Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Misia NATO a USA v Afganistane kompletne krachla

Spojené štáty a ich spojenci v NATO (Pozor, toto sa týka aj Slovenskej republiky – pozn. red.) skrachovali so svojou 14-ročnou operáciou v Afganistane, vyhlásil pre agentúru Novosti veľvyslanec Ruska v Tadžikistane Igor Ľjakin-Frolov. „Dnes už nikto nehovorí o dosiahnutí víťazstva nad Talibanom vojnovou cestou“, povedal.

Ak sa vraj pokúšame uvedomiť si „výdobytky“ natovcov počas ich niekoľkoročnej prítomnosti, ťažko sa dajú oceniť ich možnosti a vôbec ich schopnosti vzdorovať dnes Talibanu a Islamskému štátu. Výsledky tohto uvedomenia si vraj zjavne nevzbudzujú optimizmus.

Podľa ria.ru, 23. 10. 2015

 

Generál OSU: Putin neustúpi, Západ kašle na Ukrajinu

Prezident Atlantickej rady Ukrajiny generál Vadim Grečaninov je v panike: Západ opúšťa pozície a nedokáže ubrániť kyjevskú chuntu v prípade reálneho vstupu Ozbrojených síl Ruska na územie bývalej Ukrajiny.

Grečaninov sa nazdáva, že cieľom ruského lídra Vladimíra Putina je vytvorenie veľkého slovanského štátu a on sa ho nevzdá. „Či nás Západ dokáže ochrániť, aby to nedopustil? Poviem otvorene, začínam o tom pochybovať. Objavila sa Sýria. Putin vytvára napätie v Sýrii. Európa sa ukázala slabou, ona nedokáže zvládnuť situáciu, vrátane bezpečnosti Ukrajiny“, cituje generála Politnavigator.

Podľa evrazia.org, 22. 10. 2015

 

GŠ Ruska: Hlavné sily bojovníkov v Sýrii stratili bojaschopnosť...

 ...logistický systém ich zabezpečovania je zničený, oznámil vo štvrtok 20. 10. 2015 náčelník hlavnej operačnej správy ruského generálneho štábu Andrej Kartapolov.

„V dôsledku úderov ruského letectva hlavné sily teroristických zoskupení, pozostávajúce z najpripravenejších bojovníkov, stratili svoju bojaschopnosť, narušený je systém riadenia a zásobovania banditských formácií. Teroristi začínajú ostro pociťovať nedostatky v municii, zbraniach i pohonných látkach“, oznámil Kartapolov a doplnil, že „celkovo od začiatku nasadenia bolo zničených 819 objektov“ a že Islamský štát už skončil obstreľovanie Damašku.

„Jeden zo základných problémov bojovníkov je masová dezercia z bojových pozícií nielen do tylových rajónov, ale aj na územie Turecka a Jordánska. Poľní velitelia sa mimoriadne usilujú presunúť na prvosledové pozície dodatočné sily, pretože sily IŠ ich opúšťajú a odstupujú východným smerom“, povedal Kartapolov. Dodal, že kvôli značným stratám vedenie zoskupení  presúva do Sýrie nové sily z Iraku, že mnohí mobilizujú už 12-ročných chlapcov, no tí vraj od strachu odhadzujú zbrane a utekajú z pozícií.

„Vieme, že niektorí pohlavári banditských formácií v provincii Hallábu zastavujú útek nováčikov tzv. zahraditeľnými oddielmi“, zdôraznil generál. Iní zase ponúkajú súkromné prímeria, uvádza TASS.

Podľa vz.ru, 22. 10. 2015

 

Rusko už štvrtý krát zachraňuje Európu 

Rusko, bojujúc v Sýrii s „Islamským štátom Iraku a Levanty“ už štvrtý krát zachraňuje Európu, vyhlásil počas Ústrednej rady Ruskej vojensko-historickej spoločnosti generálny riaditeľ agentúry „Rusko dnes“ Dmitrij Kiselev.

„Ruské vojenské dejiny sú spojené s dejinami celého sveta. Dokonca aj teraz, podľa mňa, v Sýrii štvrtý krát zachraňujeme celú Európu. Prvýkrát to bolo od Mongolov, druhý krát od Napoleona, tretí krát od Hitlera a teraz od IŠIL“, poznamenal.

Podľa ria.ru, 22. 10. 2015

 

Rusko prinútilo USA súhlasiť s prezidentstvom Asada

Predstaviteľ administrácie USA Mark Toner dnes vyhlásil, že USA už nepožadujú okamžité odstúpenie Bašara Asada.

Zdôraznil pri tom, že pozícia USA sa v tejto otázke nezmenila a v perspektíve uvažujú o položení právomocí legitímneho prezidenta Sýrie. „Chceme, aby proces smeroval na politické riešenie. No dali sme veľmi jasne najavo, že Asad musí zajtra alebo pozajtra odísť“, poznamenal.

Podľa pravda.ru, 20. 10. 2015

 

DWN: Pozícia Slovenska rozoklala jednotu NATO

Slovensko, predseda vlády ktorého vyjadril podporu vojenskej kampani Ruska v Sýrii, naznačila so svojou pozíciou trhlinu v jednotnom fronte názorov členských štátov NATO na túto otázku, píše nemecký list Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

DWN nazýva Slovensko prvým štátom aliancie, líder ktorej sa postavil na stranu Ruska v otázke vojenskej operácie v Sýrii. "Nie je dôležité, koho útok proti IŠ bude úspešný: USA alebo Ruska. Výsledok bude v oboch prípadoch rovnaký", vyhlásil premiér SR Robert Fico v sobotu v éteri jedného zo slovenských rádií. Politik tiež zdôraznil, že on v tejto otázke nemá ideologické klapky.

Podľa ria.ru, 18. 18. 2015

 

Brzezinského „Veľká šachovnica“ praskla

Podľa knihy Z. Brzezinského „Veľká šachovnica“, napísanej v roku 1997 sa mnohí dobre, že nemodlili. Ibaže jej čas sa naplnil. Rovnako, ako obdobie amerického jednopolárneho sveta. Na scénu vkročila mohutná rusko-čínska aliancia, ktorú začali nasledovať štáty Blízkeho východu, latinskej Ameriky, Ázijsko-tichooceánskeho regiónu.

Dnes má Vladimír Putin, podľa západnej tlače vraj najizolovanejší človek sveta, množstvo spojencov, vrátane Čínu, Indiu, Brazíliu, Irán, Irak, Sýriu a mnohé ďalšie. Práve poráža hlavného spojenca Západu na Blízkom východe – zvučne nazývaného Islamský štát Iraku a Levanty, stvoreného Spojenými štátmi americkými, Francúzskom, Veľkou Britániou, Tureckom, Saudskou Arábiou (typickou neodemokraciou) a niektorými ďalšími skrytými agentmi, ktorí sú dôstojní tvorbe Williama Blakeho. Pretože už vieme, že „čierni satanisti“ obrátili na Západe z nôh na hlavu všetky politické názory a diplomatické záujmy.

USA bombardovali IŠIL celý rok, samozrejme, bez ohrozenia akéhokoľvek cieľa. Rusku stačili dva týždne, aby porazili IŠIL (božstvo britských okultistov a spisovateľa Edwarda Bulwera-Lyttona). Teraz sa islamský golem asi ťažko vyhne úplnému zničeniu, ktoré sa stane predzvesťou zničeniu Západu, ktorý sa ocitol na hrane úplného krachu finančne, demograficky a dokonca aj vojensky. O jeho osude je už rozhodnuté.

Vpád do západnej Európy, schvaľovaný Merkelovou nie je ničím iným, ako tupou bolesťou a demonštráciou gest politickej a etnickej samovraždy. Nie náhodou sme podporovali vzbury v Katalánsku, Škótsku alebo vo Francúzsku. Nesmelé krysy raz budú musieť opustiť potápajúcu sa loď. Ide o ďalší „Titanik“.

Starý svet sa stal menej nebezpečným a ako následok získal samovražedné sklony. Teraz ho predbehol celý ostatný svet.

Alexis de Tocqueville pred 150 rokmi písal, že západné sily sú pripravené tiahnuť na Rusko, aby sa zastali Osmanskej ríše. O niekoľko rokov nato to urobili pre polostrov Krym. „Humánne“ západné mocnosti vpadli a rozkradli Čínu a Perziu, prefinancovali boľševickú revolúciu (dá sa to prečítať v diele profesora Carolla Quigleyho) a pomohli nacistom podpichnúť Sovietsky zväz do Hitlerovej pasce; potom sa tieto sily pripravovali na atómovú vojnu proti Rusku...

Nikto nezastaví hlupáka, hovorí známy francúzsky scenárista. Nikto, okrem jeho samotného, keď sa chytí do vlastných sietí.

Západ v mene svojich rôznych záujmov počas posledných desiatich rokov znevažoval islamský svet. No nakoniec jeho akcie vyvolala reakciu. Moslimské obete sa opreli o Rusko a Čínu – posledné zodpovedné veľké mocnosti.  

„Amerika sa pokúša zabrániť rozpadu jednopolárneho sveta“

Vydanie Zero Hedge píše: „Washington stavil na nebezpečnú geopolitickú šachovú partiu, prehral a teraz narazil na dva katastrofálne následky: Čína si s podporou Ruska a Iránu zabezpečila prístup na stredný východ a Irak fakticky prepustil Al-Quds (Jeruzalem) ruskej armáde“.

Šach... Spomínajúc na uhnutého profesora Brzezinského, ktorý vyprovokoval americkú nadutosť svojim neokonzervatórskym mozgom, sa nijako nedá v jeho knihe nájsť predpoveď o aliancii Číny a Ruska. Napriek tomu tento zväz už existuje.

V rusko-čínskom spojenectve je očividné vzájomné dopĺňanie sa – tak politické, ako aj geoekonomické. A o nič menej viditeľný nie je ani ďalší cieľ – nedovoliť západnému imperialistickému nerozumu vyhrážať sa Moskve a Pekingu.

Podľa pravda.ru, 11. 10. 2015

 

Zo španielskych akademických slovníkov odstránia označovanie cigánov ako podvodníkov, zlodejíčkov a podfukárov

Kráľovská akadémia španielskeho jazyka prijala rozhodnutie odstrániť z výkladového slovníka označenie cigánov za podvodníkov a podfukárov.

V slovníku sa pod pojmom „cigán“ hovorí, že je to človek, ktorý „podvádza alebo čachruje“, uvádza Associated Press. Teraz je už toto označenie zbavené natoľko negatívneho hodnotenia. V elektronickej verzii je článok venovaný cigánom už zmenený a na papieri bude zmenený pri nasledujúcom vydaní. Akademici zdôvodňujú, že nechceli urážať cigánsky ľud, len konštatovali fakt takéhoto používania pojmu „cigán“.

Španielsko obýva 750 tisíc cigánov, podľa množstva je to štát so štvrtou najpočetnejšou komunitou vo svete. 

Podľa pravda.ru, 16. 10. 2015

 

Egypt: Západ vytvoril IŠ, aby rozbúral Blízky východ

Predstavitelia salafitskej strany Egypta sa vyjadrili svoj vzťah k odporu sýrskym vládnym vojskám a bojovníkom Islamského štátu. 

Frakcia An-Nusra vyhlásila, že nutkanie tohto zoskupenia nemá vzťah k islamu, a poznamenala, že v jej aktivizácii badať vplyv Západu.

„Teroristické zoskupenie Islamský štát je vytvorené Západom na rozbúranie Blízkeho východu“, vyhlásil pre RIA Novosti hlava strany An-Nur Junus Mahjun a vyzval všetky moslimské smery zjednotiť sily a zabudnúť na nezhody v mene víťazstva nad hrozbou, ktorá sa vznáša nad islamským svetom i svetovým spoločenstvom.

Pripomeňme si, že donedávna aj Barack Obama priznával, že aktivizácia IŠ na Blízkom východe je výsledok vojenského zásahu Washingtonu do Iraku.

Podľa pravda.ru, 16. 10. 2015

 

306 metrový lietadlový ťažký krížnik Admirál Kuznecov sa vracia do „boja“

V Murmansku ukončili opravu jedinej ruskej lietadlovej lode „Admirál loďstva Sovietskeho zväzu Kuznecov“.

Do konca týždňa sa krížnik vypláva do Koľského zálivu a po príprave sa vydá na more. V oprave bol od mája po august 2015. Obnovili sa mu agregáty, demontoval korpus, opravili sa oddelenia lietadiel a helikoptér, bol prefarbený... 

Loď po prvýkrát vyplávala na more v roku 1985. Krížnik má dĺžku 306 metrov, obsahuje minimálne 25 lietadiel a helikoptér a má posádku v počte 1980 námorníkov.

Admirál Kuznecov je najväčšou bojovou loďou v Európe a Ázii.

Podľa ria.ru, 15. 10. 2015

 

Pokles priemyslu núti EÚ k zrušeniu sankcií

Štatistika poklesu priemyselnej výroby v eurozóne môže byť jedným z dôležitých argumentov, že nanútená sankčná vojna s Ruskom prekáža európskemu hospodárstvu. Pred ešte mohutnejším poklesom ju zachránila len ECB spustením tlače ďalších eurobankoviek a devalvácia eura. Obnova hospodárskych stykov s RF sa preto môže stať hlavnou témou decembrových debát lídrov EÚ. 

Technická príprava na zrušenie sankcií sa zatiaľ nekoná, no už sa o tom hovorí na úrovni stálych predstaviteľov členských krajín EÚ. „Európsky priemysel ťahá k pádu hlavne pokles dopytu zo strany Ruska a celkovo SNŠ“.

Podľa vz.ru, 15. 10. 2015

 

Oxford je Oxford a preto je Krym ruský

Vydavateľstvo Oxford University Press dnes vydala zemepisný atlas pre študentov, v ktorom je ruský polostrov Krym vyznačený rovnakou farbou, ako aj ostatná časť územia Ruska. 

Ukrajina je rozhorčená, že ďalšia dôležitá autorita (napr. i Wikipedia) považuje Krym za ruské územie.

Podľa pravda.ru, 14. 10. 2015

 

Ďalší krok Putina ako skutočného gazdu

Webová stránka ruskej vlády uverejnila výnos prezidenta Putina o zmenách v poriadku organizácie služobných ciest ruských štátnych zamestnancov.

Cestovné dokumenty sa budú vybavovať len na linky ruských leteckých spoločností alebo spoločností iných štátov, členov Eurázijského hospodárskeho zväzu, s výnimkou prípadov ak tieto spoločnosti neuskutočňujú prepravu osôb k cieľu služobnej cesty... alebo ak zakúpenie cestovných dokladov na linky týchto spoločností nie je možné z dôvodu, že sú už vypredané.

Podľa evrazia.org, 14. 10. 2015

 

Solidarita žumpy, to je Brusel...

Mohli počkať pár dní a urobiť to na výročie Mníchovskej zrady. Merkelová pripomenula Európe nemeckú aroganciu. Bývalý diplomat a najprekladanejší slovenský spisovateľ Jozef Banáš komentuje pre ParlamentnéListy.sk schválenie kvót ministrami vnútra.

Originál: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/nazory-a-peticie/Solidarita-zumpy-to-je-Brusel-Kvotami-nas-tito-komici-o-svojom-idiotizme-opat-presvedcili-Nemci-drzia-Ficovi-palce-Merkelova-je-pre-nich-k-rva-Okno-do-Europy-Jozefa-Banasa-252975

parlamentnelisty.sk, 23. 9. 2015

 

Porošenko sa nakoniec zodpovie za zostrelený Boeing

Ukrajinský politológ Vladimír Kornilov je presvedčený, že zverejnená správa Rady bezpečnosti Holandska o katastrofe malajzijského Boeingu nad Ukrajinou sa stala skutočným úderom do chrbta pre ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

„Dovolávala sa Ukrajina medzinárodného tribunálu o zostrelenom Boeingu? Dovolávala. A holandskí vyšetrovatelia – bach – a odštartovali správu z toho, že oznámili zodpovednosť Ukrajiny za bezpečnosť letov nad svojím územím. Aký je to len úder od chrbta Porošenkovi od európskych spojencov!

Zaujímavé by bolo vedieť, či on naozaj nechápe, že nakoniec sa i tak bude musieť zodpovedať za tento zločin bez ohľadu na to, kto zostrelil Boeing?“, cituje slová Kornilova Russia Today.

Podľa evrazia.org, 13. 10. 2015

 

Generál: Vyšetrovanie okolo MH17 hovorí, že Západ poldruha roka klamal

Výsledky vyšetrovania katastrofy malajzijského Boeingu MH17, ktoré zverejnila Rada bezpečnosti Holandska, hoci sa len čiastkovo zhodujú so závermi expertov ruského koncernu PVO „Almaz-Antej“, stavajú západnú stranu „do ťažkej pozície“ a nútia ju „priznať si, že nám poldruha roka klamali“, vyhlásil pre RIA Novosti náčelník štábu Vojsk PVO Pozemných vojsk RF genpor. Alexander Maslov. 

Experimenty, uskutočnené koncernom PVO „Almaz-Antej“ dokázali, že malajzijský Boeing bol zostrelený raketou 9M38, ktorú ruská armáda stiahla z výzbroje v roku 2011, a navyše, odpal bol uskutočnený z územia dediny Zaroščenskoje, ktoré bolo pod kontrolou Ozbrojených síl Ukrajiny.

Cena exteriérových experimentov stála ruský koncern 10 miliónov rubľov. Toto modelovanie však ukázalo, že ak by sa štart konal z ukrajinského mesta Snežnoje (v tom čase ho mali kontrolovať domobranci), ako to tvrdia holandskí špecialisti, tak raketa by nepoškodila ľavú stranu lietadla.

Holanďania sa s Rusmi zhodujú v tom, že nosičom smrtiacej nálože bola raketa 9M38. Lenže Holanďania uvádzajú, že išlo o jeje neskoršiu modifikáciu 9M381, čo zase nezodpovedá ruským zisteniam.

Podľa ria.ru, 13. 10. 2015

 

Režisér Oliver Stone dúfa vo víťazstvo Ruska v Sýrii

Držiteľ troch Oskarov, režisér Oliver Stone porozprával španielskym novinám El Mundo o svojom vnímaní úlohy Ruska v Sýrii, o zmene USA pod vedením Baracka Obamu na "ríšu chaosu" a aj o tom, že studená vojna sa ešte neskončila.

"Zdá sa mi správne, že Putin prešiel k aktívnym činnostiam a dúfam, že zvíťazí. To umožní sýrskej armáde zreformovať sa a potom sa poriadne postaviť Islamskému štátu, uvádza slová amerického režiséra RIA Novosti.

Dve prezidentské obdobia Baracka Obamu sa podľa neho stali len pokračovaním prezidentstva Georga Busha mladšieho pri destabilizácii siedmych štátov - Iraka, Sýrie, Libanonu, Sudánu, Líbye, Somálska a Iránu. Vinu za vznik Islamského štátu kladie Stone na USA, ktoré podľa neho výsledkom vojny v Iraku. "Destabilizovali sme celý región a teraz z toho chaosu obviňujeme Islamský štát, ktorý sa zmenil na skutočný chalifát. Lenže vina leží na nás: my sme sa premenili na ríšu chaosu", nazdáva se americký režisér.

Obama vraj len posilnil úlohu USA ako ríše, ktorá rozširuje chaos, nazdáva sa Stone. Ano Roosevelt, ani Kennedy by sa podľa neho nikdy neodhodlali priznať, že bombardovali sedem štátov. Pocit nadvlády Američanov nad inými štátmi a beztrestnosti za nedodržiavanie noriem medzinárodného práva sa pri Obamovi len posilnili. On spopularizoval nasadenie dronov vo vojnekých kampaniach.

Odpovedajúc na otázku, či sa už nezačala druhá studená vojna, Oliver Stone vyhlásil: "Podľa mňa, studená vojna sa nikdy neskončila". Hoci "Gorbačov sa vzdal", no George Bush starší a potom aj Bill Clinton sa nevzdali "amerického militarizmu". Zorganizovali rozšírenie NATO, a konštruovali stále silnejšie zbrane.

Americké úrady mali vraj v 1990-tych rokoch šťasti, pretože mali do činenia "s najpriateľskejším prezidentom, akého sa len dá predstaviť", Borisom Jeľcinom. Tento ruský líder "otvoril dvere do Ruska dravému kapitalizmu". "Pre Rusko to bol koniec a Západ bol v tom momente veľmi spokojný a ľúbezný", cituje Stoneho Russia Toady.

Lenže americkí prezident jeden za druhým "nedoceňovali" Rusko, dodal.

Hovoriac v V. Putinovi, americký režisér poznamenal, že je "možné obviňovať ho z rôzneho", no nepochybne je tým, kto "zmenil štát a prinavrátil Rusku hrdosť". Štát sa za 15 rokov stal opäť silný a znova je spôsobilý stať sa protivahou USA.

Destabilizácia Ukrajiny vraj pripomína predchádzajúce pokusy na zmenu režimov. Stone poznamenáva, že Západ pri vysvetľovaní týchto udalostí vôbec neberie do pozornosti uhol pohľadu Ruska. "PPutin, podľa mňa, obránil geostrategické záujmy Ruska pred tvárou politiky vpládu, ktorú prevádzajú USA a Európa, usilujúce sa rozšíriť svoj vplyv na východ.

Podľa vz.ru, 12. 10. 2015