Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Ruský (čečenský) specnaz je najlepší na svete!

"Triumfálne sa skončilo zápolenie zbornej komandy Ruska na kráľovskom šampionáte sveta medzi silovými špeciálnymi jednotkami v Jordánsku! Naši bojovníci sa stali absolútnymi majstrami sveta! No toto nie je všetko - komanda sa stala držiteľom štyroch zlatých cien, dvoch strieborných a troch bronzových.! Toto je majstrovstvo, toto je  mužnosť a obetavosť!" - oznámil čečenský prezident Ramzan Kadyrov na Instagrame.

"Gratulujem vedúcemu mužstva, námestníkovi hlavy Čečenskej republiky Daniilovi Martynovi a všetkým dôstojníkom za toto presvedčivé víťazstvo. Nikto na svete nie je lepší, ako my! Na majstrovstvách sveta súťažilo 43 mužstiev z desiatok štátov sveta, vrátane svetových veľmocí. A všetky sa umiestnili za Ruskom!" - hovorí sa v ozname.

Stránka čečenského predstaviteľa (odmieta titul prezident - a tvrdí, že Rusko má len jedného prezidenta a to V. Putina - pozn. red. srspol) informuje, že komanda ruských specnazovcov bola zložená z príslušníkov čečenského ministerstva vnútra.

Originál s vyobrazením čečenských bojovníkov: http://www.vz.ru/news/2015/4/24/741894.html

Podľa vz.ru, 24. apríl 2015

 

Prieskum: Rusi sa nechcú vzdať práčky, sexu a mobilného internetu

Predstava o svete bez internetu už nie je možná. Ak veriť štatistike, tak v prvom štvrťroku 2015 sa pripájalo 11,8 milióna Rusov zo smartfónov a planšetov, čo je o 90 % viac, ako v rovnakom období 2014. Aj preto sa špecialisti pokúsili určiť - kto sú to tí používatelia smartfónov? Výsledok prezrádza, že ide o mladých ľudí od 12 do 34 rokov, pričom 39 % z nich berie do rúk telefón hneď po prebudení alebo sa pripoja na internet. Až potom idú raňajkovať, či sprchovať sa.

Ukázalo sa tiež, že používatelia smartfónov nie sú ochotní vzdať sa ich dokonca čo i len na mesiac. Ďalej sa ukázalo, že by vraj nevedeli prežiť bez práčky, sexu a..., samozrejme, bez mobilného internetu.

Podľa kp.ru, 23. apríl 2015

 

Chémia a smrť

22. apríla 1915 sa udial historicky prvý chemický útok.

Tisíce rokov ľudia hľadali všemožné spôsoby ako v čo možno najrýchlejšie, čo možno najviac a čo najspoľahlivejšie zlikvidovať sebe podobné tvory.

Podarilo sa im to až Nemcom, ktorí 22. apríla 1915 poblíž belgického mesta Ypres, pustili na pozície Francúzov a Kanaďanov okolo 170 ton bojového plynu chlóru.

Výsledkom bola otrava 15 000 vojakov, z ktorých okolo 5 000 zomrelo. Takto sa svet dozvedel o existencii chemických zbraní.

Podľa lenta.ru, 22. apríl 2015

 

Poľský europoslanec priznal: Snajperov pripravovalo na kyjevský Majdan Poľsko

"Poľský poslanec Európskeho parlamentu (Janusz Korwin-Mikke) priznal, že snajperi na Majdane sa cvičili v Poľsku a vôbec nie v Rusku.  Pravda si preráža cestu na svetlo", - napísal na Twitter splnomocnenec pre ľudské práva... Konstantin Dolgov.

"Ukrajinské úrady sa boja čestného vyšetrovania udalostí na Majdane, - zdôraznil Dolgov. - Ono by sa totiž preukázalo, že západní predstavitelia tam rozdávali nielen pirôžky."

Korwin-Mikke, ktorý je aj prezidentským kandidátom vyhlásil, že snajperi, ktorí odstreľovali v Kyjeve tak demonštrantov, ako aj príslušníkov Berkutu (február 2014) boli vyškolení v Poľsku, uvádza RIA Novosti s odvolávkou sa na miestne médiá.

"Majdan - to je naša robota. Sedel som v Európskom parlamente vedľa ministra zahraničných vecí Estónska Urmasa Paeta. To on v rozhovore s vtedajšou diplomatkou EÚ Catherine Ashtonovou priznal, že na Majdane strieľali naši ľudia a nie ľudia prezidenta Ruska Vladimíra Putina alebo bývalého ukrajinského lídra Janukoviča", - povedal politik. Títo teroristi podľa neho zlikvidovali na "Majdane" 40 demonštrantov a 20 policajtov (Berkut), aby vyprovokovali neporiadky.

(Poznámka redakcie - v Prahe v 89. stačila na prevrat jediná fingovaná vražda "študenta".)

Podľa vz.ru, 21. apríl 2015

 

Ako je na tom dobrovoľná mobilizácia na Donbase?

Hlava DĽR Alexander Zacharčenko tvrdí, že "zrealizovaná je na 110 %"."K dnešnému dňu máme počet dobrovoľníkov vyšší, ako sú naše možnosti na ich vyzbrojenie. Ľudia vidia čo sa deje a reálne hodnotia situáciu, že vojna bude pokračovať podľa želania Kyjeva. Oni bránia svoju pôdu", - povedal Zacharčenko Doneckej agentúre noviniek.

Oznam o tom, že vytvorenie dobrovoľníckej armády bolo prakticky ukončené, zaznel už 17. apríla. "Teraz je hlavnou úlohou dokončiť vycvičenie práporov. Preto bolo rozhodnuté o uskutočnení cvičení, ktoré už pokračujú. Vojaci sa na nich učia aj opravovať techniku, zvládajú isté technické návyky", - vysvetlil Zacharčenko. 

Podľa vz.ru, 21. apríl 2015

 

Putin: Rusko je spoľahlivý partner pretože netancuje podľa cudzej píšťalky

Rusko uskutočňuje na medzinárodnej aréne nezávislú suverénnu politiku a vnútornú riadi podľa požiadaviek národa. To mu umožňuje zostávať spoľahlivým partnerom a neprispôsobovať sa práve prebiehajúcej konjunktúre, vyhlásil prezident RF V. Putin v relácii "Sobotné zvesti" so Sergejom Brilovom.

Originál:  http://ria.ru/politics/20150418/1059372528.html

podľa ria.ru, 18. apríl 2015

 

Ukrajina: O chlapoch, ktorí si zachovali svoju česť!

Šéf Rady bezpečnosti Ukrajiny Valentin Nalivajčenko vyhlásil, že bývalí príslušníci špeciálnej jednotky "Berkut" masovo vstupujú do radov domobrany Novoruska, uvádza televízia "Zvezda". Podľa slov predstaviteľa ukrajinskej filiálky CIA už počas trestnej operácie v Charkove sa stalo zrejmým, že mnohí bývalí dôstojníci "Berkuta" sú členmi ilegálnej protifašistickej organizácie "Oplot" (bašta, záštita), donecké oddelenie ktorej je súčasťou rovnomennej jednotky armády DĽR, podriadenej bezprostredne Alexandrovi Zacharčenkovi.

Nalivajčenko sa diví, že bývalí dôstojníci Berkuta sa neobávajú ani toho, že proti každému z nich sa vedie trestné konanie.

Elita ministerstva vnútra Ukrajiny - špeciálna jednotka Berkut (Orol skalný) bola rozformovaná hneď po štátnom prevrate, ktorému sa bojovníci Berkuta snažili zo všetkých síl odolávať. Títo bojovníci za nezávislosť Ukrajiny, za mier, pokoj a šťastný život občanov boli vystavení politickému prenasledovaniu a zverským popravám zo strany ozbrojených opozičníkov a poprevratových vládcov. Niektorí z nich boli nútení vycestovať z Ruska alebo vstúpiť do radov domobrany Novoruska.

Základňou národného odporu proti kyjevskej chunte na polostrove sa stal  krymský Berkut, ktorý tam zabezpečil poriadok a bezpečnosť počas prípravy referenda o štatúte Krymu. Po zjednotení s Ruskom sa jednotka stala súčasťou ruského ministerstva vnútra.

Podľa evrazia.org, 17. apríla 2015

 

Aký cieľ odhalil albánsky premiér Edi Rama?

Dňa 4. apríla 2015 vyhlásil predseda vlády Albánskej republiky Edi Rama, že ak nebude urýchlená európska integrácia Albánska a Kosova zjednocovania Albáncov, môže sa to vraj uskutočniť podľa „klasického scenára“, čo znamená zmenou hraníc v regióne. 

Keďže slovenské MZV a slovenské verejnoprávne médiá takéto informácie spravidla pred našimi občanmi skrývajú, všimnime si stanovisko ruského MZV, ktoré konštatovalo, že bez ohľadu na motiváciu tohto vyhlásenia E. Ramu recidívy panalbánskej rétoriky neprispievajú k zachovaniu ovzdušia stability a dobrých susedských vzťahov v balkánskom regióne.

S využitím Embassy RF, 15. apríl 2015

 

Stern o novom ruskom tanku Armata

Prvá reálna inovácia v ruských ozbrojených silách od čias rozpadu ZSSR hovorí, že armáda Ruska vykročila so svojou výbavou razantne vpred, napísali nemecké noviny Stern. Prvou oficiálnou prezentáciou Armaty sa stane prehliadka víťazov na 9. mája, no všetky doterajšie rozhovory očakávajú aká veža sa skrýva pod starostlivo maskovaným oplachtovaním. 

"Absolútne nový tank, to je zriedkavosť pre väčšinu armád sveta. Tank Leopard-2 Bundeswehru bol skonštruovaný pred vyše 35 rokmi, americký Abrams M1 približne tiež. Súčasné modely západných strojov majú rad vylepšení, no ich základná koštrukcia zostáva starou", - píše Stern.

"Armata je prvým veľkým prejavom inovácie v ruskom vojensko-priemyselnom komplexe po rozpade ZSSR. Hlavnou prednosťou T-14 je plochá neobývaná veža, vybavená 120 mm hladkým kanónom, ktorý svojimi charakteristikami predbehol najlepší tankový kanón sveta, aký má Leopard-2. Jeho konštrukcia mu zrejme umožní obracať sa na všetky smery spolu s vežou, predpokladajú nemecké noviny.

Najprincipiálnejšou odlišnosťou nového tanku je, že ani jeden člen posádky sa nenachádza vo veži, čiže nemá vyššiu zraniteľnosť. Podľa rôznych údajov dvaja, alebo traja členovia posádky sú rozmiestnení v špeciálnej obrnenej kapsli v prednej časti tanku. Čiže posádka je chránená lepšie, ako v ktorýchkoľvek tankoch na svete.

Celé riadinie tanku je diaľkové, tank má vysokú manévrovosť a rýchlosť. Predpokladá sa, že ročne Uralvagonzavod dokáže vyprodukovať 500 tankov.

Podľa ruskej tlače, apríl 2015

 

Miller: Európa a Ázia - čoskoro konkurenti na dodávku ruského plynu

Rusko má dva obrovské trhy na odbyt svojho plynu - ázijský a európsky. No a tieto si pri kúpe ruského paliva už pomaly začínajú konkurovať. Táto konkurencia sa ešte zvýši po podpise kontraktu na dodávky plynu po trase "Altaj", vyhlásil pre televíziu "Rossija 24" predstaviteľ Gazpromu Alexej Miller.

"Špecifikou tohto kontraktu je, že tentoraz ide už o surovinovú základňu západnej Sibíri. Čiže ide o základňu, odkiaľ sa plyn exportuje do Európy".

Altaj sa tak stane priamym konkurentom dodávok ruského paliva do Európskej únie (Kto vie, či niečo také vôbec dochádza M. Šefčovičovi- pozn. red.), čo je podľa Millera začiatok reálnej konkurencie Starého sveta s Ázijsko-tichooceánskym regiónom.

Podľa regnum.ru, 15. 4. 2015

 

Asia Times: Putin ukázal Američanom čo znamená hrať podľa ich pravidiel

Prečo Moskva prijala také dôležité rozhodnutie o zrušení zákazu na dodávky PLRK S-300 do Irány, ktorý sa po celý čas tlačil pod útlakom sankcií USA? Odpoveď na túto otázku bude mať v najbližších desaťročiach veľký vplyv na svetovú politiku, píše komentátor Asia Times.

Autor článku pripomína "potupnú" epizódu prezidentskej diplomacie Baracka Obamu, kedy vtedajšieho ruského lídra Dmitrija Medvedeva ubezpečil, že obavy Moskvy z rozmiestnenia americkej PRO v Európe zmiznú hneď po zvolení amerického prezidenta na druhé volebné obdobie. No Obama po zvolení svoj sľub porušil.

"Štátnici na čele štátov sa už nesprávajú ako žiačikovia, ani atómové otázky nie sú hrou o fazuľky. No Obama sa zachoval ohavne", - píše komentátor, poznamenajúc, že Rusko po celý čas popieralo americké tvrdenia, že systém PRO je nasmerovaný proti tzv. štátov vyvrheľov, majúc na mysli Irán a Severnú Kóreu."

Sám Obama presvedčil Moskvu, že len čo bude atómový problém Iránu vyriešený, zmizne dôvod na rozmiestňovanie PRO. "No teraz, keď  sa americko-iránske rozhovory dostali do finále a záležitosť sa blíži k vyriešeniu, Obama opätovne stráca pamäť a Washington, zabúdajúc na svoj sľub, začína meniť pravidlá hry", - hovorí sa v článku. "USA a NATO teraz, ako keby o nič nešlo, teraz s kamennou tvárou tvrdia, že rozmiestňovanie PRO v Európe nemá nič spoločné s iránskou atómovou otázkou".

Reálnym cieľom rozmiestňovania PRO v Európe je neutralizácia raketového potenciálu Ruska, poznamenáva autor. No Rusko veľmi dobre vie, že "strategické faktory USA sú založené na prostej pravde - RF stále zostáva jediným štátom na planéte, ktorý je schopný kompletne zlikvidovať USA". Povedané inými slovami, Putin sa rozhodol dať Obamovi pocítiť ako je to, keď sú ohrozené záujmy USA. Veď rakety S-300 silno obmedzia útočné možnosti Spojených štátov.

Konanie Iránu v regióne Blízkeho východu značne sproblematizujú záležitosti USA a ukončia ich hegemóniu na Blízkom východe. Dodávky S-300 Iránu teraz vraj napomôžu, aby Obama pocítil, čo vítia Rusi, keď on posiela americké vojská a formácie NATO k ruským hraniciam a systematicky porušujú všetky sľuby, ktoré dali ruskému vedeniu o nerozširovaní Aliancie na východ a na územie bývalého ZSSR. Dnes sú formácie NATO a USA bližšie pri ruských hraniciach, ako boli Hitlerove tankové divízie v roku 1940, píše Asia Times.

"Putinovo posolstvo Obamovi je priame e nedvojzmyselné: "My sme si už od vás dostatočne vytrpeli. Od dnešného dňa sa nepomýľte, každé vaše konanie, podkopávajúce našu bezpečnosť, vyvolá vážnu odvetnú reakciu. Okrem toho budeme pomáhať iným štátom stavať sa na odpor vašej agresii. Nechceli sme, aby to až sem došlo, no bola to vaša voľba, rozhodli ste za nás", - píše autor článku.

Autor článku poznamenáva, že USA sa budú musieť naučiť vážiť si zákonité záujmy Ruska. Putin svojím konaním pripomína Obamovej administrácii, že bez spolupráce s Ruskom Spojeným štátom sa nebude dostávať možností na riešenie globálnych alebo regionálnych úloh, takých ako Irán, hovorí sa v článku.

Podľa ria.ru, 14. apríl 2015

 

Expert: Dodávky S-300 Iránu znamenajú pre USA stratu šance beztrestne ho bombardovať

Neporušuje odstránenie zákazu na dodávky  systému S-300 Iránu rezolúciu BR OSN sa pravda.ru opýtala vojenského experta Olega Valeckého.

"Ukrajina je kľúčovým kameňom, ktorý porušil všetky vzájomné vzťahy vo svete. Preto má teraz Rusko plné právo brániť svoje záujmy tak, ako to považuje za nutné.

Čo sa týka Iránu, tu je v hre ešte aj doplnkový faktor. Je zvláštne, že Američania sa tak rozhorčujú, hoci doteraz využívali plnú podporu Iránu počas udalostí v Iraku. Nie je tajomstvom, že na útoku na mesto Tikrít (rodisko Saddáma Husjana) sa podieľali iránske vojská. Samotné šiítske hnutia, ktoré bojujú v Iraku, majú tesné väzby na Zbor stráže islamskej revolúcie. Aj boj s Al-Kajdou Američania fakticky viedli rukami šiítov, ktorých podporoval irán", - vyhlásil Oleg Valeckij.

Originál:  http://www.pravda.ru/news/expert/13-04-2015/1256167-Oleg_Valeckiy-0/

Podľa pravda.ru, 13. apríl 2015

 

Deti belochov sa stali v amerických školách menšinou

Belosi sú v štátnych školách USA stále najpočetnejšou etnickou skupinou, no teraz sa po prvý krát za 200-ročnú históriu krajiny stali vo vzťahu k ostatným školákom menšinou. Ide o výsledky národného štatistického úradu NCES. Predpoveď naznačuje, že v ďalších rokoch sa tento trend bude posilňovať.

Špecialisti porátali, že v súčasnosti tvoria bieli Američania (ku ktorým sa štatisticky nerátali prisťahovalci z južnej a strednej Ameriky) 49,7 %, čo je asi 24,9 z 50 miliónov školákov. Napríklad predstaviteľov španielskeho pôvodu je asi 12,9 milióna, pričom od roku 1997 sa takmer zdvojnásobili a žiakov beloského pôvodu ubudlo 14 %.

Detí ázijského pôvodu pribudlo za posledných 17 rokov 46 % - na 2,6 milióna. V posledných rokoch sú ich prírastky vyššie ako u latinoameričanov. 

Čo sa týka Afroameričanov, tak ich počty sa v posledných rokoch takmer nezmenili, v štátnych školách sa ich učí okolo 7,7 milióna.

Podľa regnum.ru, 14. apríl 2015

 

Nepriatelia "Tureckého prúdu" zostanú v roku 2019 bez ruského plynu

Šéf Gazpromu Alexej Miller a minister energetiky RF Alexandr Novak dnes v Berlíne oznámili, že nový plynovod bude postavený v každom prípade a európski spotrebitelia sa budú musieť rozhodnúť, či si svoju plynovú infraštruktúru dotiahnu do tureckých hraníc alebo zostanú bez ruského plynu.

Miller v tejto súvislosti uviedol, že jediným dôvodom, pre ktorý EÚ pochovala "Južný prúd" bolo želanie Bruselu zachovať dodávky plynu cez Ukrajinu. No s "Tureckým prúdom" jej podobný scenár nevyjde.

 

"Po prvé, tieto objemy môžu byť presmerované na iné trhy. A po druhé, obraciam vašu pozornosť na našu konkrétnu prednosť, my môžeme pauzovať (v dodávkach - pozn. red.). Ak bude treba, budeme pauzovať, ak nás k tomu prinútia", razantne odpovedal Miller. Poznamenal, že Gazprom je pripravený vybudovať "Turecký prúd" a čakať pripojenie naň európskej infraštruktúry.

Podľa jeho slov plynovodná sieť Ukrajiny je na daný moment najslabším článkom vo vzťahoch RF a EÚ a má v sebe neuveriteľný konfrontačný potenciál.

Minister Novak potvrdil, že Rusko má plán zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu po roku 2019 v prospech "Tureckého prúdu" a vyzval Európu pritiahnuť k nemu svoju infraštruktúru v ústrety ruským "rúram". 

Podľa dni.ru, 13. apríl 2015

 

Francúzsky generál: Rusko nikdy nepripravovalo vpád na Ukrajinu!

"Naozaj sme zistili, že Rusi nerozmiestňovali ani veliteľské stanovištia, ani tylové (logistické) orgány, vrátane poľných nemocníc, ktoré by im umožnili uskutočniť vojenský vpád. Jednotky druhého sledu sa pri tom ani raz nepohli z miesta", vyhlásil generál Kristof Gomar pred francúzskym národným zhromaždením.

Originál: http://www.vz.ru/news/2015/4/11/739437.html

Podľa vz.ru, 11. apríl 2015

 

Generál Ben Hodges: Ruské prostriedky REB sú výkonnejšie, ako americké

Americký generálporučík Ben Hodges sa nazdáva, že zbrane, ktoré Rusko akože dodáva domobrancom, sú silnejšie a výkonnejšie, ako tie, ktoré USA posielajú Kyjevu. S takým vyhlásením sa zaskvel v štáte Alabama, úvadza ruská Lenta.

"Rádioelektronická technika a mínomety, dodávané Ruskom na Donbas, sú silnejšie ako naše zariadenia, zasielané Kyjevu", - zdôraznil.

Poznamenal, že ukrajinská a americká armáda neočakávali podobný potenciál od ruskej obrnenej techniky, ktorá sa používa domobrancami. Rusku v tom vraj "pomáha" Čína, hoci na to neexistuje ani jeden čo i len maličký dôkaz. Peking podľa Hodgesa vraj dodáva domobrancom raketovú techniku.

"Rusko využíva konflikt na Ukrajine ako stimul na skúšanie svojich možností na vedenie rádioelektronickej vojny. Kde sú nasadené hlušiče sa nám nedarí dokonca ani len zistiť", posťažoval sa generál.

Podľa 24smi.org, 4. apríl 2015