ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Zo zahraničia 5/2016

 

 

Patriarcha: cieľom stretnutia s pápežom bolo zjednotenie sa na ochranu kresťanov

Patriarcha Moskovský a celého Ruska Kirill vyhlásil, že jeho stretnutie s pápežom Františkom bolo v prvom rade zamerané na obranu práv ľudí, ktorí vyznávajú kresťanstvo.

Hlavy oboch kresťanských cirkví podpísali v Havane spoločnú deklaráciu, vyzývajúc svetové spoločenstvo na zjednotenie pri obrane kresťanov Blízkeho východu, v Afrike a iných regiónoch.

„Teším sa z toho, že máme dnes možnosť zjednotiť sily s inými. Viete, samozrejme, o mojom stretnutí s rímskym pápežom, ktoré bolo v prvom rade nasmerované na zjednotenie spoločných síl“, povedal patriarcha.

Podľa ria.ru, 6. 3. 2016 

 

Pápež František začal hovoriť o „arabskom vpáde“

Ako bič ostré bolo vyjadrenie pápeža Františka na jav, ktorý sa v Európe skrýva pod názvom „migračná kríza“. Hlava rímsko-katolíckej cirkvi vyhlásil, že utečenecká vlna z krajín Afriky a Blízkeho východu do štátov Európskej únie treba nazvať nie inak, ako „arabský vpád“.

František vyzval Európu zvládnuť neobvyklú migračnú krízu a poučiť sa z nej. Petrov námestník tiež zdôraznil, že Európa si nemôže dovoliť prejaviť „nacionálny egoizmus“, štáty EÚ by podľa neho mali nájsť nový impulz k jednote.

Podľa evrazia.org, 5. 3. 2016

 

Tajný doklad NATO: ruské VKS v Sýrii predstihli sily aliancie

NATO vyslalo do Sýrie omnoho viac lietadiel ako Moskva, no ruská operácia dosahuje výrazne lepší výsledok vďaka skvelým návykom pilotov a sily vojenskej techniky, píše nemecký časopis Focus s odvolávkou sa na tajnú analytickú správu aliancie.

V dokumente sa hovorí, že 40 ruských stíhačov, dislokovaných v Latakii, uskutočňuje denne do 75 letov, zakaždým s „presnými a efektívnymi údermi“ na pozície Islamského štátu. Sily NATO, ktoré sa rátajú na 180 bojových lietadiel, denne zničia len 20 cieľov. Rusko používa v Sýrii úplne najmodernejšiu techniku: tak napríklad, Moskva vyslala do Latakie štyri Su-35, ktoré podľa hodnotení expertov, prevyšujú väčšinu západných lietadiel. Rusko okrem toho využíva údaje sýrskeho vzdušného prieskumu a ruských špeciálnych služieb, ktoré neustále získavajú údaje o strategicky dôležitých objektoch, hovorí sa v dokumente.  Analytici aliancie poznamenávajú, že práve ruská operácia prinútila teroristov IŠ zachraňovať sa útekom z okupovaných území a ukončiť krutú „demonštráciu sily“. „A hoci západní politici neustále hovoria o útokoch Ruska proti povstalcom a o mnohopočetných obetiach medzi civilnými obyvateľmi, v správe niet ani jednej zmienky o civilných obyvateľoch, ktorí by utrpeli od ruských leteckých náletov“, zdôrazňuje Focus. 

Podľa ria.ru, 5. 3. 2016

 

Televízia NTV o spolupráci ruských médií s americkými fondmi (videodôkazy)

V piatok 4. 3. Televízia NTV vysiela reláciu «Должники Госдепа» (Dlžníci štátneho departnmentu). Hovorí sa v nej ako ruské regionálne médiá, dostávajúc peniaze od amerických fondov, začali sa kriticky vyjadrovať o súčasnej vláde, podporovať opozíciu a „bieliť“ udalosti na Ukrajine

O ktorých fondoch pôjde reč? O MDIF a IREX. Autori relácie „MS. Vyšetrovanie“ (Mimoriadna situácia. Vyšetrovanie) prezradia na čo USA sponzorujú opozičnú tlač v Rusku a odhalia niektoré médiá, ktoré poberali peniaze od západných fondov.

Na internete je relácia prístupná už teraz:

https://www.youtube.com/watch?v=LtKWfQIY3Qk&feature=youtu.be. Hovorí sa v nej, že štátny department USA a americký podnikateľ George Soros tajne financujú ruské médiá. Dôkazy sa našli v nabúranej pošte občana USA Erica Johnsona, ktorý má funkciu výkonného riaditeľa medzinárodnej organizácie Internews Network. Z oficiálnej stránky vyplýva, že Johnson sa propagandou zaoberá už 15 rokov a že sa špecializuje na postsovietsky priestor. Peniaze sa vyčleňujú pre desiatky ruských titulov a organizácií. „Hovoríme o stovkách tisíc a v niektorých prípadoch aj o miliónoch dolárov“, hovorí sa v relácii.

Jedným z príjemcov týchto peňazí je aj tomská televízia TV2. Redaktorom NTV sa však nepodarilo získať vyjadrenie od šéfredaktora tlevízie Viktora Mučnika, ktorý neodpovedal ani na jednu konkrétnu otázku.

Autori relácie zdôrazňujú, že milióny dolárov dostávali nie veľké federálne vydavateľstvá, ale malé regionálne médiá. Fakt prijatia peňazí potvrdil napr. Andrej Mazov – generálny riaditeľ informačne agentúry „Tulské noviny“. Uvažoval, že za takto získané peniaze si nakúpi televíznu výbavu a že sponzori už nebudú zasahovať do informačnej politiky, lenže neskôr „ho začali využívať“.

Schému financovania cez fondy bola podľa novinárov zrejme vymyslená Sorosom. Spočíva v poskytnutí pôžičky s nízkym úrokom do tých čias, kým sa redakčná politika nachádza pod kontrolou veriteľov. Rovnaká schéma bola použitá aj pri novinách „Čeľjabinský robotník“, ktoré sa podľa novinára Romana Gribanova „vždy vyznačovali kritickou pozíciou voči úradom“.  

Američania čas od času usporadúvali za hranicami semináre, na ktoré pozývali riadiace kádre regionálnych vydavateľstiev. Hovorili pri tom, že chápu aké nie jednoduché to majú ruskí novinári a že preto sú ochotní im pomôcť. Potom sa uzatvárali dohody a vyčleňovali sa peniaze. Lenže, ak „zaoceánskych vedúcich“ uverejňované výsledky neuspokojovali, tak s novinármi organizovali besedy, požadujúc zmeny v ich informačnej politike. Konkrétne napríklad požadovali aktívne šíriť informácie o akciách ruskej opozície.

Ďalším príjemcom peňazí od MDIF boli petrohradské noviny „Moja štvrť“ (Môj rajón), ktoré s fondom spolupracovali okolo desať rokov. Ich zakladateľ Grigorij Kunis odmietol hovoriť o vzájomných vzťahoch so zahraničnými fondmi. Autori relácie predpokladajú, že aj jakutský vydavateľský dom „Nord-Press“, ktorý mal dostať od MDIF vyše 750 tisíc USD. Keď vlastník Leonid Levin začal mať problémy s úhradou pôžičiek, jeho noviny „Jakutsk večerný“ začal aktívne kritizovať politiku Ruska a podporovať kyjevskú moc. Na stránkach novín vyšiel článok „Nenávisť“, obieľujúci tragické udalosti v Odese.

Videodôkaz, ako súčasť článku:  http://www.vz.ru/news/2016/3/4/752590.html  

Podľa vz.ru, 4. 3. 2016

 

 

Clintonovej štáb navnadzuje voličov „lietajúcimi taniermi“

Hillary Clintonová v prípade víťazstva v prezidentských voľbách vraj odtajní rad materiálov, dotýkajúcich sa UFO. Aspoň tak to v televízii KLAS-TV vyhlásil šéf jej predvolebného štábu John Podesta.

„Hovoril som o tom s Hillary. Myslím, že sa mi podarilo presvedčiť ju, že treba odtajniť čo možno najviac dokumentov, pretože ľudia musia poznať pravdu“, cituje ho agentúra Interfax.

Podesta je známy stúpenec odtajnenia utajených informácií o UFO. Volal po tom už v 90-tych rokoch keď stál na čele administrácie pri Billovi Clintonovi. Pri Barackovi Obamovi bol rok starším poradcom a po odchode z tejto funkcie sa vyjadril, že najviac mu je ľúto, že nedosiahol uverejnenie údajov o UFO.

Poznámka: Možno sa to niekomu bude zdať nepodstatné, ale aj tu vyhrá ten, kto začne o tom otvorene hovoriť ako prvý. A je jedno, či to budú Američania, Rusi alebo Číňania. S informáciami je to ako s kapelou – primášom je len jeden. Zväčša ten prvý!

Podľa evrazia.org, 4. 3. 2016

 

PRO do kozmu, USA už našli zámienku

USA musia rozmiestniť v kozme systém protiraketovej obrany, nasmerovaný na KĽDR, vyhlásil americký senátor Ted Cruz, ktorý ašpiruje na post prezidenta USA za republikánov.

Vyslovil sa k tomu keď ho požiadali okomentovať vyhlásenie KĽDR o pripravenosti použiť atómové zbrane, ktoré Cruz nazval „veľmi znepokojujúcimi“.

„Som rád, že sme poslali skupinu vojnových lodí do Juhočínskeho mora, som rád, že kongres USA schválil sankcie proti severnej Kórey“, povedal.

No USA podľa jeho mienky „musia pokračovať v šírení protiraketovej obrany do kozmu“. „Jednou z výhod toho bude, že v prípade štartu rakiet KĽDR alebo Iránu sa dajú po nich odpáliť vlastné prepadové rakety ešte pred tým, ako budú spôsobené rozrušenia“, povedal americký senátor a KĽDR nazval „štátom – satelitom Číny“ a vyzval „zatlačiť na Peking“.

Podľa ria.ru, 4. 3. 2016

 

Zahraničných turistov strašia nebezpečným Ruskom

Vlády mnohých štátov odporúčajú svojim občanom aby boli veľmi opatrní počas turistických ciest do Ruska alebo nech sa ich radšej vzdajú.

Ako píšu LifeNews, Číňania sa vraj majú obávať kliešťov na Urale, Íri námrazy, Kanaďania by nemali piť s neznámymi. Austrálske MZV odporúča nekomunikovať s Rusmi v internete, pretože ak sa im nový známy votrie do priazne, tak od nich vymámi peniaze.

Medzi perly v odporúčaní treba zaradiť čínske odporúčanie necestovať do Ruska 20. apríla, čo je dátum narodenín Adolfa Hitlera a teda mierumilovný Číňan by sa vraj mohol stať obeťou neonacistov.

Menej úsmevné už je vládne odporúčanie neprijímať pohostenie od neznámych ľudí, nevšímať si takto ponúkané jedlá i nápoje. Čínska vláda sa obáva, že by turistovi niekto mohol nasypať psychotropné látky a pod ich účinkom ho okradnúť.

Podľa pravda.ru, 3. 3. 2016

 

Gorbačov. Všetci si musia pamätať, kto zradil a predal našu vlasť

Dnes (2. 3.) sa Gorbačov dožil 85 rokov. Čo sa dá povedať? Ešte dobre, že môj dedo sa nedožil rozpadu ZSSR a nevidel tú potupu, ktorá jedným ťahom vyškrtla zo života našich dedov a pradedov, zvíťaziacich v najväčšej vojne za celé „oficiálne chronologické“ dejiny ľudstva, ale aj väčšinu životov tých, kto tvoril chrbtovú kosť Sovietskeho zväzu – učiteľov, lekárov, vojakov, robotníkov, roľníkov.

Ľudia boli zbavovaní práce, výplat, stabilného a predvídateľného spôsobu života. Koľko ľudí skončilo so životom samovraždou? Koľko dodatočných potratov bolo uskutočnených? Koľko sa začalo opíjať do nemoty? Koľko predčasne zomrelo? Koľko vycestovalo z krajiny? Som presvedčený, že každý z nás môže o tom rozprávať desiatky príbehov.

Pripomeniem, že len v Petrohrade bolo od roku 1991 do roku 2001 pochovaných okolo 15 000 mužov z dôvodu banditských prestreliek a ďalších sporov vo veku od 18 do 60 rokov. Čiže iba v tomto jednom meste sú to straty porovnateľné s celkovými stratami afganského ťaženia Sovietskej armády. A čo hovoria údaje za všetky krajiny bývalého ZSSR?

Uvedomme si, že všetko sú to straty mužov, ktorí mohli mať svojich potomkov. Koľko takýchto nenarodených duší sa dajú prirátať k zločinom Gorbačova a Jeľcina?

Výsledok konania a nekonania, svojvôle Gorbačova sa dá oceniť minimálne na niekoľko miliónov ľudí, čo je súmeriteľné alebo s regionálnou prírodnou katastrofou alebo s vojnou. Aké teda môžu byť ospravedlnenia, alebo dokonca zdravice pri tomto jeho životnom jubileu? To, že on nevedel? Lenže v tomto prípade platí to spravodlivé – neznalosť nesníma zodpovednosť za následky.

Kto získal z rozpadu ZSSR? Ak hovoriť o stratách, tak získali nielen veksláci a režimisti. Všetci ostatní stratili! A ak by neprišiel k moci Putin a jeho mančaft, dnes by boli z Ruska už len ruiny. Nehovoriac o ostatných postsovietskych štátoch.

Dokončenie v originály:  http://regnum.ru/news/polit/2090791.html

Jurij Barančik

 

OSN čestne nazvala organizátorov blokády Krymu zločincami

Výbor OSN pre ľudské práva nazval organizátorov blokády Krymu zločincami, ktorých je treba nájsť a uväzniť, vyhlásil gubernátor Sevatopoľu Sergej Meňjajlo.

V správe monitorovacej misie správy Vysokého komisára OSN pre ľudské práva sa hovorí, že „práva obyvateľov Krymu sa podrobujú nepriaznivým vplyvom niektorých rozhodnutí vlády Ukrajiny“, a „konanie ukrajinských aktivistov na pevnive, takých, ako útoky na systém zásobovania elektrinou, sa dotýkajú zraniteľných vrstiev obyvateľstva Krymu“.

„Výbor OSN jasne vyhlásil Ukrajine, že účastníkov blokády Krymu treba nazývať nie bojovníkmi za slobodu, ale banditami“, povedal Meňjajlo.

Podľa ria.ru, 3. 3. 2016

 

Atómový motor umožní doletieť k Marsu za poldruha mesiaca

Atómový motor, ktorý konštruuje Rosatom a Roskosmos, umožní doletieť na Mars za nezvyčajne krátky čas – za približne poldruha mesiaca, oznámil generálny riaditeľ Rosatomu Sergej Kirijenko.

Súčasné pohonné jednotky umožňujú doletieť k Marsu za poldruha roka bez možnosti návratu a bez možnosti manévrovania – rozbehnú sa a pokračujú po trajektórii“, uviedla Kirijenkove slová, vyslovené v Rade federácií, RIA Novosti

Podľa vz.ru, 2. 3. 2016

 

Rusko môže zhromažďovať kľúčové údaje o USA

Rusko má aparatúru, ktorá umožňuje zbierať kľúčové spravodajské informácie o infraštruktúre a možnostiach USA, čo Moskve poskytuje „značnú prevahu“, vyhlásil riaditeľ spravodajskej správy ministerstva obrany USA Vincent Stewart.

Počítačová aparatúra vraj Rusku umožňuje „dosahovať neuveriteľné, kľúčové spravodajské údaje o našej infraštruktúre, základniach, prístavoch, o všetkých ostatných možnostiach“. „Toto im dáva značnú výhodu“, prináša jeho slová TASS.

„Som veľmi znepokojený tým, čo im je dovolené vidieť“, dodal a poznamenal, že on sám by chcel mať prístup k podobným informáciám, alebo mať dôvod hovoriť, že Rusi nemajú možnosť mať takéto prostriedky.

Podľa vz.ru, 2. 3. 2016

 

Rakúsko navrhlo Nemecku aby si samé dovážalo utečencov z Grécka

Kvôli zachovaniu šengenského priestoru treba rozdeľovať utečencov už na jeho vonkajších hraniciach, bez povoľovania tranzitu po území Balkánu a Rakúska, vyhlásil rakúsky kancelár Werner Faymann novinám Kurier.

„Nevyhnutné je určiť dennú kvótu a v jej duchu prepravovať utečencov z Grécka, Turecka a Jordánska priamo do Nemecka“, povedal Faymann. Taktiež je vraj potrebné vytvoriť spoločný fond na pomoc Grécku na ochranu vonkajších hraníc na pokrytie výdajov na utečencov.

Rakúsko nemá byť podľa Faymanna „miestom na rozdeľovanie utečencov“ a „čakárňou“. „Každý deň prechádzajú cez Rakúsko tisíce ľudí a Nemecko nám potom oznámi, že dnes umožňuje vstup iba tisícke alebo dvom tisícom“, poznamenal kancelár.

V Berlíne návrh Wernera Faymanna odmietli. „Nemecko neoperuje dennými kvótami“, vyhlásil tlačový tajomník  nemeckej vlády.

Podľa ria.ru, 2. 3. 2016

 

OBSE sa opilo v bare „Park-Nina“ a nevníma nič

Zoskupenia pod kontrolou Kyjeva nedodržiavajú režim prímeria a OBSE prestalo už vôbec niečo vnímať, uviedol dopisovateľovi portálu „evrazia“ bojovník 100. gardovej brigády MO DĽR Anatolij Geljuch.

Podľa neho 1. marca 2016 v čase prímeria o 22.00 hod miestneho času (zhodný s moskovským časom) bola pomerne napätá situácia. „Prímerie. S územia Marjinky, z úzkych uličiek pri ulici Thalmanna, vedľa Šurovského odvalu pálili po dedinke Trudovskie v meste Doneck 2 tanky T-64 –BV 14. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny“, oznámil bojovník Geljuch.

„Predstavitelia OBSE sa kompletne ožrali v bare „Park-Nina“ (prestížny hotel v Donecku) a nič nevnímajú“, konštatoval.

Podľa evrazia.org, 2. marec 2016

 

Mongolsko čaká od Ukrajiny zoznam tých, čo utrpeli od Batuchána

Minuloročná historka o oficiálnom liste Verchovnoj rady Ukrajiny parlamentu Mongolska (Veľkému štátnemu churalu) s požiadavkou vykompenzovať Batuchánom zničený Kyjev a genocídu ukrajinského národa, bola naozaj pravdivá.

Potvrdil to tlačový tajomník Mongolska v Rusku Lchagvasuren Namsraj, píše Russia Today. Na celom prípade je najzaujímavejšie to, že Mongolsko sa pri tomto konaní nezrieka zodpovednosti za konanie Džingischánovho vnuka. Ba naopak, svoju ústretovosť preukázalo požiadavkou voči ukrajinskej strane, aby jej tá poskytla zoznam Ukrajincov, ktorí konaním Batuchána v 13. storočí utrpeli. Kyjev však ešte predtým musí dokázať samotnú existenciu Ukrajiny, nakoľko predseda mongolského parlamentu vie len o existencii Kyjevskej Rusi.

„Svet nepoznal a ani nikdy nepočul o nejakom ukrajinskom národe, navyše v epoche potomkov Veľkého Temudžina. Milióny padlých Ukrajincov v 13. storočí – sú len výplodom nezdravej fantázie ukrajinských poslancov“, poznamenal predseda Veľkého mongolského churalu Zandaachuuyjgyna Enhbold a opätovne zopakoval, že Mongolsko je pripravené nahradiť škodu buď samotným poškodeným alebo členom ich rodín. Preto „netrpezlivo čakáme ohlásenie kompletného zoznamu poškodených“, vyhlásil predseda churalu.

Podľa izvestia.ru, 1. 3. 2016

 

Janukovič sa vráti do funkcie prezidenta Ukrajiny

Zvrhnutý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič sa naďalej (oprávnene – pozn. red.) považuje za legitímnu hlavu štátu a je rozhodnutý vrátiť sa do svojej funkcie, vyhlásil jeho advokát Vitalij Serďjuk.

„Má zámer vrátiť sa na Ukrajinu a na sa budú prijímať všetky právne kroky. Janukovič zo seba plné moci prezidenta neskladal a ani sa sám neodstránil od riadenia krajiny. Procedúra odstránenia klienta z funkcie bola uskutočnená s hrubým porušením Ústavy Ukrajiny“, povedal advokát.

Treba si všimnúť, že Janukovič už potvrdil svoj zámer vrátiť sa na Ukrajinu aj v rozhovore pre ruské médiá, ktorý bol uverejnený v decembri 2015.

Podľa evrazia.org, 1. 3. 2016

 

Čižov: Rozbitie Donbasu je porovnateľné so škodami v Sýrii

Obnovenie Donbasu si vyžiada obrovských finančných investícií, ktoré budú porovnateľné s úrovňou zničenej Sýrie, poznamenal stály predstaviteľ Ruska pri EÚ Vladimír Čižov.

„Budú potrebné obrovské prostriedky, a samozrejme, zohnať ich nebude jednoduché, rovnako ako aj pri obnove Sýrie“, povedal pre televíziu „Rossija 24“a dodal, že „ak sa pozrieme na zábery, tak podľa úrovne zničenia je to v pomerne podobné“. 

Podľa ria.ru, 29. 2. 2016

 

Čoskoro bude môcť Krym elektrinu aj vyvážať

Úrady Krymu oznámili predčasné pripojenie k tretej línii energetického mostu medzi Krasnodarskou atómovou elektrárňou a Krymom.

Podľa harmonogramu bolo pripojenie plánované na neskôr, no práce boli urýchlené z rozhodnutia prezidenta RF.

Po pripojení sa ku štvrtej linke bude Krym už stopercentne energeticky nezávislý, elektrinu bude môcť dokonca aj predávať. Pravda.ru 28. 2.  napísala, že  „prezradíme malé tajomstvo. Aj štvrtá linka bude daná do užívania skôr, ako hovorí plán“.

Čo sa to vlastne deje na tomto území? Ukrajinci smútia pretože sami si zlikvidovali stopercentný a bezkonkurenčný obchod a obyvatelia Krymu sa tešia, že ich chunta už nebude môcť šikanovať.

Podľa finobzor.ru a pravda.ru, 28. 2. 2016

 

Ukrajina a Donbas sa musia rozísť podľa čs. scenára

Hlava DĽR Alexander Zacharčenko sa nazdáva, že najoptimálnejším na „rozvod“ Ukrajiny s Donbasom by bol československý scenár.

Donecký líder poznamenal, že také niečo je možné ak Kyjev splní podmienky Minských dohôd, uvádza agentúra „Novorossija“. Ďalšími formami mierovej koexistencie sú podľa neho konfederácia alebo primrznutie konfliktu, no tie sú ešte menej pravdepodobné ako rozdelenie podľa príkladu Česka a Slovenska, presvedčený je hlava DĽR.

„Osud Pridnestrovia nám nehrozí za žiadnych okolností, pretože my nie sme enkláva – máme hranicu s Ruskom. Čiže „primrznutý“ konflikt , ako v prípade Kišineva v Pridnestrovsku, nám nehrozí, u nás sa to Kyjevu nepodarí. My sa budeme rozvíjať ako nezávislý štát za akýchkoľvek okolností“, zdôraznil Zacharčenko, vysvetliac pri tom, že výsledky referenda z 11. 5. 2014 o samourčení DĽR a LĽR sú „objektívnou realitou“, s ktorou kyjevská chunta musí kalkulovať.

Podľa evrazia.org, 28. 2. 2016

 

Program tomských vedcov vyjavil 96% zhodu „Koščeja nesmrteľného“ a „Hviezdnych vojen“

Vedci z Tomskej štátnej univerzity vymysleli zaujímavý program na vyjavovanie plagiátov. S jej pomocou napr. vyjasnili, že fantastická sága „Hviezdne vojny“ takmer úplne opakuje príbeh rozprávky „Koščej nesmrteľný“.

Autor programu Jevgenij Garin vyhlasuje, že sa dá hovoriť o úplnej zhode obsahov diel, nakoľko sa zhodujú sociálne úlohy persón, ich vzájomná sociálna súčinnosť a aj evolúcia sociálneho prostredia dvoch filmov.

„Toto je svedectvom úplného okopírovania pôvodného zdroja „Koščej nesmrteľný“ s minimálnym autorským vkladom na rozvoj príbehu plagiátorskej kópie trilógie „Hviezdne vojny“, tvrdí Garin.

Program odhalil, že sa zhodujú nasledujúce osoby: hlavní hrdinovia Luke Skywalker a Nikita Kožemiaka, ich milované  Leia Organa a Marja Morevna, ktoré na začiatku unášajú a neskôr oslobodzujú. Magister Yoda sa podobá na „Starčeka-sam-s-perst-boroda-sem-verst“, pretože hlavnému hrdinovi odovzdávajú silu (v sovietskom filme – prsť ruskej zeme), a lietajúci koberec je prototypom „Sokola tisícročia“.

Systém okrem toho vyjavil aj podobné udalosti v príbehu. Napríklad história Skywalkera sa začína z toho, že R2-D2 mu ukazuje oznam Lei a v rukách zomierajúci Kožemjaka „nezbedný chlapec“ rozpráva o únose Marji Morevny. „Sokol tisícročia“ je priťahovaný k lodi Hviezda smrti gravitačným lúčom a v sovietskom filme lietajúci koberec prikujú reťazou k zemi.

Agentúra poznamenáva, že Garin pracuje nad prvým ruským systémom, ktorý porovnáva texty podľa príbehu a správania hrdinov a nie podľa samotného textu. Profesor Tomskej štátnej univerzity riadenia a rádioelektroniky Roman Meščerjakov si myslí, že hovoriť o plagiáte je v tomto prípade nekorektné, že skôr ide o „zhodu dejových línií, nevedomým prevzatím“. Komisia rieši otázku prevzatia nápadu, povedal.

Zdôrazňované je aj to, že Garin napísal list ministrovi kultúry Vladimírovi Medinskému a predsedovi Zväzu filmárov Ruska Nikitovi Michalkovi, v ktorom sa hovorí o systémovom porušení autorských práv ruských filmárov, scenáristov, režisérov a kameramanov.

Pripomeňme si, že film „Koščej nesmrteľný“ bol nakrúcaný v Altajskom kraji. A premiéru na veľkej obrazovke mal v Barnaule v kine „Vlasť“ na Deň víťazstva 9. mája 1945.

 

Podľa pravda.ru, 28. 2. 2016