo to charakterizovalo, že „v podstate ide o pokus obrátenia dejín z nôh na hlavu, revidovať všeobecne prijaté chápanie príčin a výsledkov vojny“.  No a ruské ministerstvo zahraničia tomu dáva bodku – „nútení sme konštatovať, že Tokio si i naďalej, žiaľ, nemieni osvojiť poučenia z histórie. Takéto fiasko v historickej pamäti je pri 70. výročí víťazstva spojeneckých mocností v Druhej svetovej vojne neprípustné“.

Podľa dni.ru, 21. január 2015

 

Ukrajina: Dostal si povolávací rozkaz do vojny? Tak sa bráň! Právne.

Aj na Ukrajine sa prebúdzajú ľudia, ktorí majú hlavu. A začínajú radiť!!!

Dostal si povolávací rozkaz? Tak sa tam neponáhľaj! Najskôr zatelefonuj do Rady národnej bezpečnosti (číslo je v originálnom článku uvedené), potom na generálny štáb (číslo je tiež uvedené) a zisti si, na akom základe ti prišlo povolanie? Zisti si, či je Ukrajina vo vojne! A potom s kým bojuje? Ďalej, kedy a kde bolo oficiálne vyhlásené o vojenskej agresii a o zavedení vojnového stavu. Na oboch miestach vám odpovedia, že žiadna vojna sa nekoná a čo sa týka povolávacieho rozkazu vás odkážu informovať sa na vojenskej správe (regrutačnom stredisku).

Tam na vojenskej správe vy toto všetko povedzte a dodajte, ak si dovolia povolať vás do protiteroristickej operácie (ktorou sa majú špeciálne zaoberať len špeciálne služby), že v tom momente sa obrátite na generálnu prokuratúru a dáte ich na súd! Dosť bolo hrania sa so životmi ukrajinských chlapcov! Ak chce štát mobilizáciu, nech najskôr vyhlási vojnový stav! Pod šumami o protiteroristickej operácii oni rozkrádajú krajinu a po tisícoch dajú zabíjať ukrajinských chlapcov!

Štát si totiž nemôže dovoľovať uskutočňovať nejakú zákonnú mobilizáciu bez existencie vojny! Jedna vec je povolať do armády a druhá mobilizovať!

Ukrajinský zákon totiž jasne hovorí: maximálna sadzba za odmietnutie nástupu na mobilizáciu - 3 roky a aj to iba v prípade, ak je v štáte vyhlásený vojnový stav alebo výnimočný stav. Ak nie je, potom je väzba neopodstatnená

V ďalšom celý článok v originále, vrátane vzoru odmietnutia nástupu do "vojny" aj na ukrajinskom jazyku:

http://topwar.ru/66978-esli-vy-poluchili-povestku-ukrainskie-realii.html

Podľa topwar.ru, 19. január 2015

 

Expert: Letecké esá NATO sú pre ruských bojových pilotov ľahkou korisťou

Letecké základne NATO v Pobaltsku nie sú spôsobilé odraziť hypotetický ruský útok, tvrdí fínsky expert  Stefan Forss. "Tamojšie rozmiestnené stíhače by sa v prípade vojny dostali do ťažkej situácie", - zdôraznil pre Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Analytik pochybuje, že Západ by v prípade konfliktu s Ruskom dokázal poslať pobaltským štátom leteckú podporu. Pretože Rusi majú vysokoefektívnu PVO v oblasti Petrohradu a Kaliningradu. Navyše upozorňuje na obmedzený rádius činnosti letectva pobaltských štátov.

Reálne schopnosti západného letectva tak Forss považuje len za "demonštráciu solidarity" a západné cvičenia im umožňujú urobiť maximálne pár pekných fotografií, "no v reálnej situácii sa táto fasáda zrúti ako domček z karát".

Podľa vz.ru, 21. január 2015

 

Francúzska politologička: Európa bez Ruska je odsúdená na úpadok

Európa sa musí rozhodnúť: buď napraví vzťahy s Ruskom a vďaka tomu sa pripojí do rozvoja ázijského modelu sveta alebo sa uzamkne do seba, píše francúzska politologička a historička (so špecializáciou na Rusko) Héléne Carrére d´Encausse.

Ruský prezident V. Putin rýchlejšie ako Západ pochopil, nazdáva sa Héléne d´Encausse, že svet sa zmenil, že prebieha "geopolitický sklz" na stranu Ázie a začal konať. Moskva podľa nej uskutočňuje hlboké styky s Áziou a tieto sa po zavedení sankcií len posilňujú.

Európsky náhľad na Rusko sa zakladá na omyle a v perspektíve môže ohroziť mier v Európe. Francúzska politologička si myslí, že Európa je dnes na prahu rozhodnutia: ak nebude skončené zostrovanie vzťahov s Ruskom, tak Európa sama narazí na hrozbu úpadku.

"Rusko patrí k Európe, k európskej civilizácii a v tejto úlohe musí zostať. Zároveň je aj mostom spájajúcim ju s Áziou a má schopnosť pomôcť jej pripojiť sa k rozvoju ázijského modelu sveta. Bez tohto mostu sa Európa uzavrie do seba", - píše Héléne d´Encausse.

Podľa ria.ru, 19. január 2015

 

Krymskí Tatári idú podať apeláciu na zákonnosť niekdajšieho pripojenia Krymu Ukrajine

Organizácia "Krymskí Tatári - Krym - Rusko" pripravuje apeláciu na Najvyšší súd RF o nezákonnosť odovzdania Krymu Ukrajine.

Predstaviteľa Rady federácií RF Valentína Matvijenko sa už kedysi vyjadrila, že rada federácií pripravuje návrh zákona, ktorý bude rozhodnutie o nachádzaní sa Krymu v zostave Ukrajiny počas minulých rokov považovať za neplatné. Tento dokument bude možno prerokovaný už na jarnom zasadnutí. Podľa jej slov "pri prijatí rozhodnutia o odovzdaní Krymu Ukrajinskej SSR v roku 1954 bola najhrubším spôsobom porušená ústava i zákony".

"Chápeme, že Krymská oblasť bola svojho času nezákonne odovzdaná zo zostavy RSFSR do zostavy USSR, preto chceme iniciovať súdne pojednávanie tohto aktu", vyhlásil spolupredseda organizácie "Krymskí Tatári..." Šekvet Mametov. Organizácia sa nazdáva, že "prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR, RSFSR a USSR porušili ústavný poriadok zmeny územia zväzových republík". Podľa ich názoru, bez referenda na to prezídium nemalo právo.  Podanie sa vraj uskutoční v najbližších týždňoch.

Podľa topwar.ru, 19. január 2015

 

Americký generál straší ruskou vojenskou silou

Veliteľ pozemných síl USA v Európe genpor. Ben Hodges vyhlásil, že Moskva môže v najbližších rokoch dosiahnuť takú silu, ktorá jej umožní zároveň bojovať na troch frontoch. A že zatiaľ je prepad nejakého susedného štátu Ruskom málo pravdepodobný, nakoľko je v plnej miere zaujaté Ukrajinou.

"Podľa mňa, bez mobilizácie (Rusko) nie je schopné organizovať vojenské operácie zároveň na troch frontoch. No o asi päť rokov, to už určite také nebude. Oni (Rusi) budú určite v stave organizovať operácie vo východnej Ukrajine, vyvíjať tlak na Pobaltsko a Gruzínsko a uskutočňovať iné veci bez vyhlásenia mobilizácie", - predpovedá Hodges.

Podľa evrazia.org, 17. január 2015

 

Priama súvislosť: rezolúcia EP o Ukrajine a udalosti v Donecku

Reportérka časopisu EU Report Anna van Densky trvá na existencii priamej súvislosti medzi ostrými bojmi v Donbase a rezolúciou Európskeho parlamentu na podporu Ukrajiny.

„Ja vidím priamu súvislosť medzi dnešnými udalosťami a rezolúciou, ktorú prijal Európsky parlament, ktorá schvaľuje vojenskú činnosť. Európska únia musí adekvátnym spôsobom prejaviť úctu mierovému riešeniu, minským dohodám a procesu, ktorý sa začal v Ženeve“, - vyhlásila a dodala, že žiaľ, „parlament sa k tomu postavil inak. On nevolá po mieri, ale evidentne a neoddiskutovateľne schválil dodávku výzbroje Ukrajine...“ (video dôkaz - http://vz.ru/news/2015/1/19/724967.html).

Podľa vz.ru, 19. január 2015

 

The Guardian: Pád rubľa ohrozuje ekonomiku deviatich štátov

Pád rubľa je vážnou hrozbou pre hospodárstvo deviatich štátov, ktoré závisia od finančných prevodov svojich občanov, pracujúcich v Rusku, píšu The Guardian. Podľa svetovej banky tieto štáty môžu v roku 2015 celkove stratiť vyše 10 mld. USD. Nové ťažkosti nútia mnohých migrantov zamyslieť sa nad otázkou, či neopustiť Rusko.

Britské noviny dodávajú, že v niektorých z týchto štátov môže pád rubľa vyprovokovať politickú krízu. Napríklad v Turkménsku už vďaka rubľu poklesla aj domáca mena, hovorí sa aj o kazachstanskej...

Podľa svetovej banky od finančných prevodov z Ruska je závisí 21 percent hospodárstva Arménska, 12 % - Gruzínska, 31,5 % - Kirgizska, 25 % - Moldavska, 42 % - Tadžikistanu, 5,5 % - Ukrajiny, 4,5 % - Litvy, 2,5 % - Azerbajdžanu a 12 % - Uzbekistanu.

Podľa ria.ru, 19. január 2015

 

Kto a prečo rozstrieľal Charlie Hebdo?

"Celá špeciálna operácia na vystrieľanie pracovníkov časopisu Charlie Hebdo je typickým "falschflagom" (falošným indikátorom), presvedčivo hovorí spisovateľ a novinár Jean Michel Vernochet. (Falošná zástava - tajná operácia uskutočnená na presvedčenie verejnosti o tom, že operáciu uskutočnili iné organizácie alebo iné štáty. Ide o svojské klamstvo spoločenského vedomia, niečo ako cirkusové číslo. Králik, vytiahnutý z kúzelníkovho prázdneho klobúka. Typickým falschflagom bola poprava "nebeskej sotne" na Majdane neznámymi snajpermi alebo zostrelený malajzijský Boeing nad Ukrajinou.) 

V elegantnom bielo-zlatom byte sú rozhovory o zabijakoch, zdá sa, úplne namieste.

"Ako prví upozornili na nesúlad (s oficiálnou verziou) experti z organizácie "Veteráni Ameriky", - vysvetľuje pán Vernochet. - Takzvaná vražda policajta, ktorá otriasla svet krutosťou, bola nakrútená do začiatku špeciálnej operácie. Vidíme odraz guľky od asfaltu. Potom, akoby výstrel do hlavy, no niet krvi, oj pardón, niet rozumu. Najzaujímavejšia je otázka, ktože to nakrúca? Tento človek je v zóne viditeľnosti zabijakov. Stačí im dvihnúť hlavu a pustiť dávku do okna. No kamera sa ani len netrasie, niet  žiadnych prejavov očitého svedka. Áno, potom nám predstavili zabitého policajta-moslima, no kde a kedy bol zabitý?...

Viac originál: http://www.kp.ru/daily/26330.7/3213277/

www.kp.ru, 18. január 2015

 

Následky „novej slobody slova“

 „Nová sloboda slova“ o 2. sv. vojne sa môže podľa predsedu zahraničného výboru Dumy Alexeja Puškova stať hrozbou, že takmer celý svet bude za osloboditeľov Európy od fašistov považovať Američanov (ich obete pri oslobodzovaní Československa dosiahli asi 200 vojakov, Červená armáda asi 144 000 – pozn. vmi).

Ak zvíťazí „nová sloboda slova“ o Druhej svetovej, tak všetci si budú čoskoro myslieť, že Osvienčim a celú Európu oslobodili USA a deduško B. Obamu“, - napísal na Twitteri Alexej Puškov.

Podľa vz.ru, 18. január 2015

 

Spevák Josif Kobzon daroval Putinovi mapu Ruska z roku 1804 s Krymom

"Raz, keď som bol v Rakúsku, zašiel som do antikvariátu a uvidel tam mapu z roku 1804, na ktorej je Krym veľmi zreteľne vyobrazený v zostave Ruska. Mapu som podaroval Vladimírovi Vladimírovičovi Putinovi", - povedal Kobzon novinárom v Sevastopole, kde spieval bojovníkom špeciálnej jednotky Berkut. Prezidenta vraj poprosil "ukázať túto mapu, ktorá má vyše 200 rokov" všetkým, koho zaujíma štatút Ruska.

Spevák vyhlásil, že v blízkej budúcnosti opäť pôjde do Donbasu a momentálne zbiera humanitárnu pomoc pre tento región. Poznamenal, že navrhuje vyviezť odtiaľ deti a ženy, nakoľko sa obáva, že teraz sa pre juhovýchod začne "nový masaker".

Podľa ria.ru, 18. január 2015

 

Paul Craig Roberts: USA a EÚ sú nepriatelia Ruska a Rusko si to už musí priznať

Americký politický analytik Paul Craig Roberts silno skritizoval konanie úradov USA a EÚ na Ukrajine. Vo svojom blogu uviedol, že "obnovenie bojov zo strany Kyjeva bolo evidentné" a že "štáty Západu - nepriatelia Rusov a ruskej vlády".

"Od vyhlásenia zastavenia paľby bolo očividné, že kyjevskí vazali Washingtonu budú tento čas využívať, aby sa spamätali z porážky v Doneckej ľudovej republike a začali nový útok. No a západné média budú, prirodzene, klamať o Washingtonom obnovených bojoch", - píše Roberts a zaujímavo poznamenáva, že "západní partneri" Ruska (sám to dáva do úvodzoviek) nerozumejú diplomatickej reči.

"Ruská vláda by si mala priznať, že západné štáty sa svojimi slovami a svojím konaním vyhlásili za nepriateľov Rusov a ruskej vlády", - tvrdí americký ekonóm, politický a ekonomický analytik Paul Craig Roberts.

Podľa ria.ru, 18. január 2015

 

Contra Magazin: Ukrajina je pre USA a EÚ - "lacnou potravou pre delá"

Neexistencia konkurencie a reálnej opozície na Ukrajine, a aj široká represívna kampaň, rozpútaná proti obyvateľom juhovýchodu, vzďaľujú Ukrajincov od demokratického ideálu. No štáty Západu v tom istom čase nazerajú na Ukrajinu ako na "lacnú potravu pre delá", domnieva sa rakúsky novinár Marko Meier. Napísal to v článku pre Contra Magazin.

Meier poznamenáva, že Kyjev má značné finančné problémy, no oficiálnym úradom to nebráni značne zvýšiť vojenský rozpočet na rok 2015.

Militarizácia sa podľa neho neprejavuje na hospodárskom systéme, ale aj na každodennom živote Ukrajincov. Svedčia o tom plány úradov o zorganizovaní ďalšej vlny mobilizácie. Vojenskú kampaň pritom financujú EÚ a USA, hlavným cieľom ktorých je "podriadiť Rusko medzinárodnej finančnej elite", kvôli čomu sú "kyjevské úrady pripravené obetovať miliónmi životov".

Podľa ria.ru, 17. január 2015

 

Nechceme si vziať príklad? Zákaz spoločnej práce príbuzných v štátnych spoločnostiach

Do ruskej Dumy bol prinesený návrh zákona, ktorý zakáže pracovať blízkym príbuzným v jednej štátnej a samosprávnej spoločnosti. S návrhom prišli poslanci za Spravodlivé Rusko Sergeja Mironova.

Porušenie sa bude trestať prepustením vedúceho štátnej alebo samosprávnej organizácie, ktorý to dopustil.

Viac: http://www.regnum.ru/news/polit/1885144.html

Podľa ria.ru, 16. január 2015

 

Ruská armáda už skúša novú bojovú výbavu jednotlivca

Do ruskej armády prišli prvé vzorky modernej bojovej výbavy jednotlivca - ruského vojaka budúcnosti "Ratnik" (slávny bojovník, obranca mieru), ktorá obsahuje okolo 40 (niektoré zdroje hovoria o 50) rôznych elementov a asi desať podsystémov - palebný, efektívnej ochrany, prieskumu, navigácie, spojenia...

Člen kolégia vojensko-priemyselnej komisie Oleg Martianov hovorí, že vo februári sa zíde medzirezortná komisia, ktorá sa vyjadrí k finálnemu stavu všetkých elementov a podsystémov. Jednou z hlavných otázok bude, či budúci ruský "Ratnik" bude mať v rukách samopal AK-12 alebo AEK-971. V každom prípade však prvá "ostrá" výbava má prísť do vojsk ešte tento rok. (Dňa 25. januára ruská tlač informovala, že to bude AK-12).

Video rozhovor o OT-82A, o Ratniku, o Terminatore 2 atď: http://ria.ru/defense_safety/20150115/1042645528.html

Podľa ria.ru, 15. január 2015

 

Len "Turecký prúd" zabezpečí stabilitu dodávok plynu Európe

S takýmto pevným stanoviskom Ruska odišiel z rokovania s hlavou Gazpromu Alexejom Millerom viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič, pričom do Moskvy cestoval s úplne iným plánom. "Turecký prúd" je podľa Millerových slov jedinou trasou, ktorá môže dodať 63 mld. kubíkov ruského plynu Európe, ktorý zatiaľ tečie cez Ukrajinu. "Iné varianty neexistujú", zdôraznil a každý hneď pochopil, že v Európe sa začína hrať absolútne nová ekonomická i politická hra.

"Naši európski partneri sú o tom informovaní a teraz je už ich úlohou aby vytvorili nevyhnutnú infraštruktúru na prepravu plynu od hraníc Turecka a Grécka", dodal, pričom tým vyjavil aj akou škodnou sa pre EÚ stáva jej vlastný, tretí energetický balíček.

V tomto zimnom období stále Európe a hlavne aj nám hrozí zopakovanie incidentov, že nebudeme dostávať ruský plyn v plných objemoch. Nie preto, že by nám ho Rusi nedodali, ale z dôvodu, že Ukrajinci nám ho všetok neprepravia.

"Tranzitné riziká na území Ukrajiny sa počas tejto zimy zachovávajú, nakoľko Ukrajina kvôli ťažkostiam s financovaním nedokázala v novembri a decembri minulého roka zakúpiť nevyhnutné objemy plynu a značne poklesli aj jeho zásoby v podzemných zásobníkoch", povedal Miller.

Podľa lenta.ru, 14. január 2015

 

Expert: Moskva musí kategoricky odmietať kompromisy a nastoľovať priznanie Novoruska

Stretnutie "normandskej štvorky" bolo potrebné iba svojho času. Na to, aby Rusko priznalo Porošenka. Teraz je táto záležitosť už neaktuálna, preto na Západe už nikto nechce diskutovať", vyhlásil vedec Inštitútu ruskej histórie Andrej Marčukov.

"O otázke vážneho riešenia „problému Donbas“ nechce diskutovať ani Nemecko a ani Francúzsko, - povedal expert. - Oni potrebujú len naťahovať čas aby si Ukrajina obnovila sily a dokázala obnoviť boj proti DĽR a LĽR. Teraz už dokážeme vidieť, že vojna pokračuje. Kyjev je naladený na vojnu do konečného víťazstva a zo Západu ho v tom podporujú. Teraz už môžeme na sto percent povedať, že formát "normandského" stretnutia je jednoducho neperspektívny. Ukrajine sa len vyčleňuje čas, aby mohla ukončiť so separujúcimi sa republikami."

Podľa regnum.ru, 15. január 2015

 

Prečo chcú kupujúci platiť za ruské obilie omnoho viac ako za európske?

Rusko dosiahlo v roku 2014 jednu z rekordných úrod obilia za celú svoju novovekú históriu (106 miliónov ton). Absolútny rekord bol dosiahnutý v roku 2008 - takmer 108 miliónov ton. Vlastné rekordy dosiahlo v minulom roku hneď niekoľko ruských regiónov., vrátane Voronežskej a Lipeckej oblasti.

Dopyt po ruskom obilí pritom v posledných rokoch podstatne narástol, pričom na európske (konkrétne na francúzske) obilie sa znížil.  Dôvodom je kvalita. Tá ruská je omnoho vyššia ako európska a zahraniční nákupcovia radi platia o 15 - 20 USD za tonu navyše, len aby sa dostali k ruskému obiliu.

Rekordné objemy exportu pomohli ruským poľnohospodárom dostať sa k podstatným ziskom. I keď  pomohlo im v tom i posilnenie dolára. V rubľoch získali z exportu o 20 - 25 % viac, ako kedysi. Zaujímavosťou je, že v prvých dňoch nového roka sa toto všetko prejavilo dokonca v znížení cien chleba v mnohých oblastiach Ruska. Napríklad o 3-5 % poklesla cena najpopulárnejšieho druhu chleba v už spomínanej Voronežskej a Lipeckej oblasti.

Udialo sa to napriek tomu, že vnútorné výkupné ceny Rusku narástli o 80 %. Keďže však vo svete ceny obilia naďalej porastú, zdraženiu chleba a výrobkov z obilia sa zrejme nevyhne ani Rusko.

Viac:  http://topwar.ru/66154-zernovoe-oruzhie-rossii.html

Podľa topwar.ru, 8. január 2015

 

USA uvrhli Ukrajinu do absolútne beznádejného stavu

USA budú musieť i tak odísť z Ukrajiny, ktorú priviedli do absolútne beznádejného stavu - bez peňazí, bez práce, bez plynu, bez ohrevu, bez jedla a bez perspektívnej budúcnosti, domnieva sa americký spisovateľ, publicista a analytik James Hovard Kunstler v článku na stránke francúzskeho on line vydania La Chronique Agora.

"Kto v Bielom dome, v Pentagone alebo v štátnom departmente rozhodol, že pri podkopaní krehkej stability na Ukrajine išlo o dobrý nápad? Naozaj si oni myslia, že Ukrajina by niekedy mohla vystúpiť zo zóny vplyvu Ruska? Alebo, že Rusko jej dovolí vstúpiť do NATO..."?, kladie si otázky Kunstler.

USA, pokračuje, absolútne spackali operáciu na Ukrajine a zle sa pokonajúc s Ruskom, nakoniec opustia Ukrajinu. Výsledkom toho bude, že nakoniec bude musieť "Ukrajine, nachádzajúcej sa v agónii" pomáhať Rusko. Tá sa tomu nebude tešiť, no neochotne na to pristúpi, predpokladá Kunstler. 

Čo sa týka sankcií, tak tie sa, podľa analytika, obrátia proti eurozóne. "Rusko, - prežívalo v nedávnej dobe aj horšie momenty, ako západné sankcie. Ono prežije, obrátiac sa na Áziu". A to sa už deje, hovorí autor. Pre Európu to bude znamenať, že skôr či neskôr stratí prístup k ruskej rope i plynu.

Podľa ria.ru, 13. január 2014

 

Metropolita čiernohorský a prímorský Amfilochij: „NATO – nacionálno-fašistický pakt, pokračujúci v diele Hitlera a Mussoliniho“

Duchovný líder pravoslávneho národa Čiernej Hory, metropolita čiernohorský a prímorský Amfilochij odpovedal na otázky korešpondenta IA Regnum o situácii v Čiernej Hore v súvislosti so zámyslom úradov vstúpiť do NATO v roku 2015:

- Čiernohorské úrady môžu vyhlasovať čo len chcú. No prvé, čo im treba urobiť – tak to je opýtať sa ľudu na súhlas o svojom zámysle. Ak sú s ľudom.

Pre Čiernu Horu je otázka o vzťahu voči vstupu do NATO najserióznejšia otázka. Referendá sa uskutočňujú aj o menej vážnych otázkach.

Čo sa mňa ako metropolitu týka, tak ja som neraz hovoril, že NATO – pakt, ktorý mal spočiatku obranný charakter. Tak hovorili jeho zakladatelia. V čase jeho formovania bolo jasné, prečo sa tvorilo NATO. Sovietsky zväz i štáty socialistického tábora tiež mali svoj blok – Varšavskú zmluvu.

V 90-tych rokoch zmizol ZSSR ako oponent NATO, rozpadla sa aj Varšavská zmluva. Vtedy by bolo logické keby svoje rozpustenie vyhlásilo aj NATO.  Aký je teda zmysel existencie NATO po rozpade Varšavskej zmluvy? V čom je vôbec zmysel NATO? Pred kým mieni NATO brániť Európu?

Keď zvíťazila demokracia a zmizlo nebezpečenstvo, začalo NATO bojovať proti iným národom. Čo v posledných rokoch robí NATO?

NATO začalo svoju činnosť po rozpade ZSSR z likvidácie Juhoslávie, z bombardovania Srbska a Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Kosova a Metochije. Dnešné NATO je paktom, ktorý nesie agresiu na Východ.

Hanbou je to, čo robí NATO v Afganistane, Iráne, Iraku, Sýrii, Líbyi.  Hanba a potupa! Vražda Kaddáfiho  (a akým úžasným spôsobom!) – zákonito zvoleného lídra – to je to, čo dnes robí NATO. Bývalí európski spolubojovníci Kaddáfiho – sú tiež spolupáchatelia tejto strašnej vraždy.

Pod tlakom NATO boli Srbsku odňaté Kosovo a Metochija. Násilné ustanovenie neexistujúceho štátu Kosovo, ktoré je podľa Ústavy – časťou Srbska, čo priznala aj OSN. No NATO násilne odníma tieto územia.

NATO ako pakt teraz uskutočňuje politiku nacional-fašizmu. Robí to isté, čo vo vzťahu ku Kosovu a Metochii robili Hitler a Mussolini. Pri nich sa Kosovo stalo súčasťou „Veľkého Albánska“. Severná časť – bola v okupovanom Srbsku, no, predsa len, v Srbsku. No NATO je ešte horšie ako Mussolini a Hitler preto, lebo Srbom odňalo cestou násilia a zlodejstva aj severné Kosovo.

A tak, NATO nie je teraz obranným zväzom, ale nacional-fašistickým paktom, pokračujúcim v diele Hitlera a Mussoliniho. To je už jasné. Teraz tento pakt uskutočňuje svoje deštruktívne záležitosti na Ukrajine, postupujúc s ňou ako s Juhosláviou.

Čo je pozoruhodné: Ukrajinu ako samostatnú republiku v rámci ZSSR vytvorili boľševici, Lenin a Stalin, ničiac tým jednotný veľký národ. A teraz ich bývalí protivníci, bojovníci s komunizmom, v osobe NATO bránia plody činnosti boľševikov, ktorí rozdelili jednotný národ. Je to zvláštna história.

Metropolita čiernohorsko-prímorský Amfilochij (7. január 1938) je potomkom vojvodu Minu Radoviča, jedného z čiernohorských vodcov, ktorý v roku 1820 pripojil Moraču k Čiernej Hore.

Vyštudoval Belehradský duchovný seminár sv. Savu. Po jeho skončení postúpil na Bohosloveckú fakultu SPC, ktorú ukončil v roku 1962.Paralelne pri tom študoval klasickú filolológiu na filozofickej fakulte Belehradskej univerzity. Postgraduálne štúdia absolvoval v Berne a v Ríme, neskôr7 rokov v Grécku. Do Juhoslávie sa vrátil v roku 1976 a stal sa docentom a potom profesorom na katedre pravoslávnej pedagogiky a metodiky prednášania Bohosloveckej fakulty SPC v Belehrade.

Metropolitom čiernohorským-prímorským, zmesko-brdským a skypetarským sa stáva 30. decembra 1991.

Podľa regnum.ru, 12. január 2015

 

Nemecké médiá: Putinov výnos o službe cudzincov upevní ruskú armádu

Výnos prezidenta RF V. Putina (jeden z prvých v tomto roku) o službe cudzincov v ruskej armáde zvýši počet ozbrojených síl štátu a umožní mu značne upevniť svoje postavenie vo svetovej aréne, domnieva sa Linda Wurster z Focus Online.

Iniciatíva Putina perfektne zapadá do "konfrontačného kurzu" posledných mesiacov, tvrdí Focus a toto opatrenie je "nasmerované na posilnenie bojovej moci Ruska".  

Podľa vz.ru, 12. január 2015