ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Ruská armáda má revolučný elektronický bojový systém

Nový Richag-AV radar a sonar na blokovanie zbraňových systémov potenciálnych protivníkov môže byť namontovaný na helikoptéry, lode i na inú vojenskú techniku. Odborníci konštatujú, že nemá obdobu nikde na svete. 

 

Čo o ňom píše česká tlač?

Na prezentaci pro novináře v Kazani ve středu, ruská radio-elektronická firma Radio-elektronické technologie Concern (KRET), oznámila, předání první várky nového elektronického systému boje vrtulníkové modifikace známé jako "Richag-AV" pro ozbrojené síly.

O systému Richag-AV, montovaném na Mi-8MTPR1 (varianta Mi-8MTB5-1 vrtulníku), se říká, že nemá globální ekvivalent. Jeho elektronický systém protiopatření, je navržen tak, aby rušil radary, sonary a dalších systémů detekce cíle a bránil letadla, vrtulníky, bezpilotní letouny, pozemní a námořní síly proti systémům vzduch-vzduch a země-vzduch v okruhu několika set kilometrů. Může být namontován na stroje kterékoli části ozbrojených sil, včetně vrtulníků a letadel, jakož i pozemních strojů a lodí.

Mi8-MTPR1 báze Richag-AV je platforma, která pomocí multi-paprsku anténních soustav s DRFM technologií, je navržena tak, aby aktivně rušila, a tedy "oslepila" radarové systémy, aby bránila proti rádiovým elektronickým systémům řízených střel. V bojové situaci by systém fungovat jako součást letecké útočné skupiny zaměřené na prolomení prakticky jakéhokoliv systému obrany, oslepující všechno až do protiletadlového raketového systém USA MIM-104 Patriot ''.

Rossijskaja Gazeta vysvětlila, že vedle práce rušící signalizace, je Richag-AV radar schopen provádět shromažďování informací, které zahrnuje zjištění cizích zdrojů elektromagnetického záření. Na základě palubní databáze různých typů vojenských zařízení, je systém schopen rychle určit typ cíle, což mu umožní účinně rušit.

Reportéři byli v Kazani informováni, že ruské ozbrojené síly získaly tři vrtulníky Mi-8MTPR-1 , které jsou vybaveny Richag-Av ve středu, a obdrží celkem 18 těchto systémů do října 2016 v celkové hodnotě 11,5 miliardy rublů (186 mil $).

Předchůdce rušicího systému "Smalta", byl vyvinut v roce 1970, a byl považován pro dosah v okruhu 100 km ve své době mezi nejúčinnější na světě.

Vedle Richag-AV, je ruská armáda v současné době vybavena dalšími elektronickými systémy boje, včetně vzdušných L-175b Chibini a pozemních 1L269 Krasucha-2 a 1L267 Moskva-1. KRET je největší radio-elektronický průmyslový holding v Rusku; byl vytvořen v roce 2009. Firma se podílí na vývoji a výrobě radioelektronických zařízení v oblasti civilního a vojenského letectví, stejně jako radarových systémů elektronického boje, a různé přesné přístrojové techniky.

ruská a česká tlač, 7. marec 2015

 

Mudžahedín, maršal poľského Sejmu Sikorski volá Poliakov do zbrane (jeho foto z mladosti ako afganského mudžahedína)

Kvôli nebezpečenstvu, že vojna na Ukrajine sa môže prevaliť aj do susedných štátov, a teda aj do Poľska, absolvujú poslanci poľského parlamentu kurz vojenskej prípravy. Ako uvádza BBC, maršal Sejmu Radoslav Sikorski vyhlásil, že poslanci absolvujú prípravku na armádnej strelnici. V Poľsku je povinná vojenská služba do 50 rokov veku, no v niektorých prípadoch sa pripúšťa výnimky pre "zdravých a mlado vyzerajúcich" poslancov.

Samotný šéf Sejmu už vojenskú prípravu má. Získal ju v Afganistane, kde sa v rokoch 1986 - 88 nachádzal v radoch mudžahedínov bojujúcich proti vládnym silám. Ako napísala Wirtualna Polska, následkom toho sa Sikorski doznal, že nosil zbraň - pištoľ. Opodstatňoval to tým, že Afganci sú národom bojovníkov, pre nich bolo úplne evidentné, že človek musí mať zbraň".

Originál s foto:  http://www.regnum.ru/news/polit/1902646.html

Podľa regnum.ru, 6. marec 2015

 

V. V. Piakin nielen o vražde Nemcova: "Keď to nevieš urobiť poriadne, tak to nerob", odkazuje organizátorom jeho vraždy

Video rozhovor s titulkami: https://www.youtube.com/watch?v=vRsjuA0svok&feature=em-share_video_user

youtube.com

 

Čo robiť? Koniec vojny, Rusi i Nemci

Pri 70. výročí ukončenia 2. sv. vojny si musíme my, Nemci, predovšetkým uctiť pamiatku a pripomenúť zásluhy sovietskych vojakov pri oslobodení od národného socializmu. Kto, ak nie my? Kedy, ak nie teraz? Kde, ak nie v Berlíne?

O dva mesiace, 8/9. mája sa naplní 70 rokov od skončenia 2. sv. vojny a naši politici sa asi nebudú príliš snažiť aby vyjadrili sovietskym vojakom to, čo sa patrí. Vojakom, ktorí na svojich pleciach niesli hlavnú ťažobu vojny a nakoniec oslobodili Nemcov od vlastných rodákov. Ak to neurobia ľudia, ktorých sme si zvolili, aby zastupovali naše záujmy, Berlínčania to sami musia chytiť do rúk. Kto, ak nie my? Kedy, ak nie teraz, pri 70-tom výročí konca vojny? Kde, ak nie v Berlíne?

Bolo nutné nasadiť obrovskú vojenskú silu na víťazstvo nad Nemeckom, pretože vnútorný odpor (nacizmu) zostal slabý. Nemci vtedy nazerali na kapituláciu ako na absolútny krach, katastrofu. S maximálnym strachom čakali, že víťazi sa im budú mstiť za žiaľ, spôsobený národom východnej a juhovýchodnej Európy 18-timi miliónmi vojakov, esesákov a predstaviteľmi okupačných úradov. Keď mladých vojakov Wehrmachtu, ktorí sa dostali do zajatia v rokoch 1944 – 45, viedli na dezinfekciu a hygienu, tí si mysleli: „Teraz nás usmrtia plynom“.

5 miliónov padlých v Poľsku, 27 miliónov v bývalom Sovietskom zväze, to je nespočetné množstvo ľudí zbavených šťastia a radosti života, hlad a kompletné spustošenie obrovských území – také sú charakteristické črty vojny, ktorú rozpútalo Nemecko.

V súlade s moskovským časom v krajinách bývalého ZSSR a v Izraeli Deň víťazstva slávia 9. mája. V tomto roku to pripadne na sobotu. Preto navrhujem, aby čo najviac Berlínčanov prišlo v prvej polovici dňa 9. mája o 11.00 hod. k pamätníku sovietskym vojakom neďaleko od Brandenburskej brány a položili k nemu kvety.

Toto všetko nemá nič spoločné, absolútne nič spoločné s pokusmi pochopiť alebo „bojovať“ s politikou súčasného ruského vedenia. Dôležité nie je ani to, čo si myslíme o zločinoch Stalina alebo komunistického režimu.

Podľa (Aly Götz) Berliner Zeitung, 3. marec 2015 (inosmi.ru, 5. 3. 2015)

 

Ďalšie veľké štáty sa chcú pripojiť k rodine BRICS

Celý rad veľkých štátov vyjadruje záujem o pripojenie sa ku skupine BRICS, vyhlásil dnes diplomat koordinujúci otázky "Skupiny dvadsiatich" s skupiny BRICS Vadim Lukov.

Diplomat pripomenul, že skupina BRICS sa pridržiava štyroch strategických záujmov: upevnenie úlohy OSN a nadvlády medzinárodného práva; nezávislej politiky vo svetovej ekonomike; vzájomne sa dopĺňajúcom charaktere ekonomík a urýchlenia tak ekonomickej rovnováhy, ako aj riešenia sociálno-ekonomických problémov štátov skupiny BRICS.

"Celkovo majú tieto záujmy nepomíjajúci charakter, spevňujú naše spoločenstvo. Nie náhodou sa do BRICS ťahajú novší a novší členovia - štáty. Máme už zoznam záujemcov o vstup do BRICS. Z pochopiteľných dôvodov ho nemôže prezrádzať, no verte môjmu slovu, že v tomto zozname je celý rad veľkých štátov i rozvojových krajín", - povedal Lukov.

Podľa ria.ru, 5. marec 2015

 

Holandská prokuratúra: Malajzijský Boeing nezostreľovali z ruského Buk-u

Predstavitelia holandskej prokuratúry dnes odmietli ďalšiu "senzáciu" ukrajinských médií v tom, že malajzijský Boeing bol akoby zostrelený ruským Buk-om. - V každom prípade nemajú pravdu. My stále pokračujeme vo vyšetrovaní okolností havárie lietadla a teda nie sme pripravení urobiť akékoľvek závery, - povedali v RT.

Kyjev vie o všetkom vopred. Asi sa opiera o informácie zo sociálnych sietí. Tamojší novinári tvrdia, že experti z medzinárodnej skupiny kriminalistov určitili, lietadlo bolo zostrelené z PL komplexu Buk, ktorý bol privezený z Ruska na Ukrajinu nie dlho pred tragédiou".

Podľa kp.ru, 5. marec 2015

 

Komentár oficiálneho predstaviteľa ruského MZV A. K. Lukaševiča v súvislosti s predĺžením platnosti amerických sankcií v znení ukrajinského kontextu

Všimli sme si pozoruhodnú skutočnosť. Akonáhle sa objavia príznaky mierového urovnania akútnej krízy na Ukrajine, vo Washingtone, ktorý mal prsty v minuloročnom štátnom prevrate v Kyjeve, znova rozkolísava situáciu. Ako aj teraz, keď sa skutočnosťou stáva prímerie, dohodnuté dňa 12. februára v Minsku za podpory ruského prezidenta Vladimira Putina, administratíva vlády B.Obamu opäť otriasa vzduch hrozbami, oznamujúc o predĺžení platnosti predtým uložených sankcií s prísľubom uloženia ďalších. Na stíhanie našej krajiny a tiež proti DĽR a LĽR.

Čo je to, ak nie pokus zničiť nesmelé zárodky dôvery medzi nimi a ukrajinskými orgánmi, podraziť ba dokonca zmariť mierový proces? To isté platí pre prisľúb rozsiahlych dodávok amerických zbraní na Ukrajinu, ktoré nadŕžajú revanšistickým plánom kyjevskej "strany vojny".

Žiadalo by sa, aby sa v USA, konečne, zamysleli nad dôsledkami svojich rozhodnutí a krokov. Tým skôr, že žiadne sankcie nezmenia principiálne stanovisko Ruska. Je čas, aby to už Washington konečne pochopil.

Embassy RF press service, 4. 3. 2015

 

Putinova výzva za mier: Európania, naozaj chceme III. svetovú vojnu?

Európski spoluobčania! „Naši“ politici chcú dokázať, akí sú užitoční pre EÚ, NATO a USA. Očakávajú, že ich „tvrdý postoj“ voči Rusku vynesie v kariérach vyššie, na ešte lepšie platené posty, ako majú dnes, preto sa predháňajú v návrhu sankcií, vysielaní bojových jednotiek a iných prejavoch nekontrolovanej agresie proti Rusku, čím zo dňa na deň zvyšujú riziko 3. svetovej vojny. Sú tak zaslepení svojou vlastnou nekontrolovateľnou mocou a vidinou jej ďalšieho rastu, že rátajú s tým, že Rusko ustúpi na poslednú chvíľu tlaku NATO a k vojne nedôjde.

Ale v čom má Rusko ustúpiť? Čo má Rusko urobiť, aby boli spokojní? Má sa vzdať svojich území a odstúpiť ich dobrovoľne každému, kto o nich má záujem? PRAVÝM CIEĽOM všetkých tých, či už sú z Európy, alebo spoza oceánu, ktorí chcú vyvolať vojnu, je bohatstvo Ruska. Má Rusko rozdať svoje bohatstvo, aby sa vyhlo vojne? Má zlikvidovať svoje vlastné obyvateľstvo ako Ukrajina? Všetci, čo uvažujú triezvo, vedia, že sa to nikdy nestane! Rusko nikdy nepodľahne tlaku, ako nepodľahlo v minulosti, tak ani v budúcnosti.
Dnes je už jasné, že vojna sa v plánoch jej strojcov nemá skončiť na Ukrajine, hlavným cieľom je Rusko, a vojna má zachvátiť aj celú Európu. Čo zabezpečí pre USA vyšší zisk, a čo USA rýchlejšie vytrhne z krízy, ako vojnová výroba? Čo účinnejšie zlikviduje konkurenciu USA v podobe EÚ a Ruska, ako vzájomné vyvraždenie celých národov v Európe? Čo USA pomôže viac rozšíriť sféru svojho vplyvu, ako povojnové pôžičky, presne podľa odskúšaného scenára 2. svetovej vojny?
Svetový vojnový konflikt reálne hrozí! V tej súvislosti sa zamyslite, kto z Vašich politikov Vám prezradil, že po prijatí Ukrajiny do NATO a vstupe EÚ do konfliktu odvedú Vašich potomkov na východný front, kde veľmi pravdepodobne položia život? Kto z politikov tam pôjde do zákopov s nimi? Kto z vojnových štváčov, ktorých kráľovsky platíte zo svojich daní a kto z ich mediálnych spolupáchateľov Vám prezradil, že toto nebude len dobrodružná víťazná výprava na východ, ale sa to skončí ako 3. svetová vojna za použitia atómových zbraní? Kto dokáže predpovedať účasť Číny, ktorá je v tomto konflikte spojencom Ruska? Kto vyhodnotí reálnu silu americkej armády, ktorá doteraz bojovala vždy len so slabším protivníkom, veď Hitlera porazili Rusi! Na čo sa vlastne vojnoví štváči spoliehajú?
Jedno je isté, v tejto vojne víťaza nebude! Kde sa schováte pred jadrovými výbuchmi? Máte dosť hlbokú jamu a dostatok potravín, aby ste v nej vydržali 1000 rokov, kým sa zníži úroveň žiarenia na únosnú mieru? V mene čoho má umrieť vaše dieťa na východnom fronte, v mene čoho má zahynúť vaša rodina, v mene čoho má prestať existovať všetko, čo poznáte, v mene čoho má zhorieť svet? V mene demokracie?
Kde vidíte demokraciu v tom čo sa deje na Ukrajine? My vidíme len nepokryte fašistickú vládu, armádu, porušujúcu medzinárodné konvencie a premyslenú genocídu vlastného obyvateľstva, ktorého vinou je len to, že hovorí po rusky. A čo na to Európa? Viete si predstaviť, že by si niektorý národ v EÚ vydobýjal svoju samostatnosť spôsobom, ako to robí Ukrajina? Bola snáď Ukrajina doteraz nesamostatná, že bojuje o samostatnosť? Mala snáď vládu, ktorú EÚ neuznávala? Nemali snáď Ukrajinci svoje národné práva? Európska únia sa vzdala svojich princípov, a svojim postojom sa stáva spolupáchateľom genocídy. Čo môžeme očakávať od EÚ my sami, občania EÚ, keď tak rýchlo a ochotne búra vlastné hodnotové základy?
Rusi sú veľký, kultúrny a mocný národ, bez ktorého by Európa v dnešnej podobe nikdy nevznikla. RUSKO NIE JE NÁŠ NEPRIATEĽ , nepriateľom každého občana Európy sú nenásytní politici, ktorí sa za svoju moc a peniaze chystajú zničiť všetko, čo je nám drahé.
Môžeme zabrániť chystanej vojne s Ruskom, do ktorej nás tlačia politici a kúpené médiá? Áno, môžeme!
Čo môžu urobiť obyčajní , malí ľudia? Keď všetci malí a slabí robia to isté, zmenia všetko! Môžeme to zmeniť, lebo musíme!
Bojkotujme všetkých politikov, ktorí zvyšujú napätie, ktorí volajú po ďalších sankciách, po intervencii proti Rusku! Bojkotujme ich na všetkých úrovniach, vo všetkých voľbách! Nedopusťme uplatnenie zla, ktoré chcú šíriť! Bojkotujme vstup Ukrajiny do NATO! Bojkotujme médiá, ktoré nám vojnu podsúvajú ako jediné riešenie!
Verme! Rusi aj Ukrajinci sú dva múdre národy, ktoré riešenie nájdu.
NEBOJME SA!
Rozširujte túto výzvu všetkými vám dostupnými spôsobmi, vo všetkých Vám dostupných jazykoch!

V. V. Putin

 

Lavrov: Nestihli mu to napísať a on nevie dôstojne formulovať

Odpoveď Ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova pre informačnú agentúru "Interfax", Moskva, 03. 3. 2015

Otázka: Ako sa môžete vyjadriť k vyhláseniu amerického prezidenta Baracka Obamu, že vražda B. E. Nemcova naznačuje zhoršenie situácie s občianskymi právami v Rusku?

Lavrov:  - Nechajte to na svedomí Baracka Obamu. Nestihli mu to napisať a on nevie dôstojne formulovať.

Embassy RF press service

 

MZV RF: Nastal čas, aby to už USA pochopili

Žiadne hospodárske sankcie nemajú silu zmeniť pozíciu Ruska v principiálnych otázkach, povedal oficiálny predstaviteľ MZV RF Alexander Lukašenko.

"Žiadalo by sa, aby sa v USA konečne zamysleli nad následkami svojich rozhodnutí a konania, o to viac, že nijaké sankcie nezmenia principiálnu pozíciu Ruska. Nastal čas, aby to už Washington pochopil", - hovorí sa v ozname MZV RF.

Podľa evrazia.org, 5. marec 2015

 

Američania sa už s názormi neskrývajú - Ben Hodges: Dáme Ukrajincom zbrane, nech je viac mŕtvych Rusov

„Získanie amerických zbraní Ukrajinou dodá „svaly“ diplomatickému úsiliu na osedlanie agresora“, - vyhlásil 3. marca v Berlíne veliteľ amerických síl v Európe generálporučík Ben Hodges.  Jeho vyhlásenie priniesla ukrajinská agentúra Ukrinform.

„Keď matky začínajú vidieť, ako sa ich synovia vracajú domov mŕtvi, vtedy cena stúpa a vnútorná podpora sa znižuje. Zabezpečenie Ukrajincov obrannou výzbrojou napomôže práve takému prírastku ceny pre Putina i pre samotné Rusko“, - vyhlásil Hodges a prezradil, že ukrajinská strana požiadala Washington o spravodajskú podporu, o protriedky na boj s ťažkým delostrelectvom a o protitankové zbrane.

Podľa regnum.ru, 4. marca 2015

 

Za akých podmienok sa Gréci môžu vrátiť na ruský trh?

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa vyjadril k žiadosti gréckej vlády ohľadne možnosti zrušenia embarga na dovoz ovocia z Grécka. Pred pár dňami totiž Atény požiadali Moskvu o zrušenie zákazu na import gréckych pomarančov, jahôr a broskýň. Dmitrij Peskov oznámil, že ruské úrady sú ochotné vyjsť Grékom v ústrety v tom prípade ak táto členská krajina EÚ zainvestuje do vybudovania na území Ruska spracovateľských fabrík.

Poznamenajme, že podiel gréckych jahôd na ruskom trhu dosahuje v jarnom období až 50 percent, pričom podiel broskýň a pomarančov nedosahuje ani 0,5 %.

Poznámka

Pravidlá WTO hovoria, že nie je možné prijímať voči EÚ sankcie a pritom oslobodiť od nich niektorú členskú krajinu. No v tomto prípade by sa dala vypracovať schéma nie priamych dodávok, ale dodávok gréckej suroviny...

Podľa topwar.ru, 2. marec 2015

 

Puškov: USA zarábajú na zvyšovaní obchodu s Ruskom

Šéf dumského výboru pre medzinárodné vzťahy Alexej Puškov vyhlásil, že USA zarábajú na zvyšovaní obchodnej výmeny s Ruskom a pri tom nútia Európu zastavovať svoj biznis s RF. "Akoby nie, veď v roku 2014 narástla vzájomná obchodná výmena USA s Ruskom o 7 percent. EÚ dusia a sami zarábajú", - okomentoval situáciu v blogu na Twitter.

Takto komentoval vyhlásenie oficiálnej predstaviteľky štátneho departmentu USA Marie Harf, ktorá v mene Washingtonu opäť varovala európske štáty od obchodných operácií s Ruskom do vyriešenia ukrajinskej krízy.

Podľa ria.ru, 4. marec 2015

 

Bývalý šéf tlačovej služby klubu Šachťor Doneck: "Ukrajina sa voči Donbasu správa odporne!"

"Čo sa týka odčlenenia východných regiónov Ukrajiny, tak to sa už udialo, a nazad nie žiadnej cesty", - vyhlásil bývalý tlačový tajomník FK Šachťor Ruslan Marmazov pre titul Tribuna.

Poznamenajme, že Marmazov v tomto rozhovore vyhlásil o odchode z postu v Šachťore k 1. marcu. "Ide o moju civilizačnú voľbu. To, kam kráča Ukrajina sa mi kategoricky nepáči. Ibaže, ako určite chápete, kým som bol oficiálnym predstaviteľom klubu, verejne som o tom nemohol hovoriť. Vždy by sa boli našli ochotní považovať moje slová za pozíciu celého klubu Šachťor. A to by nebola pravda. Teraz už som oslobodený od povinností, hovorím ako súkromná osoba - môžete to považovať za môj občiansky a novinársky postoj", - zdôraznil.

"Podporujem svojich rodákov z Donecka a Luganska, ktorí dnes prežívajú veľmi neľahké dni. Bojujú zasvoje práva, za svoju zem, za svoje ideály. A "bojujú" - to nie je rečová kudrlinka. Je mi odporné, ako sa voči nim správa ukrajinský štát. Nech to pomenujete akokoľvek - separatizmom alebo nie - to je vaša vec. Myslíte si, že takto tu zmýšlam sám? Nie som osamotený, takýchto ľudí je nemálo a nielen v Donbase - ubezpečujem vás, že aj v Kyjeve je ich dostatok", - povedal Marmazov. 

Myslí si, že na Ukrajine už neexistuje ani normálny futbal, nakoľko ukrajinský futbal a štadióny sú spolitizované. "Nezostal už dokonca ani futbal a futbalové novinárstvo, zostala len celoplošná politika. Došli sme do niečoho strašného: veľmi ťažko sa mi prežívalo na štadióne. Futbalu je tam teraz menej, ako tých idiotských výskokov (Ukrajinci vyskakujú a pritom sa slovne povzbudzujú, že kto neskáče, to je Moskaľ. Domobranci im v zajatí nezabudnú ironicky pripomínať: "Skáčte, nezabudnite, že kto neskáče, to je Moskaľ.) , nezmyselných rečí a roznych mne nejasných hrdinstiev.

Toto všetko ma rozčuľuje a utláča. Pochopte, rozhodnutie o odchode bolo pre mňa mimoriadne zložité a bolestné. Prežil som v Šachťore takmer 10 rokov a boli to najlepšie roky môjho života. No teraz je klub prakticky stále na cestách, pobudol som s ním koľko sa dalo, no ďalej už nevládzem. Nemám duchovný komfort. Dá sa ujst pred všetkým, len nie pred sebou samým", - zdôraznil Marmazov.

Vyhlásil, že pre neho sa prelomovými stali "májové udalosti v Odese, keď tam spálili ľudí a keď aj ľvovský Berkut prinútili padnúť na kolená". "Zdá sa, že nejde o najvýraznejší moment, no viem si predstaviť situáciu, že aj bojoví chlapi - mládenci z Berkuta boli prinútení skloniť sa. "Neverím v ich masové uvedomenie. Viem si predstaviť čo asi hrozilo ich najbližším ke´d sa takto nechali ponížiť. Uvedomte si, že Ukrajina padla od tohto momentu a územie Donbasu už niekdy nebude jej súčasťou. Či si to želáte, či nie - to nuie je dôležité", - poznamenal Ruslan Marmazov.

x x x

Bývalý tlačový tajomník klubu skritizoval konanie ozbrojených síl Ukrajiny v Donecku a pripomenul, že Doneck naposledy bombardovali v roku 1943. "Videl som čo sa dialo okolo oblastnej administrácie. Videl som na čo sa ľudia pripravujú i to, že tam niet zbraní. No napriek tomu už v máji bombardovali donecké letisko. Nasadzovať letectvo proti mestu, ktoré sa týmto štátom považuje akože za svoje - stále to neviem pochopiť. Od roku 1943 nás nebombardovali, naposledy nás bombardovali Nemci. No a dnes aj akože rodný štát. Myslím, že ak by neboli rýchlo zakryli nebo, ukrajinské letectvo by Donbas bombardovalo dodnes. A ešte by za to, všimnite si, udeľovali rady a vyznamenania, chválili a volili za poslancov", - povedal Marmazov.

Myslí si, že obyvateľstvo DĽR a LĽR už nebude súhlasiť existovať v zostave Ukrajiny. "Mali sme svoje referendá, nad ktorými sa na Ukrajine smiali. Videl som koľko ľudí sa ich zúčastnilo a myslím si, že tobol normálny prejav vôle ľudu. Ak vy bombardujete ľudí za prejavenie ich vôle, tak sa nedivte následkom.

V minulosti sa asi bolo možné dohodnúť. Dalo sa postupovať omnoho múdrejšie a zvoliť si federatívne usporiadanie. A viete vy vôbec, že dnes vám čo i len za vyslovenie slová "federácia" hrozí paragraf? Dokonca i teraz, keď štát už padol! Dokonca i z toho sa nepoučili. Príhodný čas bol proste dávno premrhaný. Etapy "federácia", "konfederácia", "autonómia" boli preskočené na obrovskej rýchlosti a bez brzdenia".

Podľa regnum.ru, 2. marec 2015

 

Rozpredaj Ukrajiny sa začal - prístav Iľjičovsk za babku pre Američanov (čeština)

Ukrajina: Hřivna je rozvalená, privatizace připravená, majetek ukrajinského státu se teď lupičům prodá za babku. USA koupily přístav Iličjovsk pod Oděsou. 
Na Ukrajině jsou dva hlavní přístavy určené pro vývoz oceli a produkce strojírenského průmyslu - Iličjovsk a Mariupol. Kontrola Kyjeva nad Mariupolem je dočasná, ten, kdo koupí Iličjovsk, bude mít pod kontrolou vývoz ocelářského a strojírenského průmyslu a dovoz uhlí pro ukrajinské elektrárny.
Logika událostí na Ukrajině je jednoduchá - zahraniční lupiči našli společnou řeč s místními lupiči. Devalvace hřivny je velmi výhodná, majetky se budou kupovat hluboko pod tržní cenou.
Ukrajina se stane vlastnictvím několika významných oligarchických skupin - vlastnictvím s plně ekonomicky zotročeným národem.

Originál: http://www.politnavigator.net/rasprodazha-ukrainy-ssha-nachalas-pervyjj-lot-port-pod-odessojj.html

Podľa kp.ru, 27. február 2015

finweb.hnonline.sk: Ruský medveď krváca. Dochádzajú mu peniaze

Pod týmto titulkom uviedol vo štvrtok 26. 2. 2015 portál finweb.hnonline.sk aj túto časť správy:

„Vládny dlh ku koncu decembra 2014 predstavoval 41,5 miliardy amerických dolárov. Po započítaní dlhu centrálnej banky je výsledná suma zhruba 52 miliárd dolárov. Teda menej ako 14 percent HDP krajiny. Na druhej strane, Rusko má dnes k dispozícii rezervy v objeme takmer 370 miliárd dolárov. Krajine tak v blízkej dobe bankrot nehrozí. Jedine, že by sa preň Kremeľ rozhodol zámerne.“

Zdroj: http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy-123/rusky-medved-krvaca-dochadzaju-mu-peniaze-667518

Poďme teda k matematike zo základnej školy. A použime obyčajnú trojčlenku. Ak je 52 miliárd cca 14 %, koľko je 100 %? No a výsledok je, že to je – 371,42 miliárd dolárov.

Ibaže z toho vyplýva, že väčší HDP ako Rusko má aj „Horná – dolná“.

No a to, že ruský HDP sa neráta v miliardách, ale v biliónoch, to je zrejme pre slovenských ekonomických odborníkov z finweb.hnonline,sk obrovským prekvapením. Možno dodnes ani číslo s toľkými nulami ešte nevideli.

Vladimír Mikunda

 

USA stratili dôležitú bojovú schopnosť

Podľa nedávnej analýzy amerického fondu "Dedičstvo", USA už nie sú spôsobilé naraz viesť dve veľké vojny, uvádzajú  médiá. Podľa analýzy "Index vojenskej sily USA - 2015", sú ozbrojené sily USA zle pripravené na vedenie veľkých regionálnych neočakávaných ozbrojených konfliktov, píšu The Washington Free Beacon. Stratégia dvoch vojen predpokladala možnosť poraziť jedného protivníka a porazením druhého na ďalšom bojisku nedovoliť mu využiť koncentráciu vlastnej pozornosti na prvý konflikt.

V analýze sa hovorí, že táto stratégia bola prakticky realizovaná počas studenej vojny. USA vtedy účinkovali v bojových konfliktoch každých 15 - 20 rokov, držiac svoje pozemné sily v iných regiónoch "na zabezpečenie stability a udržanie agresora", píše list.

Dnes je už táto stratégia nemožná, tvrdí analýza. Dôvodom je neustále znižovanie financovania a znižovanie počtov ozbrojených síl. Ozbrojené silu USA vraj už prakticky nie sú schopné uspokojiť potreby obrany záujmov štátu.

Podľa vz.ru, 25. február 2015

 

V Moskve bol založený výkonný výbor Charkovskej ľudovej republiky

Na osobnej stránke Michaila Deľjagina je zavesená informácia, že politickí emigranti z Ukrajiny založili tzv. "Výbor 27-mych", ktorý vytvoril zo svojho stredu vedenie "Doneckej ľudovej republiky". Pripomeňme si, že takáto organizácia už existovala, no bola nacisti ju rozprášili deň po jej vyhlásení.

Podľa Deľjagina "Ukrajina je najregionalizovanejšia zo všetkých mne známych krajín:  preferencie majú rýdzo regionálny charakter a voči "cudziemu", hoci i zo susednej oblasti sa budú vždy správať ostražito. Preto nastoľovanie demokracie a nadvlády ľudu na nacistami okupovanom území pôjde podľa charakteru ľudu: podľa oblastí."

"My, občania, žijúci na Charkovščine, a aj bývajúci tu do štátneho prevratu vo februári 2014, následkom ktorého sme boli nútení dočasne opustiť rodné kraje, sa združujeme na organizáciu protifašistického odporu na našom území.", - hovorí sa v "deklarácii".

"Charkov je dnes zrejme svetový líder v množstve politických väzňov, ktorých je už vyše tisíc. Fašistická chunta, uzurpujúca si moc v Kyjeve, chápajúc obrovský význam nášho mesta ako najdôležitejšieho hospodárskeho a politického centra, robí všetko možné, aby zadusila odpor, zničila podzemie, rozdrobila organizované úsilie Charkovčanov na zbavenie sa nacistov a ich prisluhovačov.", - zdôrazňuje sa v deklarácii.

"Obraciame sa ku všetkým nie ľahostajným - nastal čas zjednotiť sily. Nastal čas pristúpiť k vytvoreniu štruktúr občianskej neposlušnosti a odporu fašistickému režimu. Mimoriadne dôležité je pamätať pri tom na bezpečnosť, na to, že gestapo Rady bezpečnosti Ukrajiny masovo využíva metódy provokácií na odhalenie ľudí, pripravených na aktívny boj.

No napriek represiám treba začať ostražito prácovať, no pri tom i správne hodnotiť možnosti i riziká", - zdôrazňujú zakladatelia výboru.  

Podľa evrazia.org, 25. február 2015

 

Ron Paul predpovedá rozpad USA

Americký politik, prezidentský kandidát 1988, tvrdí, že Spojené štáty na nachádzajú na hranici rozpadu, začiatok ktorého sa u začal.

V internete sa objavilo video bývalého kongresmana za Texas na konferencii v Libertarian Mises Instituter, ktorý  rozpad USA nazýva dobrou správou.

Podľa jeho slov Kongres túto tendenciu síce neschvaľuje, no proces sa už nedá zastaviť, čo je fakt. V takýchto podmienkach sa občania musia starať sami o seba.

Veterán americkej politiky tvrdí, že "americký ľud sa prebúdza", nespokojnosť s politkou Washingtonu rastie.

Podľa pravda.ru, 24. február 2015

 

The National Interest: Okolo Ruska sa stmeľuje čoraz viac stúpencov

Situácia vo svete sa sformovala nie na prospech Západu. Ekonomické a politické pozície Európskej únie podkopala kríza eurozóny a USA sa topia vo vojenských kampaniach po celom svete a spoľahlivo v nich trpia fiasko. Na pozadí tohto čoraz viac štátov východnej Európy radostne vítajú Rusko, považujúc ho za dôležitého hospodárskeho partnera, píše americký analytický časopis The National Interest.

Budujúc pevné hospodárske vzťahy Putin, podľa šéfredaktora The National Interest, "zbiera body pre Rusko" a dosahuje čoraz viac úcty. Ako príklad uvádza Putinovu cestu do Maďarska, kde bol prijatý maximálne srdečne.

"V Maďarsku ho prijímali ako predstaviteľa mohutnej veľmoci a dôležitého dodávateľa energonosičov. Čoskoro ho rovnako budú prijímať na Cypre, kde si už vybojoval pevné pozície. Gréci, Bulhari, Macedónci, Srbi a Turci - všetci majú záujem o spoluprácu s Ruskom", - píše The National Interest.

Rusko vraj takýmto spôsobom eliminuje európsku sankčnú politiku.

Podľa ria.ru, 24. február 2015

 

Ukrajinskí vojaci nechali v Debaľceve najnovší americký lokátor na delostrelecký prieskum

V Debaľceve podľa domobranca s volačkou "Kot" zostali rôzne skupiny ukrajinských síl. "Mesto Debaľcevo je prakticky celé očistené od ukrajinských vojakov ukrajinskej chunty, ostávajú nejaké roztrieštené a izolované skupiny vojakov, ktorým sa nepodarilo vyjsť z obkľúčenia a snažia sa maskovať akoby boli miestni obyvatelia v nádeji, že opustia mesto. Nachádzame ich a zatýkame, aby sme ich neskôr vymenili za zajatých domobrancov.

V Debaľceve je zničená prakticky celá infraštruktúra, v podstate neexistuje jediná celá budova. Mesto je na hranici humanitnej katastrofy...."

V tlačovom centre brigády Vostok hovoria, že ukrajinským silám v tomto roku padlo vyše 4000 vojakov a okolo tisícky bolo zajatých. Do rúk domobrancov padlo veľké množstvo techniky a munície, vrátane najnovšieho amerického lokátora na delostrelecký prieskum, povedal "Kot".

Podľa regnum.ru, 23. február 2015

 

Kyjevský primátor Kličko nedokázal vysvetliť prečo tiež nebojuje?!

Pred pár hodinami sa udiala hlučnejšia diskusia medzi lídrom hnutia ukrajinského Komsomolu Michailom Kononovičom a primátorom Vitalijom Kličkom. Primátor okázalo rozháňal drobných trhovníkov keď k nemu pristúpil Kononovič a vyhlásil, že zbavovať biednych zarobiť si haliere na chlieb je rúhanie.

No a po chvíli slovného ping-pongu sa Kličko zrazu obrátil na Kononoviča s nečakanou otázkou: „Ty si vlastenec? Tak prečo nie si v ATO? (Antiteroristická operácia)

Kononoviča cituje portál PolitNavigator: - Áno, som vlastenec a práve preto nie som v ATO. Byť vlastencom neznamená zabíjať svojich spoluobčanov. Mám však tiež otázku, a vy, ste vlastenec? Prečo nie ste v ATO? Vaša volená funkcia primátora vás oslobodzuje od mobilizácie? Oficiálne tu pred svedkami vyhlasujem, občan primátor, urobme to takto. Zajtra Kononovič a Kličko sa stretnú o deviatej ráno na vojenskej správe a ideme spolu slúžiť pod Mariupol. Ako primátor máme dobrý manschaft i námestníkov, či nie? No vidíte! Pár mesiacov budú oni riadiť Kyjev aj bezvás, občan vlastenec Kličko.

Tento Kononovičov návrh postavil Klička do slepej uličky až vyhlásil: To, všetko, je Putin... Vo všetkom je vinné Rusko. Ak by nebolo Ruska, bola by teraz vojna?

Replika Kononoviča: Cestovné do metra zdraželo dvojnásobne, nebodaj i v tom má vinu Putin?  Komunálne služby už po koľký krát idú zdražieť trojnásobne kvôli Rusku, že, pán primátor? Ja som si v armáde odslúžil deväť rokov a plným vedomím vyhlasujem, že armádu zničili takí, ako vy, občan primátor, a nie Rusko alebo Putin! Vy a vaša vláda, to je to najstrašnejšie zlo pre našu krajinu.

Podľa topwar.ru, 24. február 2015

 

Západ je vystrašený z fenoménu "ruskej propagandy"

"Ruská propaganda" nasmerovaná na západné auditórium sa stala ozajstným fenoménom. Hovoria o nej, obávajú sa jej, čo proti nej postaviť sa posudzuje na najvyšších poschodiach moci, čo sa nestalo dokonca ani v časoch mocného ZSSR. Jednou z príčin je kvalitatívny skok "ruskej propagandy", ktorý ju posunul o niekoľko rokov vpred.

Ruských zbraní sa Západ bojí už oddávna. Od čias Petra Veľkého dosiahol nad Rusmi len jedno víťazstvo - v krymskej vojne. Vo Francúzsku sú na to veľmi pyšní, dodnes majú ich ulice názvy odvodené od krymských zemepisných objektov.

Za zmienku stojí i sovietske prvenstvo - ZSSR začal vôbec ako prvý vysielať správy pre zahraničné auditórium. Už v roku 1929. A Západ začal vysielanie v ruštine až po rozpútaní studenej vojny.

Podľa vz.ru, 24. február 2015

 

Obama je paralyzovaný krízou na Ukrajine a ohúrený mocou Ruska

Prezident USA Barack Obama môže porušenia minských dohôd považovať za dar z nebies, nakoľko mu zostáva málo času aby sa rozhodol, či pošle vojenskú pomoc Kyjevu a teda, či zmení týmto krokom regionálny konflikt na globálny, píše The National Journal.

Obama je v mimoriadne ťažkom postavení. Už sa zamotal do regionálnych konfliktov v Líbyi i v Sýrii, no konflikt s atómovou veľmocou, akou je Rusko, to je čosi iné. Obama ešte nikdy nemal takého schopného a sebavedomého oponenta, akým je ruský prezident Vladimír Putin. Ruský prezident má navyše aj veľké skúsenosti so zahraničnou politikou, ktorých sa americkému lídrovi nedostáva, hovorí sa v článku, a tak robí kroky, ktoré Obama nie je schopný ani len pochopiť, hovorí sa v článku.

Ukrajinská otázka je najdôležitejšia v zahraničnej politike Obamu, jednoducho si nemôže dovoliť prepočítanie. Na jednej strane prezident Obama môže vyhlásiť, že Ukrajina nepatrí do zóny strategických záujmov Ameriky, na druhej nechce vstúpiť do ozbrojeného konfliktu s Ruskom. Vyzbrojenie Kyjeva bude Rusko asi najpravdepodobnejšie zhodnotené ako otvorený vpád Američanov na Ukrajinu a môže Rusko vyprovokovať taktiež tam vyslať vojská. Takým spôsobom sa Moskva a Washington dostanú do ozbrojeného boja, ktorému sa svet vyhol aj v dobe studenej vojny, píše vydanie.

Politikov a expertov, ktorí sú kompetentní v otázkach geopolitiky, rozčuľuje, že B. Obama nemá doposiaľ jasnú predstavu o tom, čo by mal robiť vo vzťahu k Ukrajine. Medzitým je očividné, že americký prezident evidentne nedocenil silu Moskvy. Hodnotiac Moskvu ako "európsky štát druhej triedy", Washington zabúda, že ide o veľmoc s atómovým potenciálom. Pritom iba Rusko má k dispozícii zbrane, ktoré sú hrozbou existencie samotných USA. Otvorenou teda ostáva otázka - kvôli čomu vrhať USA kvôli Ukrajine do takého nebezpečenstva, pýta sa The National Journal.

"V doslovnom zmysle slova riskujeme rozpútať 3. sv. vojnu za to, čo v skutočnosti ani nepotrebujeme (kvôli Ukrajine - pozn. red.). Zabúdame na to, že bojujeme za niečo, čo nemá hodnotu. To je vážne nebezpečenstvo", - uvádza list názor jedného z expertov Brookings Institution Jeremyho Shapira.

Podľa ria.ru, 23. február 2015

 

Ruská rádioelektronika odpojila sankcie

Jedna z rozhodujúcich ruských firiem "Rádioelektronické technológie" (KRET) je rozhodnutá v najbližších rokoch vtrhnúť na svetový trh. Podľa prvého námestníka generálneho riaditeľa firmu KRET I. G. Nasenkova firma je podľa Defense News už v ratingu Top-100 najväčších obranných firiem sveta a svoju produkciu dodáva do 60 štátov. Jej unikátne komplexy zneutralizujú akéhokoľvek protivníka. Presne povedané ruské REB komplexy ho zahlušia i oslepia. Aj preto sa na ich získanie svet už stavia do radu.

Originál:  http://topwar.ru/69050-nasha-radioelektronika-zaglushila-sankcii.html

Podľa topwar.ru, 21. február 2015