Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Ukrajinský veľvyslanec v USA: Kyjev dostáva smrtiace zbrane z viac ako desiatich európskych štátov

"My zbrane dostávame, vrátane smrtiacich, a nikto to suverénnej Ukrajine nemôže zakázať. Inou je otázka, že netreba zverejňovať prehľad krajín, no len z Európy je to vyše desať. Máme s nimi rôznu úroveň vojensko-technickej spolupráce a v danej etape sa rozvíja", povedal veľvyslanec Valerij Čalyj pre ukrajinský týždenník "Zrkadlo týždňa. Ukrajina".

V USA je podľa veľvyslanca široká podpora myšlienke poskytnúť Ukrajine viac zbraní. Čalyj oznámil, že Ukrajina od USA už teraz dostáva napr. spojovacie prostriedky, prístroje na nočné videnie, medicínske zariadenia, protiradary, obrnené vozidlá, automatizované systémy, vrátane na odmínovanie, údaje kozmického prieskumu (ale zabijaka malajzijského Boeingu odhaliť nechcú - pozn. red.)

Podľa ruskej tlače

 

Nemecký novinár: Cesta k mieru na planéte vedie cez likvidáciu NATO

Doktor Ludwig Watzal je nezávislý novinár a šéfredaktor z Bonu. Píše po nemecky a po anglicky. Nazdáva sa, že Severoatlantickú alianciu treba "zlikvidovať".  A že urobiť to treba okamžite, inak bude neskoro. Prečo sa vyjadruje proti NATO takto ostro? Lebo aliancia je vraj mašinou vojny a nič viac. A keďže je to tak, je hrozbou pre celý svet.

Watzal tieto svoje stanoviská uverejnil v nezávislom kanadskom portále Global Research. Cieľom NATO je vojna, píše. Blok NATO je zbúchaný kvôli vojne a preto je "najväčšou hrozbou pre mier vo svete".

Zmiznutie Sovietskeho zväzu autor nazýva "najväčšou katastrofou pre stabilitu medzinárodného systému". Len čo zmizol ZSSR, expanzia a agresivita NATO začali besnieť po celej planéte. Formálne bolo NATO vytvorené na zadržiavanie Sovietskeho zväzu, pripomína analytik, no v skutočnosti sa stalo nástrojom upevňovania americkej hegemónie.

Podľa topwar.ru, 10. júl 2015

 

 

Bude Washington okupovať územie Texasu?

Texasania sa obávajú vpádu Obamových vojsk. V ostatnom čase sa totiž veľmi zostrili vzťahy medzi niektorými južnými americkými štátmi a Washingtonom, pričom natoľko, že obyvateľstvo Texasu sa obáva, že federálne centrum ich začne "okupovať" pod zámienkou vojenských cvičení, uvádza Expert.

Najbližšie sa budú na území štátu konať jedny z najväčších manévrov americkej armády Jade Helm 15. Podľa Texasanov, Washington pod zámienkou cvičení začne ich územie okupovať, skonfiškuje zbrane u obyvateľstva a nakoniec vyhlási vojnový stav. No a ten postupne rozšíri na celú krajinu aby zamedzil prezidentským voľbám 2016.

V najväčšej panike sú obyvatelia okruhu Bastrop, na území ktorého sa v júli plánujú uskutočniť cvičné boje. Washongton vraj už dávno hovorí o plánoch obsadenia okruhu a nakoniec celého Texasu.

Separatistické nálady Texasanov sú silné, federálnej moci nedôverujú nielen konzervatívne zmýšľajúci občania, ale predovšetkým republikáni. Konkrétne guvernér Texasu Greg Abbot nariadil národnej garde pozorne "sledovať" priebeh cvičení. To, že Washingtonu sa nedá dôverovať, vyhlásil aj texaský senátor Ted Cruz, ktorý sa plánuje zúčastniť prezidentských volieb.

"V Texase nedôverujú nielen prezidentovi a armáde, ale ani ostatným štátnym úradom. Napríklad centrálnej banke. Minulý mesiac guvernér Abbot nariadil postaviť úložisko pre zlato a striebro, v ktorom sa budú ochraňovať drahé kovy, patriace texaským penzijným fondom, asi za 1 mld. USD. Texas ich mieni stiahnuť z úložiska federálnych rezerv v New Yorku", píše vydanie.
Podľa topwar.ru, 9. júl 2015

 

DĽR a LĽR žiadajú vytvoriť vojnový tribunál

Donecká a Luganská ľudová republika sa obrátili na BR OSN so žiadosťou vytvoriť medzinárodný tribunál na vyšetrenie vojnových zločinov spáchaných ozbrojenými silami Ukrajiny počas silovej operácie v Donbase. Hlavy týchto republík sa s touto žiadosťou obrátili aj na Rusko, USA, Čínu, Veľkú Britániu a Francúzsko s výzvou posúdiť túto otázku na najbližšom zasadnutí BR OSN.

"Na nespochybniteľné určenie trestnej zodpovednosti ukrajinských katanov za spáchané zločiny na území Donbasu sa DĽR a LĽR obracajú na BR OSN so žiadosťou o vytvorenie medzinárodného tribunálu na súdne vyšetrenie osôb zodpovedných za porušenie medzinárodného humanitárneho práva a zločinov proti ľudskosti na Ukrajine.

... Vyzývame generálneho tajomníka OSN, stálych členov BR OSN - USA, Francúzsko, Veľkú Britániu, Čínu a Rusko - neodkladne posúdiť vytvorenie takéhoto tribunálu na najbližšom zasadnutí BR OSN a pripraviť patričnú rezolúciu", vyhlásil hlava LĽR Igor Plotnickij.

Alexander Zacharčenko k tomu zvýraznil: "Je nezmyslom očakávať objektívne vyšetrenie týchto zločinov zo strany Kyjeva. Spomeňte si na prápor "Tornádo", ktorý stihol zabiť nie jednu desiatku civilných obyvateľov. Zaznamenaním a vyšetrním týchto faktov sa musí zaoberať medzinárodná organizácia".

Podľa 8. evrazia.org, 2015

 

Bez dohody s V. Britániou by Hitler nikdy na ZSSR nezaútočil

Pri príležitosti nedávneho výročia napadnutia Sovietskeho zväzu nacistickým Nemeckom poskytol internetovému portálu nakanune.ru rozhovor historik a publicista, člen Izborského klubu Andrej Fursov.

Všetkým je známe, že sovietske vedenie sa obávalo provokácií. Ako sa dá hodnotiť jeho správanie v prvých hodinách po Hitlerovom útoku?

- Stalin veľmi dobre vedel, že k útoku dôjde, no jasné mu bolo aj to, čo ešte v roku 1937 vyhlásil Roosevelt. Že ak Nemecko zaútočí na ZSSR, potom Spojené štáty americké budú pomáhať Sovietskemu zväzu; ale ak Sovietsky zväz zaútočí na Nemecko, alebo ak sa nechá k tomu vyprovokovať, v takom prípade budú USA pomáhať Nemecku.

17. apríla 1941 prijal kongres  príslušné rozhodnutie, v ktorom boli tieto slová Roosevelta zaznamenané ako oficiálne stanovisko USA. Preto bolo pre Hitlera veľmi dôležité vyprovokovať Stalina na také konanie, ktoré by bolo možné pred svetom, predovšetkým pred Spojenými štátmi,  prezentovať ako agresívnu akciu Sovietskeho zväzu.

Lenže Stalin robil všetko možné, aby sa vyprovokovať nenechal. Navyše existuje známe vyhlásenie TASS zo 14 . júna, v ktorom sa hovorí, že v zahraničí publikované vyhlásenia o blížiacej sa vojne  medzi ZSSR a Nemeckom sú bezdôvodné. Naši iba slabo ovládajúci históriu a nedovzdelaní antistalinisti to hodnotia ako Stalinovu hlúposť, či ako jeho servilnosť pred Hitlerom.  

Lenže vyhlásenie zo 14. júna 1941 nebolo adresované Hitlerovi, ale Rooseveltovi. Stalin tu oznamuje, že on na provokáciu neskočí. Nechať sa vyprovokovať by totiž znamenalo vedome sa dostať do prehranej pozície, pretože ak by bol ZSSR uznaný za agresora, USA by sa ocitli na strane Nemecka, Veľká Británia by v tom momente zastavilo vojnu s Treťou ríšou a proti Sovietskemu zväzu by bol v tej chvíli prakticky celý svet. Pomer vojenského potenciálu bol v tejto situácii (ak to berieme v celosvetovom meradle) takýto: 14 % vojenského potenciálu na strane ZSSR a zvyšok – to sú protivníci.  Čiže nechať sa vyprovokovať, nebolo v žiadnom prípade možné.

 

Nedá sa povedať, žeby sa Stalin v predvečer vojny správal celkom bezstarostne. Veď ešte 18. júna 1941 sa rozhodol uviesť vojská prvého strategického okruhu do plnej bojovej pohotovosti.

- Nie že sa tak rozhodol, on to nariadil vykonať. Všeobecne, všetky tie reči o tom, že „Stalin nič neurobil“, že „Stalin o ničom nevedel“ – to sú táraniny ľudí, ktorí sú buď slaboduchí a nepoznajú históriu, alebo je to od nich zlomyseľná lož.

 

Od začiatku 90-tych rokov sa hovorí, že takáto krátkozraká politika priviedla k ohromným stratám, že v priebehu niekoľkých týždňov velitelia dostávali rozkazy nereagovať na provokácie. To preto boli straty také veľké?

- Velitelia dostávali rozkaz nepodliehať provokáciám, ale v tom čase platila aj smernica č.1 z júna 1941, ktorú zmenili hneď špeciálne po Stalinovej smrti, ale existujú aj varianty  smernice č. 2. Stalin v nej hovoril, že v prípade ak Nemci prekročia hranicu, je potrebné zasiahnuť a odraziť nepriateľa za hraničnú čiaru. Lenže armáda bola zneistená a preto to velitelia väčšinou neurobili. Preto opakujem – všetky reči o tom, že Stalin vôbec nič nepodnikal, nič nevedel a zaujal „vyčkávaciu pozíciu“ – sú absolútnym nezmyslom.

 

Nie všetci sú oboznámení s výkladom vojny zo strany Nemecka, mám na mysli vyhlásenie Schulenburga (nemecký veľvyslanec v ZSSR) o tom, že Nemecko z dôvodu smrteľnej hrozby koncentrácie našich vojsk je nútené prijať odvetné opatrenia a zaútočiť. Toto bolo čo, tiež signál smerom k USA?

- No, samozrejme! Nemci potrebovali zámienku na to, aby mohli zaútočiť, ale je potrebné povedať, že bez dohody s V. Britániou by Hitler tento útok nikdy neuskutočnil. Rokovania Hessa, ktorý priletel do Anglicka 8. mája a nehľadiac na všetky reči o tom, že bol uväznený, tomuto útoku predchádzali.

Stalin o týchto veciach vedel na základe údajov rozviedky. Je očividné, že Briti sľúbili Hitlerovi niečo, čo mu umožnilo sťahovať vojská zo západného frontu a premiestňovať ich na sovietsko-nemeckú hranicu. Nie je náhoda, že všetky dokumenty o záležitosti Hessa v Londýne podliehajú utajeniu do polovice 21. storočia.

 

Nebola politika USA čudná, keď sami Američania informovali Stalina na základe zachytenia šifrovacej správy o tom, že sa Hitler chystá napadnúť ZSSR?

- No, oni ho z jednej strany, ale na druhej ostávalo v platnosti, že Sovietsky zväz môže byť prezentovaný ako „agresor“ a za to bude „potrestaný“. Všeobecne je teda možné povedať, že Hitler bol kľúčovou figúrou tak v americkej, ako aj v britskej stratégii.

Po tom, ako v roku 1929 riaditeľ anglickej centrálnej banky Montagu Norman oddelil Britské impérium od vonkajšieho sveta, to jest uzavrel Britské impérium pred USA, a ešte presnejšie, oddelil zónu Rothschildovcov od zóny Roskefellerovcov – hlavným cieľom USA sa stalo zničenie britského impéria.

No a to mal urobiť Hitler. Rolou Stalina bolo udrieť na už víťaziaceho Hitlera a riešiť tým aj problém Spojených štátov.

Britský plán spočíval v inom – Hitler mal zničiť Sovietsky zväz, no potom mal byť napadnutý od chrbta západnými demokraciami. Preto bol Hitler kľúčovou postavou v britských i v amerických plánoch.

Pre USA bolo hlavné, aby do určitého termínu zabránili vojne medzi Nemeckom a ZSSR, no v mesiacoch máj – jún 1941 im Briti tento plán prekazili.

O 2. sv. vojne sa hovorí, že ju 1. septembra 1939 spustil obyčajný dvojstranný konflikt medzi Nemeckom a Poľskom, ktorý však prerástol do celoeurópskej vojny až 3. septembra 1939, kedy Anglicko a potom Francúzsko vyhlásili vojnu Nemecku. Prísne vzaté to znamená, že 2. sv. vojnu v podstate začalo Anglicko 3. septembra 1939. Je to tak?

- Podľa mňa 2. sv. vojnu začala Európa 28. septembra 1938 v Mníchove, keď európske štáty darovali Hitlerovi Československo (omyl, Mníchovský diktát bol podpísaný až 30. 9, hoci dohodnutý bol 29. 9. – pozn. red.). Veď bolo jasné, že on sa s takýmto kúskom územia neuspokojí a pôjde ďalej. Churchill to tiež veľmi dobre chápal od samého počiatku vojny.

Ide tu o to, že Mníchovská dohoda nebola iba darčekom pre Hitlera (darovali mu Československo s jeho vojensko-priemyselným potenciálom. Predvojnová ČSR bola najväčším svetovým exportérom zbraní – pozn. red.). Pripomínam, že Hitler dostal sudetskú oblasť v septembri 1938 – no to bol iba začiatok. Čo všetci veľmi dobre vedeli.

Faktom je, že do polovice septembra nemeckí generáli plánovali zvrhnutie a odstránenie Hitlera od moci a – ak sa podarí – aj jeho fyzickú likvidáciu. Toto však nezodpovedalo plánu európskych špičiek, ktoré predpokladali, že Hitler sa naozaj chystá bojovať s Československom. Československá armáda predstavovala silu jedného milióna vojakov, 34 divízií, pričom Nemci by museli útočiť v lesnatom horskom teréne. Všeobecne platí, že pomer útočiacich voči brániacim sa je 3:1, no v zalesnenom a kopcovitom teréne, ktorý je navyše pripravený na obranu, je tento pomer 6:1, čo Nemci nemali.

Nemeckí generáli hodnotili situáciu tak, že Hitler vedie štát do katastrofy, preto sa ho rozhodli zvrhnúť. Dali to na vedomie Angličanom, no Briti urobili všetko preto, aby tento atentát nevyšiel. Oni Hitlera potrebovali na vojnu proti ZSSR.

Podnikli preto niekoľko opatrení. Hitler sa v tom čase nachádzal v Alpách a do Berlína sa mal vrátiť 14. septembra. Tak k nemu poslali Chamberlaina, aby ho rokovaním zdržal, no Churchill odoslal list nemeckému maršalovi von Kleistovi. Obsah tohto listu je verejne dostupný a Churchill v ňom píše doslova toto: v žiadnom prípade nie je potrebné zvrhnúť Hitlera, treba mu umožniť začať vojnu, nestarať sa o to, čo sa stane počas jej prvých troch – štyroch mesiacov, treba myslieť na to, čo bude o tri - štyri roky, keď sa Hitler „vyblázni“ a kedy mu západné demokracie zlomia väz.

Na začiatku píše Churchill o tom, že keď pozemné vojsko Nemecka alebo jeho letectvo prekročí hranice s Československom, bude to znamenať obnovenie 1. sv. vojny. To znamená, že Churchill si veľmi dobre uvedomoval, že útok na Československo znamená začiatok svetovej vojny.

No Anglicko potrebovalo Hitlera popostrčiť, aby sa pohol smerom na Sovietsky zväz. Preto treba za začiatok 2. sv. vojny považovať 28. (30. – pozn. red.) september 1938, kedy Anglicko,  Francúzsko a Taliansko odovzdali Hitlerovi Československo, aby sa dostal do blízkosti sovietskej hranice – bolo to niečo na spôsob „protoNATO“, akási úderná päsť proti ZSSR.

Celý tento plán však narušila sovietsko-nemecká zmluva z 23. augusta 1939, ktorá zároveň eliminovala toto „protoNATO“. Práve preto nemôže Západ dodnes nijako odpustiť Sovietskemu zväzu a osobne Stalinovi túto zmluvu a vykrikuje, že práve ona otvorila cestu k 2. sv. vojne.  Čo je lož a nezmysel. Cestu k 2. sv. vojne otvoril Mníchov 28. (30. – pozn. red.) septembra 1938.

 

Anglicko dlhý čas aktívne povzbudzovalo východnú politiku Hitlera, vítajúc jeho úsilie premeniť Nemecko na „baštu Západu proti boľševizmu“.

- Anglicko to nielen že vítalo, Briti pomáhali od roku 1929 Hitlerovi k moci a hlavnou úlohou Angličanov bolo nasmerovať Hitlera na Sovietsky zväz.

 

Ale prečo potom Hitler začal bombardovať Londýn?

- Išlo o to, že Hitler sa pokúšal vyvliecť hlavu zo slučky, ktorú mu nasadili. Urobil nasledovné: Česko zmenil na protektorát Čechy a Morava, no Slovensko, ktoré už bezprostredne hraničilo so sovietskou hranicou, vyhlásil za nezávislý štát a zaviazal sa, že osobne garantuje jeho nezávislosť.

Briti pochopili, že v blízkej dobe sa proti ZSSR bojovať nechystá. Vtedy Angličania rozkázali svojmu satelitu – Poľsku, aby vyvinulo tlak na Hitlera, nech im odovzdá Slovensko, ktoré sa malo stať poľským protektorátom.

Lenže Hitler to neurobil a nastolil Poľsku kontrapožiadavku – Gdaňský koridor. Hitler si veľmi dobre uvedomil, že ak nevyrieši otázku Poľska, Angličania ho budú vydierať. A preto, aby mohol riešiť poľský problém a tiež sa dobre pripraviť na vojnu – bolo mu nutné dohodnúť sa so ZSSR, čo sa aj stalo.

Chcem pripomenúť, že po tom, ako Veľká Británia vyhlásila vojnu Hitlerovi, začala sa takzvaná „čudná vojna“ (sitzkrieg) – vojnové operácie neprebiehali prakticky rok. A vôbec, ak budeme hovoriť úprimne, tak Briti začali s Hitlerom seriózne bojovať až v roku 1942 po tom, ako Roosevelt pohrozil Churchillovi, že v prípade, ak Angličania nezačnú aktívne vojenské operácie proti Nemecku, zlaté rezervy Spojeného kráľovstva prevezené do USA v Spojených štátoch aj ostanú.

 

Čo chceli USA – akýmkoľvek spôsobom zničiť Veľkú Britániu?

- Ak máme byť presnejší – chceli zničiť Britské impérium a Francúzske koloniálne impérium. Napríklad, Allan Dulles otvorene hovoril, že hlavnou úlohou je zničiť Britské impérium, ale 2. sv. vojna bola v tomto smere ešte zaujímavejšia. Mala dve roviny. Prvá – ZSSR a Anglosasi bojujú proti Hitlerovi. Druhá - USA a ZSSR robia všetko pre zničenie Britského impéria, čo sa aj podarilo.

 

Ak sa vrátime k dátumu 22. júna, znamená sám o sebe víťazstvo? Veď ak by sa bola vojna začala skôr, bolo by nám ťažšie odolať. Ak by nás vyprovokovali, tlačili by nás zo všetkých strán?

- Áno, je to bezpochyby naše víťazstvo, získali sme čas. A ak hovoríme o vážnych porážkach Červenej armády v lete roku 1941, treba si uvedomiť, že Nemci za veľmi krátky čas porazili Francúzsko a obsadili skoro celú Európu. Čiže to, že Červená armáda nedovolila Hitlerovi uskutočniť bleskovú vojnu (blitzkrieg), už v polovici septembra 1941 v skutočnosti znamenalo, že Hitler ani vyhrať nemôže. Hitler mohol vyhrať vojnu so ZSSR iba v tom prípade, ak by táto vojna trvala len tri mesiace. Na dlhšie trvanie Hitler nemal zdroje.

Aj tak je obdivuhodné, že Nemecko sa udržalo do roku 1945, majúc proti sebe USA, ktoré vyrábali v roku 1944 50 % svetového HDP a udatnú robotnícko-roľnícku Červenú armádu. No a keďže Nemci sa udržali do roku 1945, tak bojovali veľmi dobre.

Hitler nedokázal zvíťaziť v lete a do prvej polovice septembra, čo znamenalo krížik nad jeho víťazstvom. Niektorí nemeckí generáli už v polovici septembra hovorili, že vojnu nevyhrajú. Napríklad aj Hitler sa v polovici septembra vyjadril, že ak by bol vedel, že nie celá Červená armáda je sústredená na sovietsko-nemeckej hranici  a že Rusi majú tri zóny obrany, nikdy by na ZSSR nezaútočil.

Tu sa teda vynára otázka. Kto vtedy Hitlerovi oznámil, že celá Červená armáda sa nachádza na hraniciach a že Rusi majú len jeden stupeň ochrany? Oznámil mu to náčelník vojenskej rozviedky Nemecka generál Canaris, ktorý minimálne od roku 1939 spolupracoval s Angličanmi.

 

Je teda správne, že Stalin anglickej rozviedke neveril?

- Je to správne, a ak neveril ani našej, tak je to tiež správne. Všetci vravia, že Sorge varoval, že Nemci zaútočia 22. júna. No v takýchto prípadoch sa pýtam: Bolo tieto Sorgeho správy publikované, prečítali ste si všetky?

Áno, Sorge písal, že Nemci zaútočia 22. júna, ale súčasne písal aj to, že Nemci zaútočia až po skončení vojny s Veľkou Britániou. Stalin mal celý stoh správ o tom,  že Nemci udrú 20. - 22. júna, no trikrát viac hlásení bolo o tom, že Nemci zaútočia neskôr.

Okrem toho bolo niekoľko správ, že Nemci zaútočia 15. mája. No neurobili tak. Rozviedka, to je veľmi ošemetná vec. Ak prichádza prúd protichodných informácii, je veľmi ťažké sa v nich orientovať. Môžeme povedať len jedno. Politicky bolo sovietske vedenie absolútne pripravené na vojnu. No ten neporiadok v prvých dvoch mesiacov vojny, keď sa urobilo veľa chýb, to už je vojenský problém. Netreba Stalinovi predkladať účet za chyby vojakov.

Takže opakujem. To, že Červená armáda nedovolila svoju porážku do konca leta – to v podstate rozhodlo o výsledku vojny. Po tom už Hitlerovi zostávalo len hrať „na remízu“.

 

Hovoríte, že nie je možné Stalinovi predkladať účet za chyby vojakov, no ako hodnotiť armádne „čistky“ pred vojnou, ktoré vyjadrené jazykom perestrojky „odrezali armáde hlavu“?

- Toto je jeden z mýtov. Čo sa týka „čistiek“: áno, naozaj bol zavretý celý rad ľudí z armády. No tí, ktorí o tom hovoria, vedome miešajú dve veci: uvádzajú počty represií vrátane tých, ktorí boli uvoľnení z armády, ktorí doslúžili, ktorí zomreli. To znamená, že v skutočnosti sú čísla oveľa menšie. Okrem toho, v čase „veľkého odmäku“ 25 % uväznených sa vrátilo domov, napríklad Rokosovskij. Preto hovoriť, že Stalin oslabil armádu represiami, nie je možné.

Treba sa pozrieť koho zadržali. Väznili predstaviteľov občianskej vojny, ktorí vedeli narábať šabľou, no neboli to vojaci novej doby. Kto boli reálni víťazi vojny? Vo vojne boli reálnymi víťazmi tí velitelia, ktorí schopnosťami vyrástli práve počas nej, veď je známe, že generáli sa vždy pripravujú len na tú vojnu, ktorá sa práve skončila.

 

Existuje aj druhá strana, ktorá ospravedlňuje čistky a že u nás sme vôbec nemali „piatu kolónu“.

- Hovorí o tom napríklad Churchill – kolosálnym víťazstvom Stalina bolo to, že bola zničená „piata kolóna“. Okrem likvidácie „piatej kolóny“, nemilosrdne bola zlikvidovaná nemecká agentúra v Sovietskom zväze. A to už nehovorím o agentoch vplyvu – tí proste vôbec neexistovali.

Preto zdôrazňujem, v politickej príprave na vojnu bolo všetko urobené veľmi dobre.  

Podľa nakanune.ru, 22. júna 2015

 

Západ nástojčivo trvá na globálnom konflikte

Západ sa s diabolskou nástojčivosťou usiluje o rozpútanie nového globálneho konfliktu, myslí si americký expert na geopolitiku Eric Draitser.

„Súčasný nárast síl NATO vo východnej Európe, to je v podstate vojenská eskalácia na hraniciach Ruska. A hoci sa USA a ich spojenci v NATO pokúšajú ospravedlniť svoje konanie „agresiou Ruska“, v skutočnosti je toto všetko len logickým pokračovaním politiky rozširovania NATO a výzvami Rusku, čo sa deje už štvrťstoročie. 

USA touto politikou sledujú ešte jeden cieľ – vraziť klin do vzťahu Ruska a Európy a využiť štáty bývalého sovietskeho bloku ako zábranu voči rusko-európskej ekonomickej a politickej spolupráce“, hovorí americký expert.

Draitser hovorí, že nedopustením euroázijskej integrácie a kooperácie si USA zachovávajú v tejto časti sveta svoju hegemóniu. „USA využívajú antagonizmy studenej vojny v krajinách bývalého sovietskeho bloku aby potenciálnych partnerov zmenili na nepriateľov a v Európe vládli systémom „rozdeľ a panuj“.

Podľa ria.ru, 6. júl 2015

 

Západné médiá sú znepokojené: Rusi sa zamýšľajú nad obnovením výroby nosičov atómových bômb helikoptér M-14

Informáciu, že holding "Vertolety Rossii" uvažuje nad obnovením výroby "zabijakov západných ponoriek" obojživelných helikoptér Mi-14, priniesol časopis The Diplomat. "Táto helikoptéra môže predstavovať nepríjemnosti pre západné plavidlá ak bude vybavená atómovou protilodnou (protiponorkovou) bombou", cituje list RIA Novosti.

"Helikoptéra Mi-14, ktorá bola skonštruovaná v roku 1960, dokázala niesť atómovú bombu, ktorá ničí ponorky v rádiuse jedného kilometra. V posledných rokoch studenej vojny sa preslávila tým, že úspešne zasiahla americkú ponorku (pravdepodobne americkú) v sovietskych výsostných vodách", pripomína časopis.

Výroba týchto vrtuľníkov bola zastavená v 80-tych rokoch a v roku 1996 boli Mi-14 stiahnuté z výzbroje. Vraj pod tlakom USA.
Ak bude výroba Mi-14 obnovená, tak ich produkcia bude spustená na Kazanskej vrtuľníkovej fabrike. "Modernizovaná verzia dostane nové motory, moderné elektronické vybavenie a vylepšený navádzací systém. Helikoptéra bude môcť dlhšie zostať vo vzduchu i na vode", uvádza The Diplomat.

Podľa topwar.ru, 8. júl 2015

 

Generál Babakov: Odhalenie amerických "neviditeľných lietadiel" nie je pre nás žiadny problém

Ruské protilietadlové raketové vojská môžu hladko odhaľovať všetky americké "nevidimky", ako napr. B-2, F-117 a ďalšie, ktoré sú zhotovené technológiou stealth, vyhlásil náčelník PVO vojsk generál Babakov. "Americké neviditeľné lietadlá, to je len veľký reklamný trik. Veď aj naše (radarové) stanice starých typov R-118 sú schopné odhaliť F-117. Čiže neviditeľnú čiapku zatiaľ nemá nikto", povedal generál.

K novej rakete pre S-400 ďalekého dosahu poznamenal, že jej "štátne skúšky sú v záverečnej fáze". "Myslím, že čoskoro budú úspešne ukončené", dodal.

No a čo sa týka novej rakety pre komplex S-350 "Viťaz" poznamenal, že "rozmerovo je výrazne menšia, no veľmi menévrujúca, letí vyššie i nižšie i ďalej".
Podľa topwar.ru, 5. júl 2015

 

Kyjev chce dať Putinovi 6, 8, 10 oblastí

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a jeho okolie sú pripravení na tajnú dohodu s Ruskom a dať pod jeho kontrolu do 10 oblastí krajiny, vyhlásil zakladateľ nacistického pluku „Azov“, poslanec Verchovnej rady Andrej Bileckij.

- Ich plán je jednoduchý. Chcú dať toľko, koľko bude treba Vladimírovi Vladimírovičovi. Šesť, osem, desať oblastí. No nech im len zostane možnosť absolútne dojiť a využívať na biznis všetky ostatné. Preto naši mocní tak veľmi dobre počujú signály o prímerí, o kapitulácii z Moskvy, Bruselu i Washingtonu. Preto je naša moc voči nim tak veľmi prívetivá.

Podľa rusvesna.su, 30. 6. 2015

 

Čína sa pripravuje na 3. svetovú

V Číne bola uverejnená prvá "Biela kniha" nový výklad vojenskej doktríny. Zrozumiteľne sa v nej vysvetľuje ako sa ČĽR pozerá na svet a ako je jej armáda pripravená konať v nových podmienkach. Jeden princíp zostáva nezmenený od Mao Ce-tunga: tretia svetová vojna bude a Peknig je na ňu pripravený. Sú tu však aj novinky a okrem nich zlá správa pre ruský vojenský komplex.

PrezentáciaBielej knihy, hoci sa netradične konala na tlačovej konferencii, vysielala odkaz hlavne Európanom a Američanom. Pričom nie s čínskou, ale s európskou logikou, aby bolo hneď jasné o čo ide. Vyzerá to tak, že Biela kniha nie je doplnkom vojenskej doktríny, že je to skôr dlho očakávaná odpoveď Pekingu na zmenenú situáciu.

Číňania sa nie príliš tešia z toho, že predbehli svet v HDP. V doktríne priznávajú, že ak bude 3. svetová, tak sa im postaví technologicky veľmi vyspelý protivník. A že za celé 21. storočie sa im vlastné zaostávanie nepodarí prekonať (USA, EÚ a Rusko).

Tretiu svetovú vraj vyvolajú tri faktory: hegemónia a politika sily jednej strany, nárast rozdielu medzi chudobnými a bohatými štátmi a boj o prírodné zdroje.

Podľa vz.ru, 26. 6. 2015

 

Miloš Zeman: „Agresor je ten, kto prepadne iný štát skôr, ako USA!“

Zahraničná politika USA je v posledných desaťročiach charakteristická vážnymi chybami, no a v súčasnosti už Washington vôbec stratil schopnosť objektívne hodnotiť medzinárodnú situáciu, vyhlásil český prezident Miloš Zeman.

„Američanom sa nedostáva schopnosť samoanalýzy. Potešilo by ma ak by sa prejavila aspoň v tom, že Obama po päťdesiatich rokoch zrušil sankcie voči Kube. Je pravda, že inteligencia uskutočňovanej politiky sa prejavuje dĺžkou (dočasného) intervalu, počas ktorého sa chyba napráva. Ak vaša reakcia nastupuje po päťdesiatich rokoch, tak môžete skončiť ako brontosauri, ktorí vymreli skôr, ako mohli napraviť vlastné (evolučné) chyby“, prinášajú Zemanove slová Parlamentní listy.

Český prezident hovorí, že „USA uskutočnili celý rad chýb, hovoriac o vpáde do Iraku, kde mali byť podľa nich zbrane hromadného ničenia, ktoré tam však nebolo“. Okrem toho pochybili v „plánoch bombardovania sýrskych vládnych vojsk s naivnými nádejami, že proti týmto vládnym vojskám bojujú demokratické sily“. Bolo to dovtedy, „kým Američania neboli poctení zbadať, že tam bojuje Al-Kajdá, proti ktorej sa bojuje v Afganistane“, poznamenal prezident.

Zeman sa tiež kriticky vyjadril k úsiliu Washingtonu rozšíriť americký model politického systému za hranice.

„Je to absolútne nezmyselné. Pokus exportovať svoj politický systém do štátu s inou kultúrou a tradíciou sa skončí len tým, že v prípade neúspechu sa tento štát zmení na vášho nepriateľa a v prípade úspechu tento štát rozvalíte. Jeden občan mi na mítingu povedal veľmi zaujímavú charakteristiku agresora: Agresor je ten, kto prepadne nejaký štát skôr, ako USA“!

Český prezident považuje v súčasnosti za najväčšie nebezpečenstvo Islamský štát. „Žiaľ, kvôli zbabelosti, hlúposti radu civilizovaných štátov, neochotných vytvoriť medzinárodné sily, zahynie ešte niekoľko sto alebo niekoľko tisíc nevinných občanov“, povedal.

„Ruský prezident podporil môj návrh. Zostáva presvedčiť ďalších stálych členov BR OSN. Čínsky prezident mi povedal, že o spolupráci (na boji s IŠ) už vedie rozhovory s Obamom. Žiaľ, práve západná Európa je najviac nasiaknutá politikou pacifizmu. Im to ešte stále nie je dosť“, poznamenal Zeman.

Podľa vz.ru, 29. jún 2015

 

GP RF: Odovzdanie Krymu Ukrajinskej SSR nezodpovedalo Ústave ZSSR

Rozhodnutie prezídií RSFSR a ZSSR o odovzdaní Krymskej oblasti zo zostavy RSFSR do zostavy USSR nezodpovedalo Ústave ZSSR, hovorí sa v správe Generálnej prokuratúry RF na otázku predsedu strany Spravodlivé Rusko Sergeja Mironova.

V odpovedi sa hovorí, že ústavy RSFSR a ZSSR neobsahovali plnomocenstvo pre Najvyššie soviety ZSSR a RSFSR na odovzdanie území RSFSR iným zväzovým republikám. 

Čo sa týka Sevastopoľa, on zostával pod jurisdikciou ZSSR bez ohľadu na odovzdanie Krymskej oblasti do zostavy Ukrajinskej SSR. Ruský federálny štatút Sevastopoľa v hraniciach k decembru 1991 bol potvrdený uznesením Najvyššieho sovietu RF z 9. 7. 1993, zdôraznili v Generálnej prokuratúre RF.

Podľa ria.ru, 27. júna 2015

 

Karzaj: USA musia Kábulu sformovať silnú armádu, ako to spravil ZSSR

USA musia Kábulu pomôcť sformovať silnú afganskú armádu, ako to svojho času urobil ZSSR, vyhlásil pre RIA Novosti a Sputnik bývalý prezident Hamid Karzaj.

„Taká podpora môže byť efektívna a výhodná ak sa dotýka vojakov. No problém je v inom: v mene akých cieľov sa táto pomoc poskytuje? Na to, aby sa afganská armáda stala žandárom vlastného národa? Alebo aby sa stala silnou kádrovou armádou, ktorá bude brániť hranice štátu a afganskú suverenitu. Tak, ako to svojho času robil pre nás ZSSR: pomohol nám vytvoriť takú silnú armádu, mu sa chceme vrátiť k takej armáde. Chceme, aby USA pomohli so zabezpečením našej armády. Aby pomohli jej príprave tak dobre, ako to robil Sovietsky zväz“, povedal Karzaj.

Podľa ria.ru, 25. jún 2015

 

Lotyšskí neobčania sa pýtajú generálneho tajomníka NATO: To nás ste prišli zabíjať?

Spolupredseda Zväzu občanov a neobčanov Lotyšska Vladimír Sokolov sa obrátil s otvoreným listom na generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, v ktorom ho žiada vysvetliť oficiálny postoj aliancie voči rusky hovoriacemu obyvateľstvu Lotyšska a Estónska.

Neexistujú žiadne pochybnosti, že vlády baltických krajín považujú rusky hovoriacich neobčanov, ktorých práva sa nedodržiavajú, za rizikový faktor.  Táto kategória obyvateľstva (najmenej 13 %) má všetky dôvody podozrievať, že prítomnosť obrovských ozbrojených síl aliancie môže byť nasmerovaná na ich potlačenie. Oficiálna otázka na rižské úrady bola lotyšskou vládou ignorovaná. Práve následkom toho sa rusky hovoriace obyvateľstvo obrátilo priamo na velenie NATO.

Podľa evrazia.org. 24. jún 2015

 

Expert: Európa raz uprednostní Rusko pred americkým despotizmom

Švajčiarsky vojenský analytik, riaditeľ Inštitútu strategických štúdií Albert Stachel nepochybuje, že Nemecko a po ňom aj celá Európa skôr, či neskôr dá prednosť priateľstvu s Ruskom pred despotizmom USA. Vo vládnych kruhoch SRN už hovoria o tom, že spojenectvo s Washingtonom škodí národným záujmom krajiny, tvrdí expert. No kedy nastane historický "obrat" Berlína na stranu Moskvy Stachel povedať nevie, poznamenávajúc, že ide o dlhodobú perspektívu.

"Môže sa to stať o rok, no možno aj o päť rokov, no úvahy o tom už existujú", cituje analytika vydavateľstvo Charkov. Stachel je presvedčený, že preorientovanie sa Nemecka na Rusko bude začiatkom konca bloku NATO i americkej hegemónie v Európe.

Podľa evrazia.org, 22. 6. 2015