Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Duterte chce presvedčiť Putina dodávať Filipínam zbrane

Prezident Filipín Rodrigo Duterte chce počas cesty do Moskvy presvedčiť ruského prezidenta Vladimíra Putina dodávať jeho krajine zbrane.

„Myslím, že mi bude treba presvedčiť prezidenta Putina, aby nám Rusko dodalo takú výzbroj. Nejde o veľké množstva výzbroje. Ide o vysokopresné pozemné rakety“, povedal Duterte.

Filipíny majú okrem toho záujem aj o palné zbrane, vysokopresné rakety, o helikoptéry a lietadlá.

„My bojujeme so vzbúrencami, takými, ako kedysi boli v Rusku. Sú to neveľké bandy, ktoré rozsievajú chaos. Nie je ich veľa. A nie vždy na ne treba (ťažk/) techniku. Potrebujeme však spravodajské informácie, potrebujeme vysokopresné zbrane. My také technológie nemáme“, povedal Duterte.

Rusko podľa neho vlastní moderné vysokopresné systémy. „Pretože Rusko je v tomto prípade na to lepšie, ako Američania, rozhodol som sa obrátiť k nemu. Rusi sú lepší nielen v tom, ale sú aj štedrí a pripravení pomôcť“, dodal Duterte a uviedol, že sa nechystá nakupovať zbrane v USA. .

Duterte bude v Rusku na pozvanie ruského prezidenta od 22. – 26. mája 2017. Stretnutie s V. Putinom je naplánované na 25. mája 2017. 

Podľa vz.ru, 22. 5. 2017

 

V Rusku začnú vyrábať lieky na infarkt a mŕtvicu

Podľa ruských médií v krajine čoskoro začnú vyrábať preparáty na liečbu mŕtvice a infarktu.

V súvislosti s touto správou sa hovorí aj o Sankt Peterburgskom farmaceutickom fóre, na ktorom experti zdravotníctva hovorili o rozvoji ruského farmaceutického trhu. 

„Už v najbližších mesiacoch bude v našej krajine lokalizovaná produkcia najpopulárnejších preparátov na liečbu mŕtvice a infarktu“, napísali Izvestia.

Podľa ria.ru, 17. 5. 2017

 

Bývalý šéf kontrarozviedky Francúzska: Mýtom o „ruskej hrozbe“ si NATO predlžuje vlastný život

NATO cielene zásobuje vnímanie Ruska ako hrozbu, aby si predĺžila vlastnú existenciu, vyhlásil hlava  francúzskej kontrarozviedky a zakladateľ medzinárodného centra na štúdium terorizmu o pomoci jeho obetiam Yves Bonnet.

„Ako ktorákoľvek organizácia, aj Severoatlantická aliancia si chce predĺžiť život a jediná príčina na to ste vy (Rusko)“, povedal pre Russia Today

Ďalej vyjadril smútok nad tým, že Francúzsko, ktoré opustilo vojenskú súčasť NATO v roku 1966, sa opäť stalo jeho členom v roku 2009. Bonnet to považuje za obrovskú chybu a vyhlásil, že Severoatlantickú alianciu treba rozformátovať. Dôvodom je vraj to, že NATO dnes prináša viac škody ako úžitku.

„Je zbytočné znepokojovať Rusov, absolútne nezmyselné je nútiť vás, aby ste sa znervózňovali, netreba dráždiť ruského medveďa“, dodal. 

Podľa vz.ru, 15. 5. 2017

 

Rusko si prinavracia pozíciu obilnice sveta

Rusko obrovským tempom zvyšuje export obilnín, kým USA a EÚ majú straty kvôli poklesu cien kukurice, pšenice a sóji, píše komentátor švajčiarskych novín Tages Anzeiger Andreas Flütsch.

Podľa ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov, Rusko sa v roku 2016 stalo lídrom vo svetovom exporte pšenice. No a v tomto roku môže predbehnúť aj dovedna všetky štáty Európskej únie. „Rusko sa opäť stalo obilnicou sveta, akou bolo do VOSR“, hovorí sa v článku.

Podľa jeho autora rast podielu rozvojových krajín v exporte obilnín pozitívne vplýva na potravinovú situáciu vo svete. Novinár obracia pozornosť na to, že od nedávna sú vážnou konkurenciou pre západné agrárne holdingy juhoamerické farmárske hospodárstva.  V roku 2012 Brazília predbehla USA v produkcii sóje a podľa expertov čoskoro sa stane aj svetovým lídrom v exporte kukurice.

„Pre spotrebiteľov sú to veľmi dobré správy. Veľké štáty, také ako Rusko a Brazília, zaplavia svetový trh lacnou surovinou. Vďaka tomu potravinársky priemysel bude dostávať všetko potrebné za nízke ceny“, píše Flütscha nazdáva sa, že takáto situácia zaručuje v najbližších rokoch stabilné zásobovanie obyvateľstva Zeme potravinami.

Autor článku sa tiež vyjadruje k protiruským sankciám západných štátov, ktoré v podstate sami upevnili agrárny sektor Ruska.  No a odvetné ruské obchodné obmedzenia vytvorili všetky podmienky na rozvoj poľnohospodárstva. Lacný rubeľ zase pomohol ruským farmárom získať si konkurencieschopnú pozíciu vo svetovom obchode.

Za tento čas podnikatelia USA a EÚ pociťujú značné straty. „Mnohí americkí farmári aby im pri takých nízkych cenách  spustli sýpky“, píše Flütsch. A Biely dom, ktorý sa uchýlil k protekcionárskej politike, riskuje, že nadobro podkope pozície odvetvia, uzaviera novinár. .

Podľa ria.ru, 15. 5. 2017

 

Putin: vnútropolitický boj v USA vytvára nervozitu v politike i ekonomike

Vnútropolitický boj v USA, rozhodnutie V. Británie opustiť Európsku úniu a ďalšie otázky vytvárajú nervozitu vo svetovej ekonomike i politike. Naproti tomu projekt: „Jeden pás – jedna cesta“ vnáša stabilitu, vyhlásil prezident Ruska Vladimír Putin v Pekingu.

„V podmienkach, keď v najväčších popredných centrách politických a ekonomických síl pozorujeme rastúci počet elementov neurčitosti, povedzme v Spojených štátoch, pokračuje, ako vidíme, ostrý vnútropolitický boj, čo vytvára určitú nervozitu nielen v politike, ale aj v ekonomike“, povedal Putin.

Podľa vz.ru, 15. 5. 2017

 

Ruské technológie môžu zničiť trh so zlatom

Vďaka novej technológii ťažby zlata sa jeho cena môže znížiť o 30 – 40 percent. No a toto môže zlikvidovať zahraničných konkurentov a umožniť Rusku stať sa hlavným dodávateľom zlata vo svete.  

Ruskí vedci sa naučili získavať zlato lacnejšie a rýchlejšie. Podľa najskromnejších prepočtov bude cena ruského zlata nižšia o 30 – 40 %, čo úplne zničí zahraničných konkurentov a umožní Rusku stať sa hlavným dodávateľom zlata na svetový trh.   

V polovici apríla, keď vyšiel tento článok, bola cena jednej unce zlata (31,1 gramu) takmer 1300 USD. Špecialisti vyrátali, že ruské zlato bude stáť 480 USD.   

Nová metóda už prešla testami v Tadžikistane, kde sa v útrobách Zeme nachádza povedľa zlata aj veľa medi. Oddeliť tieto kovy sa snažili už laboratóriá v Malajzii, vo Veľkej Británii i v Austrálii, no ekonomicky efektívne sú len ruské postupy.   

Pri tomto si uvedomme to podstatné. Vo svete cena zlata stále rastie.  

Podľa kramola.info, 19. 4. 2017

 

The Nation pripomenul Američanom, kto zničil Tretiu ríšu

Bolo by dobré keby lídri Demokratickej strany USA pricestovali do Ruska na Deň víťazstva a uctili si pamiatku padlých v boji s nacistickým Nemeckom.  Lenže oni namiesto toho rozpútavajú novú studenú vojnu a snažia sa už navždy rozhnevať Biely dom s Kremľom, nazdáva sa komentátor časopisu The Nation, historik Steven Cohen.

Autor sa nazdáva, že americký národ stratil povedomie toho, kto naozaj porazil Tretiu ríšu, pretože hollywoodský filmový priemysel mu naočkoval vieru, že nacistov porazili USA. Cohen pripomenul, že kým ZSSR „ničil a rozbíjal hitlerovskú vojenskú mašinu na východnom fronte“, USA sa neodvážili vyjsť za hranice tichooceánskeho bojiska. A na číslach dokazuje, že Wehrmacht utrpel v bojoch s Červenou armádou 80 % bojových strát.

„Kým 9. mája sa národ Ruska venoval vzdávaniu cti 27 miliónom padlých v boji s fašizmom, americký establišment sa venoval vyhľadávaním „bábok Kremľa“ a pokračoval v kritike ruského vedenia“, píše. Cohen je presvedčený, že takýto postoj Washingtonu je kontraproduktívny. Rusko a Amerika majú vraj zabudnúť na nezhody a spojiť sa v boji s medzinárodným terorizmom. „Ten sa, podobne ako fašizmus v 30-tych rokoch, stal pre mnohých Rusov hlavnou hrozbou“, tvrdí. Lenže pokusy o nové „uvoľnenie“ narážajú na odpor americkej politickej elity.

„Agenti studenej vojny“ vo Washingtone nechápu, že snaha zablokovať zblíženie Ruska a USA sa môže zmeniť na plnohodnotnú konfrontáciu“, nazdáva sa komentátor. „Lepšie by bolo, ak by sa vydali do Moskvy a oslávili tam Deň víťazstva nad nacistickým Nemeckom“, dodáva S. Cohen.

Podľa ria.ru, 14. 5. 2017

Vladimír Mikunda: „Neverte“ Zacharčenkovi

Podľa ruského webu vzgljad.ru z 12. 5. 2017 hlava samozvanej Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko vyhlásil, že cieľom DĽR je integrácia do Ruska.  

„Máme jeden cieľ – spojenie s vlasťou a vlasťou je Rusko. Konečným cieľom tohto výboru, celá jeho práca je nasmerovaná len na jedno – návrat do Ruska“, vyhlásil na rokovaní integračného výboru „Rusko – Donbas“.  

x x x

Všetci právne vzdelaní a hlavne právne féroví politici a ľudia vedia, že nástupníckym štátom poprevratovej Ukrajiny môže byť len Donecká a Luganská republika, ktorá nesúhlasila s protiústavným prevratom na Ukrajine. Čiže za žiadnych okolností to nemôže byť súčasná „Pomajdanovská Ukrajina“, ktorá sa zrodila na kompletnom porušení ústavy Ukrajiny. Nech robí, čo robí, ani ona nedokáže na krivom základe postaviť rovný dom!

Nie na toto však chcem poukázať, na to už v apríli 2014 poukázal slovenský expert na medzinárodné právo JUDr. Branislav Fábry, PhD, ktorý ho vyučuje nielen na Univerzite Komenského v Bratislave, ale v asi desiatich rečiach ho prednáša po celom svete (viď. jeho blog s titulkom Kto dnes reprezentuje Ukrajinu? - http://www.srspol.sk/clanek-branislav-fabry-kto-dnes-reprezentuje-ukrajinu-9006.html a ďalšie jeho blogy na túto tému.)  

Ja chcem na základe tohto poukázať na to, že integrácia s Ruskom síce môže byť cieľom pre DĽR a LĽR, ale určite to bude až po tom, ako bude na Ukrajine nastolený predprevratový ústavný stav, ktorým bude právo nastolené v celej krajine. No a ten môžu nastoliť len sily doposiaľ bojujúce s protiústavnou neprávosťou. A to sú len samozvané republiky Novoruska, ktoré bojujú proti „Kyjevu“, ktorý ich chce protiprávne ovládnuť.  

Ak teda Zacharčenko hovorí v integrácii s Ruskom, myslím, že vôbec nemá na mysli len integráciu svojho nekompletného Donbasu.  

Vladimír Mikunda

 

Príbuzní zabitých cestujúcich z lietadla MH-17 sa idú súdiť s Ukrajinou

Za to, že Ukrajina neuzatvorila vzdušný priestor pre civilné lietadlá, chcú ju hnať pred súd príbuzní obetí malajzijského Boeingu MH-17, zostreleného nad Donbasom.  

Zamýšľajú sa nad možnosťou spojenia úsilia s advokátom z Nemecka, pričom Thomas Schansman, ktorý v tejto katastrofe v roku 2014 stratil syna, už v mene štyroch občanov Nemecka, ktorí tiež stratili príbuzných, už aj samostatne zažaloval Ukrajinu pred Európskym pre ľudské práva.  

Od Ukrajiny sa žiada odškodnenie 300 miliónov euro, čiže 1 milión za každého usmrteného.  

Pravda.ru uvádza, že celkovo bolo v prípade MH-17 33 podaní, časť z ktorých sa týka aj „Malajzijským aerolinkám“ a aj ku spoločnosti Boeing.  

Hoci vyšetrovanie stále pokračuje, šance žalujúcich na zisk kompenzácie v prípade ak bude vina ukrajinskej strany preukázaná, a ak sa úrady Kyjeva budú chlapsky správať pred svetom, sa dajú vidieť už dnes.  

„Poškodení podali žaloby na svoje národné súdy. Je to správne, lenže problém je v tom, že existuje pojem imunity štátu od súkromných podaní. Na takýto prípad existuje konvencia OSN, existuje aj obyčajná právna norma. Práve preto budú asi žaloby prijaté, no Ukrajina asi využije právo nevstupovať do procesu bez vlastného súhlasu. Preto ich v prvej etape asi čaká rozčarovanie.  

Lenže potom, ako prejdú predbežné súdne procedúry, štúdium obsahu sporov, informácií odporcov, v tomto prípade Ukrajiny, príde od diplomatických predstaviteľstiev odmietnutie“, poznamenal pre pravdu.ru prezident Ruskej asociácie medzinárodného práva Anatolij Kapustin. 

Originál:  https://www.pravda.ru/news/accidents/11-05-2017/1333559-mh_17-0/  

Podľa pravda.ru, 11. 5. 2017

 

Lavrov predniesol štipľavé reči pred americkou verejnosťou

Nie najvhodnejší informačný tón počas návštevy USA si zvolil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. V rámci obvinení zasahovania Ruska do politických záležitostí Ameriky, to konštatujú britské Financial Times.

Ruský minister vyhlásil, že „pre americký národ musí byť ponižujúce uvedomiť si, že Ruská federácia kontroluje situáciu v Amerike“. Vyjadrenie bolo sarkastické, no najskúsenejší a najmúdrejší ruský veterán diplomacie zvrtol svoj nôž so zadržiavaným uspokojením, zachovávajúci si nepreniknuteľný výzor.

FT zdôrazňuje, že Lavrov na mnohé otázky o tom, či Rusko „vedome kontroluje vnútornú politiku USA“, odvetil: „Ja si myslím, že politici poškodzujú politický systém Spojených štátov“.

Všetky vyhlásenia o ruskom zasahovaní do amerických volieb označil za absurdné a informačný bludom, lenže  jeho sebavedomá prítomnosť veľmi jasne hovorila o niečom inom, ako jeho frázy, nazdáva sa Financial Times.

Čo sa týka vzťahov s novou administráciou USA, Lavrov sa snažil sústredi´t len na tie oblasti, kde panuje zhoda medzi stranami, vyvarujúc sa pripomínania takých, ako Irán, sankcie... Vyhlásil, že administrácia Obamu „otravovala“ a „podkopávala“ a spôsobilo vyrábala „dráždiče“ v rusko-amerických vzťahoch. Naproti tomu Trump je „pragmatický“ a orientovaný „na výsledok“. Lavrov poznamenal, že aj on je pripravený odstrańovať prekážky vo vzťahoch oboch štátov. 

Podľa vz.ru, 11. 5. 2017

 

Čižov – kedy môže V. Británia zrušiť protiruské sankcie?

Veľká Británia môže stiahnuť svoju účasť na protiruských sankciách po vystúpení z EÚ, nazdáva sa stály predstaviteľ Ruska pri EÚ Vladimír Čižov. Takúto situáciu však nazval „hypotetickou“.

„Ja však napriek tomu dúfam, že do vystúpenia V. Británie z EÚ sa otázka sankcií sama rozplynie“, odpovedal Čižov v besede s RIA Novosti. 

Diplomat pripomenul, že od momentu vystúpenia s EÚ „V. Británia už ďalej nebude viazaná dokumentmi našich s EÚ, vrátane hlavnej Dohody o partnerstve a spolupráci, a taktiež všetkých nasledujúcich rozhodnutí, vrátane sankčných“. 

Podľa ria.ru, 11. 5. 2017

 

Pence: minské dohody – najlepší smer k mieru na Ukrajine

Minské dohody sú najlepším spôsobom na dosiahnutie mieru na Ukrajine, vyhlásil v stredu počas stretnutia s ministrom zahraničia Ukrajiny Pavlom Klimkinom viceprezident USA Mike Pence.

Ako oznámil Biely dom, Pnce na stretnutí „zdôraznil, že minské dohody zostávajú najreálnejším spôsobom  smerovania k mieru“ na Ukrajine. Potvrdil tiež „nespochybniteľnú podporu USA suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny“.

Spolu s tým Pence „potvrdil Ukrajinu a snahu pracovať s ukrajinskými partnermi nad mierumilovným vyriešením konfliktu“, hovorí sa v ozname.

Podľa ria.ru, 11. 5. 2017

 

Porošenko gratuloval bojovníkom UPA k víťazstvu nad Treťou ríšou

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uverejnil v Twitteri gratuláciu ku Dňu pamiatky a zmierenia.

„Sláva veteránom Červenej armády a partizánskeho hnutia! Sláva bojovníkom UPA a všetkým účastníkom národno-osloboditeľských hnutí! Sláva všetkým, kto bránil Ukrajinu pred agresiou Tretej ríše!“, napísal.

Porošenko okrem toho gratuloval OSU, dobrovoľníkom a všetkým, kto bráni Ukrajinu od agresii RF. Ukrajinu dnes podľa neho bránia potomkovia tak vojakov Červenej armády, ako aj Ukrajinskej povstaleckej armády.

Podľa ria.ru, 8. 5. 2017

 

Západ sa obáva, že stratí ruské uhľovodíky

Známy ekonóm, docent katedry teórie a praxe colných záležitostí Moskovskej finančno-právnickej univerzity Alexander Arskij pre „Federal Press“ povedal, že západní partneri sú zainteresovaní na ťažbe uhľovodíkov v Rusku, no toto partnerstvo im komplikujú sankcie.

Alexander Arskij poznamenáva, že pre zahraničné spoločnosti je veľmi dôležité „držať ruku na tepe doby“ v otázke ťažby uhľovodíkov v Rusku. Lebo západné obmedzenia a aktívny rozvoj výrobnej sfére v Rusku smerujú k tomu, že štát si zhromaždí veľké zásoby uhľovodíkov, čo môže zmeniť pomery na medzinárodnom trhu.

Unikátne zemepisné miesto Rusku umožňuje spoliehať sa na dodávky hneď dvom spotrebiteľom: Európe a Číne. Práve preto sa zahraničné spoločnosti usilujú o partnerstvo s Ruskom a ku kooperáciám. Toto prináša nielen vzájomne výhodný zisk, ale západným spoločnostiam to umožňuje aj oceniť vplyv ruského štátu na cenotvorbu uhľovodíkov. 

Podľa finobzor.ru, 7. 5. 2017

 

Lavrov: Plány zapojenia Ukrajiny do NATO krachli

Minister zahraničia RF Sergej Lavrov vyhlásil, že projekt NATO, predpokladajúci prijatie do neho Ukrajiny a využitie Krymu na vojenské obkľúčenie Ruska, krachol.

Aliancia sa vraj „urazila“ na Moskvu, keď pochopila, že nedokáže využiť krymský polostrov na svoje ciele. Lavrov zdôraznil, že práve kvôli tejto „urážke“ organizácia zmrazila spoluprácu s Ruskom.

„Natovci sa urazili, že ich projekt... krachol. No a kvôli urážke za tento objektívny historický fakt oni zmrazili všetko, čo nás spájalo, vrátane protiteroristického boja“, povedal minister televízii „Mir“.

Lavrov tiež zdôraznil, že v súčasnom období sa NATO snaží obnoviť dialóg s RF, lenže náš štát je ochotný zapojiť sa do toho len na základe rovnoprávnosti. 

Podľa kp.ru, 7. 5. 2017

 

Rusi z Pobaltska pripomenú vojakom NATO bojové bratstvo

Aktivisti z Lotyšska pripravili ku Dňu víťazstva originálne podujatie: sviatok chcú osláviť spolu s vojakmi bývalej protihitlerovskej koalície, rozmiestnenými v republike. Snažia sa im tým pripomenúť, ako ich predkovia bojovali plece pri pleci s Rusmi proti nacistom, ktorí teraz pochodujú po Rige.

Osobitné úsilie smeruje na Kanaďanov, pretože oni tvoria základ NATO v Lotyšsku.

Rozšírené oslovenie hovorí, že „boli sme spojencami v rokoch Druhej svetovej vojny, naši predkovia spolu porážali nacistov. Mnohí z nás si to pamätajú...“.

Podľa vz.ru, 7. 5. 2017

 

Zákon o kontrole Primorska Spojenými štátmi považuje Rada federácií RF za vyhlásenie vojny

Realizácia zákona o americkej kontrole ruských prístavov Primorska predpokladá silový scenár, čo sa rovná vyhláseniu vojny, vyhlásil predseda medzinárodného výboru Konstantin Kosačov.

„Ide o návrh zákona, dúfam, že nikdy nebude zrealizovaný, pretože jeho realizácia ráta so silovým variantom prinútenia k prehliadke všetkých lodí americkými vojenskými plavidlami. Hlava takýto scenár nechápe, pretože on znamená vyhlásenie vojny“, povedal Kosačev.

Prvý zástupca obranného výboru Štátnej Dumy RF Andrej Krasov vyhlásil, že tento americký návrh zákona nepasuje do všeobecnej koncepcie zachovania medzinárodnej bezpečnosti.

„Z akého dôvodu si Amerika privlastnila povinnosť, kto jej udelil také splnomocnenie na kontrolu námorných prístavov našej krajiny? My sme o to nežiadali, medzinárodné organizácie na to nesplnomocňovali,“ vyhlásil Krasov. 

Dodal, že Rusko dá americkej administrácii symetrickú odpoveď na všetky nepriateľské kroky voči Rusku a jeho spojencom a „do našich vôd nevojde ani jedna americká loď“.

x x x

Možno až teraz mnohým dochádza čo to povedal nedávno minister Lavrov. Že tento svet už nemá žiadne pravidlá!

V. Mikunda s využitím vz.ru z 5. 5. 2017

 

Rusko vie dokázať, že chemický útok na Chan-Šejchun bola provokácia

Rusko má nevyvrátiteľné dôkazy, že udalosti v Chan-Šejchune boli provokáciou, vyhlásil špeciálny vyslanec ruského prezidenta, predstaviteľ ruskej delegácie na rozhovoroch o Sýrii v Astane Alexander Lavrentiev.  

„Je to čistá provokácia zo strany osôb a štruktúr, ktoré nemajú záujem na dosiahnutí mieru na sýrskej pôde. Lenže, žiaľ, všetky naše vysvetlenia, dôvody, pokusy dokázať narážajú na úplné neporozumenie zo strany Západu“ (veď ani ten nemá záujem na mieri – pozn. srspol.), povedal Lavrentiev novinárom.

Dodal, že ruská strana bude pokračovať v pokusoch presvedčiť západné štáty zmeniť svoj postoj voči vláde Sýrie (nezmenia – ide im o trasovanie plynovodu z Kataru – nie o mier – pozn. srspol.).

Podľa ria.ru, 5. 5. 2017

 

Prečo Putin mlčal o plyne?

Po stretnutiach s lídrami Nemecka a Turecka sa na tlačových konferenciách takmer nespomínala dôležitá téma: perspektívy Severného prúdu-2 a Tureckého prúdu, ktoré zohrávajú nie poslednú rolu v medzištátnych vzťahoch.

O všetkom, no nie o plyne. Vladimír Putin sa stretol s tureckým lídrom R. T. Erdoganom. Po rozhovoroch na tlačovej konferencii sa ruský líder dotkol veľa tém, no takmer nič nepovedal o výstavbe plynovodu – len zopár všeobecných slov.

A po stretnutí s Angelou Merkelovou sa táto téma vôbec nespomínala. Hoci je známe, že vo vzťahoch aj s Tureckom, aj s EÚ, majú tieto dva plynovody vôbec nie posledné miesto dôležitosti.

Kontrakt Gazpromu a ukrajinského Naftogazu na prepravu modrého paliva sa končí 31. 12. 2019 a Rusko sa k tomuto momentu snaží dokončiť obe „rúry“ a uzavrieť jednu z hlavných otázok vzájomných vzťahov s Ukrajinou i s Európou.

Pred tromi mesiacmi ruský prezident nevylučoval, že Moskva zachová určitý objem prepravy plynu cez ukrajinskú sústavu. Koncom apríla v Gazprome oznámili, že ak exportné rúry budú vybudované, tak objem prepravy bude 15 miliárd kubíkov plynu. 

Na porovnanie treba uviesť, že ešte pred šiestimi rokmi do štartu prvej línie Severného prúdu sa cez Ukrajinu prepravovalo do Európy a do Turecka vyše 100 miliárd kubíkov. Po zavedení prvého Severného prúdu objem prepravy cez Ukrajinu podstatne klesol. A pritom ukrajinský plynovod potrebuje modernizáciu.

Ak sa tranzit cez Ukrajinu zníži do sľubovaných 15 miliárd kubíkov, dostane sa to pod hranicu rentability. A práve preto v ukrajinskom Naftogaze vyhlásili, že ak sa Gazprom vráti k pôvodným objemom prepravy, tak sú mu ochotní poskytnúť veľké zľavy na prepravu.

Kto by bral tieto vyhlásenia Naftogazu seriózne? Moskva určite nie. Nakoniec k vlastným slovám sa seriózne nestavia ani samotný Naftogaz.

Perspektívy odstránenia Kyjeva od plynovodných prúdov sa môžu rozbiť len o protiopatrenia EÚ. Presnejšie, jednotlivých štátov, napríklad Poľska. No to, že oba projekty „Severný“ i „Turecký“ smerujú postupne vpred – to je holý fakt. No a ten neveľký prúd plynu, ktorý zostane tiecť cez Ukrajinu, to je podmienka EÚ. Tá kvôli politickým cieľom a kvôli ochrane konkurencie požaduje, aby Kyjev nezostal úplne bokom.     

Samozrejme, že v takom prípade budú aj prepravné ceny konkurenčné, hoci nie na prospech Ukrajiny. Inou témou je, že politici o tom nechcú verejne hovoriť. Toto nie sú Minské dohody, o ktorých sa dá vyprávať nekonečne dlho a bez výsledku. Plynové rúry potrebujú teraz to isté ako peniaze – ticho.

Podľa finobzor.ru, 4. 5. 2017

 

Vedci: lacné sódovky – jedna z najväčších hrozieb pre ľudstvo

Neustále znižovanie cien rôznych sódoviek a ďalších sladkých limonád je jednou z najväčších hrozieb pre zdravie ľudstva, vyhlasujú vedci v článku uverejnenom v časopise Preventing Chronic Disease.

„Vo všetkých štátoch, ktoré sme študovali, si človek môže kúpiť za tú istú cenu o 71 % sódoviek viac, ako tomu bolo v roku 1990. V rozvojových štátoch je situácia ešte horšia. Tam sa dá za rovnakú cenu nakúpiť až o 89 % viac nápojov, ako tomu bolo pred 27 rokmi. Dá sa povedať, že dvojnásobne zlacneli“, hovorí Jeffrey Drope z Americkej spoločnosti pre štúdium rakoviny v Atlante.

Medici a dietológovia sú za ostatné roky vážne znepokojení tým, akú škodu ľudstvu spôsobuje záľuba v osladzovaných a sódových nápojov. Vedci USA pred dvomi rokmi zistili, že  nadmerná spotreba sladkých sódových nápojov každoročne spôsobuje úmrtie približne 184 tisíc ľudí. Veľká časť z toho sa týka štátov latinskej Ameriky i samotných USA.

Bostonskí vedci minulý rok vyhlásili, že najväčší producenti takýchto nápojov vynakladajú obrovské peniaze na prenikanie svojich záujmov do približne 100 zdravotníckych organizácií USA, čo bráni stanoveniu vysokých cien na sódovky alebo obmedzenie ich obratu.

Drope a jeho kolega sa pokúšali zistiť, ako sa z pohľadu cien produktov a vývoja príjmov ľudí menila situácia s dostupnosťou sódoviek za ostatné tri desaťročia v 40-tich hospodársky vyspelých štátov a v 42 štátoch tretieho sveta.

Tendencia cenotvorby sa ukázala byť absolútne protikladná. Cena sódoviek vo všetkých štátoch klesala a cena vody rástla alebo zostávala rovnaká. Vo výsledky bola čistá pitná voda drahšia, ako sódovky.

Podľa ria.ru, 4. 5. 2017

 

Die Zeit: Nemecko obnovuje obchodné vzťahy s Ruskom

Ruské hospodárstvo sa po dvoch rokoch recesie oživuje a nemeckí podnikatelia pozitívne hodnotia perspektívy obchodnej spolupráce s Moskvou, píšu Die Zeit.

Podľa údajov Rusko-nemeckej obchodnej komory, za prvé dva mesiace 2017 vzájomný obchod oboch krajín vyrástol o 43 % oproti tomuto obdobiu minulého roka a dosiahol 6,7 miliardy euro. Pri tom väčšina nemeckých firiem, podnikajúcich v Rusku očakáva ďalší rast ziskov.

Mnohí podnikatelia však poukazujú na negatívny efekt sankcií EÚ. „Nemeckí podnikatelia sa obávajú, že kvôli obmedzeniam preberie značnú časť trhu konkurencia, osobitne čínska“, hovorí sa v článku.

Objem rusko-nemeckého obchodu sa znížil z 38 miliárd v roku 2012 do 21,5 v roku 2016. Za tento čas svoju činnosť v Rusku zastavilo vyše 500 nemeckých firiem. Štatistika za ostatné mesiace však dáva základ predpokladať, že medzištátna obchodná výmena sa opäť vráti na pôvodnú úroveň.

Podľa ria.ru, 4. 5. 2017

 

Erdoganov poradca pripustil náhodný raketový úder proti Američanom v Sýrii

Poradca prezidenta Turecka Iľnur Čevik sa vyjadril o možnosti „náhodného“ úderu po americkým silám špeciálneho určenia na severe Sýrie, píše Politico.

Podľa jeho slov súčinnosť vojsk USA s kurdskými oddielmi domobrany YPG na turecko-sýrskej hranici môže mať mimoriadne negatívne dôsledky. „My si nevšimneme, že je tam americká technika. Nečakane, čisto náhodou, ich môže trafiť niekoľko rakiet,“ vyhlásil Čevik v jednom rozhlasovom rozhovore.

Podľa ria.ru, 4. 5. 2017

 

Už nie USA! Arabská mládež sa začala pozerať na Rusko, ako na hlavného spojenca

Rusko začal svet vnímať omnoho pozitívnejšie, ako doposiaľ. Popularita USA sa stráca aj u mladých Arabov, ktorí začínajú RF vnímať ako hlavného spojenca arabských štátov.

Takéto údaje zverejnil prieskum medzi arabskou mládežou, ktorý sa uskutočnil v 16-tich štátoch (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia, ZAE, Alžír, Egypt, Líbya, Maroko, Tunisko, Irak, Jordánsko, Libanon, Jemen a aj v Palestíne) medzi 3500 respondentmi vo veku 18 – 24 rokov.

Rusko je najdôveryhodnejší spojenec pre 21 % mladých Arabov (v roku 2016 to bolo len 9 %). Noviny Financial Times si myslia, že toto je spojené so všeobecným rastom vplyvu Ruska v regióne Blízkeho východu a taktiež jeho aktivít v Sýrii. Pokiaľ Saudská Arábia a Katar (hlavní predstavitelia sýrskej opozície) považujú RF za nepriateľa, tak obyvatelia štátov Perzského zálivu, osobitne Kuvajtu a aj severnej Afriky sú voči Rusku naladení omnoho pozitívnejšie.

Rating USA v tomto prieskume klesol na 17 % oproti 25-percentám z minulého roka. Americký list za tým vidí príchod k moci Donalda Trumpa, ktorý sa považuje za naladeného proti moslimom (70 % respondentov má tento názor). Navyše sú tu jeho antiimigračné aktivity.

Podľa vz.ru, 3. 5. 2017

 

Ruský stíhač 5. generácie bude „zabijakom lodí“

Ruský stíhač T-50 „naučili“ likvidovať lode, píšu noviny Izvestia.

Do jeho zostavy totiž konštruktéri vložili najnovšiu taktickú raketu Ch-35UE (po rusky Х-35УЭ), ktorá je schopná ničiť akékoľvek námorné ciele – od výsadkového člna do lietadlovej lode a taktiež pozemné objekty: sklady, opevnenia a vojenskú techniku. Pre raketu nie sú problémom ani prepadové rakety a rádiolokačné rušenie.

Podľa expertov, ktorých oslovili Izvestia, CH-35UE urobí zo stíhača T-50 aj univerzálny bojový stroj.

Stíhač T-50 (projekt PAK FA – perspektívny letecký komplex frontového letectva) je ruským letúňom 5. generácie. Ruská armáda by mala mať do roku 2020 50 týchto lietadiel. 

Podľa ria.ru, 3. 5. 2017

 

Peking reaguje na vyhlásenie Bieleho domu o „izolácii Ruska“

Vyhlásenie Bieleho domu, ktorý zarátal „izoláciu Ruska v OSN“ k zásluhám prezidenta Donalda Trumpa, je názorom len americkej strany a nijako neovplyvní vzťahy Moskvy a Pekingu, vyhlásil riaditeľ departmentu Východnej Európy a Strednej Ázie Ministerstva zahraničia ČĽR a okrem toho hovoril o „dôležitom potenciále spolupráce medzi Ruskom a Čínou.

„Nech by sa akokoľvek zmenila medzinárodná situácia, náš kurz na rozvoj a prehlbovanie všestranného partnerstva a strategickej spolupráce sa nezmení,“ potvrdil diplomat.

Pripomeňme si, že v správe Bieleho domu o výsledkoch prvých 100 dní vládnutia prezidenta Donalda Trumpa sa hovorí, že vďaka novej administrácie USA sa akoby v súčinnosti s Čínou podarilo dosiahnuť „izolovanie Ruska v OSN“.

x x x

Naša poznámka: Slovenský čitateľ sa stále môže rozhodnúť. Buď bude veriť svojím očiam a ušiam alebo správam z Bieleho domu.

Podľa vz.ru, 28. 4. 2017

 

Asad pomenoval paralely medzi udalosťami v Sýrii a vo Venezuele

Scenár udalostí vo Venezuele, kde sa konajú masové protesty proti úradom, sú nie náhodou podobné na sýrske, pretože v oboch prípadoch za nimi stoja Spojené štáty americké, vyhlásil v rozhovore pre venezuelskú televíziu TeleSUR prezident Sýrie Bašar Asad.

„Samozrejme, že budú podobné, pretože štát, ktorý ich plánuje a uvádza do života – jeden a ten istý. Sú to USA ako maestro a štáty Západu, ktoré tvoria chór,“ vyhlásil sýrsky prezident.  Kompletný text rozhovoru prináša sýrska agentúra Sana.

Podľa Asada, štáty v Latinskej Amerike sa v ostatné desaťročia posavili na obranu svojich národov, čo „je neprijateľné“ pre USA.

„Preto ony využívajú to, čo sa deje vo svete, počnúc oranžovou revolúciou na Ukrajine a končiac tam nedávnym štátnym prevratom pred pár rokmi, využívajú to, čo sa deje v arabských štátoch v Líbyi, Sýrii, Jemene, aby sa to použilo aj v Latinskej Amerike,“ dodal sýrsky líder.

Protesty vo Venezuele pokračujú od 4. apríla po rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý vážne obmedzil moc opozičného národného zhromaždenia. Rozhodnutie bolo následne zrušené, lenže stúpenci opozície vyšli do ulíc s požiadavkou odvolania členov súdu a uskutočnenia predčasných volieb.

Podľa ria.ru, 27. 4. 2017

 

Energetický systém LĽR už funguje nezávisle od Ukrajiny

Tlačový tajomník ministerstva palív, energetiky a uholného priemyslu LĽR Roman Kamyšov oznámil, že republika prešla po zastavení dodávok elektriny z ukrajinského územia k inému režimu spotreby elektrickej energie; obnovené sú dodávky takmer všetkým zákazníkom.

Kamyšov poznamenal, že negatívne následky, ktoré boli spojené s prepojením energetického systému, budú odstránené dnes večer, konkrétne ide o obnovu dodávok vody, uvádza „LuganskInformCentr“.

„Na to, aby boli obnovené dodávky hlavným spotrebiteľom, bolo treba 10 minút. Na to, aby boli naštartované pomocné a druhoradé (výkony) bolo treba od jednej do dvoch hodín,“ spresnil Kamyšov a dodal:. „Prakticky celá republika je už napojená.“

Podľa vz.ru, 25. 4. 2017

 

Lavrov: v súčasnej politike „už niet pravidiel“

Minister za hraničia RF Sergej Lavrov sa nazdáva, že súčasná situácia v medzinárodných vzťahoch je ťažšia, ako bola na vrchole studenej vojny.

„Nepochybne, tvrdšie je teraz... Vtedy existovali dve ríše: Západná a Sovietska, z ktorých každá prihárala konflikty s protivníkom na území tretích strán. No nikdy to nebolo na svojich hraniciach a priamo. Dokonca aj verejná rétorika bola mäkšia. Oba tábory vtedy neprekračovali hranicu povoleného. Dnes už niet nijakých pravidiel,“ prináša jeho slová časopis Esquire.

Podľa ria.ru, 25. 4. 2017

 

Ankara poradila EÚ uznať Rusko za silný štát

Pred účastníkmi konferencie Celosvetovej asociácie ruskej tlače sa za to vyslovil turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu. Konkrétn povedal, že ak si chcú štáty EÚ zlepšiť vzťahy s Ruskom, tak ho musia uznať ako silný štát. „Jednou z veľkých chýb EÚ je, že samu seba vidí vyššie, ako iných,“, povedal. 

M. Çavuşoğlu tiež skonštatoval, že Ankara má v súčasnosti s Bruselom omnoho viac rozporov ako s Moskvou.

Podľa vz.ru, 24. 4. 2017

 

Británia o práve na preventívny atómový úder

Ak to bude nevyhnutné, Veľká Británia je pripravená naniesť preventívny atómový úder, prináša Independent vyhlásenie  ministra obrany Michaela Fallona v rozhovore pre BBC Four.

Premiérka Theresa Mayová je vraj pripravená použiť balistické rakety Trident v „najextrémnejšej situácii“, dokonca aj vtedy, ak V. Británia nebude napadnutá. Minister pri tom nespresnil, o akých okolnostiach tu ide.

Podľa ria.ru, 24. 4. 2017

 

Asad pohrozil silou vyhnať Turecko a USA zo Sýrie

Po víťazstve Damašku nad bojovníkmi, budú musieť dobrovoľne opustiť územie Sýrie aj americkí a tureckí vojaci. V opačnom prípade budú vytlačení silou, vyhlasil prezident Sýrskej arabskej republiky Bašar Asad. 

Damašek momentálne považuje za hlavnú úlohu „zničenie teroristov“. Ďalej vyjadril presvedčenie, že po víťazstve nad bojovníkmi „bude ľahké aj vyhnanie všetkých ostatných síl, vrátane Turkov“.

„Buď odídu, alebo sa s nimi zrazíme a zvíťazíme, brániac svoju krajinu“, dodal Asad.

Asad tie vyhlásil, že od začiatku vojny padli na území Sýrie desaťtisíce ľudí a nie stovky tisíc. Zdôraznil, že západné médiá nafukujú čísla, aby z toho urobili humanitnú zámienku na vpád do Sýrie.  

Podľa vz.ru, 21. 4. 2017

 

Ukrajina: Na krok od atómovej katastrofy. Počet havárií na AE rastie

Experti sú presvedčení, že predlžovanie životnosti energetických blokov sa bude diať formálne.

Prezident Petro Porošenko vyhlásil, že Ukrajina „prudko zvýšila podiel atómovej energetiky v celkovom energetickom podiele štátu: bolo 47 %, teraz sa rýchlo blíži k 60 percentám“. Tu však treba spresniť, že sa kvôli deficitu uhlia na Ukrajine sa zvýšila záťaž na atómové elektrárne, vysvetľujú experti.

Na Ukrajine sa využíva 15 energoblokov v sumárnom výkone 13 835 MW na štyroch atómových elektrárňach: 6 blokov na Záporožskej, 4 bloky na Rovenskej, 3 bloky na Juhoukrajinskej (Nikolajevská oblasť) a 2 bloky na Chmeľnickej elektrárni. 

Pritom minulý rok bolo uskutočnených 11 mimo plánových (rozumej havarijných) opráv, ktoré si vyžiadali 148 dní. Na porovnanie s rokom 2015 – takýchto opráv bolo 7, 2014 – 6, 2013 – ani jedna.

„Dôvody pre havárie existujú, tvrdí jeden technik. Podľa neho ide o to, že mnohým reaktorom sa končí plánovaná doba prevádzky, čo je 30 rokov.“

12 z 15-tich atómových blokov už majú dobu životnosti za sebou alebo čoskoro ju budú mať, na Ukrajine plánujú predĺžiť o ďalších 15 rokov.

Cena atómovej „dekomunizácie“ Ukrajiny

Procedúra predĺženia životnosti je zložitá a nákladná. Navyše je tu aj jeden „delikátny moment“ – tieto práce sa musia prevádzať za účasti projektanta. No a všetky ukrajinské atómové elektrárne boli vyprojektované počas ZSSR v Rusku. V súčasnej RF je dnes aj väčšina náležitých náhradných dielcov...

Orientačné výdaje na rekonštrukciu jedného atómového bloku činia 5 – 6 miliárd hrivien (1 euro – cca 28 hrivien). Lenže ani ukrajinský „Energoatom“ a ani ukrajinská vláda tieto peniaze nemajú.

Amortizačné odpisy síce za rok2016 činili 8 miliárd hrivien, tie však boli použité na iné potreby. „Znamená to teda, že predlžovanie životnosti atómových blokov sa bude diať formálne, čo zvýši riziko havárií“, konštatoval zdroj v ukrajinskom ministerstve energetiky.

Podľa finobzor.ru, 19. 4. 2017

 

Totálny krach Ukrajiny: Krym prelomil blokádu

Ako vyhlásil premiér RF Dmitrij Medvedev, Krym a Sevastopoľ úspešne prekonali prechodné obdobie, prekonajúc následky blokády zo strany Ukrajiny.

V súčasnosti sa situácia značne zmenila, povedal Medvedev a dodal, že sa to vzťahuje aj na závislosť rozpočtov Krymu a Sevastopoľa od federálneho rozpočtu. Kompletné pripojenie energetických systémov polostrova do jednotného systému Ruska sa stalo rozhodujúcou udalosťou minulého roka, zdôraznil premiér, pretože ide o dosiahnutú energetickú bezpečnosť republiky.

K úspechom zarátal aj pokračovanie výstavby Kerčského mostu. No a čo sa týka množstva turistického prúdu, za ostatné tri roky sa zvýšil niekoľkonásobne.

Podľa finobzor.ru, 19. 4. 2017

 

Experti o zásahoch USA do ruských volieb v roku 2016

Ústredie politických informácií našlo priame dôkazy o zasahovaní USA do ruských volieb v roku 2016, ktoré má vážny a hlboký charakter, vyhlásil generálny riaditeľ ústredia Alexej Muchin na zasadnutí dumského výboru o informačnej politike.

„Moje ústredie našlo priame stopy tohto zasahovania, pričom sú pomerne vážne a hlboké“, prináša jeho slová TASS. 

Poslanci posudzujú otázku či rádiá „Hlas Ameriky“ a „Rádio Sloboda“ a taktiež televízna spoločnosť CNN dodržiavajú zákony Ruska a taktiež to, aký je ich možný vplyv na voľby v Rusku.

„Hneď po tom, ako RF znepokojili osobitosti v činnosti niektorých mimovládnych organizácií na svojom území a ako prijala zákony, obmedzujúce tieto aktivity, začalo byť evidentné, že vrátane USA organizovali činnosť špeciálnych útvarov, vrátane v ozbrojených silách, v špeciálnych službách a iných štátnych orgánoch a taktiež mimovládok na priame informačné pôsobenie proti Rusku“, vyhlásil Muchin.

Dodal, že Američania navýšili počet centier, vykonávajúcich „antiruský zásah“, ktorý je predurčený na rusky hovoriace obyvateľstvo. Ďalej podotkol, že v USA sa na zákonnej úrovni pokračuje v upevňovaní „stratégie na opozíciu ruskej informačnej politike“, a ich realizácia je „priamou cestou na zasahovanie do vnútorných záležitostí“ Ruska.

Podľa vz.ru, 18. 4. 2017

 

Vedenie Indie sa ide vzdať angličtiny

Prezident Indie Pranab Mukherjee podporil iniciatívu parlamentného výboru o oficiálnych jazykoch, požadujúcu od všetkých vysokopostavených činiteľov, prezidenta nevynímajúc, vystupovať s prednesmi alebo s oficiálnymi vyhláseniami len v hindštine.

V súčasnosti ich absolútna väčšina vo federálnom ústredí i v štátoch verejne vystupuje po anglicky, uvádza TASS.

Požiadavka na komunikáciu v hindštine sa však netýka len činiteľov, ale aj národného prepravcu Air India, ktorému sa odporúča používať hindštinu aj na svojich letenkách.

Po vyhlásení nezávislosti Indie v roku 1947 sa rátalo s tým, že celkový prechod tejto bývalej britskej kolónie na hindštinu sa uskutoční k polovici 1960-tych rokov, lenže angličtina si v tom čase vybudovala štatút jazyka politickej elity, biznisu a vedy. Angličtina zostane štátnym jazykom v krajine.

Hindštinou komunikuje väčšina deviatich z 29 indických štátov a taktiež na území hlavného mesta a centra Dilí. Celkovo indickou materčinou rozpráva vyše 40 % obyvateľstva. V dvoch desiatkach štátov sú oficiálne prijaté svoje národné jazyky – v Maharaštre rozprávajú po maharaštrsky, v Tamilnade po tamilsky a v Goa po konkansky. 

Podľa vz.ru, 18. 4. 2017

 

Rusi vymysleli superlacný spôsob výroby farebných kovov

Ruskí chemici vymysleli novú metódu vyťažovania medi, niklu a molibdénu z rudy, čo im umožní kardinálne zlacniť výrobu farebných kovov a zlepšiť ekológiu v okolí fabrík.

„Naša technológia má štyri základné prednosti“, hovorí profesor katedry farebných kovov a zlata „NITU MISiS“ Alexander Medvedev. „Po prvé, lacná je kvôli nízkym energetickým nákladom; po druhé, percentuálna výťažnosť materiálov je vyššia; po tretie, technológia je ekologickejšia vďaka nižším exhaláciám siričitanových plynov; po štvrté, získané produkty sa ľahko dajú spracovať do obchodnej komodity“. 

Podľa ria.ru, 18. 4. 2017