Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Zo zahraničia – Vladimír Mikunda

 

Ruské zemiaky dosahujú nové rekordy: vynájdená nová produkčná technológia

Vedci Stavropoľského štátneho agrárneho inštitútu sa môžu hrdo pýšiť svojimi úspechmi. Nedávno vymysleli technológiu na produkciu zemiakových sadieb. Nový produkt bude vraj bezvírusový, ozdraviteľný a čo je najhlavnejšie, bude vraj mať veľmi „demokratickú“ cenu: tieto zemiaky budú štvornásobne lacnejšie ako zemiaky vypestované v tradičných podmienkach.  

Vďaka novej technológii bude produkcia zemiakov až 150 kusov z jedného koreňa, pričom štandardné sadzačky majú okolo 20 kusov.  

Táto produkcia stavropoľských špecialistov už bola predstavená na výstave „Zlatá jeseň – 2016“.  

Viac konkrétností:  https://inforeactor.ru/45041-russkii-kartofel-stavit-rekordy-izobretena-novaya-tehnologiya-proizvodstva  

Podľa finobzor.ru, 11. 10. 2016

 

EÚ viaže platbu úveru Ukrajine s exportom dreviny

Európska únia neprevedie Ukrajine druhú časť z 1,8 miliardovej „pomoci“ vo výške 600 miliónov euro, ak tá nezruší moratórium na export drevnej guľatiny, ktoré bolo zavedené v roku 2015 na obdobie 10 rokov, vyhlásil predstaviteľ EÚ na Ukrajine.

Je tu však ešte ďalšia podmienka. Ak si Ukrajina nevyrúbe lesy, tak nebude mať riešenú ani otázku finančnej pomoci vnútorným presídlencom.

EÚ ide hlavne o súhlas Kyjeva na výrub bukových lesov na západe Ukrajiny, čiže o veľmi cennú drevnú hmotu pre drevársky a nábytkársky priemysel Západu.

Kto vie, či Ukrajina ustúpi, nakoľko EÚ si takúto požiadavku kládla už v máji tohto roku.

S využitím vz.ru, 10. 10. 2016

 

Úder Porošenkovi od chrbta?

Poslanci kyjevskej oblastnej rady väčšinou hlasov kladne rozhodli o požiadavke vymedzeniua právomoci medzi ústrednou a regionálnou mocou.

V praxi sa to dá vnímať aj ako požiadavka na federalizáciu Ukrajiny a poskytnutie faktickej samostatnosti Kyjevskej oblasti. Obdobné požiadavky na Kyjev doteraz prišli z celého radu oblastí, z východu i zo západu štátu: od Charkova, cez Zápúorožie a Odeskú oblasť do Ľvova a Ivano-Frankovska.

Podľa evrazia.org, 10. 10. 2016

 

Na Donbas prišli snajperi z USA

Rozviedka Doneckej ľudovej republiky zistila príchod zahraničných snajperov na Donbas. Agentúre RIA Novosti to prezradil zástupca veliteľa operačného veliteľstva Eduard Basurin.

Naša rozviedka zistila miesto dislokácie snajperov, ktorí dorazili do zóny „ATO“ (protiteroristickej operácie) zo Spojených štátov amerických“, povedal Basurin a doplnil, že v rajóne obce Majorsk – čo je 1,5 km od línie dotyku boli zistené aj ukrajinské palebné pozície šiestich 120 mm mínometov.

Podľa ria.ru, 9. 10. 2016

 

Ruský robot Fjodor, ktorý sa pripravuje na let do kozmu (video)

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin predviedol robota, ktorý bude vyslaný do kozmu ako člen posádky orbitálnej lode. "Štát, ktorý je (podľa Obamu) roztrhaný na cimpr-campr, konštruuje robota, člena posádky orbitálnej lode", povedal nie bez irónie.  

Robota nazvali FEDOR — Final Experimental Demonstration Object Research — Финальный экспериментальный демонстрационный объект исследований)

Video je súčasťou článku:   https://ria.ru/science/20161009/1478802132.html

 

Banderovci chcú zobrať Ukrajincom vlasť  

Protivný poslanec ukrajinskej Verchovnoj rady, bývalý stotník Majdanu Vladimír Parasjuk vyhlásil ukrajinských občanov pracujúcich v Rusku za „agentov Putina“ a poradil im nevracať sa domov.

„Nech by tam zarábali koľkokoľvek peňazí, nech by ich na Ukrajinu priviezli koľkokoľvek, je to nesprávne a ja to nikdy nebudem prijímať z jedného dôvodu. Že sme už desiatky ľudí stratili v boji proti tomuto nepriateľovi... Choďte tam, môže ísť rovno aj s vecami a vôbec sa nemusíte už nikdy vracať“, cituje ho „gazeta.ru“.

„Agentmi Putina“ sú podľa Parasjuka aj všetci odporcovia zavedenia vízového režimu s Ruskom.

Podľa evrazia.org, 8. 10. 2016

 

Putin: Rusko sa môže stať najväčším producentom potravín na svete

Ruský prezident Vladimír Putin tieto slová uviedol v telegrame ku Dňu pracovníka poľnohospodárstva a spracovateľského priemyslu RF.

„Som presvedčený, že naši výrobcovia môžu nielen v plnom objeme zabezpečiť vnútorný trh kvalitnými potravinami: máme potenciál aj na to, aby sa Rusko stalo jedným z najväčších výrobcov potravín na svete. Je to rozsiahla, no, zdôrazňujem, úplne reálna úloha, najdôležitejšie je postupne smerovať k danému cieľu“, hovorí sa v telegrame.

Podľa ria.ru, 9. 10. 2016

 

Koniec doláru je blízko: zlaté tehličky „utekajú“ z „potápajúcej sa“ ekonomiky USA  

V ostatných časoch čoraz viac štátov EÚ vyváža zlaté zásoby z úschovy USA. V roku 2014 nemecká vláda vyviezla 120 ton zlatých tehličiek. V tomto roku sa aj Holanďania rozhodli vrátiť domov 122 ton zlata.   

Skryté problémy v hospodárstve USA sa stali svojským katalyzátorom toho, že mnohé štáty sa začali viac zaoberať bezpečnosťou svojich zlatých úspor. Veď dolár môže čoskoro „prasknúť“.  Už dnes je v amerických trezoroch o 12 % menej zlata, ako donedávna. Nehovoriac o tom, že 98 % týchto „kovových depozitov“ patrí cudzím organizáciám.

V podstate tak môžeme pozorovať míňanie sa ďalšieho „kreditu dôvery“ voči finančnému systému USA. Pokiaľ donedávna politici pod tlakom USA boli nútení úplne kráčať v smere pohybu USA, teraz pri vonkejšej „politickej pokore“ úrady štátov EÚ čoraz častejšie prejavujú „finančný vzdor“, čo sa nedá nazvať inak, ako pokus o zachránenie svojich štátnych záujmov...

Podľa finobzor.ru, 7. 10. 2016

 

Unikátny experiment: Ruská „Energia“ bezlinkovo nabila smartfon z 1,5 km vzdialenosti  

V podmoskovskom Koroleve uskutočnili unikátny experiment na presun energie pomocou lasera, uvádza televízia „Rossija-24“.

Spoločnosť „Energia“ vie vyslať laserový 5 wattový lúč a ten nabije vo vzdialenosti 1,5 km laser. Očitý svedok tvrdí, že rýchlosť nabitia je trošku nižšia ako zo siete, no nie o veľa. Technici sľubujú, že do roka dokážu technológiu dopracovať tak, aby mohli dobiť veľký bezpilotník počas letu.

Podľa vz.ru, 7. 10. 2016

 

Miloš Zeman natvrdo: USA do Sýrie nikto nepozýval

Miloš Zeman v rozhovore pre pražské internetové vydanie Parlamentní listy povedal, že USA do Sýrie nikto nevolal a preto ak budú v Sýrii neúspešné, tak jednoznačne to bude len z ich viny.

„Spojené štáty do Sýrie nikto legálne nepozýval. A ak sa ich misia teraz skončí fiaskom, je to ich vlastná vina“, povedal Zeman a dodal, že prímerie sa dá uzavrieť len s umiernenou opozíciou, no v žiadnom prípade nie s islamskými zoskupeniami. Ďalším doplnkom jeho slov však bolo konštatovanie, že na rozdiel od amerických kolegov on sa pozerá na veci realisticky a teda, že umiernená opozícia neexistuje a existujú len teroristické zoskupenia a s tými musí bojovať celý svet. 

„Okrem toho nezabudnite, že legálna sýrska vláda pozvala Rusov do Sýrie, pričom žiadny legálny predstaviteľ Sýrie nepozýval do Sýrie Američanov“, ešte raz zdôraznil český prezident.

Podľa politobzor.net, 7. 10. 2016

 

Fancy Bears: vyše 200 amerických športovcov môže dopovať!!!  

Americkí atléti dostali minulý rok od WADA a ďalších organizácií 583 povoleniek na konzumáciu zakázaných preparátov, uvádzajú Fancy Bears.  

Hackeri zverejnili už siedmu časť dokumentov. Ide o pisomnú komunikáciu športových činoteľov a vedeckého vedúceho USADA doktora Matta Fedoruka.  

Viac: https://ria.ru/sport/20161006/1478686642.html  

ria.ru, 6. 10. 2016

 

Najlacnejšie auto sveta už dorazilo aj do Ruska

V Rusku odštartovali predaje najlacnejšieho auta sveta. Ide o indické Bajaj Qute, ktoré síce vyvinie rýchlosť len 70 km/hod, ale zato má spotrebu 2-3 litre na 100 km. A jeho cena? Od 360 tisíc rubľov, čo je pri dnešnom kurze necelých 5200 euro.

Auto má objem motora 0,217 litra a výkon 13 koní. Prevodovka je päťstupňová, hmotnosť vozidla 399 kg a keďže je spotreba nízka, objem nádrže je len 13 litrov. Výrobca tiež udáva, že do auta sa zmestia štyria cestujúci a k nim do 44 litrov batožiny.

Viac: https://ria.ru/economy/20161006/1478667328.html

Podľa ria.ru, 6. 10. 2016

 

Americkí generáli o vojne proti Rusku a Číne

Na konferencii US Army vo Washingtone (4. 10. 2916) zaznelo, že budúca vojna proti Rusku a Číne bude rýchla s kolosálnymi obeťami, uviedli The Independent.

Náčelník štábu US Army generál Mark Alexander Milley povedal, že budúca vojna je „prakticky nevyhnutná“.

Generálmajor William Hix poznamenal, že „akýkoľvek konflikt s použitím konvenčnej výzbroje, prebiehajúci v najbližšej dobe, bude mimoriadne rýchly a privedie ku kolosálnym obetiam“. „Nedokážeme ho zastaviť na základe vlastného želania“, dodal a vysvetlil, že to vyplýva z masovej automatizácie prostriedkov vedenia bojovej činnosti a s rozvojom umelého intelektu. Úspechy Ruska a Číny vo vojenskej výstavbe vraj prinútili Biely dom vynájsť nové technológie a začať také rozsiahle vojnové prípravy, aké americká armáda nezažila od vojny v Kórei.

S týmto stanoviskom súhlasil aj generálporučík Joseph Anderson, ktorý poznamenal, že USA dnes narážajú na existenčnú hrozbu zo strany krajín, ktoré „čo sa týka spolupráce vo vojenskej oblasti konajú agresívne“. Majú to byť Rusko a Čína, vďaka ktorým US Air Force stratí nadvládu vo vzduchu a to sa vzápätí odrazí aj v problémoch armády a námorníctva.    

Podľa lenta.ru, 6. 10. 2016

 

Najnovšia RLS v Sibíri zistila cieľ zo strany severnej Ameriky

Najnovšia rádiolokačná stanica „Voronež-DM“ v rajóne Jenisejska v Krasnojarskom kraji po prvýkrát spozorovala na severovýchodnom raketovo rizikovom smere reálny balistický cieľ, uviedla pre RIA Novosti tačová služba koncernu „RTI“.

Začiatkom minulého desaťročia bolo v Rusku prijaté rozhodnutie o vytvorení radu vysokotechnologických radarov „Voronež-DM“ na zdokonalenie národného výstražného systému pred raketovým útokom. Tento radar je predurčený na kontrolu dovtedy neprikrytého územia severovýchodného raketovo rizikového smeru zo strany severnej Ameriky. Nový lokátor je schopný určiť presné koordináty štartu balistických rakiet a viesť ich.

Podľa ria.ru, 5. 10. 2016

 

Sankcie kladne ovplyvnili ruské poľnohospodárstvo

Zavedenie obmedzení na dovoz radu potravín do Ruska veľmi pozitívne ovplyvnili rozvoj vlastného poľnohospodárstva.

Napríklad, produkcia dobytka a hydiny sa v tomto roku zvýšila o 4 – 5 % a presahuje 14 miliónov ton. Prírastok bude zväčša dosiahnutý intenzifikáciou produkcie bravčoviny a hydiny, povedal dnes minister poľnohospodárstva RF Sergej Tkačov.

„Výroba skleníkovej zeleniny sa asi zvýši o 25 % a dosiahne hodnotu 800 tisíc ton. Očakáva sa 7-percentný prírastok v ovocí, úroda môže prevýšiť 3 milióny ton.

Na náhradu importu bude treba k roku 2020 založiť 72 000 hektárov sadov, čo o 5 rokov umožní zvýšiť produkciu ovocia o 500 tisíc ton“, povedal minister.

Na rýchlejší rozvoj záhradkárstva treba urýchliť návratnosť projektov a zabezpečiť prioritné financovanie odvetvia v budúcnosti, zväčšujúc objemy podpory vyvárania záhradkárskych škôlok, produkujúcich kvalitné osivá.

Podľa regnum.ru, 4. 10. 2016

 

Andrej Vadžra: Ukrajinské hospodárstvo zomiera, už padlo pod úroveň Namíbie, Albánska a Guatemaly

Napriek neustálym samochválam ukrajinského vedenia o ekonomickom raste Ukrajiny a jej zlatým perspektívam, hospodárstvo štátu pokračuje v prudkom umieraní. Čo sa odráža aj v medzinárodných ratingoch.

Pred pár dňami začalo byť známe, že v každoročne sa tvoriacom ratingu Svetového obchodného fóra Ukrajina klesla na 85-miesto zo 79, ktoré obsadila pred rokom. Ukrajinu už predbehla Namíbia, Albánsko a Guatemala.

Viac:  http://finobzor.ru/show-22589-ekonomika-ukrainy-prodolzhaet-umirat-ruhnuv-nizhe-namibii-i-albanii.html  

Podľa finobzor.ru, 4. 9. 2016

 

V Rusku zavádzajú pre väzňov nútené práce

V Rusku zavádzajú nový druh trestného postihu – od budúceho roka sa ním stanú nútené práce, oznámil námestník riaditeľa federálnej služby na výkon trestu Valerij Maximenko.

„Nútené práce a pobyt v nápravnom zariadení... sa dá porovnať s prácou sezónneho pracovníka, ktorí pracujú mimo bydliska a bývajúc na ubytovniach. Je tu len niekoľko obmedzení – nemôžu si samostatne zvoliť prácu, nemôžu bez povolenia opustiť nápravné zariadenie“, vysvetlil Maximenko.

Po absolvovaní jednej tretiny výkonu trestu, ak nemal žiadne porušenia poriadku, odsúdenému môže byť dovolené bývať s rodinou mimo nápravného zariadenia. „Toto je tiež jedna z alternatív zbavenia slobody“.

Iné obmedzenia v podstate neexistujú. Odsúdený pricestuje do nápravného zariadenia sám, tam môže používať mobilný telefón, internet, má právo na dovolenku 18 dní po prvých šiestich mesiacoch práce a na základe rozhodnutia súdu mu bude z výplaty strhávanžch od 5 – 20 %, okrem toho si bude uhrádzať výdaje, spojené s ubytovaním...

Dňa 1. januára 2017 budú v Rusku otvorené štyri nápravné zariadenia prerobené z bývalých väzníc v Ťumenskej oblasti, v Krasnojarskom kraji, v Stavropoľskom kraji a v Primorskom kraji, čo na začiatok znamená 896 miest pre odsúdených.

Podľa vz.ru, 4. 9. 2016

 

Rusko obnovilo rekord v ťažbe uhlia

V Rusku je celkovo 192 ťažobných podnikov, z toho 121 ťaží uhlie povrchovo a 71 v šachtách.

Najväčším uhoľným bazénom je Kuzbas, z ktorého bolo minulý rok vyťažených 215,6 milióna ton, čo je o 2 % viac ako rok predtým. Pracujú tu aj noví Stachanovci, konkrétne brigáda Vladimíra Meľnika iba za august vyťažila na šachte „Kotinskaja“ 1 050 452 ton uhlia, čo je nový všeruský rekord.  Ten predchádzajúci bol dosiahnutý v roku 2013 a taktiež v Kuzbase (1 007 000 ton uhlia).

Pre úplnosť treba povedať, že rekord z roku 2013 prekonala v auguste aj ďalšia brigáda zo šachty „Taldinskaja-Zapadnaja 1“, ktorá vydolovala 1 020 109 ton uhlia.

V ruskom ministerstve energetiky hovoria, že dopyt po tomto palive rastie tak na vnútornom, ako aj na vonkajšom trhu. Rusko uhlie exportuje v ostatných časoch do Indie, Kórey a na Tchaj-van, no jedným z hlavných importérov uhlia zostáva Čína, ktorá ho toho roku kúpi cca 15 miliónov ton.

Podľa finobzor.ru, 4. 9. 2016

 

Purgin: Domobranci nezostreľovali Boeing (video v ruštine) alebo čo vyšetrovatelia ignorujú?  

Malajzijský Boeing nemohol byť zostrelený domobrancami, myslí si Andrej Purgin, ktorý bol v čase katastrofy prvým námestníkom predsedu Rady ministrov Doneckej ľudovej republiky a teda mal bezprostredný vzťah k prvotnému vyšetrovaniu.  

Podľa jeho názoru od momentu tragédie vzniklo akési vákuum vo vnímaní. Dôkazom toho je, že stále pokračujú spory a diskusie o tom, kto v danom čase kontroloval predmetné územie.

„Udalosti júla 2014 – to je rozkúskovanosť, je to faktický boj na kolíznych smeroch, je to obrovské množstvo blokovacích postavení, najskôr ukrajinských, potom našich, potom zase ukrajinských a opäť našich atď. Čiže išlo o skutočné vyvrcholenie občianskej opozície a akýchsi nekonečných presunov... Ukrajina v tom čase dosiahla plnú kontrolu štátnej hranice, vlastne, ona ju k danej dobe vôbec nestratila. Ozbrojené sily Ukrajiny začali pozdĺž hranice zavážať vojská ťažkou výzbrojou a technikou.  

Práve vtedy začali sily OS Ukrajiny začisťovať hranicu, lenže nie zo západu na východ, ale z východu na západ. Toto je moment, na ktorý z nejakého dôvodu všetci zabúdajú. Hranica (s Ruskom) bola uzamknutá na kľúč a smerovanie ukrajinských vojsk šlo od nej na západ. (Purgin tým chce povedať, že ako by sa tam asi dostal ruský Buk???)

Uvažovať preto kto a čo mal vtedy pod kontrolou, je trochu zvláštne. Čiže, ak domobrana aj formálne kontrolovala nejaké mesto, nemohla mať pod kontrolou pole alebo cestu. Všetko sa to podobalo na nespočetné presuny veľkostne malých a stredných skupín ozbrojencov“, hovorí tento očitý svedok pre IA Novorossija.

Z pohľadu svedka sa situácia v júli 2014 vyvíjala nasledovne: Ukrajina uskutočňuje očisťovanie územia Donbasu od ruskej hranice, aktívne pri tom využívajúc bojové letectvo, ktoré prikrývajú systémy PVO, konkrétne PLRK Buk. Pri tom Buk-y, i keď je to už relatívne zastaraný systém, z pohľadu obsluhy a bojového nasadenia nie je príliš jednoduchý. Zostavu komplexu tvoria tri až sedem mašín, čiže vyžaduje sa pri tom kvalifikovaná a zladená súčinnosť.

K tomu si treba pripomenúť ďalší fakt. Ukrajinské informačné zdroje vtedy kričali, že existujú prípady narušení štátnej hranice Ukrajiny ruskými lietadlami a že ak sa to bude opakovať, tieto lietadlá budú zostreľované!!!

Okrem toho, dva dni do katastrofy MH17 Kyjev zatvára vzdušný priestor nad DĽR a LĽR na výške pod 10 000 metrov!!!

„Potom nastupuje obrovský počet zvláštností s lietadlom, ktoré z nejakého dôvodu prehodili z kyjevského dispečingu a dnepropetrovský a potom mu trošku „poopravili“ kurz. Pričom „poopravili“ ho veľmi, veľmi nepatrne, no napriek tomu bolo lietadlo prinútené smerovať priamo do vtedy najaktívnejšej zóny bojovej činnosti. Pripomínam, že lietadlo spadlo do neutrálnej zóny medzi bojujúcimi stranami, ktorá bola 20 – 25 km od ruskej hranice. Ba čo viac, lietadlo z dispečerského stanoviska ešte aj znižovali... Nechcem nič komentovať, či sa to dialo vedome alebo nevedome, špeciálne alebo nie, no fakt zostáva faktom – toto nemohli dosiahnuť domobranci“, delí sa so svojimi poznatkami Purgin.

„Čiže, z našej strany bolo všetko logické: ukrajinský Buk, ochraňujúc ukrajinské letectvo, úmyselne, i neúmyselne, špeciálne naviedli na to lietadlo, alebo nie špeciálne, či sú to náhody alebo nie, no práve ukrajinský Buk, stojaci na ochrane svojho letectva, ktorá sa tam vtedy nachádzala neustále, zostrelil civilnú linku“.

Podľa bývalého podpredsedu vlády DĽR, jediný záver medzinárodnej komisie, ktorý si zaslúži pozornosť – je fakt, že prostriedok, ktorý zostrelil MH17 bola práve raketa komplexu Buk. Lenže záver vyšetrovateľov, že PLRK mohol byť tajne navrátený na ruské územie, je neudržateľný.

„To, čo podáva vyšetrovacia komisia je hlúposť. To, že sa teraz rieši odkiaľ padol výstrel, nie je momentálne vôbec dôležité. A to preto, lebo... ako sa hovorí zástavy na územiach sa mohli meniť aj dvakrát za deň. Čiže uvažovať o kontrole nad územím, kde sa v danom čase nachádzalo len pár ľudí, je, prepáčte, hlúpa pozícia. 

Čiže, máme lietadlo,  ktoré bolo zostrelené „Buk-om“ z územia, na ktorom sa aktívne bojovalo, kde Ukrajina používala letectvo a kde bola nasadená aj PVO. Čiže, čo s tým má spoločné Rusko, kde ho tu vidieť?

Čiže hranica Ukrajiny, vzdialená 20 – 30 km, sa nielen kontrolovala, ona bola obsadená ukrajinskými OS, ktorí od nej odtláčali domobrancov a „čistili“ prihraničné obce. Môže tu niekto predpokladať, že posádky od troch do siedmych mašín komplexu Buk dokážu tajne prekročiť hranicu, zájsť si 30 km do hĺbky ukrajinského územia, tam zaujať palebné postavenie a potom sa tam nejakým jasnovideckým zázrakom dočkať civilného lietadla, odpáliť naň raketu a opäť s rovnakými trampotami trieliť spiatky. Povedzme si čestne, toto nie je žiadna vedecká fantázia, ale rozprávky pre deti predškolského veku“, uzaviera Purgin.
Podľa evrazia.org, 2. 9. 2016

Video v ruštine je súčasťou článku: http://www.evrazia.org/news/46848  

 

Ruskí experti prichytili západných vyšetrovateľov pri falzifikáciách katastrofy Boeingu

Medzinárodná komisia, ktorá vyšetrovala katastrofu malajzijského Boeinga, zmenila charakteristiky poškodení lietadla v závislosti od predpokladanej diaľky výbuchu rakety. TASS o tom informoval s odvolávkou sa na poradcu hlavného konštruktéra koncernu „Almaz-Antej“ Michaila Malyševského.

Ten poznamenal, že dôležitým momentom je určenie bodu detonácie. V záverečnej správe sa objavili nové verzie, absolútne nové body detonácie a je ich veľké množstvo.

„Spočiatku sa nazdávali, že výbuch bol vo vzdialenosti štyroch metrov od lietadla, potom vo vzdialenosti dvoch metrov. A práve prispôsobiac sa tomu, boli zmenené charakteristiky, ktoré sa meniť nemôžu, povedal Malyševskij. 

Zdôraznil, že v prvej správe sa hovorilo, že bolo nájdených 300 fragmentov lietadla, čo sa hodí na výbuch vo vzdialenosti štyroch metrov. Lenže vo finálnej verzii už figuruje 350 fragmentov, pripadajúcich k výbuchu vo vzdialenosti dvoch metrov.

Podľa tvzvezda.ru, 28. 9. 2016

 

Rusko zahralo geniálny „ťah koňom“,...

...obkrútilo si všetkých okolo palca a v priebehu pár dní zarobilo vyše 20 miliárd USD plus prinavrátilo si 30 % akcií vlastných monopolov. Putin pojal EÚ i Ameriku a ešte ako pekne.

Pred očami celého sveta zahral všetko ako Paganini. Za taký ťah si zaslúži potlesk po stojačky. Nedávno časť energetických spoločností patrila zahraničným investorom (Američanom a Európanom) – čo znamená, že takmer polovica príjmov ropného a plynárenského priemyslu neprichádzala do štátnej kasy, ale na účty „finančných žralokov“ Európy.

V súvislosti so situáciou na Kryme rubeľ začal strmo klesať, no centrálna banka nerobila nič, aby ho podržala. Objavili sa dokonca reči, že Rusko už nemá zásobu valút na podporu kurzu rubľa. Tieto reči a vyhlásenia Putina, že je pripravený a bude ochraňovať rusky hovoriace obyvateľstvo Ukrajiny spôsobilo značný pád ceny akcií energetických spoločností Ruska a „finanční žraloci“ sa ich začali zbavovať, kým sa úplne neznehodnotia.

 Putin čakal celý týždeň a len sa usmieval na tlačových konferenciách a keď cena padla pod očakávanú hranicu, vydal rozkaz na razantný výkup akcií od všetkých Európanov a Američanov. Kým „finanční žraloci“ pochopili, ako ich ktosi dostal, bolo neskoro. Akcie už boli v rukách Ruska a teraz nielen to, že Rusko na nich zarobilo vyše 20 miliárd USD, ono si prinavrátilo ešte aj akcie svojich spoločností. Výnosy z týchto ruských firiem už zostanú doma, rubeľ sa spevní automaticky a na jeho podporu už nebude treba míňať zlaté zásoby štátu.

Takáto geniálna akcia sa ešte v dejinách fondového trhu nekonala. Bravo Putin!!!

Podľa finobzor.ru, 3. 10. 2016

 

Odstráňte Vojnu a mier z učebných osnov!

Prezidentka Ruskej akadémie vzdelávania Ľudmila Verbickaja je presvedčená, že z učebných osnov treba odstrániť román L. N. Tolstého „Vojna a mier“ a spolu s ním aj niektoré diela F. M. Dostojevského. Vyhlásila to pred agentúrou Moskva.

Svoj názor Verbickaja zdôvodnila tým, že ide o „hlboko filozofické diela“, v ktorých sa autori dotýkajú tém, hlbinu ktorých dieťa nemôže pochopiť (Verbickaja to asi hovorí zo svojej vlastnej praxe, my iní máme však iné poznatky – pozn. redakcia. Navyše vieme, že Verbickaja chce asi vychovávať pleps a nevadí jej a ani tým, ktorí ju do funkcie ustanovili, že to robí tak okato.). Podľa Verbickej Spoločenstvo ruskej slovesnosti „si dostatočne predstavuje“, čo majú čítať žiaci.

Podľa ria.ru, 30. 9. 2016

Západ používa proti Rusku bakteriologické zbrane

V mnohých regiónoch Ruska sa zostrili respiračné ochorenia. Toho roku sa vírusové ochorenia začali omnoho skôr oproti očakávaniam, prebiehajú v omnoho ťažšej forme a sú dlhodobejšie. Podľa oficiálnej štatistiky ministerstva zdravotníctva od začiatku tohto roku zomrelo na chrípku vyše 1000 Rusov, poznamenáva  prvý zástupca predsedu Izborského klubu, publicista Oleg Rozanov.

Expert obracia pozornosť na to, že netypicky skoré ranné štádium epidémie sa zhodlo so širokou reklamnou kampaňou rôznych západných liečiv v ruských televíziách. Keďže reklamné časy sa objednávajú dlhodobo, a to pol roka i rok vopred, vzniká otázka, odkiaľ v Berlíne, Washingtone a Berne vedeli, že vírusová epidémia sa v Rusku nezačne v októbri?

„Najaktívnejšie sa na ruskom trhu prejavili farmakologickí giganti z USA a Európy – Beyer, Pfizer, Roche a niektorí ďalší“, uvádza Rozanov. „Vidieť sa dá i tá okolnosť, že spoločnosť sa posilnila po zlúčení dvoch gigantov: začiatkom leta Beyer kúpil obrovského producenta geneticky modifikovanej produkcie – spoločnosť Monsanto. Vo svete ju nenazývajú inak ako „korporácia zla“, vyrábajúca GMO semená a praktizujúcej genetické experimenty s vírusmi a baktériami.  (Viac o Monsanto v origináli článku: http://www.evrazia.org/news/46833)  

Treba si uvedomiť, že toto všetko je nová forma hybridnej vojny keď sa na pole boja dostávajú samé „vybrúsené“ prostriedky, keď sa polygónom na ich nasadenie môže nie Vietnam, Kambodža..., ale Rusko. Ruskí lekári pri tom môžu bezvýsledne ponúkať vekmi osvedčené kvalifikované odporúčania, no nič nepomôže.  

Zdravie národa sa tak stáva otázkou národnej bezpečnosti. (No a v tomto smere je najrýchlejšou cestou na jeho uzdravenie vytvorenie rovnakého nebezpečenstva pre zdroj, odkiaľ útok na Rusko prichádza – pozn. red.)

Podľa evrazia.org, 30. 9. 2016

 

Ďalší neoddiskutovateľný výsledok Majdanu a „revolúcie dôstojnosti“

Len taká obmena politickej moci sa môže nazvať revolúciou, ktorý prinesie pozitívne výsledky. Slovenská „nežná revolúcia“ bola „nežným prevratom“ preto, lebo Slovensko dosiahlo hrubý domáci produkt rovnajúci sa roku 1989 až v roku 2007. Nehovoriac, tie rekordy v zahraničnom zadĺžení a rozpredaní štátneho majetku. Čiže štrngajúci na slovenských námestiach si na 18 rokov dobrovoľne a iniciatívne znížili svoju vlastnú životnú úroveň.

Ukrajina dnes taktiež priniesla dôkaz, že jej „revolúcia dôstojnosti“ bola prevratom, no v žiadnom prípade nie prevratom dôstojnosti. Jej štátna štatistická služba sa totiž vytasila s faktom, že ukrajinské obyvateľstvo si samo začalo znižovať svoju dennú dávku potravín a k dnešnému dňu predaj potravín klesol o 20 % (ukazovateľ za január až jún 2016).  

„Údaje spotreby potravín ukazujú, že obyvateľstvo začalo viac šetriť na strave“, povedali v štátnej štatistickej službe.  Konkrétne sa znížila spotreba mäsa a zeleniny, mliečnych a rybacích potravín, štiav a rastlinného oleja. Menej sa kupuje aj cukor, makaróny a krúpky, uvádza TASS. Riaditeľ Ukrajinskej asociácie dodávateľov hovorí, že mení sa aj štruktúra stravovania. Kuracina značne nahrádza teľacinu a bravčovinu, menej sa nakupuje aj legálny alkohol (o 16 %).  

Za ostatné dva roky sa dopyt po spotrebnom tovare znížil o 25 %. Väčšia časť rodinného rozpočtu sa preorientúva na lieky a komunálne služby, cena ktorých sa zvýšila niekoľkonásobne (no i tak je podstatne nižšia ako u nás – pozn. red.).  

Toto všetko ovplyvnilo malých a stredných podnikateľov, obrat ktorých klesol naozaj výrazne. Trh tak opustila takmer polovica výrobcov potravín a spoločností poskytujúcich služby.

Originál článku: http://www.vz.ru/news/2016/9/30/835539.html  

V. Mikunda s využitím vz.ru

Konečne sa (asi) začne skutočné vyšetrovanie havárie MH17

Ministerstvo zahraničia Holandska si zavolal veľvyslanca RF v Haagu, aby dal vysvetlenie kritiky na vyšetrovanie katastrofy MH17 zo strany Moskvy, uvádza Reuters.

Predstaviteľka ruského ministerstva M. Zacharova (a nielen ona, ale aj všetci normálni ľudia na svete) totiž verejne skritizovala nízku kvalitu spolitizovaného vyšetrovania zostrelenia malajzijského Boeingu MH17.  

Minister zahraničných vecí vyhlásil, že ruská strana „spochybňuje čestnosť, profesionalizmus a nezávislosť“ vyšetrovateľov (Toto predsa spochybňuje každý normálny človek, ktorý čaká kedy Američania uverejnia družicové snímky z daného momentu, kedy bude uverejnená skutočná a plnohodnotná komunikácia leteckých dispečerov Ukrajiny, kedy budú akceptované technické charakteristicky komplexu a rakety Buk od výrobcu, kedy budú vypočutí figuranti tohto prípadu z Ukrajiny, o ktorých sa hovorí, že zmizli... a kedy bude z radov vyšetrovateľov vyňatá Ukrajina, alebo do vyšetrovacieho týmu povolané aj Rusko. Len z takejto týmovej práce sa môže zrodiť objektívny záver a s jeho výsledkom bude musieť súhlasiť každý, pretože je to princíp „padni, komu padni“).

Kremeľ povolanie svojho veľvyslanca ocenil pozitívne. A tlačový tajomník prezidenta Ruska D. Peskov poznamenal, že „hlava nášho diplomatického predstaviteľstva v Holandsku poskytne všetky dôvody našej pozície, ktorú sme zaujali“.

S využitím ria.ru, 30. 9. 2016

 

 

Vzápätí sa nechali počuť Ukrajinci, že zverejnia záznam rozhovorov dispečerov s posádkou MH17.

Zaznelo to počas narýchlo zvolaného brífingu hovorcu ministerstva obrany Ukrajiny Andreja Lysenka k otázkam „špeciálnej operácie“.

Povedal, že ukrajinská strana zverejni výsledky vyšetrovania katastrofy Boeingu MN17 a že počas toho budú predstavené aj údaje objektívnej kontroly ukrajinského dispečera s posádkou Boeing, uvádza televízia „112 Ukrajina“.

(Rovno si povedzme, že ak bude zverejnená len táto komunikácia a nebude zverejnená vzájomná komunikácia pozemných dispečerov, tak to je opäť len iná forma zakrývania objektívnej reality a holandský minister by si to konečne mohol aj všimnúť.)

Okrem toho vraj budú zverejnené aj údaje o dislokácii ukrajinských komplexov Buk v momente katastrofy, vrátane množstevného použitia ich PL rakiet.

S využitím vz.ru, 30. 9. 2016

V. Mikunda s využitím ruskej tlače

Vinný je vraj MOV: „Športovci jednoducho dochli“  

Medzinárodný olympijský výbor, deklarujúci svoj nezmieriteľný postoj voči dopingu, si je podľa bývalého prezidenta Medzinárodnej asociácie gymnastiky Jurija Titova (bol na jej čele 20 rokov) sám vinný, že zakázané tabletky prišli do športu.

Vedúci funkcionári MOV vraj dlhý čas nepúšťali biznis do olympijského hnutia, nazdávajúc sa, že ho to zničí. Všetko sa však zmenil príchodom J. A. Samarancha (v roku 1974 sa stal viceprezidentom MOV a od roku 1980 do roku 2001 prezidentom MOV).

On sa totiž nazdával, že na rozvoj olympijského hnutia treba viac peňazí a preto sa objavila skupina 10-tich silných sponzorov a bol podpísaný obrovský kontrakt na televízne prenosy.   

Komercia svoju katastrofu dosiahla: za meno v športe sa začali platiť veľké sumy. No a tu sa objavil diabol. Predstavte si, že biznis spoločnosť uzavrie s atlétom reklamný kontrakt a teda potrebuje, aby daný atlét vyhrával čo najčastejšie a čo najdlhšie. Organizmus má však limit síl. Preto sa športovci obrátili na pomoc od tabletiek, pretože oni „dochli od záťaží“.  

Potom sa začal zúfalý boj s dopingom. Zoznam zakázaných preparátov sa neustále doplňoval, ale od športovcov sa požadovali stále novšie rekordy. Mám preto otázku: Kde je humánnosť voči ľuďom? Ak sa dá novými motormi pomáhať pretekárom, prečo sa atlétom zakazujú aj regeneračné preparáty, ktoré sú nevyhnutné ak človek trénuje denne 8 hodín? Ak sa tu čosi neprehodnotí, obávam sa, že v nejakom momente nastane pre OH koniec.  

Poznámka: V Rusku je potrestaných 92,5 % športovcov pristihnutých na drogách. V USA je to „až“ 24,4 %.  

Originál: Еженедельник "Аргументы и Факты" № 39 28/09/2016  

Podľa aif.ru, 28. 9. 2016

Ruské ponorky sa idú stratiť zo sonarov

Ruské ponorky budú vybavené unikátnymi piezokeramickými anténami, ktoré budú kaziť signály protivníkových sonarov, napísali Izvestia.

Novinkou je polymérový povlak, pokrývajúci korpus plavidla a tým budú vybavené nielen nové, ale aj existujúce ponorky.  

Princíp fungovania je pomerne jednoduchý: keď sa zvukový signál nepriateľských sonarov dostane na povlak, tak sa zdeformuje a vyšle spiatky.

Systém je vo vysokom štádiu rozpracovanosti, v najbližšom čase sa začnú testova´t jeho jednotlivé elementy.

Podľa ria.ru, 30. 9. 2016

 

USA posielajú k Vietnamu „protivietnamský“ torpédoborec

Americký minister obrany Ashton Carter oznámil, že k pobrežiu Vietnamu je vyslaný torpédoborec „John McCain“.

„Včera som telefonicky hovoril so senátorom Johnom McCainom III. o historickom význame pochodu tejto lode“, povedal Carter, ktorý vystúpil pred posádkou lietadlovej lode Carl Vinson so slovami, že: „Spolupráca USA s Vietnamom sa značne upevnila“. „Nedávno sme stiahli zákaz na dodávky smrtiacich druhov zbraní Vietnamu s cieľom poskytnúť omnoho širší prístup k vojenskej výbave, ktorá sa mu niekedy prihodí“.

Torpédoborec bol pomenovaný na počesť Johna McCaina mladšieho i Johna Mc Caina staršieho, dvoch admirálov US námorníctva, ktorí boli dedom i otcom súčasného senátora Johna McCaina.

Vyslanie amerického torpédoborca k vietnamským brehom sa môže považovať aj za svojskú urážku Vietnamcov, ktorí dostali budúceho senátora ako amerického pilota Johna McCaina počas vojny do zajatia a držali ho v jame (ruský prezident Putin hovoril, že mu v nej „kryša sjechala“ – stratil rozum). Prepustili ho až v roku 1973.

Návrat tohto mena môže nielen Vietnamcom dávať jasne najavo, kto je v tomto regióne pánom.

V. Mikunda s využitím vz.ru, 30. 9. 2016

 

Americká vyhrážka – darček pre teroristov

Odmietnutie amerických úradov spolupráce s Moskvou v Sýrii sa stane darčekom pre teroristov, vyhlásila predstaviteľka ruského MZV Maria Zacharova.

Minulý týždeň štátny tajomník USA John Kerry vyhlásil, že Washington sa nachádza na hranici zastavenia debát o riešení krízy v Sýrii. Po ňom tlačový tajomník Bieleho domu Josh Earnest vyhlásil, že spolpráca dvoch štátov „nepriniesla očakávané výsledky“.

Zachatova pripomenula, že Washington dlhý čas zapieral samotnú existenciu teroristov v Sýrii. „Ak sa hrozby z Washingtonu o pozastavení súčinnosti zmenia na prijaté rozhodnutia,  skončia sa pochybnosti, že si Biely dom zobral bojovníkov pod svoje ochranné krídla a na „teroristickej ulici“ bude veľký sviatok“, napísala diplomatka na Facebook. 

Zacharova tiež zdôraznila, že toto by nebol prvý „darček“ pre teroristov. Konkrétne spomenula nespôsobilosť Washingtonu oddeliť zoskupenie Džabhat an-Nusrah a tzv. umiernenú opozíciu.

Podľa ria.ru, 29. 9. 2016

 

Aplikovaná mágia: Bielorusko dodalo Rusku päťnásobnú úrodu jabĺk

Podľa výsledkov roku 2015 Bielorusko dodalo Rusku ako bieloruskú produkciu 573 000 ton jabĺk a húb, čo je päť a viackrát viac, ako celá úroda v krajine. Informoval o tom námestník generálneho prokurátora RF  Vladimír Malinovskij.

V. Malinovskij si pozorne preštudoval správy Ministerstva poľnohospodárstva RF a upriamil pozornosť na to, že na územie RF sa často dovážajú tovary, ktoré spadajú pod kategóriu „zakázaných na dovoz“. Tak vyzerá ruské embargo. Otvorenou je tiež otázka, z akého dôvodu jablká a huby rátali dovedna, ako jednu tovarovú skupinu.

Produkcia, spadajúca pod potravinové embargo, sa dodáva s falošnými fytohygienickými a inými sprievodnými dokumentmi, vrátane certifikátov o pôvode.

Výhrady, pomenované ruskou stranou, úrady Bieloruska nezačali vyvracať, vyhlásili len, že dodávajú jablká nielen vlastnej výroby, ale aj také, ktoré boli vypestované v krajinách, na ktorých sa potravinové embargo nevzťahuje.

Zdá sa, že v celej tento nekonečnej vojne protiruských sankcií – ruské embargo, nakoniec vyhráva. Alexander Grigorievič Lukašenko, ktorý si už i tak značne pomohol vďaka letom ruských turistov do Egypta cez Bielorusko.

Podľa finobzor.ru, 29. 9. 2016

 

V koncerne „Almaz-Antej“ prezradili, kto a odkiaľ strieľal na MH17

Výsledky medzinárodnej vyšetrovacej skupiny o zostrelení malajzijského lietadla Boeing-777 nad Grabovom 17. 7. 2014 neberú do úvahy technické otázky a charakteristiky, myslí si poradca hlavného konštruktéra koncernu „Almaz-Antej“ Michail Malyševskij.

Podľa neho experimenty špecialistov s linkou MH17 potvrdzujú, že raketa PVO komplexu „Buk“ bola odpálená z oblasti obce Zarošenskoje, nachádzajúce sa pod kontrolou ukrajinských katanov.

V koncerne tvrdia, že medzinárodní vyšetrovatelia sa dopustili chyby pri určení zóny poškodení a pri stanovení smeru rakety, výsledkom čoho ich 3D model poškodení lietadla nezodpovedá skutočnosti. Holanďania okrem toho nevzali do vyšetrovania tajné dokumenty o rakete komplexu „Buk“, ktoré im boli odoslané ešte v júni 2015. Sú v nich uvedené všetky charakteristiky bojovej časti rakety.

Predstaviteľ Lianozovskej elektromechanickej fabriky Viktor Meščerjakov odmietol tvrdenia komisie o tom, že neblahý komplex „Buk“, z ktorého bola odpálená raketa po „boeingu“ sa nachádzal v rajóne obcí Pervomajskoje a Pervomajskij blízko mesta Snežnoje, kontrolovanom domobrancami DĽR. Podľa jeho slov rádiolokátor nevidel raketu, odpálenú z toho smeru, čiže vypálená bola z druhej strany, čiže zo strany Zaroščenského.

Dodajme, že koncern „Almaz-Antej“ je najväčším svetovým výrobcom systémov protivzdušnej obrany, vrátane aj komplexov „Buk“.

Podľa evrazia.org, 29. 9. 2016

 

Zacharova o USA: A kto sú oni vôbec, aby sme im čosi dokazovali?

USA musia dokázať, že vidia v Sýrii štát a nie kolóniu. Rusko serióznosť svoji úmyslov už dokázalo, vyslaním tam „svojich ľudí“, vyhlásila oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova.

Zacharova „Komsomolskej pravde“ uviedla, že USA sa pokúšajú „odpútať pozornosť od principiálne dôležitých vecí. Po prvé, je to jednoducho neschopnosť splniť prevzaté záväzky“

„Oni ich nesplnili, no chcú svetu vysvetliť, prečo riešenie problému v Sýrii nepokračuje, prečo sa dnes ročné úsilia rovnajú nule. Kto je vinný? Rusko. Stále rovnakými frázami hovoria predstavitelia rôznych štátov. Ako klišé. Ako je to sformulované? Rusko musí dokázať serióznosť svojich zámerov. My musíme dokázať? Áno, my sme to preukázali, vyslaním tam svojich ľudí“, povedala a dodala: „Ľudí. Bez ohľadu na všeobecné hulákanie, bez ohľadu na to, že sa teraz zadrhnete od krvi a zopakujete si Afganistan“.

„To my teraz musíme dokazovať? A kto sú oni, aby sme im čosi dokazovali? To oni musia dokazova´t po tom, ako zničili Irak, Líbyu, v čižmách prebehli Blízkym východom, porušujúc pri tom všemožné zákony existencie v regióne. To oni musia dokázať úprimnosť svojich zámyslov voči Sýrii a vôbec to, že štát vidia ako štát a nie ako nejakú kolóniu alebo vôbec ako nejakú čiernu dieru“, povedala Zacharova.

„Počas uplynulých desaťročí sme veľakrát dokázali za čím si stojíme a tie princípy, ktoré v zahraničnej politike, v medzinárodných vzťahoch vyznávame, i ich opodstatnenos´t v Sýrii“, vyhlásila M. Zacharova.

Podľa vz.ru, 29. 9. 2016

 

NI: ochrana „Armaty“ od uránovej munície sa stane pre Západ problémom.

Komplex aktívnej ochrany bojových prostriedkov z rodiny „Armata“ od munície z ochudobneného uránu, o funkčnosti ktorého sa svet dozvedel minulý týždeň, môže vyvolať prielom v sfére výskumu obrnenej techniky, píše časopis National Interest.

 Ak Rusko naozaj dosiahlo prielom v boji s prieraznými protitankovými nábojmi, pozemné sily USA a NATO môžu čoskoro naraziť na príliš vážny problém, nakoľko bojové vozy „Armata“ budú o niekoľko rokov prijaté do výzbroje“, hovorí sa v článku.

Špecialisti na to pozerajú rôzne. Napríklad M. Kofman z Centra vojensko-námorných analýz si myslí, že „Afganit“ nedokáže zastaviť najnovšiu americkú muníciu, maximálne ju vraj odkloní zo smerovania. 

Michail Barabanov z Centra stratégií a štúdií zase predpokladá, že tvorcovia „Armaty“ nemohli nepredvídať obranu pred aktuálnymi hrozbami.

„Je málo pravdepodobné, že nová generácia systémov aktívnej obrany bola rozpracovaná bez akceptovania najrozšírenejších hrozieb, takých, ako prierazné podkaliberné náboje s jadrom z ochudobneného uránu a rakety útočiace zhora.

Napriek tomu, ak bude na „Armate“ realizovaná čo i len polovica z oznámených kvalít, tank T-14 a jeho pobratimovia sa stanú mimoriadne hroznými bojovými mašinami, píše NI.

Podľa ria.ru, 28. 9. 2016

 

Ukrajina a Gruzínsko – cvičiská bakteriologických zbraní

Na území Ukrajiny a Gruzínska pôsobia americké mobilné laboratóriá, v ktorých sa vyrábajú bakteriologické zbrane, vyhlásil generálny riaditeľ Centra politických informácií Alexej Muchin.

„... plus nie príliš zákonné projekty, ktoré NATO, využívajúc toho, že Ukrajina a Gruzínsko sú mu absolútne podriadené, realizuje na ich územiach“, cituje experta Politnavigator. 

Podľa evrazia.org, 28. 9. 2016

 

The Nation: Ozbrojené sily USA nemajú právo nazývať sa najlepšími na svete

Ozbrojené sily USA sú schopné „zabíjať a ničiť“, no nie dosahovať politické ciele a preto sa nemôžu nazývať najlepšími na svete, píše The Nation.

Prezident USA vystupujúc s tohoročným posolstvom Kongresu nazval americké vojská „najsilnejšou bojovou silou v dejinách“. V roku 2001 sa s analogickými vyjadreniami vytasil G. Bush mladší.  

„Za roky, ktoré prešli medzi týmito dvomi momentmi vzletnej rétoriky, USA sa zapojili do deviatich konfliktov... A teraz, aký rekord dosiahla najmohutnejšia bojová sila v dejinách USA: nula víťazstiev, dve porážky, sedem „remíz“, poznamenáva autor článku Nick Turse.

Odvoláva sa pri tom na údaje velenia špeciálnych operácií USA (SOCOM), ktoré „vyvolávajú skleslosť“. SOCOM analyzovalo konflikty s účasťou USA za ostatných sto rokov, o množstve ktorých čitatelia ani nemuseli vedieť.

Najdôležitejším záverom, ku ktorému sa dá podľa jeho slov prísť je, že nohé konflikty navždy miznú v takzvanej sivej zóne. Analytik tým charakterizuje stav medzi mierom a vojnou. 

Plukovník US Army vo výslužbe, profesor histórie Andrew Basevich pri komentovaní týchto údajov obracia pozornosť na to, že politici typu Hillary Clintonovej síce hovoria, že USA majú „obrovské ozbrojené sily“, no zamlčujú, čo sa Washingtonu podarilo dosiahnuť svojimi vpádmi.

„Preukázali sme, že nemôžeme presvedčivo a prijateľnými prostriedkami dosiahnuť politické ciele. Toto je jednoznačný fakt“, nazdáva sa Basevich a dodáva: „Môžeme zabíjať ľudí, môžeme ničiť, no nedosahujeme vytýčené ciele.“

Podľa ria.ru, 28. 9. 2016

 

Lavrov: Vojaci USA, možno, Obamu neposlúchajú

Minister zahraničia RF Sergej Lavrov pre televíziu NTV vyjadril názor, že americkí vojaci možno svojho prezidenta vôbec nepočúvajú. „Vrchný veliteľ USA Barack Obama podporoval, tak ma vždy ubezpečovali, súčinnosť s Ruskom, on sám to potvrdil počas stretnutia s prezidentom Putinom v Číne. Zdá sa, že nie príliš počúvajú svojho vrchného veliteľa.“

Minister tiež vyjadril názor, že mimoriadne zasadnutie BR OSN 25. 9. sa zvolávalo na odvrátenie pozornosti od bombardovania pri Dejr-ez-Zore. „Načo zvolávať mimoriadne zasadnutie? Myslím, že Západ nezvláda svoje záväzky.“ Lavrov dodal, že Spojené štáty chcú odvrátiť pozornosť od útokov koaličných síl proti sýrskej armáde v rajóne Dejr-ez-Zor.

„Chcel by som upriamiť pozornosť ešte aj na toto: Američania a ich západní spojenci chcú odpútať pozornosť nielen od toho, čo sa udialo pri Dejr-ez-Zore...  Oni sa chvália tým, že majú právny štát, v ktorom len súd môže rozhodnúť, či je človek vinný alebo nevinný a že ich súd je nezávislý. Lenže rovnako, ako tomu bolo pred dvomi rokmi, keď zostrelili malajzijský Boeing nad Ukrajinou, my sme požadovali vyšetrovanie, aby Bezpečnostná rada monitorovala, ako toto vyšetrovanie prebieha. Američania rezolúciu prepustili, nezablokovali ju, no i tak povedali, nám je všetko jasné, kto to urobil“, povedal Lavrov.

„Presne tak je to i dnes, keď sa 19. septembra odohral útok proti humanitárnemu konvoju, taktiež sme požadovali vyšetrovanie a John Kerry, môj dobrý partner, veľmi sa to na neho podobá, vyhlásil, že vyšetrovanie asi môžeme uskutočniť, no my vieme, kto to urobil, urobila to sýrska armáda alebo Rusko, v každom prípade je vinné Rusko“, povedal. 

Podľa vz.ru, 26. 9. 2016

 

Po falošnej stope: Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že Kyjev skrýva fakty o MH17

Kyjev sa otvorene vyhýba objektívnemu vyšetrovaniu katastrofy linky MH17 (malajzijský Boeing), manipuluje ho a odvádza vyšetrovanie na falošnú stopu, vyhlásilo ruské ministerstvo obrany.

V komisii, v ktorej má zastúpenie Holandsko, Belgicko, Malajzija, Austrália a Ukrajina sa nachádzajú špecialisti na kovy a farby, na výzbroj, výbušniny a balistiku.

Bez ohľadu na to, že členom vyšetrovacej komisie je aj Ukrajina, tá sa vyhýba zverejneniu údajov a menipuluje priebeh vyšetrovania, vyhlásil oficiálny predstaviteľ MO RF genmjr. Igor Konašenkov, ktorý prizvukuje, že Kyjev doposiaľ neposkytol fakty o rozmiestnení svojich PVO komplexov „Buk“ v deň katastrofy MH17, ani záznamy komunikácie dispečérov a ani informácie o práci systémov PVO a očividné svedectvá.

„Ukrajinská strana nie náhodou zatajuje informáciu, ktorá by umožnila stvoriť kompletný obraz katastrofy“, dodal Konašenkov a zvýraznil, že technickou komisiou predpokladané miesto štartu rakety „bolo jednoznačne zavrhnuté informáciou o prvotnej rádiolokácii“.

Konašenkov na dokreslenie obrazu spomenul, že kyjevské úrady sa obdobne správali v roku 2001 keď ukrajinská PVO zostrelila ruský civilný letúň Tu-154.

Boeing bol zostrelený z územia Ukrajiny

To, že Ukrajina neposkytla údaje svoji rádiolokačných staníc dosvedčuje, že raketu odpálili z územia, ktoré mali pod kontrolou Ozbrojené sily Ukrajiny, vyhlásil predstaviteľ rádiotechnických vojsk VKS RF genmjr. Andrej Koban. „Ak by malajzijský Boeing zostrelila raketa, odpálená z ktoréhokoľvek rajónu, nachádzajúceho sa východne od katastrofy, tak by bola zaznamenaná ruským prvotným rádiolokátorom. Technické možnosti ruských prostriedkov objektívnej kontroly neumožňujú urobiť záver, či bol odpal uskutočnený z území, nachádzajúcich sa južnejšie alebo západnejšie od bodu katastrofy.“

Kyjev podľa Kobana má informáciu o vzdušnej situácii v rajóne katastrofy, pričom pochádzajúcu tak od civilných, ako aj od vojenských zdrojov.  Generál poznamenal, že analýza prvotnej rádiolokačnej informácie vyvracia tvrdenia Kyjeva a aj závery technického holandského vyšetrovania o tom, že raketa, ktorá zostrelila Boeing, mohla byť odpálená od Snežného.

Iných lietadiel tam nebolo

Ako sa vyjadrili na brífingu zástupca hlavného konštruktéra rádiolokačného komplexa „Utes-T“ Viktor Meščerjakov, v rajóne katastrofy MN17 neboli žiadne iné objekty, ktoré by sa boli mohli stať príčinou zničenia lietadla. „Výnimku tvoria dve civilné lietadlá s číslami 1775 a 4772“, uviedol a spresnil, že prvý letúň sa križoval s malajzijským lietadlom dávno pred katastrofou a druhý sa nachádzal vyše 30 km od MH17.

Podľa ria.ru, 26. 9. 2016