ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Pentagon sa priznal, že pred ním nie sú chránení ani jeho spojenci

Pentagon vyšetruje zbombardovanie v Sýrii svojich spojencov, ktorí bojujú proti Islamskému štátu, píšu Wall Street Journal.

List hovorí, že incident sa udial koncom mája blízko sýrskej obce Al-Maara. Predstaviteľ amerického ústredného veliteľstva potvrdil, že cieľom sa stalo zoskupenie Mutasim Brigade.

Ide o prvý prípad, že si americké veliteľstvo priznalo „priateľskú paľbu“ a považuje ho za najvážnejšie fiasko v spolupráci s arabmi – sunitmi na severe Sýrie.

Lídri postihnutej brigády hovoria o smrti desiatich bojovníkov.

Podľa ria.ru, 11. 6. 2016

Rusko je natovský strašiak na zachovanie aliancie

Rusko nie je priateľom USA, lenže nie je ani ich nepriateľom. Navyše je pochybné, že Moskva sa usiluje o likvidáciu mierového spolunažívania so západnými partnermi. NATO preto, namiesto toho, aby robilo z Ruska strašiaka, ktorý opodstatňuje existenciu aliancie, by sa malo sústrediť na skutočného nepriateľa ľudstva – na islamský terorizmus píše Michael Curtis v American Thinker.

Autor uvádza, že Rusko z vojenského uhla pohľadu neohrozuje ani jeden štát v Európe, dokonca ani vtedy nie keď narúša vzdušný priestor Škandinácie svojím letectvom, či letmi blízko americkej lode Donald Cook v Baltickom mori. Medzi Moskvou a Washingtonom niet dokonca ani ideologických protirečení, ako tomu bolo počas studenej vojny. A vo vzTahoch voči Rusku nemá medzinárodné spoločenstvo jednotu.

Situácii neprospieva ani to ak generálny tajomník NATO J. Stoltenberg poznamenal, že poľský samit aliancie bude prebiehať na fóne „omnoho agresívnejšieho Ruska, hroziaceho svojím susedom a meniacim poriadky silou“. Bez cynizmu sa dá tiež tvrdiť, že NATO potrebuje robiť z Ruska strašiaka, hlavnú hrozbu, ako základný dôvod na zachovanie svojej existencie.

Autor pripomína vyjadrenie Josifa Stalina na XVIII. zjazde VKS 10. 3. 1939, ktorý vyhlásil, že Rusko nebude za iných vyťahovať horúce gaštany z ohňa. Podľa Curtisa si teda aj nasledujúci prezident USA bude musieť zodpovedať otázku, či USA sú pripravené vyťahovať horúce gaštany z ohňa, kým Poľsko a ďalšie štáty východnej Európy hovoria o ruskej agresii.

Áno, priznáva autor, obavy Poľska, ktoré vstúpilo do aliancie v roku 1999, sú v istej miere opodstatnené, osobitne po „konaní Ruska na Ukrajine“. Rusko uskutočňuje agresívnu politiku, hovorí o nasadení atómových zbraní v lokálnych konfliktoch, rozširuje potenciál svojich rakiet, tankov, stíhačov a ako odpoveď na konanie NATO pri svojich hraniciach plánuje zvýšiť aj počty svojich ozbrojených síl. Čierne more sa stáva ruským jazerom (nakoniec veď v dejinách sa aj nazývalo Ruským morom – pozn. red.) a v Kaliningrade sa objavia atómové zbrane...

Autor si však kladie rečnícku otázku, či je nárast síl Moskvy naozaj hrozbou pre štáty NATO a USA?

V aliancii majú USA neproporcionálne výdaje i počty vojakov. Washington vyčleňuje na obranu 600 mld. USD, kým Rusko na to mína len 84 mld. USD. USA majú 19 lietadlových lodí, Rusko jednu.

Jens Stoltenberg zdôrazňoval, že na daný moment sa koná najväčšie posilnenie kolektívnej obrany. V Poľsku a v Rumunsku sú rozmiestňované systémy PRO, dôležitejšie však je, že vo východnej Európe sa rozmiestňujú štyri prápory s počtami do tisíc vojakov a že sa uskutočňujú stále cvičenia vo východnej Európe. Pritom ani jeden z týchto krokov nereaguje na hlavnú výzvu súčasnosti – na islamský terorizmus.

NATO nemôže plniť funkcie právo ochraňujúcich orgánov, nemôže ani nahradiť Europol – policajnú službu EÚ – v boji s terorizmom. V tejto otázke musia hľadať dotykový bod obe strany – Rusko i NATO. 

Nový prezident sa teda bude musieť ako rovný s rovným stretnúť s Vladimírom Putinom a posúdiť cesty boja s extrémizmom. Na to nie treba byť s Moskvou v aliancii, nevyžaduje si to ani zložité prípravy, treba si však jednoducho priznať, kto je hlavným nepriateľom civilizácie?

Podľa regnum.ru, 10. 6. 2016

 

Ruský bojový letúň 6. generácie bude hyperzvukovým...  

... a skúšobný vzor tohto stroja po prvý raz vyletí pred rokom 2025, vyhlásil šéf riadenia programov vojenského letectva Zjednotenej leteckej konštrukčnej korporácie Vladimír Michajlov. „Vzlietne, ako plánujeme, najneskôr dva, tri roky po roku 2020“, povedal TASS.

Michajlov prezradil, že tvar lietadla je už určený. „Bude hyperzvukový s rýchlosťou niekoľko Machov, jednomiestny, neviditeľný pre protivníka, supermanévrovateľný, univerzálny, postavený z kompozitných materiálov. Lietadlo bude mať kabínu pre pilota, no pritom bude vedieť lietať s ním i bez neho, čiže bude to pilotný i bezpilotný variant“, povedal a doplnil, že bojový stroj bude mať aj ďalekonosné hyperzvukové rakety.

Podľa vz.ru, 9. 6. 2016

 

Nemecké médiá: PRO nie je pre Európu ochranou, ale hrozbou

NATO, ak bude pokračovať v zavádzaní PRO USA na svojich východných hraniciach, tak riskuje, že urobí najväčšiu chybu v dejinách, lebo Rusko môže roztrhnúť zmluvu o raketách stredného a krátkeho dosahu, uvádza nemecký list Die Zeit.

Západu sa možno zdá hrozba, ktorou je PRO NATO pre Rusko bezvýznamnou, prezidentovi Putinovi poskytuje dôvod na zničenie niekoľko desaťročného odzbrojovacieho úsilia, zdôrazňuje autor článku J. Bittner.

Ruský prezident už v roku 2007 vyhlasoval, že plánované vytváranie obranného systému ohrozuje strategickú stabilitu vo vzťahoch NATO a Rusko. Už vtedy hovoril, že ak sa tieto plány stanú realitou, tak pre Rusko už nebude zaujímavé dodržiavanie zmluvy o raketách krátkeho a stredného dosahu.

Nemecký novinár pritom zdôrazňuje, že ide o najdôležitejšiu odzbrojovaciu zmluvu (podpísaná v roku 1987).

V NATO rastie znepokojenie, že Rusko môže v jednostrannom poriadku roztrhať túto historickú zmluvu, tvrdí autor. Oficiálnym dôvodom na to sa môže stať samit NATO, ktorý sa bude konať 8. a 9. júla vo Varšave. „Možno je preto pre NATO lepšie ak pribrzdí a odloží výstavbu NATO“, predpokladá Bittner.

Nemecký list ďalej tvrdí, že súčasná americká PRO je nespôsobilá zastaviť súčasné ruské atómové rakety. Prepadová raketa v najlepšom prípade môže len zničiť hlavicu letiace balistickej rakety. Lenže súčasné ruské rakety majú niekoľko bojových hlavíc a falošných hlavíc, preto, ako tvrdia diplomati NATO, takéto rakety sa prakticky ani nedajú zastaviť.

Autor sa tiež zaoberá šancami PRO NATO voči iránskym a severokórejským raketách, ktoré hodnotí primerane. Tvrdí však, že touto obranou „od minimálneho rizika zo strany Iránu a severnej Kórey  vytvára maximálne riziko nového nárastu potenciálu Ruska“. Čiže aj na základe toho by sa aliancia mala svojho zámyslu údajne vzdať.

Samozrejme, že pozastavenie zavedenia systému PRO by sa stalo „ústupkom ruskej ´paranoje´ i ´propagande“, vyhlasuje autor článku. „No zároveň by to bolo správne“. Je totiž jednoznačné, že zmluva o likvidácii rakiet krátkeho a stredného dosahu garantuje Európe väčšiu bezpečnosť, ako s technického hľadiska pochybné obranné stanice.

Podľa vz.ru, 9. 6. 2016

 

Ukrajinské hospodárstvo sa pomýlilo keď stavilo na Európu

Ukrajinské hospodárstvo sa pomýlilo keď stavilo na Európu a stratilo ruský trh, vyhlásila predsedníčka Rady federácií Valentina Matvienko pre bieloruskú televíziu.

„Veď oni si mysleli, že za tými peknými heslami sa im zajtra otvoria európske dvere a ukrajinské tovary sa pohrnú na európsky trh. No nič podobného. Nikdy takéto podmienky Ukrajine neposkytnú“, povedala Matvijenko a zvýraznila, že v rámci podpísaných dohôd sa podmienky na dodávky ukrajinských tovarov dokonca zhoršili. „Teraz sú zavedené kvóty, obmedzenia, a tieto tovary sú vlastne Európe nepotrebné – ani poľnohospodárske tovary, ani priemyselné tovary, ktoré nezodpovedajú európskym štandardom“.

„My sme naším ukrajinským partnerom neraz hovorili, že toto sa skončí krachom pre ukrajinské hospodárstvo. No napriek tomu sa všetko dialo aby sa popretŕhali podnikateľské kontakty priemyselných podnikov Ukrajiny a Ruska“, povedala.

V. Matvijenko zdôraznila, že Rusko sa úspešne vyrovnáva s otázkami dovozových náhrad. „Prirodzene, v takých podmienkach sme boli nútení prijať plán dovozových náhrad a jeho realizáciu sme v časti náhrad, ktoré sa dodávali na ruský trh, už fakticky dokončili.“

„Ukrajinskí výrobcovia pri tom stratili trh, stratili výrobné objemy, stratili pracovné miesta“, zakončila V. Matvijensko.

Ruské ministerstvo hospodárskeho rozvoja vydalo štatistiku, podľa ktorej vzájomný obrat tovaru Ruska a Ukrajiny nedosiahol v roku 2015 ani 15 mld. USD. Lenže v roku 2013 dosahoval 52 miliárd USD.

Podľa ria.ru, 9. 6. 2016

 

Páni demokrati, nechcete si vziať príklad?

V Rusku sa hovorí o uzákonení štandardu blahobytu zväzového štátu Ruska a Bieloruska.

S návrhom na jeho zavedenie prišla predsedníčka Rady federácií RF Valentína Matvijenko, ktorá povedala: „V súčasnosti sa v Rusku posudzuje idea faktického zavedenia štandardu blahobytu, ktorý by slúžil na dosiahnutie už neznížiteľnej úrovne kvality života a určenia povinného balíku štátnych, sociálnych, infraštruktúrnych a iných služieb, poskytovaných všetkým občanom“.

Osobitnú dôležitosť pre Rusko a Bielorusko majú otázky pracovnoprávnych vzťahov, povedala senátorka. „Všetci dobre rozumieme nevyhnutnosti dodržiavania rovnakých práv občanov zväzového štátu pri zamestnávaní sa. Problémové otázky tu existujú, no postupne sa riešia...“.

S využitím ria.ru, 8. 6. 2016

 

Handelsblatt: Úklady USA proti Severnému prúdu-2

Nepriatelia výstavby Severného prúdu-2 kričia o „hrozbe ruskej plynovej dominancie, v skutočnosti sa za tým skrývajú americké záujmy, píšu nemecké Handelsblatt.

V prvom rade je proti tomu poľská vláda, ktorá sa usiluje nedopustiť priame dodávky ruského plynu do Nemecka. Pričom Varšava tu zastupuje nie vlastné záujmy, skôr plní pokyny Washingtonu, aby mu pomohla vytvoriť vhodné podmienky na predaj vlastného skvapalneného plynu, hovorí sa v článku.

Z ekonomického pohľadu môžu byť plány Washingtonu realizované len ak Severný prúd-2 nebude existovať. Tento plynovod je natoľko mohutný, že nákup amerického plynu stráca pre Európanov zmysel kvôli nekonkurenčným cenám. Trasa Severného prúdu je totiž najkratšia a pre ruský plyn najlacnejšia a aj najbezpečnejšia, dodáva nemecký list.

Podľa ria.ru, 8. 6. 2016

 

Putin: Ak sa Európa vzdá ruského plynu, budeme hľadať iné trhy

„Gazprom, ako mi včera referoval predseda jeho predstavenstva Alexej Miller, študuje možnosti uskutočniť návrh ponuky akýmkoľvek iným partnerom – i poľským, i európskym – aby po ukončení platnosti kontraktu súčasné objemy získavali na bielorusko-poľskej hranici podľa nového kontraktu na 10 – 15 rokov“, - povedal V. Putin na tlačovej konferencii k výsledkom rokovania s izraelským premiérom B. Netanjahuom.

„Môžu to byť aj poľské spoločnosti, i nemecké, i rakúske, talianske, francúzske, nám je to jedno. Niekto to i tak kúpi. A ak nie, tak budeme hľadať iné trhy, nič strašného sa nedeje. Možno tento plyn kúpia Izraeliti a potom ho budú predávať v Poľsku“, dodal prezident.

Odpovedajúc o zámere Poľska vzdať sa ruského plynu po uplynutí kontraktu Putin povedal: „Čo sa týka odmietnutia nášho plynu Poľskom po ukončení kontraktu, tak naši partneri – účastníci hospodárskej činnosti sa na korporatívnej úrovni ničoho nevzdali. Keďže však vyhlásenie, o ktorom hovoríte, zaznelo od činiteľa vysokej vládnej úrovne a keďže spoločnosť, ktorá od nás nakupuje, je štátna, tak vychádzame z toho, že je to možné“.

x x x

Bez ohľadu na všetky rozhovory o vzdaní sa ruského plynu, jeho dodávky do Európy stále rastú. V roku 2015 vyrástli (do Európy a Turecka) o 8 %. Pričom Poľsko tu má neveľký podiel – 9,1 mld. kubíkov (za rok 2014) zo 159,4 mld. dodávaných. V tomto roku Gazprom Európe dodá 162,6 mld. kubíkov plynu a plán na rok 2017 hovorí o 166,1 mld. kubíkoch, 2018 – 166,3 mld...

Európa chce diverzifikovať dodávateľov a znížiť podiel Gazpromu. Lenže opak je pravdou. Od roku 2010 po rok 2014 sa jeho podiel zvýšil z 23 na 30 %, hovorí Alexej Miller. Ťažba plynu v Európe klesá, bitku za kvapalný plyn prehrala, a aj spotová krátkozrakosť sa negatívne prejaví na jej strednedobom a dlhodobom plánovaní“. Navyše, samotní európski experti prišli k poznaniu, že v najbližších dvoch, troch rokoch sa podiel Gazpromu na Európskom trhu zachová. A z pohľadu Gazpromu je jeho najbližšia budúcnosť „perspektívna a veľmi sľubná„ uvádzali európski experti v roku 2015.

Konkurentmi Gazproma v Európe môžu byť Nórsko s klesajúcou ťažbou, Alžírsko a Egypt so svojimi neveľkými objemami skvapalneného plynu. No a americký kvapalný plyn nemá na to aby odsunul pozície Gazpromu v Európe.

Gazprom aktívne pracuje na svojej diverzifikácii do Číny (Čína má na rovnakej ploche, ako Európa, trojnásobok obyvateľstva – pozn. red.), čo už samé naznačuje odpoveď na európske perspektívy. (Chceš sa zničiť, tak sa demokraticky znič – pozn. red.)

Podľa vz.ru, 7. 6. 2016

 

Holanďania a Nemci odoberajú dokumenty, ktoré by mohli dokázať neschopnosť holandskej komisie

Nemecké a švajčiarske úrady odobrali dokumenty detektívovi, ktorý sa zaoberal súkromným vyšetrovaním katastrofy malajzijského Boeingu MN17. Agentúra France Presse s odvolaním sa na prokuratúru Holandska a holandské médiá uvádza, že by mohli pomôcť osvetliť okolnosti katastrofy.

(Ukazuje sa, že jeden schopný súkromný nemecký detektív je kompetentnejší ako celá holandská vyšetrovacia komisia – pozn. red. srspol.). 

Noviny Telegraaf oznamujú, že prehliadka bola spojená s činnosťou nemeckého súkromného detektíva Josepha R., ktorý vyšetroval katastrofu na objednávku neznámeho objednávateľa.

Medzi nájdenými dokumentmi sa vraj nachádzajú dokumenty, vďaka ktorým „vyšetrovatelia dúfajú prísť na stopu zodpovedným za katastrofu Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines“, píše list.

„Očakávame inormáciu o tejto otázke. Preto sme urobili prehliadku jeho domu“, oznámil predstaviteľ holandskej prokuratúry Wim de Bruin poznamenajúc, že miesto, kde sa detektív nachádza, zostáva neznámym.

Podľa ria.ru, 7. 6. 2016

 

 

Holandskí vyšetrovatelia: Boeing nad Donbasom mohli zostreliť „náhodne“

Experti, vyšetrujúci katastrofu civilného malajzijského lietadla predviedli svoju neschopnosť. Nakoľko bleskom z jasného neba sa stala senzácia, že Boeing nad Doneckom v roku 2014 mohli zostreliť náhodne. Uvádza to webová stránka holandskej prokuratúry.

- Dôležitou otázkou trestného vyšetrovania je možnosť náhodného štartu rakety. Niekto náhodne stlačil tlačidlo a vyprovokoval odpal? Alebo sa to dá urobiť len úmyselne? – hovorí sa v správe skupiny vyšetrovateľov. (My k tomu dodajme tú najpodstatnejšiu otázku – mala vôbec holandská komisia záujem nájsť páchateľa vraždy troch stovák ľudí??? Na toto nám odpovie čas. Ten zároveň oznámkuje nielen odbornú, ale aj morálnu reputáciu holandskej vyšetrovacej komisie – pozn. red. srspol.)

Jeden z vyšetrovateľov Gerrit Thiery uviedol: - Nakoľko niet skúseností s takým zložitým vyšetrovaním v takom rozsahu, experti sa musia počas vyšetrovania spoliehať na seba... Časť informácií boli nútení preberať z otvorených zdrojov, napríklad z článkov na internete. Vznikali pri tom komplikácie s prevodom.

Áno, spomíname si, aký pestrý bol ukrajinský internet s obvineniami domobrancov o odpale rakety z Buk-u a ako špeciálne služby Ukrajiny do neho dokonca vkladali „rozhovory separatistov“ o tom, ako tí zostrelili nejaké lietadlo. Toto všetko bolo uznané za podvrh.

Došlo vôbec holandským vyšetrovateľom, že ukrajinskí vojaci už „náhodne“ zostreľovali civilné lietadlá? Napríklad Tu-154 nad Čiernym morom v roku 2011!

Vyhlasujúc, že malajzijské lietadlo bolo možno zostrelené „neúmyselne“, Holanďania, možno, pripravujú verejnú mienku na to, že to urobila Ukrajina? Veď ak by sa tento zločin pripisoval Rusku alebo domobrancom Donbasu, tak Holanďania by ťažko dovolili takto zmäkčiť obvinenie do úrovne „náhodného“.

Až sa chce zakričať: Chlapi! Rusko veď už dva roky žije pod tlakom sankcií Západu, zavedenými po katastrofe Boeingu. Vyzerá to teda tak, že Rusko musí znášať sankcie za „náhodný“ zostrel Ukrajinou?

Vďaka aspoň za to, že ste sa priznali.

S využitím kp.ru, 7. 6. 2016

 

Štátny department priznal okupáciu Ukrajiny Spojenými štátmi

Kríza na Ukrajine priamo ohrozuje USA, aliancia preto realizuje stratégiu okupácie Ukrajiny, vyhlásil predstaviteľ štátneho departmentu USA J. Baker v rozhovore pre jeden z lotyšský portál.

„Ukrajina je partner... dokonca nie partner, ale člen NATO, zdôraznil Baker. – Napriek tomu nechceme, aby sa tento konflikt rozšíril do Pobaltska alebo Poľska. Preto realizujeme stratégiu, ktorá je založená na piatich bodoch: prítomnosť tu veľkého množstva amerických vojsk; cvičenia a manévre s našimi partnermi; dodávka vojenských zbraní a výbavy; zvyšovanie potenciálu našich spojencov a partnerov a taktiež udelenie značnej pozornosti Ameriky východnej časti Európy“, cituje je IA Novorossija.

Podľa evrazia.org, 6. 6. 2016

 

Zabila Huga Chavesa americká nanozbraň?

Provládny venezuelský portál Aporrea uviedol, že venezuelskí vedci akoby ustanovili typ nanozbrane, s pomocou ktorej mohol byť zabitý bývalý prezident Hugo Chaves.

Chaves zomrel na onkologické ochorenie v roku 2013 vo veku 58 rokov. Choroba mu bola zistená v roku 2011. Jeho pozostatky sú uchované v mramorovom sarkofágu v budove múzea revolúcie v hlavnom meste Venezuely.

Aporrea uvádza, že infikovanie rakovinovými bunkami mohli spôsobiť USA, ktoré takýto plán vraj rozpracúvali od roku 2003.

V článku a tiež vysvetľuje, že „nanozbrane môžu dopraviť rôzne typy nanočastíc, ktoré sú spôsobilé vyprovovkovať veľké množstvá chorôb, ako infarkt, poruchy krvného obehu v mozgu, zástavu dýchania, AIDS a ďalšie“.

Vydanie tvrdí, že podobná zbraň mohla byť nasadená proti siedmym prezidentom štátov Latinskej Ameriky, no „fungovalo“ to len voči bývalej hlave Argentíny N. Kirschnerovi (zomrel 2010) a Chavesovi. Ostatní, že sa vyliečili.

Takáto informácia zo strany venezuelských úradov nie je prvá. Hovoril o tom aj súčasný prezident N. Maduro a viceprezident A. Isturis. Avšak bez dôkazov.

Podľa ria.ru, 5. 6. 2016

 

V JAR odoberú pôdu bielym farmárom

V Juhoafrickej republike je prijatý zákon, v súlade s ktorým bude uskutočnené vyvlastnenie pôdy bielym farmárom a tá bude následne odovzdaná černošskému obyvateľstvu.

Vládnuci Africký národný kongres tak chce ukončiť nespravodlivosti čias apartheidu, kedy si väčšiu časť pôdy privlastnila menšina bielych kolonizátorov. Takto sa tiež zabezpečí rovnoprávny prístup k vlastníctvu pôdy.

BBC uvádza, že bieli farmári, ktorí pôdu stratia, dostanú povinnú kompenzáciu. Juhoafrické úrady sľubujú uskutočňovať vyvlastnenie podľa zákonov, čím sa chcú vyhnúť krvavým rasovým zrážkam.

Od pádu rasistického režimu bolo v JAR vyvlastnených 10 % pôdy.

Podľa evrazia.org, 4. 6. 2016

 

Rusko vymyslelo, NATO od neho okopírovalo tankový biatlon

Štáty NATO sa znepokojili rastom autority ozbrojených síl Ruska po organizácii tankových biatlonov a tak v máji usporiadali svoj v Nemecku, oznámil náčelník hlavnej správy bojovej prípravy genpor. Ivan Buvaľcev.

Podujatie sa konalo vo výcvikovom centre USA v Bavorsku ako mimoplánové, nakoľko kolegovia y USA začali byť znepokojení rastom autority OS RF...“, povedal Buvaľcev televízii Rossija 24.

Zároveň dodal, že USA sa tu neocitli medzi tromi najlepšími, že víťazmi sa stali posádky z Nemecka, Dánska a Poľska.

Podľa ria.ru, 3. 6. 2016

 

Nové ruské torpédoborce budú silnejšie, ako ktorákoľvek loď USA

Dvanásť nových ruských torpédoborcov „Líder“ budú jednými z najmohutnejších bojových lodí sveta, ktoré budú svojimi technickými charakteristikami prekonávať americké loďstvo, píše americký list The National Interest. 

Nová vojenská loď, ktorá bude klasifikovaná ako torpédoborec bude mať výtlak 17,5 tisíc ton, dĺžku 200 metrov a šírku 20 metrov. Bude teda masívnejšia, ako väčšina krížnikov čias 2. Sv. vojny. Torpédoborce triedy „Líder“, na palube ktorých bude najmenej 200 rakiet sa stanú rozmerovo druhými najväčšími hladinovými plavidlami, väčšie budú len atómové raketové krížniky projektu 1144 „Orlan“, píše americký list.

NI tiež uvádza, že torpédoborec bude mať aj prostriedky PVO, PRO a protilodnej obrany. No a pravdepodobne, uvádza článok, bude môcť útočiť aj proti pozemným cieľom, vrátane krídlatými raketami „Kaliber-NK“.

„Tieto najnovšie torpédoborce svojou silou prekonajú najsilnejšie hladinové plavidlá US Navy. Atómové motory im umožnia operácie po celom svete, dĺžka plávania sa kalkuluje až na tri mesiace.

Podľa ria.ru, 2. 6. 2016

 

Rusko sfunkční najsilnejší laser na svete

Na práve prebiehajúcom VIII. fóre „Atomexpo-2016“ sa šéf ruského atómového centra zo Sarova Valentin Kosťjukov nechal počuť s nesmierne výrazným vyhlásením. Že koncom budúceho roka Rusi sfunkčnia najsilnejšie laserové zariadenie sveta. Osobitne významným je to, že v tomto zariadení obrovskej sily je 95 % ruských technológií.

Zariadenie UFL-2M je predurčené na uskutočnenie základných výskumov v oblasti fyziky vysokých energetických polí. Energia ruského laseru je vyše dvojnásobná oproti francúzskej a americkej analógii (4,6 MJ, oproti 1,8-2 MJ).

Laser má výšku 30 metrov a je na ploche takmer dvoch futbalových ihrísk.

Ruské laserové zariadenie má však dvojaké predurčenie. UFL-2M sa dá využiť na civilnú energetiku, ale aj na vytvorenie osobitých druhov (vrátane termojadrovej) výzbroje.
Podľa topwar.ru, 30. 5. 2016

 

Ufňukanci v EÚ považujú plány Ruska na predĺženie potravinových sankcií za protekcionizmus

Plány ruskej vlády predĺžiť potravinové embargo voči štátom EÚ do konca roku 2017 sú vraj tendenciou k protekcionizmu, vyhlásil veľvyslanec EÚ v Rusku V. Ušackas. „Je nám ľúto, že rozhodnutie o zákaze dovozu potravín z EÚ do Ruska je časťou nami pozorovanej tendencie k protekcionizmu“ vyhlásil Ušackas.

Niečo také sa nedá ani len komentovať. Človeku, ktorý sa takto pozerá na okolitý svet určite čosi chýba. Buď nie sú všetci doma alebo nie je pripravený prevziať zodpovednosť za následky, ktoré on a jemu podobní spôsobili.

S využitím vz.ru, 31. 5. 2016

 

LA Times: Rusko má pravdu, USA naozaj porušili sľub ohľadne NATO

Rusko má pravdu keď tvrdí, že USA porušili sľub ohľadne rozširovania NATO, píše americký expert na medzinárodnú bezpečnosť Joshua Shifrinson v článku pre LA Times.

 

Kým predstavitelia Západu vyhlasujú o „provokáciách“ Ruska a tvrdia, že je hrozbou pre Európu, Moskva zverejňuje iný príbeh. Rusko je podľa neho poškodenou stranou, ktorá je nútená rozmýšľať o vlastnej obrane. Predstavitelia RF tvrdia, že USA ich v roku 1990 ubezpečili, že NATO sa nebude rozširovať na východ.

„Západ razantne protestoval, vyhlasujúc, že takáto dohoda nikdy neexistovala. Lenže stovky memoárov, protokolov, zverejnených amerických archívov poukazujú na opak“, vyhlasuje Shifrinson.

Tieto dokumenty „nerobia z Putina svätého“, len dokazujú, že vyhlásenia o tom, že Rusko je „dravec“ nie sú opodstatnené.

 Preštudujúc tieto dokumenty Shifrinson ponúka nasledujúci obraz. Po tom, ako v roku 1989 padol Berlínsky múr, vyvstala otázka, koho spojencom sa stane Nemecko? USA  čiže NATO? Alebo SSR, čiže Varšavskej zmluvy? Alebo nikoho? V administrácii G. Busha sa rozhodli, že zjednotené Nemecko sa musí stať súčasťou NATO.

Vo februári 1990 to USA navrhli Rusku, čo dosvedčuje stenografický záznam o rozhovoroch v Moskve. V súlade s ním vtedajší štátny tajomník J. Baker vyhlásil pripravenosť poskytnúť ZSSR za podporu americkej pozície ohľadne Nemecka železné záruky toho, že aliancia sa nerozšíri „ani o palec“.

Ani nie o týždeň s tým M. Gorbačov súhlasil. Neuzatvorili žiadnu formálnu dohodu, lenže pre obe strany bolo očividné, že ide o „službu za službu“. Gorbačov podporil spojenectvo Nemecka so Západom a USA obmedzia rozširovanie NATO.

Vnútorné memorandá a záznamy predstaviteľov administrácie G. Busha preukázali: že USA si to ešte v ten mesiac rozmysleli a rozhodli, že vzdať sa rozširovania vojenskej aliancie nie je v ich záujmoch.

Už v októbri posúdili otázku o tom, kedy vlastne treba dať najavo „východoeurópskym demokraciám“, že NATO je pripravená na ich prijatie. Zdá sa, že Američania pri tom pokračovali v presvedčovaní Rusov, že záujmy Moskvy budú v tejto záležitosti brané na zreteľ. 

„Preto niet na tom nič čudného, že Rusko bolo rozhorčené, keď Poľsko, Maďarsko, Česko, pobaltské a iné štáty pozývali v polovici 90-tych rokov do NATO“, vysvetľuje Shifrinson.

Rozširovanie NATO neospravedlňuje „bojovnosť Putina“, no fakty sú dôkazom, že nespokojnosť Ruska je opodstatnená a že NATO so svojou politikou pomohli zvýšeniu napätia v Európe.

Podľa ria.ru, 31. 5. 2016

 

NATO oficiálne vyhlásilo Rusku „studenú vojnu“

Severoatlantická aliancia oznámila, že jej hlavným cieľom je zadržiavanie Ruska. Oznámil to hlavný veliteľ vojsk USA Ben Hodges.

Za sovietskej éry „stratégia zadržiavania“ znamenala mimoriadnu podozrievavosť Západu voči Moskve a preteky v zbrojení, poznamenáva televízia Zvezda. „Stratégia zadtžiavania“ bude asi rozpracovaná na samite NATO, no zrejme pôjde o posilňovanie zoskupenia vo východnej Európe – v Poľsku, v Pobaltsku a na Ukrajine.

Potvrdil to aj generálny tajomník Jens Stltenberg, ktorý v pondelok 30. 5. Pricestoval do Varšavy. Sľúbil rozmiestnenie nových útvarov NATO na poľskom území a oznámil, že to je priamy signál potenciálnemu protivníkovi.
Podľa evrazia.org, 31. 5. 2016

 

Timošenková: Porošenko a Hrojsman dali Ukrajinu zotročiť MMF

Líder „Baťkivščiny“ Júlia Timošenková ostro skritizovala prezidenta a premiéra Ukrajiny, uvádza televízia Zvezda.

Podľa slov „dámy s vrkočom“ Porošenko a Hrojsman podpísali „za chrbtom parlamentu a národa Ukrajiny“ zotročujúcu zmluvu s Medzinárodným menovým fondom, v súlade s ktorým bude v štáte zrušené moratórium na predaj pôdy, výrazne rýchlo vyrastú tarify na plyn a elektrinu, a zníži sa aj počet zamestnancov napojených na štátny rozpočet, predovšetkým učiteľov a lekárov.

Timošenková požaduje o vlády zverejniť všetky dokumenty, ktoré boli podpísané s predstaviteľmi MMF.

Podľa evrazia.org, 30. 5. 2016

 

Washington upiera Južnému Osetsku sebaurčovacie právo

V štátnom departmente USA vyhlásili, že nikdy neuznajú referendum o zlúčení Južného Osetska s Ruskom.

„Naša pozícia o Gruzínsku: my podporujeme územnú celistvosť a suverenitu Gruzínska, do ktorého patrí aj Južné Osetsko. Čiže neuznáme akýkoľvek pokus, ktorý uskutoční Južné Osetsko, odčleniť sa alebo vyhlásiť svoju suverenitu“.

Noviny „Vedomosti“ informovali o zámere úradov Republiky Južné Osetsko uskutočniť v roku 2016 referendum o vstupe Južného Osetska do zostavy RF.

Dôležité je tiež vedieť, že Južné Osetsko (využilo zákon o rozpade ZSSR tak, ako aj svojho času Krym – pozn. red.) vyhlásilo nezávislosť na Gruzínsku 21. 12. 1991 a 26. 8. 2008 ho po odrazení agresie Gruzínska uznala Ruská federácia. 

Podľa evrazia.org, 28. 5. 2016

 

Putin: do PRO v Rumunsku môžu byť vtesnané útočné komplexy

Do techniky PRO v Rumunsku môžu byť vtesnané útočné komplexy, stačí im zmeniť programové zabezpečenie. RF bude musieť uskutočniť odvetné kroky, vyhlásil v piatok 27. 5. ruský prezident V. Putin. 

„Sú to odpaľovacie zariadenia i rádiolokačné stanice. Dnes sa tam rozmiestňujú rakety s dosahom 500 km. O niekoľko rokov to budú rakety s dosahom 1000 km. My už dokonca poznáme aj termín, kedy tieto rakety prídu do výzbroje. To ako, že nám to nehrozí? A ešte ako to hrozí naším atómovým silám“, vyhlásil Putin na tlačovej konferencii o výsledkoch rozhovorov s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom.

„Horšie je však iné, že do týchto kompaktných zariadení môžu byť priamo teraz vtesnané útočné komplexy, útočné rakety. A to už je dosah 2400 km. Pričom zameniť jednu raketu inou niet žiadnej práce. Stačí vymeniť programové zabezpečenie. Navyše nikto si to ani nevšimne. Dokonca ani Rumuni to nezbadajú“, poznamenal ruský prezident.

Rusko bude podľa jeho slov opäť vynútené adekvátne zareagovať. „Ak ešte včera niektoré časti Rumunska nevedeli čo je to byť na muške, tak dnes musíme uskutočniť určité kroky, ktoré budú zabezpečovať našu bepečnosť. Opakujem – ide o odvetné kroky. Odvetné. My nerobíme žiadne prvé kroky“, vyhlásil Putin novinárom.

„To isté bude i v Poľsku, budeme čakať, kým v Poľsku budú uskutočnené isté kroky. Nebudeme robiť nič. Nič. Do tých čias, kým neuvidíme rakety na určitom území. No a takými možnosťami disponujeme. Videli ste, celý svet videl naše možnosti s raketami stredného dosahu, námorného, vzdušného štartu. My nič neporušujeme. No a pozemné komplexy, to je 500 km. Aj Iskandery sa veľkolepo predviedli“, povedal ruský prezident.

Poznámka: Ruský prezident tým dal jasne najavo, že životnosť Rumunska bude v prípade konfliktu pár minútová. Slovenský čitateľ si ovšem musí uvedomiť, že americkí agenti slovenského pôvodu chcú to isté dosiahnuť aj pre nás. Tým, že presadzujú našu okupáciu cudzími vojskami a je úplne jedno, či sa im hovorí veliteľstvo alebo styčný tím. Naň (Vajnory...) privolávajú prvý zničujúco-vyraďovací útok. Len naivkovia si myslia, že pôjde o útok gumipuškou.

Podľa ria.ru, 27. 5. 2016

 

Vladimír Mikunda: O (ne)opičej inteligencii Západu

Štáty G7 hrdo vyhlásili, že sú za pokračovanie sankcií voči Rusku. Moskva im na to v podstate odkázala, že nejaké sankcie nie sú pre ňu témou dňa a teda, že jej nestoja ani za vyjadrenie. Čiže, hrajte sa na sankcie ako dlho chcete, len nás s tým už preboha neotravujte! A už sa s nimi ani nestrápňujte!

Ako si vysvetliť tieto dva odlišné postoje? Predsa jednoducho! Všetci normálni dnes už nielen vedia, ale aj vidia, že Moskva, ak by jej Západ nepomohol so sankciami, tak by si ich bola musela sama vymyslieť. Lebo ruské protisankcie sú najlepším receptom na kompletné pozviechanie sa celého ruského hospodárstva a dosiahnutia 100 a viac percentnej bezpečnosti v mnohých druhoch strategickej produkcie. Osobitne v potravinách, vo vysokých technológiách... (Mnohá produkcia Západu má už dnes navždy zabuchnuté dvere do Ruska. No a zajtra, pozajtra... k nej pribudne ďalšia a ďalšia.)

(Iba ako dôkaz, čo povedal tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinárom: - Pozícia Kremľa sa nezmenila: my sme, tak ako doteraz, presvedčení, že toto nie je otázka našich tém dňa. Navyše si nemyslíme, že podobné riešenia môžu mať pozitívny efekt pre globálne hospodárstvo a celkovo pre globálne záležitosti.)

Prečo si to dnes Západ neprizná, že chyboval? Lebo zajtra už bude neskoro! Opäť nič výnimočné. Už ste niekedy videli, aby si Anglosas priznal, že Slovan ho inteligenčne „ofajčil“? Ani ja. A preto čakajme, že sankcie budú trvať do vlastného anglosaského sebazničenia. No a že sa spolu s nimi stratia v prepadlisku dejín aj niektorí slovanskí janičiari? Opäť v našich vlastných dejinách nič nové a výnimočné. Veď sa nám stále odhaľujú. Napr. podporou TTIP!!! 

To, že sa Rusko hospodársky pozviechava, je už absolútne isté. Dôkazom sú nedávno uverejnené čísla, že ruské príjmy z energetických surovín už napĺňajú štátnu kasu menej ako na 50 % (to len analytik ČSOB použil v RTVS dňa 26. 5. staré, ešte predsankčné, údaje).

Rusko teda rastie. Vlastnou silou, vlastnými cestami a spôsobmi a Západ sa zase blamuje, tiež zotrvačne, vlastnou silou a vlastnými spôsobmi. Presne ako v tom vtipe:

Kráča na jeseň opica po záhrade a na jednej jabloni zbadá jabĺčko. Dostala naň chuť a tak začala jabloňou triasť, kmásať..., no jabĺčko sa stále drží.

Vtom jej druhý hlas napovedá: - Rozmýšľaj, rozmýšľaj... Opica sa chytí za hlavu, poobzerá sa, nájde akýsi konár a zroní s ním jablko. 

Tá istá situácia, teraz však kráča po záhrade Západ. Vidí jabloň, na nej jablko, začne strom triasť, kmásať... a druhý hlas mu tiež napovedá: - Rozmýšľaj, rozmýšľaj...

Západ sa vzpriami, poškriabe na hlave a hovorí si: - Čo tu narozmýšľaš, tu predsa triasť treba!

Vladimír Mikunda

 

Expert: TTIP môže zničiť poľnohospodárstvo a malý biznis EÚ

Dohoda o voľnom obchode a investičnom partnerstve medzi USA a EÚ (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) môže negatívne ovplyvniť poľnohospodárstvo a farmárstvo a aj malý biznis V. Británie, povedal RIA Novosti expert na obchodné otázky spoločenskej organizácie abčianskych aktivistov a odborov War on Want Mark Dirn.

Vystupujúc vo štvrtok na videomoste Moskva – Londýn poznamenal, že táto dohoda je výhodná predovšetkým veľkým podnikateľom USA a EÚ. Malý biznis EÚ a V. Británie vraj značne utrpí touto „spoluprácou“.

Dirn pri tom osobitne vyčlenil poľnohospodárstvo a neveľké farmy. „Toto sa dotkne nielen V. Británie, ale aj Írska, Francúzska a ďalších producentov poľnohospodárskych produktov“, povedal.

Experti poukazujú aj na osobitné (demokratické – pozn. srspol) utajovanie dokumentu pred verejnosťou (čo sa rovná vlastizrade – pozn. srspol.). Účastníci videomostu si myslia, že sa to deje kvôli tomu, že dohoda o TTIP obsahuje množstvo sporných momentov pre hospodárstvo a obyvateľov EÚ.

„Európska vláda chápe, že po zverejnení dokumentu vznikne riziko smrti tohto projektu“, povedal Dirn dodajúc, že výhody z toho budú mať len veľké korporácie, ktoré vytlačia z trhu malých a stredných podnikateľov.

Podľa ria.ru, 26. 5. 2016

 

Dodávky cez Severný prúd 2 budú dvakrát lacnejšie ako cez Ukrajinu

Takto jednoznačne sa vyjadril finančný riaditeľ spoločnosti Severný prúd 2 Paul Korkorjan na zasadnutí medzinárodného biznis kongresu.

 „Tento projekt je opodstatnený ekonomicky... Čo sa týka tarifu na prepravu plynu, porovnajúc ho s ukrajinskými tarifami, tak tie na Severný prúd sú omnoho nižšie, približne o 50 % ako cez Ukrajinu“, povedal Korkorjan a dodal, že táto kalkulácia navyše vychádza z cien pred ukrajinským jednostranným zvýšením prepravných cien. 

Podľa vz.ru, 26. 5. 2016

 

Ukrajinu zachvátila panika: Rusko a Malajzia začali vlastné vyšetrovanie tragédie Boeingu

Stretnutie prezidenta RF V. Putina a malajzijského premiéra Najiba Tun Razaka na pôde samitu Rusko – ASEAN v Soči vyvolalo paniku medzi mocnými Ukrajiny. Dvaja lídri sa totiž dohodli na skoordinovaní vyšetrovania nad Ukrajinou zostreleného Boeinga.

Tun Razak po stretnutí s V. Putinom skonštatoval progres v záležitosti Boeingu, ktorý bol zostrelený nad Donbasom. „Zbadal som, že sme urobili pozitívne kroky na ceste k spravodlivosti pre rodiny a obete MN17, keď sme s ruským prezidentom odsúhlasili, že naše ďalšie kroky budú určené po tom, ako budú oznámené výsledky vyšetrovania Spoločnej vyšetrovacej skupiny v októbri“, hovorí sa vo vyhlásení.

Malajzijský premiér tiež vyzval všetky strany nepodliehať špekuláciám a nerobiť predčasné závery. Spolu s tým minister dopravy Malajzie zaslal list holandskej vyšetrovacej komisii, v ktorom je žiadosť zapojiť do vyšetrovania ruských expertov.

Ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin zatelefonoval štátnemu tajomníkovi USA J. Kerrymu a vyžaloval sa, že Rusko už dostalo na svoju stranu Malajziu. Klimkin nástojčivo požaduje prijať opatrenia na zamedzenie spoločného vyšetrovania Malajziou a Ruskom.

Podľa IA Antifašist.ru, 25. 5. 2016

 

Tkačov: Európske mäso už nemá v Rusku čo hľadať

Mäso, dodávané nám z Európy, už nemá v Rusku čo hľadať, nakoľko vlastná produkcia je už kvalitnejšia a aj lacnejšia, vyhlásil minister poľnohospodárstva Alexander Tkačov.

Poznamenal, že zrušenie sankcií málo čo zmení v štruktúre ruského hospodárstva. „Mne sa ťažko hovorí o zrušení sankcií, pretože ide len o politickú otázku. Možno viete, že nejaký čas sme žili trochu v ilúzii, že ak sankcie stiahnu, tak zahynieme a že naším poľnohospodárom bude omnoho ťažšie. Teraz vidíte, že to tak nie je“, nazdáva sa minister.

„Naučili sme sa produkovať a pestovať potraviny dostatočne konkurencieschopné, a v tomto smere nám napomáha aj devalvácia. A preto, ak teraz aj otvoríme všetky zábory, ako sa hovorí, a k nám príde francúzska hovädzina a nemecká bravčovina, tak cenovo budú už značne vyššie, nehovoriac o kvalite“, dodal minister.

„My dnes vyrábame svoje, omnoho lacnejšie, omnoho kvalitnejšie a spotrebiteľ si už zvykol na toto mäso ruskej výroby. Zdá sa mi, že toto je najdôležitejší výdobytok, predovšetkým vlády RF, ktorá nám poskytuje bezprecedentnú podporu“, dodal Tkačov.

Pripomeňme, že vládni experti už dávnejšie oznamovali, že Rusku sa podarilo v plnej miere nahradiť dodávky potravín a že zavedené potravinové embargo spôsobilo dodávateľom v EÚ a USA (bez Ukrajiny a Turecka) škody 9,3 mld. USD.

Podľa vz.ru, 25. 5. 2016

 

Patriarcha: ZSSR sa držal na kresťanskej mravnej paradigme

Bez ohľadu na ateizmus, sovietska spoločnosť si dokázala zachovať kresťanské korene a bolo schopné vyvarovať sa tých zničujúcich procesov, ktoré teraz prebiehajú v Európe a USA, vyhlásil patriarcha moskovský a celého Ruska Kirill počas stretnutia s predstaviteľom Konštantinopoľskej cirkvi Nikolajom (Pissarisom).

 „Samozrejme, že nás znepokojuje, čo sa dnes deje v kresťanskom svete. Vy lepšie, ako ja, viete o pokračujúcej dechristianizácii európskej a americkej civilizácie. Je to apokalyptický obraz keď sa hriech ustanovuje zákonom, keď konanie, absolútne sa rozchádzajúce s kresťanskými, židovskými a vôbec božími mravmi, podporujú silou štátov“, zdôraznil Kirill.

Poznamenal, že dokonca ani komunistické úrady Sovietskeho zväzu sa neodvážili „vyhodiť do vzduchu mravný základ života spoločnosti“, ktorý, podľa jeho slov, celkovo i zostal kresťanský. „To nás zachránilo: našu literatúru, umenie boli preniknuté kresťanskými ideami a morálka národa zostávala kresťanskou“.

Kyrill nazval úžasnými tie udalosti a procesy, ktoré teraz prebiehajú v Rusku. „Nijakými ľudskými silami sa to nedá vysvetliť, nijakými programami, nijakými vzdelávacími systémami, ktoré máme naozaj dobre rozvinuté“, nazdáva sa patriarcha.

Bez ohľadu na to, že v ruskej cirkvi je dnes niekoľko univerzít, že sú tu desiatky seminárov a že jej činnosť vysvetľujú pravoslávne televízie, noviny a časopisy, vysvetliť masové premeny len organizačným úsilím nie je možné, dodal hlava RPC.

Podľa ria.ru, 25. 5. 2016

 

Arabský exodus do Európy, odplata a koniec západoeurópskej civilizácie

Predseda ER Donald Tusk upozornil na dramatickosť súčasnej európskej situácie a použil dokonca známy biblický výrok Exodus. Tento pojem označoval útek židovského národa z egyptského otroctva: „Terajší príliv utečencov to nie je izolovaný incident. Svedčí o tom, že sa začal exodus“.

Na to, čo sa vlastne deje, sa Komsomolská Pravda spýtala Andreja Fursova. Andrej Fursov je známy ruský historik, publicista a sociológ. V Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodológie a informácie. Je riaditeľom Centra ruského výskumu Inštitútu základného a aplikovaného výskumu Moskovského humanitárneho inštitútu. Je členom Izborského klubu, akademikom Medzinárodnej akadémie vied (Innsbruck).

Prečo zrazu a tak neočakávane sa nám ako sneh na hlavu začal sypať do Európy prúd utečencov z Afriky a Blízkeho východu?

- Prečo zrazu? Ešte v roku 2000 informovaný a bystrý človek z CIA Chalmers Johnson, ktorý je špecialistom na taktiku protipartizánskeho boja a na Japonsko, napísal knihu „Odplata“ („Blowback“). V nej predpovedal, že behom 50 rokov Západ pocíti ekvivalent toho, čo predovšetkým v Afrike a Ázii napáchal počas druhej polovice 20. storočia. Počnúc bombardovaním Hirošimy a Nagasaki. Kniha zostala zo začiatku nepovšimnutou, no po 11. septembri 2001 vyšlo jej druhé vydanie a stala sa populárnou.

Áno, už samotný útok na Dvojičky, symbol Ameriky, sa stal „odplatou“, ako správne predvídal pracovník CIA.

- Avšak americká vláda a lídri západného sveta nedbali na varovanie Johnsona. Najprv Bush vtrhol do Afganistanu a Iraku. Potom Obama koncom roku 2010 svojou „Arabskou jarou“ podpálil aj Blízky východ. Toto sú príčiny dnešného prudkého toku migrantov. Ten bude ešte narastať.

Lenže prúdy migrantov vedú do západnej Európy…

- Samozrejme! Amerika je ďaleko za oceánom. Tam na nafukovačke nedoplávaš. Ale Európa je blízko, stačí preplávať Stredozemné more. Okrem toho, v 21. storočí na Blízkom východe spolu s Yankees veľmi aktívne asistovali Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia. Bokom neostalo ani Nemecko. A teraz do západnej Európy prichádza odplata, o ktorej písal Johnson. Bumerang sa vracia.

Analytici už porovnávajú túto situáciu s Rímskou ríšou, ktorú zničili barbari. Takzvaní noví barbari – migranti, spôsobia teraz zánik západnej Európy.

- Neskoro sa spamätali! Ešte začiatkom 90-tych rokov vydal francúzsky analytik Jean-Christopher Ryufen prorockú knihu „Impérium a noví barbari“, v ktorej uviedol, že okolo roku 2020 dôjde v Európe k zrážke s vážnym problémom – prílivom migrantov, „nových barbarov“.

Nemýlil sa…

- Ako samotné proroctvo je dôležitejšia stratégia, ktorú autor ponúka. Podľa neho západná Európa by si mala hýčkať a starať sa o štáty severnej Afriky, modliť sa za nich! Veď sú to štáty „tesnenia“ medzi Európou a Afrikou. Tieto štáty chránia starenku Európu od prílivu migrantov z čierneho kontinentu na juh od Sahary. „Tampónmi“ nazval Alžír a Tunisko, kde boli nepokoje. V Líbyi vtedy vládol Kaddáfí, predstavujúci nie tampón, ale skutočnú železnú bariéru, ktorá neprepustila ani myš, nieto ešte hordy utečencov! A čo sa stalo? Obamova „Arabská jar“ sa začala práve štátnym prevratom v Tunisku v decembri 2010. Veľmi nepokojná situácia je v dnešnom Alžírsku. A stabilná Líbya je celkom rozmlátená, do značnej miery rukami Francúzska, Talianska. S pohlavármi týchto štátov sa Kaddáfí, ako si on sám myslel, „priatelil“, prinajmenšom ich aj čiastočne sponzoroval.

Nedá sa, v tejto súvislosti nespomenúť prekliate proroctvo západným „partnerom“ oddaného Kaddáfího: „Bombardujete múr, ktorý neprepúšťa prúd afrických migrantov do Európy, múr blokujúci teroristov z Al Káidy. Tým múrom bola Líbya. Vy ste ho zničili. Ste idioti. Za tisícky migrantov z Afriky a za podporu Al Káidy zhoríte v pekle. Toto sa stane“.

- Západoeurópania, vedení severoatlantickými elitami, rozdráždili včelí úľ. A vyplašené včely odleteli priamo k nim. Z africkej Eritrey, Nigérie, Zambie, Mali, Mauretánie, Tuniska, Kamerunu, Gabonu, z Afganistanu, Pakistanu, Iraku, zo samotnej Sýrie… Utečenci utekajú pred hrôzami vojny, devastácie, pred terorom bánd teroristov, práve pred ISIL. A všetko toto zorganizoval v predtým pomerne pokojnom regióne kolektívny Západ.

Prečo?

- To je veľmi zaujímavá geopolitická otázka. Spomínaný Chalmers Johnson v „Odplate“ predpovedal, že Amerika sa v 21. storočí bude musieť stiahnuť z Ázie, Afriky. A USA sa naozaj sťahujú. Nie je dosť „strelného prachu“ na to, aby sa silou udržalo ovládanie Afganistanu, Iraku… Nie je náhoda, že v Hollywoode začali nakrúcať filmy o legionároch opustených na periférii Rímskej ríše. No Yankees takto predsa ustupovať nemôžu.

Geopolitika a geoekonomika, rovnako tak aj príroda samotná, nepripúšťajú vznik vákua. Namiesto Američanov vákuum vyplnia konkurenti – napríklad Číňania. Ako to urobiť tak, aby sa Blízky východ nedostal do rúk prekliatym súdruhom? Logika Američanov je veľmi prostá: ak nie si schopný priamo udržať niektoré oblasti a musíš ich opustiť, potom:

1. Je v prvom rade nutné vytvoriť v nich chaos, zlikvidujúc fungujúce veľké celky na čo najmenšie.

2. Destabilizovať situáciu vytvorením „riadeného chaosu“ od Maghrebu po Kirgizsko, teda podbrušie Ruska a Číny!

Sú to ďalekosiahle plány.

- V rámci tejto stratégie boli organizované protištátne puče v Tunise, Jemene, masové protesty v Alžírsku, Maroku, Jordánsku, Omane a iných štátoch. Pod značkou „Arabskej jari“ sa čistke nevyhli dokonca vládcovia, ktorí boli viac ako lojálni k Spojeným štátom. Napríklad režim Husního Mubaraka v Egypte. Jeho tiež „spláchli“. Kameňmi úrazu na tejto ceste boli Líbya a Sýria. Líbyu zničili. Dnes im ostal ešte jeden „kameň“ – Sýria, spojenec Ruska, Iránu a Číny súčasne. Bašar Asád nechce zdieľať tragický osud Kaddáfího, zúfalo sa bráni.

Kto sa najlepšie hodí ako nástroj destabilizácie Blízkeho východu? Samozrejme, islamisti. Za islamistami stojace nadnárodné spoločnosti (NS), klaster USA a ISIL, ktorý spája spoločný nepriateľ: národné štáty.

NŠ a islamské teroristické ( v podstate – politicko-ekonomické) korporácie majú nadnárodný charakter, preto spoločne pracujú na svojej „svetlej budúcnosti“. Navyše, tieto teroristické korporácie boli americkými tajnými službami aj založené. Píše sa o tom v mnohých knihách. Napríklad, „Doláre teroru: USA a islamisti“ od P. Labevera, alebo „Islamizmus a USA: spojenectvo proti Európe“ a tak ďalej.

Názov tej druhej knihy je veľmi zaujímavý. Objavuje sa teraz konšpiračná verzia o tom, že jedným z cieľov „riadeného chaosu“ na Blízkom východe je tok utečencov do západnej Európy kvôli jej oslabeniu. Má to reálny základ?

- Toto nie je konšpiračná, ale politicko-ekonomická verzia. Politicky sú USA a západná Európa partnermi. No po stránke ekonomickej sú konkurentmi. Ako sa hovorí, „kamaráti buďme, dlhy si plaťme“.

Yankees si veľmi dobre uvedomujú, kam sa z Blízkeho východu hrnú tie milióny migrantov následkom „Arabskej jari“. Akákoľvek destabilizácia konkurenta je pre USA dobrá. Tajným snom Yankees je vytvorenie riadeného chaosu na celom svete, čo umožní, aby všetok kapitál tiekol do jedinej pokojnej zóny – za oceán. K požehnaniu Ameriky.

Vráťme sa k prvej otázke. Líbya je dávno zničená. Vojna v Sýrii už trvá viac rokov. No prečo práve teraz sa nastoľuje téma „nových barbarov“?

- Ako sa hovorí, kvantita prerástla do kvality. Okrem toho, v poslednom čase sa na Blízkom východe veľmi kruto etabluje nový hráč – ISIL. Ľuďom začína byť jasné, že krvavý teroristický „islamský štát“ je vec vážna a nadlho. Že Američania slovne bojujú s ISIL, no v skutočnosti im pomáhajú zvrhnúť Asada. Tak došlo k masovému exodu národa.

Ale experti amerického televízneho kanálu Fox News hovoria, že tok blízkovýchodných utečencov vedúci k otrasom Európy zavinilo Rusko, ktoré podporuje Asada. Toto naznačil aj britský premiér Cameron.

- Západniari sa hanbia priznať, že migračná kríza bola spôsobená práve ich akciami na Blízkom východe. Proti tomu aktívne vystupovalo Rusko. Ak by Kremeľ nepodržal Asada a Damask by bol padol, vlna migrantov by sa vrhla na Európu ešte skôr. Teraz hádžu vinu na nepravého. Predpokladám, že Západ už čoskoro začne obviňovať Rusko za všetky zemetrasenia, pády meteoritov a podobné prírodné kataklizmy.

Ešte je jedna konšpiračná verzia. Že Turecko otvorilo migrantom stavidlá, nový pochod na Európu. Má to byť pomsta za to, že už mnoho rokov čaká na prijatie do EU.

- Myslím, že všetko je oveľa prozaickejšie: v samotnom Turecku sa usadilo viac ako 2 milióny blízkovýchodných utečencov. Čo si s nimi počať? Títo ľudia sa pchajú do Európy. Choďte, s Pánombohom! Toto sú opäť následky „Arabskej jari“ a nie zákernosti Ankary.

Ako bude postupovať Západná Európa?

- Predpokladám, že sa pousiluje natlačiť časť migrantov do východnej Európy. Do Maďarska, Slovenska, Čiech, Poľska, Bulharska, Rumunska, pobaltských štátov… práve teraz bolo vydané vyhlásenie o navýšení kvót pre prijatie migrantov. A to je iba začiatok. Iróniou osudu sa stalo, že práve v pobaltských štátoch sa zrodil termín „neger“, to znamená neobčan, Rus. Teraz domýšľaví miestni nacionalisti dostanú podľa prídelu vedenia EU skutočných negrov, Arabov. Počkáme si, čo nám teraz zaspievajú horliví pobaltskí mládenci…

A ako ovplyvní tento divoký tok utečencov Rusko?

- V blízkej perspektíve nijako. Sami vidíte, že dokonca v Maďarsku zostať nechcú. Tlačia sa tam, kde je hojnosť, teplo a výhody. Do bohatých štátov. Zatiaľ nám vlna migrantov nehrozí. Zaberajú Európu. Rusko pre nich nie je zemou zasľúbenou. Chladno, migračné zákony sú prísne, áno, aj národ u nás nie je v tomto smere tak tolerantný, ako v Európe, aj pracovať treba. No v strednodobom horizonte môže vzniknúť veľká hrozba.

Aká je vaša prognóza pre osud starej dobrej Európy?

- Filozof Oswald Spengler v roku 1918 napísal výbornú prácu „Zánik Západu“. Fašizmus a povojnová amerikanizácia Európu transformovali veľmi silno. Ani fašisti, ani Yankees nespochybnili celý rad európskych hodnôt.

Navyše, nebolo také rasovo-etnické miešanie. To, čo sa odohráva teraz, je podľa mňa konečný úpadok Európy do prepadliska dejín. Do prepadliska, ktoré si západoeurópania sami vykopali. Veď spoločenstvo, ktoré nedokáže ochrániť svoju kultúru, rasovú, etnickú, náboženskú identitu, je odsúdené k smrti.

Osobitne ma udivujú Nemci. Za necelých 70 rokov sa hrdý bojovný národ zmenil na masu bez vlastnej vôle, ktorý je vo svojom vlastnom dome pripravený pokorne položiť hlavu na klát pod sekeru cudzinca. Ukážkový príklad umelého sociálneho inžinierstva.

Kedysi som sa nádejal, že nové pokolenie Nemcov, vychované na muzike skupiny „Rammstein“, obrodí bývalú nemeckú chrabrosť a ducha. Žiaľ… A pritom, Nemecko je lídrom terajšej Európy. Čo máme potom hovoriť o ostatných?

Nuž, čo, ak Európanov ovládla vôľa k smrti, nedá sa nič robiť. Myslím si, že už v priebehu polstoročia, počas dvoch generácií, príde finále. Konečné odmietnutie pracovnej etiky, iných hodnôt, kresťanstva, ktoré sa už dnes nedostalo do európskej ústavy, rozplynutie a vyhasínanie bielej rasy.

Čo tu bude namiesto toho?

- Opäť si pripomeňme poučenie z histórie. Veľké sťahovanie národov na kontinente v 4. -7. storočí. Plemená barbarov sa zmiešali s obyvateľmi svätej Rímskej ríše. Vznikli nové etniká, iná kultúra. Napríklad, Frankov bolo menej ako Galov. No štát sa dnes volá Francúzsko, nie Galia. Vtedy sa miešali ľudia rovnakej rasy. Bielej rasy. Teraz sa odohráva miešanie rôznych rás, etnických skupín. Nečudoval by som sa, ak sa v polovici 21. storočia na mape dnešnej Európy objaví Mníchovský kalifát, Marseilleský sultanát, kmeňové štruktúry kvazi afrického typu, no nie s čiernymi, ale s čokoládovými ľuďmi. Teraz sa stáva jasnejšou tajomná fráza Obamu, vyslovená v máji 2012 v Londýne. Že v tomto storočí budú sformované nové národy. Lebo už sa nám formujú priamo pred očami. Čo je hlavné, západná Európa prestane existovať. Ak sa nestane zázrak!

Moskva 29. februára 2016 (HSP/izborský club)(krátené)

 

ZOIR: Irán môže za osem minút zničiť Izrael

Vysoký vojenský veliteľ vyhlásil, že Islamská republika Irán dokáže v priebehu ôsmich minút  zničiť Izrael, uvádza Al-Arabia.

„Ak (bude treba) splniť rozkazy Najvyššieho lídra, s našimi možnosťami a výzbrojou za menej ako osem minút zrovnáme so zemou sionistický režim“, povedal Ahmed Karimpur, najvyšší poradca špeciálneho Zboru ochrancov islamskej revolúcie v Iráne.

Podľa regnum.ru, 23. 5. 2016

 

Bajkal môže zmiznúť

Príčinou sa môžu stať tri vodné elektrárne, ktoré sa majú postaviť v Mongolsku na rieke Selenga.

- Hrozí to zmenou kvality vody, jej ľadového a teplotného režimu, k tomu sa pridáva hrozba zatápania území a vôbec zmiznutia jazera ako takého, píšu noviny Izvestia odvolávajúc sa pritom na svoje zdroje.

Ruské úrady teraz hľadajú cesty riešenia tohto problému. V Moskve sa vraj konali už dve kolá rozhovorov o tejto otázke, ku ktorej sa teraz pridáva ďalšia – jazero sa postupne zablacuje.

Vedci tvrdia, že proces premeny jazera na blato sa spustil vypúšťaním do neho neočistených fekálií z pobrežných dedín a lodí. Reálne ohrozenie ekosystému jazera predstavuje aj celulózka, ktorá začala fungovať pred vyše dvomi rokmi

Podľa kp.ru, 24. 5. 2016

 

Gorbačov spája ochladnutie vzťahov RF so Západom s aroganciou USA

K ochladeniu vzťahov štátov Západu a RF priviedla arogancia Washingtona, ktorý sa považuje za víťaza studenej vojny a nepriznáva úlohu Moskvy pri stanovení vzťahov, vyhlásil bývalý prezident ZSSR M. Gorbačov pre Sunday Times.

"Oni nemali úprimný záujem pomôcť Rusku stať sa stabilnou a silnou demokraciou. Mysleli si, že ho zrezali v rozmeroch. V procese negovali všetku dôveru, ktorú sme vybudovali", vyhlásil Gorbačov.

"Vždy som bol za slobodne prejavenú vôľ národa a v Kryme si väčšina želala zjednotenie s Ruskom", vyhlásil a poznamenal, že ak by bol v tejtio situácii na mieste Putina, konal by rovnako ako on.

Hovoriac o rozpade ZSSR exprezident poznamenal, že "vždy ho chcel len reformovať, no nikdy sa neusiloval o jeho rozpad". "Je mi ľúto, že taká veľká krajina s obrovskými moýnosťami a zdrojmi zmizla. Po pravde, ak by som ešte bol pri moci, ona by pokračovala existovať".

Podľa ria.ru, 22. 5. 2016