Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Zahraničné médiá o prehliadke Víťazstva

Prehliadka Víťazstva a predvedená vojenská technika predviedli silu Ruska a pripravenosť na akékoľvek nebezpečenstvá. Tak píšu dopisovatelia nemeckej agentúry DPA.

„Slávenie Dňa víťazstva obnažilo, že priepasť medzi Západom a Východom je opäť obrovská“, píše agentúra. No a prítomnosť predsedu ČĽR Si Ťin-pchinga na tribúne vedľa prezidenta RF Vladimíra Putina dokazuje, že „Rusko nevystupuje proti dominancii USA osamotené“, dodáva DPA. „Zblíženie RF a Číny je znakom toho, že svetový poriadok sa mení“, uvádza DPA slová politológa Dmitrija Treščina.

Spiegel Online nazval prehliadku v Moskve grandióznou. „Až zimomriavky cítiť na koži keď 9. mája pochodujú po Červenom námestí veteráni a každého z nich víta búrka potlesku. Nakoľko poznám Rusko, tak viem, že 9. máj je najväčší sviatok štátu, ktorý je dôležitejší ako pravoslávne Vianoce (Roždestvo), Veľká noc (Pascha) a Nový rok“, uvádza dopisovateľ a dodáva, že vzniká pocit, že Nemecko bolo porazené dnes ráno.

Obdobný pocit vyjadril aj dopisovateľ Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Deň víťazstva sa stal najdôležitejším sviatkom Ruska, zanechal za sebou Nový rok, Paschu a ďalšie. Emócie sú natoľko vybudené, až by sa zdalo, že Nemecko bolo porazené ešte včera večer alebo dnes ráno. A ešte máte pocit, že Nemecko a ďalšie štáty aliancie západného sveta Rusko porazí kedykoľvek – zajtra, pozajtra, kedykoľvek a za akýchkoľvek podmienok“.

Opisujúc slávnosti a atmosféru v RF novinár si všíma problém vzťahu západných krajín a Moskvy. Poznamenáva, že Západ „znížením počtov inštitútov, zaoberajúcich sa Ruskom, sa dopustil obrovskej chyby“. „Rusko sa mu zdalo veľkou nespratnou izbou, ktorá potrebuje vysávač a upratovačku, - píše Frankfurter Allgemeine Zeitung. – No Rusko nepočúvalo Európu a stavilo na vlastné politické hodnoty. Čo Západ prešvihol“.  

Prehliadka víťazstva v Moskve ukázala, že svet už nie je jednopolárny, uvádza srbská Politika. „Ruská armáda nemá v Európe konkurentov a to je najhlavnejšie posolstvo z Červeného námestia“, dodáva Politika.

Viac originál: http://tass.ru/obschestvo/1960694

 

Minister obrany DĽR: "Kyjev by nemal zaútočiť lebo mu zlomíme chrbát"

Ak sa Kyjevu zachce obnoviť plnohodnotné boje v Donbase, armáda Doneckej republiky sa mu postaví na odpor: teraz má dostatok i síl i prostriedkov na zničenie Ozbrojených síl Ukrajiny, povedal počas odhaľovania obeliska padlého vojaka v dedinke Komsomoľskoje minister obrany republiky Vladimír Kononov.

"Pokúšajú sa nás zatiahnuť do konfliktu nechápajúc jednu záležitosť. Ak sa to stane, my im jednoducho polámeme chrbát. O to viac po Prehliadke víťazstva. Videli ste, vystavili sme len po tri tanky z dvoch tankových práporov, ukázali sme len niekoľko čiat", poznamenal Kononov.

x x x

Americkí vojaci sú zdrvení: ukrajinskí vojaci nie sú spôsobilí na elementárne činnosti

Pristupujúc k výcviku ukrajinských vojakov počas veliteľsko-štábnych cvičení americkí inštruktori nepredpokladali, že narazia na absolútnu neexistenciu ich vojenskej prípravy, píšu The News York Times.

Viac:  http://www.pravda.ru/news/world/10-05-2015/1259503-ukraina-0/

Podľa pravda.ru, 10. máj 2015

 

Washigton Post: Západ mal šťastie, že ZSSR vykrútil krk Hitlerovi

Západ by bez ohľadu na zhoršenie vzťahov s Moskvou nemal zabúdať na kolosálne obete a hrdinstvo sovietskeho ľudu cez 2. sv. vojnu, píše Washington Post, dodávajúc, že Sovietsky zväz zaplatil obrovskú cenu za víťazstvo a bez neho by bola porážka nacistov neuskutočniteľná.

Podľa prepočtov na každého zabitého amerického vojaka pripadá 80 sovietskych bojovníkov. Červená armáda vraj bola „hlavným motorom likvidácie nacizmu“ citujú noviny britského novinára a historika Maxa Hastingsa. Pričom Sovietsky zväz zaplatil za toto obrovskú cenu: v 2. sv. vojne zahynulo približne 26 miliónov obyvateľov, vrátane 11 miliónov vojakov (Podľa ruských údajov ZSSR stratil 27,8 milióna obyvateľov a z toho 7,8 milióna vojakov – pozn. red.).

Západní spojenci mali podľa Hastingsa „mimoriadne šťastie“, že práve Rusi a nie oni platili plnú cenu za víťazstvo vo vojne, stiahnuc na seba 95 % vojenských strát troch superveľmocí aliancie (zrejme sa tým myslí USA, V. Británia a Francúzsko – pozn. red.). Na západnom fronte sa vôbec nekonali bitky, ktoré by sa mohli čo i len porovnať svojím rozsahom so Stalingradskou alebo Kurskou bitkou.

Hitler nazeral na územie terajšej východnej Európy ako na budúce miesto osídlenia árijskej rasy, čo ho priviedlo k systematickým pokusom zlikvidovať celé skupiny obyvateľstva, napríklad milióny európskych židov. „Hitler chcel zlikvidovať nielen židov, no zničiť aj Poľsko a Sovietsky zväz, zlikvidovať ich vládnuce triedy a zabiť desiatky miliónov Slovanov“, cituje Washington Post historika Timothy Snydera.

Sovietsky zväz k roku 1943 stratil okolo 5 miliónov vojakov a nacisti mu obsadili približne dve tretiny priemyselných kapacít. No a to, že štát dokázal späť zahnať Nemcov svedčí o chrabrosti sovietskych vojakov a o šokujúcej cene, ktorá bola za to zaplatená.

Podľa prepočtov približne 60 % ruských rodín stratilo vo vojne najmenej jedného svojho príbuzného.

Podľa vz.ru, 2015

 

Gorbačov: „Merkelová je antifašistka, stúpenec osloboditeľskej misie od nacizmu“

Bývalý prezident ZSSR si myslí, že do Moskvy Merkelová na 9. mája nemohla pricestovať kvôli nátlaku oficiálneho Washingtonu, povedal pre agentúru Interfax.

- Nemôžem prijať Merkelovej pozíciu, odmietnutie príchodu na slávnosti v Moskve 9. mája, no zároveň ju nemôžem ani odsudzovať. Vážim si ju a chápem jej správanie. Som presvedčený, že toto rozhodnutie je spojené so silným nátlakom vlády USA. Politika je politika, povedal. 

Gorbačov tiež poznamenal, že Merkelová zároveň nemohla neprejaviť úctu sovietskemu národu za boj s fašizmom. Nemecká kancelárka je vraj antifašista a stúpenec osloboditeľskej misie od nacizmu.

- Veľmi by som si želal získať presvedčenie, že my a Nemci teraz chápeme obrovskú zodpovednosť, ktorá leží na našej generácii za zachovanie a rozvoj mieru, za rozvoj osobitých vzťahov Ruska s Nemeckom, dodal.

Podľa kp.ru, 7. máj 2015

 

Každý tretí Američan je príliš tlstý na službu v armáde

Tretina mladých Američanov je nespôsobilá pre službu v armáde z dôvodu nadbytočnej hmotnosti, uvádza RT s odvolávkou sa na správu vypracovanú vojakmi US Army v zálohe. Záložní generáli sa nazdávajú, že obľuba Američanov vo fastfoodoch je už hrozbou pre národnú bezpečnosť. Správu bola zverejnené pod veľa hovoriacim názvom: "Príliš tlstí, slabí a dýchaviční, aby bojovali".

"Ak nebudú prijaté rozsiahle opatrenia na zvýšenie fyzickej aktivity a na zmenu stravovacích návykov v Amerike, budúca bojová pripravenosť je ohrozená", vyplýva z názoru generálov.

Podľa evrazia.org, 3. máj 2015

 

CNN: Sankcie Rusko len upevnili

Národná mena sa spevňuje zo dňa na deň a tým sa ruský trh stáva pre zahraničných investorov čoraz príťažlivejší, píše Matt Igan v článku Americký miliardár: prečo investujem v Rusku, ktorú uverejnila CNN.

Za posledné tri mesiace ruská mena voči doláru prudko vyrástla o 25 %. Čo investorom, ktorí sa odvážili vrátiť do Ruska, umožnilo pochopiť, že sa neprepočítali.

Ako vyhlásil americký miliardár David Bonderman, ktorého Igan cituje, Rusko je pre investorov príťažlivé v strednodobej i dlhodobej perspektíve, bez ohľadu na sankcie Západu.

"Sankcie sú ideálne nasadené tak, aby nič neriešili, no slúžili ako politická deklarácia", presvedčený je Bonderman. Miliardár veľmi pochybuje v efektivite sankcií, skôr si myslí, že ide o dymovú clonu na zakrytie skutočnosti.

Rovnaký názor má aj ruský podnikateľ Ruben Vardaňjan, ktorý sa nazdáva, že sankcie majú kladný efekt na skúsených investorov. "Obmedzenia vytvárajú príležitosť na to, aby sa dalo zarobiť viac peňazí. Rusko sa pre mnohých investorov javí ako príťažlivá krajina, nakoniec ide o obrovský trh", presvedčený je Vardaňjan.

V tejto súvislosti si však treba všimnúť aj Obameve vyjadrenie, že sa mu podarilo "roztrhať Rusko na cucky". Ukazuje sa, že ide o viac ako predčasné slová. Podľa časopisu Fortune spad ruského hospodárstva bol spojený s nízkymi cenami ropy a vôbec nie so sankciami.

Podľa pravda.ru, 2. máj 2015

 

Americkí analytici: Rusko predbieha NATO

Tým, že Rusi postavili na výrobný pás tank T-14 Armata a oznámili obnovenie výroby strategických bombardérov Tu-160 ("Biela labuť"), Rusko vyslalo Západu jasný signál, že s Moskvou treba rátať.

Západ sa neznepokojuje len tak, zo žartu. Jeho nedávne presvedčenie, že ruský obranný priemysel bol zničený, už neexistuje. Každý nový projekt vyvoláva na Západe skutočný poplach. Vraj, ako je to možné, že Moskva nás predbieha?

Najnovší zmätok vyvolal tank T-14 Armata, ktorý čoskoro začne prichádzať do ruských ozbrojených síl. V podstateide o takmer nezraniteľný vysokotechnologický komplex na pásach. Má schopnosť naraz sledovať desiatky cieľov na zemi i vo vzduchu, vybavený je unikátnym kompozitným pancierom a elektronickými systémami, ktoré vo svete nemajú analógiu. Vďaka tomu je schopný rozpoznávať obrovské množstvá nebezpečenstiev a páliť po nich zo vzdialenosti, ktorá je pre väčšinu natovskej výzbroje nedosiahnuteľná.

Napríklad nemecká tlač uvádza, že ich Leopard-2, ktorý sa považuje za jeden z najlepších tankov sveta nemá muníciu, ktorá by bola schopná ruský pancier preraziť. Americkí analytici kričia: Rusko predbieha USA!

Viac:  http://ria.ru/radio_brief/20150430/1061868588.html

Podľa ria.ru, 30. apríl 2015

 

USA odovzdávajú NATO klamné špionážne informácie

USA oznamujú svojim partnerom z NATO falošné zistenia rozviedky o Ukrajine, na základe čoho potom vyhlasujú o prítomnosti tam ruských vojsk, vyhlásil námestník ministra obrany RF Anatolij Antonov.

"Niektorí na Západe si myslia, že Američania sa "pomýlili". No ja si myslím, že Američania sa nepomýlili. Pretože práve na tom je založená ich úloha - podhodiť klamstvo" (Ide o normálnu štandardnú činnosť biblického pastiera s biblickými ovcami - pozn. red. srspol.). Antonov to vyhlásil v rozhovore pre Komsomolskú pravdu.

Antonov dodal, že neexistujú žiadne reálne dôkazy o prítomnosti ruských vojsk na Ukrajine.

Poznámka redakcie - čo si však nevšímajú biblické ovce?

Že Američania prítomnosť svojich vojsk na Ukrajine vôbec neskrývajú. A majú ich tam ako "poradcov" už vyše 1,5 bojového práporu. Toto sa komu zdá férové?

Podľa vz.ru, 30. apríl 2015

 

Vyzerá to tak, že Rusko sa asi naozaj stane suverénnym štátom!

Šéf ruských vyšetrovateľov Alexander Baskrykin navrhol vylúčiť z ruskej ústavy články, ktoré do ruského právneho systému pripájajú medzinárodné právo ako jeho neoddeliteľnú súčasť.

Podľa jeho slov z ústavy treba "vylúčiť ustanovenia, podľa ktorých je medzinárodné právo neoddeliteľnou súčasťou právneho systému RF a ustanoviť v nej prioritu národného zákonodarstva".

Bastrykin tiež navrhol prideliť Ústavnému súdu RF právo preverovať ústavnosť článkov medzinárodného práva a toho výkladu, ktorý získali pri rozhodovaní o veciach vo vzťahu k zákonným záujmom a právam RF.

"Ak pri tom bude uznané protirečenie medzi normami medzinárodného práva a Ústavy RF, tak Štátna Duma bude zaviazaná denonsovať medzinárodnú dohodu (v plnom alebočiastočnom rozsahu), vnášať zmeny do národného zákonodarstva, ktoré bolo prijaté na implementáciu noriem medzinárodného práva, alebo prijať iné opatrenia, nasmerované na odstránenie pretirečení".

Bastrykin nehovorí o nevyhnutnosti podobnej reformy prvý krát. Už aj vo februári sa vyslovoval za ustanovenie priority narodného nad medzinárodným právom.
Podľa topwar.ru, 28. apríl 2015

 

Nemecké tanky nedokážu preraziť pancier ruských tankov

Nemecké tanky Leopard-2, ktoré sú považované za jedny z najlepších na svete niet munície, ktorá by dokázala preraziť pancier ruských T-80, T-90 a Armata, uvádza nemecká tlač.

"Munícia s wolframovým jadrom nemá dostatočnú kinetickú energiu, aby prerazila pancier najnovších ruských tankov. Nevyhnutné sú náboje s uránovým jadrom, no toto je ťažko politicky realizovateľné", konštatoval vojenský komentátor Die Welt Torsten Junghold.

Originál:  http://vz.ru/news/2015/4/27/742507.html

Podľa vz.ru, 27. apríl 2015

 

Americký novinár: Žiadni ruskí vojaci na východe Ukrajiny nie sú! Ibaže by Rusi mali neviditeľné vojská

Americký novinár, bývalý vojak Jim Dean okomentoval vyjadrenie štátneho tajomníka USA Johna Kerryho, že Rusko musí "dodržiavať všetky svoje minské záväzky", poznamenajúc, že za veľkú časť porušení tichého režimu sú zodpovedné ukrajinské vojská.

"Každý, kto sleduje vývoj situácie na Ukrajine vie, že Kyjev sa nespráva v súlade s dohodou v Minsku" - povedal Dean, komentoval vyhlásenie amerického štátneho tajomníka Johna Kerryho, ktorý požadoval po Rusku ", aby vyvinulo tlak na separatistov, aby konali v súlade s prímerím."
Kerry, navyše trval na tom, že Rusko "v súlade so svojimi záväzkami v Minsku stiahne ruské jednotky z východu Ukrajiny, kam naďalej posielaju ťažké zbrane a školia separatistov.
Novinár Jim Dean povedal, že tieto obvinenia sú nepodložené: nie sú podporené žiadnymi družicovými snímkami alebo zachytenými rozhovormi z rádiostanic, aj keď technické schopnosti na to USA má.
 "No ruská armáda tam nie je - Iba v prípade, že Rusi majú neviditeľné sily, ktoré sa ako mávnutím čarovného prútika, ticho, cez hraničnú stráž, prešmyknú domov na obed".
Novinár tiež poznamenal, že hoci Spojené štáty, nepodpísali dohodu v Minsku, pokúšajú sa ju narušiť a konanie USA "sa stalo skutočnou hanbou" na Zemi.

Podľa topwar.ru, 27. apríl 2015

 

Princetonská univerzita: USA už nie sú demokratický štát

Spojené štáty prestali byť demokratickým štátom, nakoľko rozhodnutia na najvyššej štátnej úrovni sa prijímajú v záujme neveľkej skupiny ľudí, nazdávajú sa vedecké kapacity Princeton University. 

Výsledky výskumu sú "dôležité z uhla hodnotenia zahraničnej politiky: ak sa Amerika zamieša do nejakého konfliktu - ako napr. teraz s Ruskom - tak vláda USA nekoná v záujme amerického ľudu, ale podľa komerčnej výhody", - píšu Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Základným  výsledkom výskumu je to, že politické a spoločenské skupiny, predstavujúce záujmy Američanov, a aj väčšina samotných občanov USA "majú minimálny vplyv, alebo ho vôbec nemajú, na politiku svojho štátu", citujú DWN autora výskumu Martina Gilensa.

Preštudujúc mnohopočetné prieskumy verejnej mienky, vedci dospeli k poznaniu, že najzákladnejší princíp americkej ústavy - podriadenie sa moci vôle väčšiny - sa v praxi nijako nerealizuje. 

"Naša analýza ukazuje, že väčšina Američanov v skutočnosti málo ovplyvňuje politiku. Samozrejme, že Američania majú právo hlasu, slobody slova a zhromažďovania. No keďže pri moci sú silné ekonomické organizácie a neveľká skupina vplyvných politikov, tak ašpirácie Ameriky na to - stať sa vzorom demokratickej spoločnosti - vyvolávajú vážne pochybnosti", - píše Gilens.

Závery vedcov sa musia stať vážnym varovaním pre európskych lídrov, nazdávajú sa nemecké noviny. Problémy a konflikty, ktoré dnes vo svete existujú, sú veľakrát zrodené politikou USA, ktorá už dlhý čas slúži len úzkej skupine ľudí.

Podľa vz.ru, 26. apríl 2015