ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

USA nie sú pripravené na veľkú vojnu

Expertná komisia zo Školy medzinárodnej služby jednej americkej univerzity spolu s vojenskými analytikmi uskutočnila výskum stavu všetkých jednotiek US Army a aj obyvateľstva USA na pripravenosť zúčastniť sa rozsiahleho vojnového konfliktu. Výsledkom bol nepríjemný verdikt – Amerika nie je na vojnu pripravená, jej armáda je absolútne nebojaschopná, o radových občanoch ani nehovoriac.

Medzi hlavnými príčinami je, že väčšina amerických vojakov sa nikdy nestretla so skutočnou hrozbou vlastnému štátu. Čiže jednoducho nevedia bojovať s protivníkom, ktorý sa im vyrovná silou i technickým výbavením.

Slabým miestom Pentagonu sú podľa analytikov súčasné vysokopresné zbrane, ktorých sa americkým vojakom až katastrofálne nedostáva. Výzbroj je nakúpená v obmedzenom množstve, munícia sa v prípade vojny minie v prvých týždňoch. Rovnaké to bude pri bojových vozidlách.

„Krach“ USA zažívajú aj na iných frontoch. Momentálne sú mimoriadne zraniteľné pri kybernetických útokoch kvôli svojej závislosti na elektronike. 

US Army nie je ani materiálne pripravená. A to napriek stovkám miliárd vojenského rozpočtu. Veď už dnešné konflikty a nepredvídané výdaje si vyžadujú mobilizáciu všetkých zdrojov do  úplnej krajnosti, čo sa v prípade veľkej vojny stane kritickým faktorom, ktorý Štáty nedokážu prekonať.

Ďalšou chybou je prílišné sebavedomie US Army na pozadí toho, že vojaci nie sú reálne na vojnu pripravení – chýba im odolnosť, ktorá sa formuje len v podmienkach konfliktu. USA sa do adekvátnych nezapojili od čias 2. sv. vojny. Všetky, viac-menej seriózne vojny (Vietnam, Kórea, Afganistan) sa pre Spojené štáty skončili krachom. Dnes prakticky nikto z vojakov v hodnostiach nižších, ako plukovník, nikdy neslúžil v armáde, ktorá by mala pred sebou rovnocenného protivníka a ani sa nezúčastnil bojov s ním.

Na vojnu nie sú pripravení ani radoví občania USA. Prostí Američania psychicky nezvládnu vážne deštrukcie a veľké obete, nehovoriac už o možnej okupácii.   

Podľa electorat.info, 19. 2. 2017

 

„Lotyšsko potrebuje prielom ako pri Stalingrade“

Ak sa bude pokračovať v tej daňovej politike, aká dnes existuje v Lotyšsku, v budúcnosti narazíme na slepú uličku, vyhlásil predseda Zväzu slobodných odborov Lotyšska Egil Baldzens.

Ako príklad uviedol prognózy budúcnosti lotyšského dôchodkového systému v číslach: v roku 2006 bola priemerná životnosť 70 rokov, v roku 2036 bude 83 rokov. V Lotyšsku je dnes 570 tisíc dôchodcov a poberateľov sociálnych dávok. V roku 2036 ich bude 830 tisíc. Lenže kým dnes na nich pracuje 990 tisíc pracujúcich, o 20 rokov to bude len 620 000.

„Údaje sú to strašné, a práve preto dnes potrebujeme veľký prielom. Prielom potrebujeme rýchlo, aby sme o 20 rokov stihli urobiť zdroje pre budúce generácie, ktoré budú podľa demografických ukazovateľov menšie. Pričom prielom potrebujeme mohutný, ako pri Stalingrade, inak do Berlína nedôjdeme“, myslí si lotyšský expert.

Za príklad si vzal súčasné Estónsko a Litvu, ktoré robia všetko možné, aby sa ich daňové systémy stali viac príťažlivé na investície. „Vidíme, že naše podniky odchádzajú k susedom, zatiaľ to nemá masový charakter, no treba to urýchlene zastaviť“, vyhlásil Baldzens.

Posunutie veku odchodu do dôchodku lotyšský odborár nepovažuje za správne kvôli priemernému veku dožitia lotyšských mužov. Ak by sa to stalo, tak lotyšskí muži začnú umierať priamo v práci: „Aký dôchodok by sme tým dosiahli? Prišiel do dôchodku, zo dva roky tu pobudol a odišiel na druhý svet. Toto by nebol dôchodok, ale celoplošné mučenie“, riekol.

Viac v originály: https://regnum.ru/news/economy/2242508.html

Regnum.ru, 24. 2. 2017

 

Pápež František: 3. sv. vojna môže byť kvôli nedostatku vody

Nedostatok pitnej vody sa v budúcnosti môžu stať príčinou 3. svetovej vojny, nazdáva sa pápež František a vyslovil to 24. 2. 2017 počas konferencie, venovanej právnym aspektom dostupnosti k vodným zdrojom, píše Rome Reports.

V zákonodarstve niektorých štátov sa voda nepovažuje za ľudské právo. Podľa pápeža Františka sa na to dá „bolestivo pozerať“ a ľudstvo môže kvôli nedostatku pitnej vody, žiaľ, smerovať k veľkej svetovej vojne.

Právo na vodu je nevyhnutné na prežitie celého ľudstva. Treba prekonať egoizmus a pokúsiť sa vyriešiť tento problém, presvedčený je Petrov námestník.

„Počty, uverejnené OSN, nás nemôžu nechať ľahostajnými. Tisíc detí denne zomiera na choroby, spojené s vodou. Nakazenú vodu denne pijú milióny ľudí“, zdôrazňoval pápež František, dodajúc, že situáciu treba vyriešiť a že sa to ešte dá urobiť.

Nedostatkom vody dnes podľa OSN trpí 40 % ľudí na celom svete. Vyše 780 miliónov je zbavených prístupu k čistej vode. OSN predpokladá, že v polovici 21. storočia budú až 4 miliardy ľudí žiť v neustálom nedostatku vody.

Podľa regnum.ru, 25. 2. 2017

 

V Soči zapálili oheň III. zimných celosvetových vojenských hier

Štafeta športového ohňa sa začala 11. februára a do cieľa v Soči ho priniesli biatlonisti Svetlana Išmuratova a Anatolij Aľjabjev.

Celosvetové vojenské hry sa organizujú pre športovcov – vojakov jedenkrát za štyri roky. V siedmych disciplínach súťažia lyžiari, korčuliari a horolezci z vyše 40-tich štátov.

Podľa kp.ru, 24. 2. 2017

 

Erdoganov poradca: Turecko opustí Sýriu po víťazstve nad IŠ

Poradca tureckého prezidenta Iľnur Čevik informoval, kedy armáda jeho štátu opustí územie Sýrie. Vraj to bude po víťazstve  nad teroristickým zoskupením Islamský štát Iraku a Levanty (IŠIL).

Čevik ubezpečil, že Ankara nemieni kontrolovať SAR, Turecko chce len „doraziť IŠ“. „My nechceme zostávať v Sýrii. Keď dorazíme IŠ, keď bezpečnosť územia bude adekvátnym spôsobom zabezpečená a keď sa presvedčíme, že sa nevrátia, Turecko v tomto štáte nezostane“, povedal poradca pre Russia Today.

Podľa kp.ru, 24. 2. 2017

 

Takmer polovica Ukrajincov je pripravená opäť demonštrovať

Takmer polovica obyvateľstva Ukrajiny je pripravená opäť vyjsť do ulíc na protestné demonštrácie a asi rovnaký počet na to ešte pripravený nie je, prezrádzajú výsledky sociologického prieskumu Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie, ktoré boli zverejnené 23. 2. 2017.

Konkrétne 48,5 % respondentov je pripravených zapojiť sa do protestov, 5,9 % sa nevedelo rozhodnúť a 45,6 % by do ulíc nešlo.

Medzi tými, ktorí sú pripravení zapojiť sa do protestných akcií je najviac ľudí, ktorí sa mienia zapojiť aj do volebnej kampane (35,4 %), do podpisovej akcie s požiadavkami a výzvami a do výstražných demonštrácií a mítingov (11,9 %). Najmenej populárnym druhom protestov je vytváranie nezávislých ozbrojených formácií (0,7 %), obsadzovanie budov (0,9 %), čiže Ukrajinci sú pripravení zapojiť sa do „mierových“ akcií.

Podľa ria.ru, 23. 2. 2017

 

NATO si samo strelilo do nohy

Prehodnotiť politiku zastrašovania voči Rusku navrhol štátom NATO stály predstaviteľ Ruska pri Severoatlantickej aliancii Alexander Gruško. Vzdajúc sa spolupráce, NATO „si samé strelilo do nohy“, tvrdí činiteľ.

„Ak sú štáty NATO naozaj zainteresované na boji s teroristickými hrozbami, musía prehodnotiť svoju politiku zastrašovania voči Rusku a usilovať sa o racionálny dialóg o tom, čo sa dá robiť spolu.“

Gruškov tiež vyhlásil, že spolupráca aliancie s Ruskom by zabezpečila bezpečnosť oboch strán. Gruško pripomenul, že terorizmus nemá hranice, a teda je márne pokúšať sa samostatne vytvárať ostrovček bezpečnosti.

NATO podľa neho mrhá sily na to, aby dokázalo existenciu hrozby zo strany Ruska, namiesto toho, aby priložilo sily na boj proti spoločnému nepriateľovi.

Podľa izvestia.ru, 24. 2. 2017

 

Trump chce rozšíriť atómový arzenál USA  

Prezident USA Donald Trump nazval zmluvu Start-3 s Ruskom o vzájomnom znížení počtov atómových nosičov  a bojových hlavíc „jednostrannou“ a sľúbil rozšíriť atómový arzenál USA.

V Rozhovore pre Reuters vyhlásil, že nepodporuje zmluvu a mieni rozširovať atómový arzenál, aby sa USA v tejto oblasti „ocitli bezkonkurenčne na vrchole“.  

Zmluva Start-3 bola podpísaná v roku 2010 a účinnou sa stala v roku 2011. Zmluva predpokladá zníženie rozmiestnených nosičov na každej strane do 700 a do 1550 hlavíc na nich. Trvanie zmluvy je 10 rokov, čiže do 2021.

Poznámka: K téme Start-3 sa pred zhruba polrokom vyjadrili aj Rusi, konkrétne zverejnili tri svoje podmienky na jej predĺženie.

Viac: http://www.srspol.sk/clanek-3-ruske-podmienky-na-predlzenie-start-3-12759.html  

Podľa ria.ru, 23. 2. 2017

 

Pentagon chce predbehnúť Rusov v klasickej výzbroji

Predseda zboru náčelníkov štábov USA Joseph Dunford počas konferencie v Brookingskom inštitúte vo Washingtone hovoril o nutnosti dosiahnuť prevahu nad Ruskom v oblasti klasickej výzbroje.

Taktiež upozornil na ruské kroky pri vývoji atómových síl, námornej výzbroje a kybernetických možností. Konštatoval, že Rusko dnes uskutočňuje také operácie, aké USA nevideli od tých čias, ako on sám bol „kapitánom vojenskej lode v polovici 80-tych rokov. 

Podľa vz.ru, 23. 2. 2017

 

Obrovské investície Talianska v DĽR nútia Kyjev „obhrýzať si nechty“

I keď Doneckú ľudovú republiku ešte nikto neuznal, životaschopných talianskych podnikateľov to netrápi. Celá delegácia ich 22. februára prišla pracovne do Donecka. Pracovná návšteva znamená, že sem prišli nie ako súkromné osoby, ale oficiálne a s vážnymi zámermi.

Taliani chceli priamo na mieste zistiť, aké druhy tovarov Dončanom chýbajú. Veľmi sa potešili, keď našli svoju produkciu na pultoch miestnych obchodov. Hostia sa však zaujímali aj o investičné možnosti a zbadali tu rad príležitostí. Veľkú perspektívu tu má podľa nich talianske poľnohospodárstvo a vôbec celý taliansky agropriemyselný sektor. Územie DĽR poskytuje veľkú príležitosť rozvíjať ho.

Podľa člena asociácie „Lombardsko – Rusko“ Elizea Bertolaziho, v Taliansku sú podnikatelia pripravení investovať do poľnohospodárstva DĽR. Bertolazi navyše poznamenal, že po priznaní pasov DĽR a LĽR Ruskom, začali do asociácie prichádzať v Taliansku žijúci rodáci z Ukrajiny a začali sa zaujímať, ako by mohli tento doklad získať.

Treba povedať, že talianski hostia brali svoju misiu veľmi vážne, neobmedzili sa len slovami a vyhláseniami. Aby si hmatateľne určili potenciál doneckej pôdy na pestovanie zeleniny a ovocia, vzali si so sebou vzorky pôdy na jej odborné preskúmanie. Veľmi skoro po nich prídu sem kvalifikovaní technológovia – syrári a spolu s nimi aj strojná a technologická výbava.

Dá sa povedať, že taliansky podnikateľský výsadok bol užitočný. Taliani sa neboja vstúpiť do konfliktu so záujmami Kyjeva, kým iní sa ostýchajú a nerozhodujú. Pre DĽR je táto návšteva dôležitá aj preto, že jej priniesla nádej zbavenia republiky izolácie a jej zapojenia do medzinárodnej ekonomiky. No a čo sa týka úradov Ukrajiny, tak jej reakcia na túto udalosť bola úplne predvídateľná.  Lenže biznis je biznis.     

Podľa finobzor.ru, 23. 2. 2017

 

Putin o obrovskom bojovom potenciály Ruska

Ozbrojené sily RF majú obrovský bojový potenciál a sú schopné s istotou odraziť akúkoľvek agresiu, vyhlásil prezident V. Putin počas slávnostného koncertu pri príležitosti Dňa obrancu vlasti.

„Bezpečnosť Ruska, obrana jeho obyvateľov, je nepochybne v spoľahlivých rukách. Naše ozbrojené sily majú obrovský bojový potenciál, nachádzajú sa v stálej pohotovosti, sú spôsobilé konať jasne a s istotou odraziť akúkoľvek agresiu.“

Podľa regnum.ru, 23. 2. 2017

 

Rusi vytvorili vojská informačných operácií

Minister obrany RF Sergej Šojgu vyhlásil, že v ruských ozbrojených silách boli vytvorené vojská informačných operácií, ktoré budú zodpovedať za kontra propagandu.

„Propaganda musí byť múdra, kompetentná a efektívna“ poznamenal minister Šojgu počas „vládnej hodinky“ v štátnej Dume.

Dôležitosť tohto vojska avizoval už v marci 2012 podpredseda vlády RF D. Rogozin. 

Podľa kp.ru, 22. 2. 2017

 

Krym má vraj dvojnásobne vyšší príjem rozpočtu ako pri Ukrajine

Príjem rozpočtu Krymu dosiahol ukazovatele, ktoré takmer dvojnásobne prevyšujú úroveň čias, keď sa republika nachádzala v zostave Ukrajiny, oznámil jej predstaviteľ Sergej Axenov.

Podľa jeho slov, dokonca aj v najlepších časoch existencie v zostave Ukrajiny, rozpočet republiky dosahoval o trochu viac ako 22 miliárd rubľov. „Znamená to, že za púhe tri roky, bez ohľadu na všetky blokády a sankcie, bez ohľadu na zložitosti prechodného obdobia, Krym dosiahol príjmy rozpočtu, ktoré takmer dvojnásobne prevyšujú prechodné obdobie a to aj pri odrátaní federálnej pomoci“, povedal Axenov.  

(Škoda len, že neuviedol pri tom žiadny číselný údaj – pozn. redakcia)

Podľa vz.ru, 22. 2. 2017

 

Ruské stewardky žalujú Aeroflot

A vinia ho, že ich diskriminuje v súvislosti s ich výzorom, hmotnosťou a vekom. V skupine diskriminovaných sa vraj ocitlo až 400 stewardiek, ktorú sami nazývajú skupinou „STS“ – „staré, tlsté a strašné“. Preto ich vraj ani nepúšťajú na medzinárodné linky.

Stewardky pre Rádio Sloboda povedali, že zoznam „STS“ bol spracovaný po tom, ako boli všetky minulý rok požiadané, aby sa odfotili v plnom profile s parametrami postavy a k tomu detailným zobrazením tváre. Od tých čias vraj na medzinárodné linky nepripúšťajú tie, ktoré majú vyše 40 rokov alebo tie, ktoré majú odev väčší ako veľkosť 46.  Toto je vraj vnútrofiremná politika najväčšej ruskej leteckej spoločnosti.   

Navyše podľa informácií Radio Sloboda lekári lekársko-expertnej komisie „v rámci trendu na omladenie dostali pokyn pod akoukoľvek zámienkou sa zbavovať „starých, tlstých a strašných“.

Podľa vz.ru, 21. 2. 2017

 

Šojgu odpovedal Fallonovi, vyzývajúcemu Rusko, aby nestrkalo pazúry do Líbye

Minister obrany RF Sergej Šojgu okomentoval vyhlásenie britského kolegu Michaela Fallona, že Západ nechce, aby „medveď strkal svoje pazúry do Líbye“. Šojgu na to sebavedome kontroval, že asi im v zoologickej záhrade ťažko vyrástie zver, ktorý dokáže čosi nariaďovať medveďovi.

„Ak budeme pokračovať v „zvieracej“ téme. Čo to majú v erbe? Zdá sa, že leva. Existuje však staré príslovie, že všetky levy sú mačky, no nie všetky mačky sú levy. Nech sa každý sám stará o svoje záležitosti. My si nemyslíme, žeby sa v ich zoologickej záhrade našiel zver, ktorý by dokázal čosi určovať medveďovi“, povedal Šojgu s úsmevom, odpovedajúc na otázky študentov MGIMO.

Fallon sa nedávno nechal počuť, že Západu nevyhovujú kontakty Ruska s Líbyou. Moskva tým vraj preveruje Západ i alianciu na odolnosť. „My si neželáme, aby sem medveď strkal svoje pazúry“, citovali ho vtedy Daily Mail.

Poznámka

Vzťah V. Británie a Ruska bol v dejinách vždy komplikovaný. No v 20-tom storočí to bolo už len ostré, pretože Briti veľmi ťažko znášali, keď im niektorá krajina pripomenula, že časy ich koloniálnej veľkosti sú preč. 

Ešte pred vstupom ruských vojsk na sýrske bojisko sa šéf ruských liberálov Vladimír Žirinovský nechal počuť, že V. Británia nie je nič viac, len obyčajným ostrovom. V tom momente sa to naozaj dalo považovať za čosi neprístojné a nedžentlmenské. Lenže potom sa stalo niečo, čo celému svetu ukázalo, že Žirinovský má až krutú pravdu. Lebo s pravdou „kráľ je nahý“ sa trafil až nebezpečne presne.

Tým momentom bol odpal ruských krídlatých rakiet z Kaspického mora. Rusi ním nielen ukázali na pružnosť svojich bojových možností v Sýrii, ale pre tých, ktorí vedia uvažovať aj o pár krokov dopredu, to bol signál ako hrom!

Vladimír Mikunda, podľa ria.ru, 21. 2. 2017

 

Operácia ruských síl pretrhla reťaz „farebných revolúcií“

Minister obrany RF Sergej Šojgu na otvorení 2. všeruského mládežníckeho fóra „Medzinárodné vojensko-politická a vojensko-ekonomická spolupráca: súčasné tendencie“ vyhlásil, že so začiatkom operácie VKS Ruska v Sýrii bol zastavený rad „farebných revolúcií“.

Podľa jeho slov tým bola riešená geopolitická úloha „pretrhnutá reťaz farebných revolúcií šíriacich sa na Blízkom východe  a v Afrike“. Hovoriac o vzťahoch medzi štátmi Šojgu poznamenal, že sú čoraz napätejšie.

Pokusy západných štátov na čele s USA „zabrzdiť proces formovania nového a omnoho spravodlivejšieho svetového poriadku“ vedú k nárastu chaosu, anarchie a odvrhnutiu zo strany mnohých štátov.

Boj vo svete sa zostruje o získanie kontroly nad surovinovými zdrojmi i o cestami ich dopravy, poznamenal Šojgu. Taktiež pripomenul, že Rusko v Sýrii nielenže oslobodzuje krajinu od teroristov, zároveň nedovoľuje týmto bojovníkom preniknúť do RF.

Podľa regnum.ru, 21. 2. 2017

 

Podpísali kontrakt na druhú vetvu „Tureckého prúdu“

Na ukladanie námornej súčasti plynovodu bude použité najväčšie stavebné plavidlo sveta Pioneering Spirit.

„Ruská spoločnosť South Steam Tramsport B. V., ktorá je súčasťou korporácie „Gazprom“, uzavrela kontrakt so švajčiarskou Allseas Group na výstavbu druhej vetvy plynovodu „Turecký prúd“.

Dokument bol podpísaný v Amsterdame.

„Turecký prúd“ má námornú časť v dĺžke 910 km a pozemnú 180 km. Prechádzať bude po dne Čierneho mora a následnej po území Turecka do hranice s Gréckom. Prvá vetva bude zásobovať plynom Turecko a druhá južnú a juhovýchodnú Európu. Kapacita každej vetvy je 15,75 miliárd kubíkov plynu za rok.

Podľa kp.ru, 20. 2. 2017

 

Od importných náhrad k exportu: Rusko mení agrárnu doktrínu

Ruské ministerstvo poľnohospodárstva pripravilo zmeny do hlavného dokumentu agrárneho sektora – osobitný štátny program rozvoja poľnohospodárstva na roky 2013 – 2020.

Namiesto rozvoja importných náhrad sa rezort ide preorientovať na rozvoj exportu. Ďalej chce rezort v rámci existujúceho programu 1,7 – krát znížiť výdaje oproti sume, ktorá bola plánovaná na začiatku (z 300 mld. rubľov na 215,8 mld. rubľov). 

Donedávna sa finančnej podpore tešilo 54 programov, dnes to bude sedem prioritných programov: produkcia mäsa a mlieka, výroba obilnín, zeleniny, ovocia, rozvoj meliorácie a podpora farmárov.

V hlavnom dokumente sa objavuje nový pojem – „Export produkcii agropriemyslového komplexu“. Na realizáciu tohto nového programu sa do roku 2020 ráta so sumou 728,mln. rubľov.

Podľa ministerstva poľnohospodárstva Rusko v roku 2016 exportovalo poľnohospodárskej produkcie na 17 miliárd USD (čo je o 4 % viac oproti roku 2015). Prírastok zabezpečil vyšší export obilia, rastlinného oleja a rýb. K roku 2020 by mal tento export narásť na 25 miliárd USD.  

Podľa finobzor.ru, 20.2. 2017

 

Absolútna prevaha: motor PD-14 predstihuje západné analógie

V tlačovej službe „Zjednotenej motorárskej spoločnosti“ poznamenali že motor PD-14, predurčený pre nový letúň MS-21 potvrdzuje počas testov vyhlásené charakteristiky.

Podľa predstaviteľov ZMS dnes sa dá s istotou povedať, že motor PD-14 v rade parametrov predstihuje rad západných analógií. Napríklad podľa vypúšťaných škodlivín, podľa hluku...

Projekt PD-14 predstavuje celú rodinu leteckých agregátov. Kvôli nemu sa zrodilo 15 nových technológií a 20 unikátnych kompozitných materiálov. Nový motor má tiež unikátne charakteristiky. Napríklad, v porovnaní so západnými analógiami spotrebuje o 10 – 15 % menej paliva, čím sa mu podarí o približne 15 % znížiť aj prevádzkové náklady i cenu životného cyklu. Vysokú hodnotu má aj spoľahlivosť PD-14.

Sériová výroba (20 – 30 ks ročne) motora sa začne v roku 2018.

Podľa finobzor.ru, 20. 2. 2017

 

Senzačná verzia smrti Puškina. Dantes ho nemienil usmrtiť

V tomto roku na napĺňa 180 rokov odo dňa osudného duelu Alexandra Puškina, na následky ktorého zahynul.  Predstaviteľ Vojensko-historického múzea delostrelectva, ženijných a spojovacích vojsk Alexander Kulinskij pri tom vystúpil s nečakaným vyhlásením.  

Alexander S. Puškin vraj prišiel ku smrteľnému zraneniu náhodou. Dantes (Georges d'Anthès) sa vraj chystal streliť svojho súpera do nohy a tým ukončiť súboj, no nerátal s tým, že výstrel dvihne hlaveň pištole nahor. Výsledkom tejto okolnosti sa stalo, že Puškin bol trafený do brucha. A. Kulinskij vysvetlil, že ak by Dantes plánoval zastreliť Puškina, tak by sa bol cielil na hruď.  

Puškin stihol tiež streliť na Dantesa, no zasiahol ho len ľahko.     

Podľa directadvert.ru, 17. 2. 2017

Slovensko chce zvýšiť nákup ruských obrnencov „Tiger“

Slovensko má záujem o ďalší nákup obrnených automobilov „Tiger“, vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti generálny riaditeľ výrobcu Alexander Krasovickij.

„Jednu mašinu sme Slovensku dodali v roku 2016 a oni chcú ďalšie. Miestni špecialisti sú nepochybne profesionálmi a vidia prednosti našich mašín“, povedal.

Krasovickij prezradil, že Tigre už má desať štátov, s ďalšími sa vedú predkontraktné rozhovory. Na spresnenie treba uviesť, že exportné obrnence tohto typu sú policajnou verziou tohto automobilu. 

Čelo Tigra má 5. triedu balistickej ochrany, boky a zadná časť tretiu. V kabíne je špeciálny spojovací systém, na streche je otočná veža na guľomety „Kord“, „Pečeneg“ alebo na automatický granátomet AGS-17 „Plameň“.

Podľa ria.ru, 20. 2. 2017

 

Rogozin vyhlásil, že ruské rakety dokážu „roztrhať“ PRO USA

Nové balistické rakety, ktoré sa konštruujú v Rusku, budú schopné preraziť akúkoľvek protiraketovú obranu USA, vyhlásil podpredseda vlády RF Dmitrij Rogozin v televízii „Rossija 1“.

Rogozin spresnil, že Rusko má v súčasnosti vo výzbroji rakety rôznych typov, vrátane sovietskych „Satanov“ (v ruskom názve Vojvodca). Sú to vraj spoľahlivé rakety, ktorých sa západné štáty obávajú. V budúcnosti ich zamenia práve teraz konštruované medzikontinentálne balistické rakety.

Vytvorenie nových typov rakiet ide podľa plánu, zdôraznil Rogozin. Podľa neho tak súčasná, ako aj budúca protiraketová obrana USA nie je pre Rusko u žiadnou vážnou hrozbou. „My túto ich obranu roztrháme“, povedal.  

Podľa ria.ru, 19. 2. 2017

 

DĽR je pripravená vojensky oslobodzovať územia obsadené Kyjevom

Domobranci sú pripravení vojensky oslobodiť územia Donbasu, ktoré kontroluje Ukrajina, vyhlásil hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko. Poznamenal, že domobrana sa uchýli k ozbrojenému útoku, ak sa situáciu nepodarí riešiť mierovo.

„Vždy sme hovorili, že oslobodenie okupovaných území Doneckej i Luganskej oblasti je našou kolektívnou úlohou. Vždy sme tiež hovorili, že želateľné, aby sa to udialo politickou cestou. Pokiaľ to však oni nechápu, tak pripomínam, že my to môžeme dosiahnuť aj vojensky“, povedal Zacharčenko na tlačovej konferencii.  A dodal, že DĽR a LĽR takým právom disponujú, pretože Kyjev zorganizoval blokádu Donbasu.

Podľa kp.ru, 17. 2. 2017

 

Putin: NATO neustále provokuje Rusko a pokúša sa ho vtiahnuť do konfrontácie

Vyhlásil, že NATO svojím konaním provokuje Rusko a snaží sa vtiahnuť ho do konfrontácie. Počas kolégia FSB pripomenul, že aliancia vyhlásila za svoju oficiálnu misiu zadržiavanie Ruska.

„V mene tohto cieľa sa uskutočňuje ďalšie rozšírenie bloku – vlastne, robilo sa to aj predtým, no teraz, zdá sa im, našli iné, omnoho dôležitejšie opodstatnenie, zrýchlili procesy rozmiestňovania strategických a konvenčných zbraní za hranicami vedúcich členských štátov aliancie“, povedal Putin.

Ruský prezident tiež vyhlásil, že „...neustále nás provokujú a usilujú sa vtiahnuť do konfrontácie“. No a paralelne s tým prebiehajú pokusy Západu o destabilizáciu spoločensko-politickej situácie v ruskom štáte.

Podľa izvestia.ru, 16. 2. 2017

 

Taliban sa chystá vyhnať Američanov z Afganistanu, aby ochránil hranice Ruska

Cítim na sebe prenikavý pohľad inteligentných čiernych očí. „Salam Alejkum“, úctivo hovorí bradáč. „Valejkum as-salam“, automaticky odpovedám. Posadíme sa na koberec pred dymiacou plynovou pecou. Za oknom sa zmráka. Chápem, že ľudia sa ponáhľajú vrátiť sa do zóny kmeňov, kam nemajú prístup ani Američania, ani vládne vojská.

Predo mnou je významný Said Muhammad Akbar Aga, jeden z lídrov Talibanu. Podľa chudobných informácií z internetu je známe, že začiatkom 2000-cich rokov stál na čele samostatnej „Moslimskej armády Talibanu“, do ktorej vstúpila tretina bojovníkov. V roku 2004 bol zlapaný Američanmi za únos spolupracovníkov OSN a odsúdený na 16-ročný žalár. V roku 2009 ho omilostil prezident Karzaj. Dnes je Akbar Aga jedným z najznámejších poľných veliteľov.

Je pravda, že Rusko a Taliban sú v kontakte?

- Je to pravda...  Vyčerpáva sa ním nenávisť a vyrovnáva nepriateľstvo, ktoré zostalo z čias sovietskeho vpádu. Rusku to prinesie úžitok. Veď my doteraz nazeráme na bývalé sovietske republiky ako na hranicu s Ruskom, my teda môžeme zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť týchto hraníc.

Prečo ste súhlasili s týmito kontaktmi?

- Ľudia, obývajúci stredoázijský región, veľmi dobre chápu, že cieľom príchodu Američanov do Afganistanu vôbec nebolo zabezpečenie mieru a pokoja. My tiež vieme, že Čína a Rusko, dva najväčšie štáty regiónu sa veľmi znepokojujú o svoju bezpečnosť. Veď je ohrozená ich budúcnosť.

Kontakty hnutia Taliban s Čínou a Ruskom sa začali už pred tromi rokmi, no snažili sme sa držať v tajnosti. A iba teraz to vyplávalo na povrch. Uskutočnili sme rozhovory v hlavnom meste Kataru v Dauhe, kde máme svoju vládu, aj v Arabských emirátoch. Taktiež nás neraz pozývali do Ruska.   

Nezdá sa vám zvláštne, že Talibanu a Rusku, bývalým ľútym nepriateľom, sa zrazu zachcelo spojenectva?

- Keď do Afganistanu vošli sovietske vojská, snažili sa dosiahnuť vojenské i strategické ciele. Začala sa vojna. Rusi odišli a Afganistan zostal osamotený. Potom sem vrhlo NATO na čele s USA a my sme dostali príležitosť porovnať Američanov s Rusmi. Všetko, čo robili USA, bolo proti našim národným tradíciám. Vôbec sme ich nemohli normálne vnímať, tak, ako kedysi časť obyvateľstva vnímala sovietske vojská. Spolu s Američanmi sem vstúpili aj ďalšie štáty NATO a začali zabíjať našich ľudí. Keď Rusko zbadalo v akom stave sa nachádza Afganistan, a aké nebezpečenstvo to predstavuje pre jeho hranice, tak obe strany zabudli na staré ublíženia. Teraz ľudia, s ktorými sme bojovali, už nie sú nepriatelia, sme vzájomne pripravení podať si ruku proti takému zlu, akým je Amerika...

Nakoľko je pre Afganistan nebezpečný Islamský štát Iraku a Levanty (ISIL)?

- Myslím, že viete, že ISIL sa po prvý raz objavil v Iraku a vytvorila ho Amerika na dosiahnutie svojich cieľov... A z čoho je vytvorený miestny ISIL? Zo zahraničných žoldnierov! Kirgizi, Uzbeci, Kazachovia, Tadžici z Tadžikistanu, občania Ruska. Pridali k nim Arabov a tiež nespokojných chlapcov z Talibanu (navrhujú im tam veľké zárobky). Pričom úloha bola vôbec postavená - prefarbiť časom Taliban na ISIL.

Západniarom však tento trik nevyšiel. Zamýšľali vytvoriť si ISIL a potom s týmto žoldnierskym hnutím dobyť strednú Áziu, vziať ju pod svoj vplyv, destabilizovať situáciu a vytvoriť hrozbu pre hranice Ruska... Myslím, že taký štát, ako Rusko, si rýchlo vyjasní, kto tu v Afganistane reálne podporuje ISIL.  

Miestne noviny veľmi veľa píšu proti Rusku. Vyčítajú nám nielen kontakty s Talibanom, ale predovšetkým nečakané spojenectvo s Pakistanom, hlavným nepriateľom Afganistanu. Nedávno sa konala konferencia o Afganistane, na ktorej hlavné otázky posudzovali tri štáty – Rusko, Čína a Pakistan. Nerobíme chybu, keď zapájame do tohto politického riešenia Pakistan?

- Táto konferencia bola predovšetkým proti zasahovaniu Západu do záležitostí Afganistanu. Také štáty ako Čína, Irán, Rusko, sú znepokojené, oni tu nie sú len susedia, ale aj vlastníci tohto regiónu. Nestrpia cudzie zásahy.

Lenže Američania sú tu cudzí, vpadli sem spoza oceánu. Oni vôbec nemali právo sem prichádzať. Kto sú vlastne? Ak nie dnes, tak zajtra, vznikne proti Američanom zväzok, aby ich odtiaľto vyhnal. Je teda právom Ruska uzatvárať zväzky v mene svojej bezpečnosti s kým chce. A taktiež je jeho právom pozývať na konferenciu koho chce. Rusko je tu v plnom práve.

Podľa warfiles.ru, 14. 2. 2017 (autorka Darja Aslamova)

 

Krym Ukrajine? Najskôr Texas... Mexiku!

Čo znamenajú ostatné vyhlásenia prezidenta USA Donalda Trumpa o Kryme? Prečo Trumpovo okolie požaduje vrátenie Ukrajine Krymu, no neplánuje zaradiť medzi prvoplánové úlohy ešte predtým vrátiť svoje územia Mexiku, obsadené na základe špinavej agresie: Kaliforniu, Texas, New Mexiko a Arizonu.

Dá sa na slovo veriť sľubom NATO nenasadzovať atómové zbrane? V čom je príčina dvojtvárnosti a falošnosti Anglosasov? Prečo Američan nechápe minulosť ako neoddeliteľnú súčasť prítomnosti? Nad tým a mnohým ďalším nahlas uvažuje komentátor Said Gafurov. 

Pripomeňme si, že tlačový tajomník Bieleho domu Sean Spicer vyhlásil: Trump „zastáva neuveriteľne tvrdú pozíciu ohľadne Ruska“.

„Prezident dal veľmi jasno najavo, že od ruskej vlády očakáva zníženia násilia na Ukrajine a vrátenie Krymu. Zároveň však, na rozdiel od predchádzajúcich administratív, absolútne plnohodnotne čaká na príležitosť nadväzovania vzťahov  s Ruskom  kvôli riešeniu mnohopočetných problémov, stojacich pred nami.

Podľa predsedu obranného a bezpečnostného výboru Rady federácií Viktora Ozerova, takéto tvrdé vyhlásenie môže byť spojené so želaním administratívy „Trumpa“ „prehlušiť“ nespokojnosť amerického establishmentu.

„Myslím, že jedným z dôvodov takéhoto vyhlásenia sa stala situácia, ktorá sa vytvorila v ostatnom čase okolo Trumpa. Zrodilo sa na to, aby znížilo napätie a ukázalo, že on nie je až taký proruský, ako sa to môže javiť, aby sa utlmila nespokojnosť, ktorá je kvôli nemu v americkom establishmente“, povedal Ozerov.

Podobnú pozíciu zastáva aj známy historik a publicista Andrej Fursov. „A čo USA neuznali Tureckom obsadený Severný Cyprus? Alebo trvali na jeho vrátení? Ospravedlnili sa za pripojenie si území v ostatných 200 rokoch alebo za Juhosláviu v roku 1999? No Krym urobili kameňom úrazu...“, povedal.

Podľa pravda.ru, 15. 2. 2017

 

Takmer 19-ta časť HDP Ukrajiny pôjde na obranu

Ukrajinská vláda potvrdila štátne obranné objednávky na roky 2017 – 2019. V dokumente sú plány na financovanie nákupu vojenskej techniky i na obnovu produkčných kapacít vojenskej výroby.

„Stredne dobá štátna objednávka sa schvaľuje po prvý raz a vytvára podmienky na rovnomernú záťaž produkčných kapacít vojenskej výroby“, hovorí sa v ozname ministerstva hospodárskeho rozvoja.  

Výdaje Ukrajiny na obranu a bezpečnosť v tomto roku dosiahnu 5,2 % HDP, čo je o 0,2 % viac, ako v roku 2016. (Čo je vyše trojnásobku obranného rozpočtu SR – pozn. red.) 

Podľa kp.ru, 14. 2. 2017

 

Krátka správa o nesmiernom dôsledku: USA nebudú diktovať podmienky mieru medzi Palestínou a Izraelom

 V Bielom dome zdôrazňujú, že princíp „dva štáty pre dva národy“ neprináša mier a teda už nie je cieľom Washingtonu pri riešení palestínsko-izraelského konfliktu, povedal pred návštevou USA predseda izraelskej vlády B. Netanjahu.

Tento princíp neprináša mier a nie je tým cieľom, o aký sa niekto usiluje. Reálnym cieľom je mier, ktorý môže byť dosiahnutý pri súhlase strán akoukoľvek inou cestou“, poznamenali v americkej administrácii.

Podľa kp.ru, 15. 2. 2017

 

Rusko sa zmenilo z obrovského dovozcu cukru na exportéra

Iba desať rokov trvalo aby sa Rusko pretvorilo svoje cukrovarnícke odvetvie. Štát, ktorý bol niekedy najväčším dovozcom cukru na svete, sa teraz mení na jeho čistého exportéra, píšu západné médiá.

Vďaka clu na import, zavedenému v roku 2014, boli domáce firmy ochránené od zahraničnej konkurencii, ruskí investori mohli investovať do modernizácie spracovania cukrovej repy, uvádza Bloomberg.

Výsledkom toho je, že v tomto roku sa už Rusko dokázalo samozásobiť cukrom. Medzinárodná organizácia cukru (MOC) predpovedá, že v sezóne 2016-17 štát viac produktu vyvezie, ako dovezie.  Hovorí sa o exporte až 500 tisíc ton alebo len 180 tisíc ton. Pričom minulý rok sa ceny na biely cukor zvýšili o 40 %.

Veľká časť ruského exportu ide do Kazachstanu, Tadžikistanu a Mongolska.

V tomto roku Rusko zoberie úrodu rekordných 6,1 milióna ton, čo je štvornásobok toho, malo na začiatku tohto tisícročia. Napriek tomu Rusku bude patriť len malá časť svetového trhu. Najväčší podiel na ňom má Brazília, ktorá každoročne vyváža 25 miliónov ton.

Podľa vz.ru, 13. 2. 2017

 

V otázke Ukrajiny Moskva vyložila karty na stôl

Pred rozhovormi s USA o otázke Donbasu Sergej Lavrov vyznačil celkovú pozíciu Moskvy o Ukrajine. Moskva ňou navrhuje Západu „zatvoriť ukrajinský projekt“ a vrátiť sa tam, kde je jeho historické miesto, - do zóny vplyvu Ruska. Pričom je problematické nevšimnúť si, že v opačnom prípade je Kremeľ pripravený počkať si a vrátiť sa k tomuto rozhovoru až o niekoľko rokov.

V širokospektrálnom rozhovore ministra zahraničia pre jednu z ruských televízií bola najvýznamnejšou téma ukrajinskej krízy. Oficiálna rétorika Moskvy sa v tejto otázke vyznačuje zvýšenou úrovňou tvrdosti, miestami prechádzajúcu do dvojzmyselnej irónie. Na potvrdenie toho si stačí spomenúť na nedávny komentár tlačového tajomníka ruského prezidenta, že Kremeľ sa nezaoberá „rátaním munície“ domobrancov, len dúfa, že, „munícia im vystačí na to, aby odpovedali na agresívne činy ozbrojených síl Ukrajiny“.

Základné znaky postoja ruského ministra:

Po prvé, položenie plnej zodpovednosti za prebiehajúce zostrenie bojov na ukrajinskú stranu. Pri tom sa zdôrazňuje, že eskaláciu v značnej miere vyprovokovali dobrovoľnícke prápory, ktoré ani nie sú podriadené OS Ukrajiny.

Po druhé, stiahnutie značnej miery zodpovednosti za situáciu zo strany Západu. Konkrétne ruský minister poznamenal objektívnosť a nepredpojatosť misie OBSE. Kremeľ tým v podstate vráža klin medzi Kyjev a jeho podporovateľov na Západe.

Po tretie, návrat k myšlienke decentralizácie Ukrajiny ako metóde uregulovania situácie. Zaujímavé je to, že S. Lavrov pri tom neakcentuje Minské dohody, ktoré poskytujú republikám Donbasu širokú autonómiu, ale návrhy z apríla 2014, ktoré boli, mimochodom, podporené aj západnými štátmi.

Pred rozhovormi s USA, ktoré sú naplánované na najbližšiu dobu, sa táto tvrdá pozícia Ruska zakladá na niekoľkých bodoch.

Prvý: Ukrajina je zóna vplyvu Ruska. Všetkým ostatným sa navrhuje vzdať sa od tohto projektu, ktorý v ostatných rokoch predviedol svoju bezperspektívnosť a ktorý len ťahá financie a neprináša žiadne výhody. Moskva je v tomto prípade pripravená „zabudnúť a prepáčiť“ všetky problémy, ktoré jej boli z daného dôvodu spôsobené.  

Druhý: Moskva bude riešiť ukrajinský problém podľa seba. Nástrojom bude decentralizácia. K čomu to vo výsledku privedie – dezintegrácii Ukrajiny alebo k novému zostaveniu Ukrajiny, to je záležitosťou Ruska.

Tretí: Ak Západ (vrátane Ruska) nie je pripravený prijať ruské návrhy, tak Moskva je pripravená vyčkať si ešte niekoľko rokov, kým ten nedokončí svoj „beh po hrabliach“. Práve takto treba hodnotiť absolútne priehľadný (a úplne jediný) náznak Lavrova s pripomenutím diskusie na jar 2014. Tri roky tvrdej opozície a rôznych provokácií vrátilo všetkých na samý začiatok.

Moskva týmto svoje karty vyložila, teraz je rad na Washingtone.

Podľa vz.ru, 12. 2. 2017

 

Námorný pešiak USA dáva za príklad ruskú armádu

Kapitán námornej pechoty Joshua Waddell napísal článok pre Marine Corps Gazette, v ktorom skritizoval obrannú politiku Spojených štátov, poznamenajúc, že ruská armáda koná pri menšom rozpočte omnoho efektívnejšie.

Poznamenal, že Pentagon je „posadnutý obrovskými výdajmi“ na obranu a taktiež progresívnymi technológiami, no iné parametre si nevšíma. Preto vraj výsledky nedávnych vojenských kampaní dostali nesprávne hodnotenie. Vyhlásil, že sa treba zmieriť s faktom, že USA „prehrali vojny v Iraku i Afganistane“. „Nedokázali sme taktické víťazstvo zmeniť na operačný a strategický úspech“, uvádza jeho slová RIA Novosti.

Waddell vyhlásil, že USA nazývajú svoju armádu najsilnejšou len kvôli obrovským výdajom, čo jej však vôbec nezaručuje vojenské úspechy, pretože tank M1A1 je likvidovaný granátom za 20 dolárov a mnohomiliardová lietadlová loď salvou rakiet.

J. Waddell zároveň poukazuje na Rusko, ktoré vyčleňuje na obranu dvojnásobne menšie prostriedky, ako dostávajú samotné US Navy, no napriek tomu postavilo USA „do trápneho postavenia“ v Sýrii. Ruskú armádu navyše nebude možné zastaviť v počiatočnej etape v Pobaltsku, ako vyhlásili experti, uviedol. 

Vyzval na reformáciu systému nákupov a na uskutočnenie auditu, aby sa vyjavili zbytočné výdaje.

Pripomeňme si, že západné médiá v septembri 2016 predpovedali Spojeným štátom v hypotetickej vojne s Ruskom porážku.

Podľa vz.ru, 11. 2. 2017

 

OBSE po prvýkrát obvinila Kyjev z genocídy Donbasu

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov prezradil, že monitorovacia misia OBSE fakticky vzniesla zodpovednosť za novú eskaláciu v Donbase na radikálne a nacionalistické sily v Kyjeve.

„Toto sa dokumentačne potvrdzuje odpočtami špeciálnej monitorovacej misie OBSE. „Horúcou zónou“ sa stala prakticky celá línia dotyku. Výsledkom obstrelov OS Ukrajiny sú obete civilného obyvateľstva, ničia sa objekty sociálnej infraštruktúry. Mnohí ľudia ostali bez vody, elektriny a tepla“, povedal v rozhovore pre Izvestia.

Minister tiež zdôraznil, že Kyjev „sa nechystá splniť minské dohody“, a pokúša sa dosiahnuť vyriešenie konfliktu vojnovou cestou. „Čím sa pre nich končili tieto dobrodružstvá v rokoch 2014 – 2015, je dobre známe“, dodal Lavrov.

Podľa pravda.ru, 10. 2. 2017

 

Ruská armáda bude vyzbrojená „oslepujúcim“ laserom

Ministerstvo obrany RF čoskoro bude mať mobilný laserový komplex, „oslepujúci“ optiku lietadiel, hlavice navedenia bômb a rakiet na vzdialenosť niekoľkých desiatok kilometrov, píšu Izvestia.

Systém dokáže pôsobiť proti elektronicko-optickým systémom obrnených vozidiel, tankov, zameriavačom protitankových raketových komplexov. Systém sa vďaka svojím malým rozmerom ľahko montuje na bojovú techniku.

Princíp fungovania systému je pomerne prostý: laserový lúč sa nasmeruje na zistený optický prístroj a „oslepí“ ho.

Podľa ria.ru, 10. 2. 2017

 

USA oznamujú principiálny úspech pri testoch PRO

Vojaci USA úspešne odskúšali najnovšiu prepadovú raketu SM-3 Block IIA námornej verzie, ktorá zastavila balistickú raketu v kozmickom priestore.

Testy sa konali 3. 2. 2017. Výška, na ktorej letel cieľ, nebola oznámená.

Prepadová raketa je spoločnej konštrukcie USA a Japonska a pred týmto testovacím odpalom bola dvakrát odskúšaná. Po prvý krát sa testovala jej motorová časť a druhýkrát v kozme kinetické parametre jej hlavice. 

Podľa predstaviteľa spoločnosti Raytheon, ktorá vyrába rakety Standard Missile, SM-3 IIA je na monoho vylepšenou verziou rakety SM-3 IB, ktorá sa už nachádza na námorných nosičoch a na základni v Rumunsku.

Pripomeňme si k tomu aj nedávne obvinenia USA voči Rusku, ktoré malo zase otestovať protidružicovú zbraň.

Podľa vz.ru, 7. 2. 2017

 

Líder krymských Tatárov chce vystúpiť v OSN

Predstaviteľ hnutia krymsko-tatárskeho národa „Kyrym“ (Krym) Remzi Iľjasov vyhlásil, že je pripravený vystúpiť v OSN s informáciou o živote svojich rodákov v ruskom Kryme.

Už predtým Kyrym vyzvalo VZ OSN a EP priznať vyhlásenie nezávislosti republiky Krym i pripojenie sa k Rusku.

Iľjasov zdôraznil, že zjednotenie sa polostrova s Ruskom sa udialo na základe zákonného prejavu vôle Krymčanov, a medzinárodné spoločenstvo s s týmto rozhodnutím musí zmieriť.

„Som pripravený vycestovať, aby som do OSN priniesol hlas krymských Tatárov, i keď Ukrajina po mne vyhlásila pátranie“, povedal Iľjasov RIA Novosti.

Celý krymsko-tatársky národ sa pokúšajú na medzinárodnej scéne prezentovať ako odporcu zjednotenia s Ruskom, čo však nemá nič spoločné s realitou.

„Nikto sa neopýtal na názor samotných ľudí, ktorí žijú v tejto vlasti. Len krymskí Tatári, ktorí žijú na Kryme, majú právo hovoriť o tom, aká budúcnosť im viac vyhovuje. Vyzývame preto na zastavenie všetkých pokusov ohľadne nášho národa a nevyužívať ho na svoje politické a materiálne ciele“, zdôraznil Iľjasov.

Podľa ria.ru, 9. 2. 2017

 

Krymskí Tatári sa obrátili na OSN aby uznala polostrov za súčasť Ruska

Krymsko-tatárska spoločenská organizácia „Kyrlym birligi“ sa obrátila na Valné zhromaždenie OSN s výzvou o priznaní polostrova za súčasť Ruska. Výzvou sa tiež žiada zrušenie sankcií západných štátov.

Predsedajúcemu 71. zasadnutím VZ OSN P. Thomsonovi dokument zaslal stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.

Vo výzve sa hovorí, že „násilný štátny prevrat na Ukrajine“ v roku 2014 „bol vážnou udalosťou z toho pohľadu, že ohrozil slobodu, život a bezpečnosť obyvateľstva Krymu“. No a v tejto situácii národ Krymu prijal rozhodnutie o pripojení sa k RF. Medzinárodné právo „nestanovuje nijaké zakazujúce pravidlá, týkajúce sa otázok odčlenenia sa“, zdôrazňuje sa v dokumente.

Podľa kp.ru, 8. 2. 2017

 

Wired: Rusi našli spôsob ako vybabrať s americkými kasínami

Ruskí hackeri našli spôsob ako oklamať kasíno, pričom priemysel hazardných hier je doposiaľ proti nim bezmocný, píše časopis Wired.

List spomína dve aféry, kedy si podvodníci prilepšovali na hracích automatoch určitých typov.

Jedna z nich bola odhalená v roku 2014 v kasíne Lumiere Place v Saint Louise (štát Missouri) a bola spojená s pomerne starými hracími automatmi austrálskej spoločnosti Aristocrat Leisure. Keď sa pri tom doslova „zbláznili“  a začali scudzovať príliš veľa peňazí, všimla si jedného muža bezpečnostná služba. Bol ním 37-ročný Murat Blijev, ktorý postupoval nasledovne: stláčal tlačidlo hracieho automatu v momente ako mu vibroval mobil.

Ukázalo sa, že Blijev a jeho kolegovia si naštudovali zákonitosti práce automatu konkrétneho modelu , ktorý si kúpili po tom, ako boli v Rusku takmer všetky hazardné hry v roku 2009 zakázané. Získali tým markery na telefón, po čom im zostávalo len jediné. Včas stláčať tlačidlo.

Blijev so svojimi kumpánmi mali v USA niekoľko afér a získali stovky tisíc dolárov, no 10. 12. 2014 boli zatknutí.

Druhý prípad sa udial minulý rok v Singapúre. Skupina podvodníkov používala analogickú schému, pričom veľká časť prostriedkov bola zasielaná do Sankt Petersburgu. Boli tiež opatrnejší, aby nevyvolávali podozrenie, vibrujúce mobilné telefóny mávali v náprsných vreckách košieľ.

Bez ohľadu na to, že Missouri i Singapur hackerov postavili pred súd, petrohradská organizácia „vysiela svojich agentov stále“, hovorí sa v článku. 

Podľa ria.ru, 8. 2. 2017

 

Šojgu navrhuje smerovať turistov aj do ruských jaskýň

Prezident Ruskej zemepisnej spoločnosti (RZS) a minister obrany RF Sergej Šojgu vyzýva na rozvoj nového turistického smeru – cesty po ruských jaskyniach. V stredu 8. 2. o tom informovala agentúra mestských novín Moskva.

„Treba navrhovať túry po najkrajších jaskyniach Ruska. Toto sa musí stať veľkým turistickým projektom, nielen vedeckým“, povedal na zasadnutí mediálneho klubu RZS. Minister tiež dodal, že k 1. februáru bolo do elektronickej databázy RZS zanesených 1800 jaskýň. Celkovo sem však bude zaznamenaných vyše 5 000 jaskýň v Rusku a blízkom zahraničí.  

Predstaviteľ moskovského oddelenia RZS Alexej Šelepin k tomu dodal, že RZS vytvorí atlas ruských jaskýň.

Organizácia už od jari 2016 pracuje nad katastrom podzemných útvarov. Projekt má byť dokončený tohto mája.

V roku 2016 sa začalo hovoriť o príprave rozsiahlej speleologickej výpravy do najhlbšej jaskyne Ruska Kek-Taš, ktorá sa nachádza na území Republiky Altaj.

Podľa lenta.ru, 8. 2. 2017

 

O žalostnom stave US Army

„Práve v tomto momente“ sú bojaschopné len tri z 58 pozemných brigád US Army, prezradil zástupca náčelníka štábu pozemných vojsk generál Daniel Allyn.

Zdôraznil, že „údaje sú práve také“. Len 5-tim percentám jednotiek nie je treba doplnkovej prípravy, výstroja a dokompletovania, aby mohli okamžite vstúpiť do boja, vyhlásil v americkom senáte.

Čo sa týka námorného letectva, tam zase admirál William Moran tvrdí, že do 30 % stíhačov vojenského námorníctva nie je pripravených na let. Lenže list Stars and Stripes, ktorý vychádza z iných verejných zdrojov, tvrdí, že nefunkčných je až 53 % lietadiel vojenského námorníctva. Iné média už dávnejšie tvrdili, že lietať nemôže až 60 % palubných stíhačov F/A-18 Hornet a Super Hornet. Pentagon vraj nemá prostriedky na ich opravy.  

O znížení bojovej pripravenosti hovoria aj vzdušné sily a zbor námornej pechoty. Vzdušné sily to konkretizovali údajom, že im chýba 1555 pilotov, z toho 723 stíhacích pilotov.

Generál Stephen Wilson vyhlásil, že na obnovenie potrebnej úrovne bojaschopnosti amerických ozbrojených síl bude treba 6 – 8 rokov ak sa nevyhnutné opatrenia prijmú už teraz.   

Podľa vz.ru, 7. 2. 2017

 

Rok 2050: Rusko dosiahne v Európe hospodárske líderstvo

O štvrť storočia bude Rusko medzi lídrami svetového hospodárstva, pričom v Európe mu bude podľa HDP patriť prvá priečka. Tak znie strohá a triezva analýza agentúry Pricewaterhoise Coopers (PwC), ktorá sa nenechala ovplyvniť liberálnym uvažovaním.

Analytici tvrdia, že k roku 2050 budú USA podľa HDP nielen za Čínou, ale aj za Indiou. Na piate miesto zo siedmeho sa posunie Brazília a z ôsmeho na štvrté Indonézia.

Japonsko, ktoré bolo v roku 2016 štvrtým hospodárstvom sveta, klesne na ôsme miesto a Nemecko z piateho na deviate. Rusko zostane na šiestom mieste, no v Európe bude jednoznačným lídrom vďaka pozíciám, ktoré stratí SRN.

PwC poznamenáva, že najvýraznejšie hospodárske skoky pri HDP k 2050-mu roku treba čakať od Vietnamu (poskočí z 32. na 20. miesto), od Filipín (z 28 na 19) a Nigérie (z 22 na 14).

Analytici prichádzajú s týmito závermi: USA a Európa budú postupne ustupovať Číne a Indii a hospodárska dominancia prejde od štátov „Veľkej sedmičky“ (G7) k „Sedmičke rozvojových štátov“ (E7).

Pokiaľ v roku 1995 pripadala na E7 asi polovica HDP skupiny G7 a v roku 2015 boli približne vyrovnané, tak k roku 2040 bude G7 dvojnásobne slabšia ako E7.

„Rozvojové štáty budú aj naďalej hlavným zdrojom rastu svetového hospodárstva. K roku 2050 môžu štáty E7 zvýšiť svoj podiel na celosvetovom HDP z 35 na takmer 50 percent“, hovorí sa v správe.  

HDP štátov EÚ bude v roku 2050 tvoriť nie viac ako 10 % z celosvetovej úrovne HDP, čo je menej, ako u samotnej Indie.  

Analytici predpokladajú, že celkový HDP sveta sa k roku 2050 zdvojnásobí. Samozrejme, ak to neovplyvnia globálne katastrofy.  

Podľa pulitpuzzle.ru, 7. 2. 2017

 

Úrady Zimbabwe poradili veľvyslancovi USA aby sa „obesil na banánovníku“

Úrady Zimbabwe razantne skritizovali amerických diplomatov, ktorí vyjadrili ustarostenie v súvislosti so zhoršenou situáciou v ľudských právach krajiny, uvádzajú miestne noviny Herald.

V pondelok veľvyslanectvo USA v Harare vyšlo s vyhlásením, v ktorom sa hovorí o „pokračujúcom zhoršovaní“ dodržiavania ľudských práv v Zimbabwe. Dôvodom na toto znepokojenie bolo zatknutie miestneho pastora Ivena Avarire, ktorý sa postavil na čelo protestného hnutia v sociálnych sieťach.

V rámci odpovede na toto vyhlásenie tlačový tajomník prezidenta Zimbabwe George Charamba nazval amerického veľvyslanca Herryho K Thomasa mladšieho „pozostatkom hroznej epochy“, odvolávajúc sa na konfliktné vzťahy medzi administráciou bývalého prezidenta USA Baracka Obamu a dlhoročného zimbabwského lídra Roberta Mugabeho.

„On (veľvyslanec USA) si myslí, že nám môže veliť. Tak nech ide a obesí sa na banánovníku“, cituje list Charambove slová. 

Predstaviteľ zimbabwského prezidenta poznamenal, že jeho krajina očakáva signál od novej administrácie USA.

Podľa ria.ru, 7. 2. 2017

 

Čo by mohlo potopiť vzťah Trump - Putin?

Internetový portál agentúry Reuters uverejnil komentár o tom, čo by mohlo „potopiť vzťah Trump-Putin.“ Jeho autor Josh Cohen - ktorý pôsobil ako manažér  Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj pri implementácii ekonomických reforiemv bývalom Sovietskom zväze – sa domnieva, že americké národnébezpečnostné záujmy by určite mohli ťažiť zo zlepšenia vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou, predovšetkým znížením rizika jadrovej vojny a jadrového terorizmu. Napriek optimistickým signálom, vychádzajúcom z Trumpovho a Putinovho tábora vývoj ich vzťahov by mohol viesť k sklamaniu a možno dokonca by mohlo dôjsť k ich zhoršeniu:

Klin medzi USA a Rusko by mohli vraziť Trumpove protichodné signály, ktoré vysiela v súvislosti so zrušením jadrovej dohody s Teheránom. Rusko hralo a naďalej hrá kľúčovú úlohu pri uskutočňovaní tejto dohody. Koncom roku 2015 Moskva prevzala 25 000 libier iránskeho obohateného uránu a s požehnaním Obamovej administratívy dodala 116 ton surového uránu Iránu, za čo výmenou poslal Teherán 44 ton chladiacej kvapaliny pre reaktor v Rusku. Prezident Vladimír Putin by ľahko mohol Trumpovo zavrhnutie dohody pochopiť ako provokáciu a možno aj ako predzvesť amerického útoku na iránske jadrové zariadenia.

Ďalej autor komentára uvádza, že by mohlo dôjsť k obnoveniu rusko-amerických nukleárnych pretekov v zbrojení, čo súvisí s tým, že v roku 2018 USA dobudujú európsky protiraketový štít. Moskva ho považuje za ohrozenie svojho jadrového potenciálu, a preto Putin by bol nútený rozšíriť svoje útočné raketové sily, aby udržal jadrový odstrašujúci potenciál Moskvy. Okrem toho k zrážke Trump-Putin by mohlo dôjsť aj kvôli ruskej politike v Afganistane, kde so Moskva vymieňa spravodajské informácie s Talibanom s odôvodnením, že ich potrebuje v boji proti Islamskému štátu. Velenie americkej armády v Afganistane však tvrdí, že tým Moskva verejne prepožičiava legitimitu Talibanu, pričom Taliban je naďalej prepojený na al-Kájdu.

Okrem otázky Ukrajiny a Sýrie, kde prezidenti Trump a Putin hľadajú spoločnú reč, americký prezident bude narážať na domáce politické obmedzenia, ktoré môžu zvrátiť snahy šéfa Bieleho domu normalizovať rusko-americké vzťahy. Napríklad vodca senátnej menšiny plánuje presadiť zákon, aby zrušenie sankcií proti Rusku si vyžadovalo súhlas Kongresu. Nevôľu Moskvy by mohla vyvolať aj spravodajská legislatíva, podľa ktorej má vzniknúť nová organizácia na boj proti ruskému politickému zasahovaniu. Taktiež je nepravdepodobné zrušenie obmedzení tzv. Magnitského zákona, týkajúce sa porušovania ľudských práv v Rusku. Popri týchto obmedzeniach procesu normalizácie rusko-amerických vzťahov existuje tiež odpor vo vnútri Trumpovej administratívy, čo nedávno prezentovala aj americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová, keď odsúdila ruské „agresívne akcie“ na Ukrajine, ako aj anexiu Krymu.

uk.reuters.com, 6. 2. 2017

 

Na Ukrajinu sa vracia hladomor?

V „nezaležnoj“ Ukrajine pokračujú v raste ceny potravín, pričom miestni Ukrajinci preplácajú aj za to najdôležitejšie. Výrobcovia sa však nepokúšajú reagovať na pomoc hladujúcim, na spotrebiteľov si vymýšľajú len rôzne finančné „pasce“.

Riaditeľ ukrajinskej asociácie dodávateľov obchodných sietí Alexej Dorošenko na svojej stránke v sociálnej sieti analyzoval, v akých oblastiach významne narástli ceny potravín.

Celkovo v štáte rekordne zdražili chlieb, hovädzina, syr, maslo a zemiaky. Podľa Dorošenka to ovplyvnili prekážky v dodávkach kvôli zlým poveternostným podmienkach, chýbajúce veľkoobchody a tiež neveľká konkurencia medzi výrobcami. Dodal však, že tieto príčiny sú len jeho predpokladom.

Pravdou však je, že s poklesom spotrebiteľských schopností Ukrajincov, sa na poličkách supermarketov začali objavovať potravinové minibalenia. Pričom ich cena nie je vyjadrením podielu pôvodnej gramáže, uvádzajú „Vesti“.

Navyše balenia často vyzerajú rovnako, ibaže ich obsah je o 20 – 50 alebo dokonca aj o 100 gramov menší. Napríklad, tradičnú litrovú fľašu mlieka už nenájdete, nahradila ju iná s obsahom 890 a 900 mililitrov. To isté je aj pri pevných potravinách. Napr. zrniny už nemajú kilogramovú hmotnosť, ale len 875 – 900 gramovú.     

Ukrajinskí výrobcovia tento stav nijako nekomentujú.

Podľa finobzor.ru, 6. 2. 2017

 

Rajkin nazval Rusko „nekrofilným štátom“

Umelecký vedúci divadla „Satirikon“ Konstantin Rajkin počas monopredstavenia „Nebo nad jarmoročným stánkom“ (voľný preklad) nazval Rusko „nekrofilným štátom“, informuje Petrohradský avantgard.

Počas predstavenia v petrohradskej Šostakovičovej filharmónii Rajkin poukázal na dokaličené osudy ruských básnikov Gumileva, Cvetajevoj, Majakovského, Mandelštama, Brodského a iných. Režisér sa nazdáva, že v Rusku vynikajúcich autorov dovtedy otravovali, kým tí nezomierali. 

„Máme nekrofilný štát, ktorý miluje viac mŕtvych, ako živých. Potom ich menami nazývame ulice, námestia, sanice metra, no dovtedy ich zabíjame“, poznamenal.

Rajkin vyjadril smútok nad tým, že v ruskej spoločnosti niet „mravného zaočkovania“, pretože od zmeny moci sa nič nemení. Poznamenal, že veľkí básnici reagovali na politické udalosti, no pri tom vždy nachádzali aj niečo významnejšie – milujúce oči blízkych alebo zmenu časových ročných období.

„Zima, jar, leto i jeseň – to predsa nie je len chlad, blatá, horúčavy a surovosť, ale aj veľa krásna. Nezabúdajte na to“, zdôraznil.

Podľa ria.ru, 6. 2. 2017

 

Rumunský majdan – prečo vyšlo do ulíc pol milióna ľudí?

V nedeľu 5. 2. vyšlo do ulíc rumunských miest pol milióna ľudí, z toho 300 tisíc v Bukurešti. Išlo o najväčší protest za celú novodobú históriu štátu od roku 1989, keď prestal fungovať režim N. Ceausesca.

Protesty v Rumunsku sa začali už 22. januára 2017. Spočiatku šlo o pomerne skromné mítingy (cca 20 000 ľudí). Ale postupne boli sprevádzané pálením pneumatík, stavaním barikád a hádzaním na policajtov kameňov a petárd. Tí sa oplácali slzným plynom.

Protesty pod heslami – „Zlodeji!“, „Odstúpenie!“, „Nie amnestii!“ - sa začali hneď po parlamentných voľbách v decembri 2016, keď väčšinu hlasov získala sociálne-demokratická strana (PSD), ktorá v januári postavila vládu na čele so Sorinom Grideanom.

 

Čo sa nepáči protestujúcim?

Jedným z prvých rozhodnutí novej vlády bolo omilostenie odsúdených, vrátane za korupčné zločiny. Minister spravodlivosti to ospravedlňoval preplnením väzení (čiže nie nápravou väzňov – pozn. red.)

Keďže protestujúcich podporil prezident Klaus Iohannis (líder národných liberálov), tak predseda vlády S. Grindeanu to nazval „pokusom o štátny prevrat“. Protestujúcich však podporil aj predseda EK Jean Claude-Juncker, ktorý lial olej do ohňa slovami: „Boj s korupciou treba posilňovať a nie zastavovať“.

Najbolestivejšou však bola strata podpory PSD odchodom vlastných poslancov, ktorí sú tiež nespokojní kvôli spornému vládnemu nariadeniu. Napríklad minister pre podnikanie Florian Jianu to zdôvodnil, že „nechcem svojmu dieťaťu vysvetľovať, že som bol zbabelcom a podporoval som to, čomu neverím“.

V nedeľu vláda Rumunska na mimoriadnom zasadnutí vlády vyhlásila o zrušení rozhodnutia o omilostení. „V súčasnosti je Rumunsko akoby rozťaté na dve časti, ak nie viac, a to je to posledné, čo by som si želal“, vyhlásil premiér Grideanu.

Problémom však je, že zrušenie vládneho rozhodnutia už teraz protestujúcim nestačí. Zaznievajú požiadavky na odstúpenie vlády a nových volieb.   

Podľa ria.ru, 6. 2. 2017

 

Rusko „vykoplo“ z cukrového trhu Ukrajinu, USA, Nemecko a Francúzsko

Od začiatku zavedenia sankcií sa v Rusku zmenilo mnohé – poľnohospodárstvo deň noc pracovalo nad náhradami importu. 

Pred tromi rokmi bolo Rusko veľmi závislé na Ukrajine pri výrobe cukru. Bolo to aj vďaka tomu, že počas sovietskeho obdobia sa v USSR aktívne využívala čiernozem na pestovanie repných kultúr.

Lenže od momentu politickej krízy na Ukrajine klesali obchodné dohody až na nulu. Pochopiteľne, že Rusko si na svojom trhu samo začalo nahrádzať ruské tovary. Výsledkom toho sa stalo, že v roku 2016 sa Rusko stalo svetovým lídrom cukrovej repy, predbehnúc nielen Ukrajinu, ale aj Francúsko, USA a Nemecko s výsledkom vyše 50 miliónov ton.

Podľa hodnotení ministra poľnohospodárstva RF, toto Rusku umožní vyprodukovať vyše 6 miliónov ton potravinárskeho cukru. V plnej miere sa tým pokryjú potreby štátu a dokonca to umožní vyčleniť 700 tisíc ton cukru na export.

Je zaujímavé, že Rusko v roku 2015 exportovalo len 8 tisíc ton cukru, v roku 2016 vyše 200 tisíc ton a v tomto roku vyše 700 tisíc ton. Toto umožní vytlačiť všetkých exportérov aj s Ázie.  

Podľa finobzor.ru, 4. 2. 2017