ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Politológ: USA sa boja sami si to rozdať s Ruskom a na Kyjeve im nezáleží

Americký senát schválil zákon o dodávke Kyjevu smrtiacej i inej výzbroje. Podľa politológa Sergeja Michejeva, Washington sa pokúša doviesť ukrajinský konflikt do „veľkej vojny“ s RF, využijúc Ukrajinu ako nástroj na dosiahnutie svojich cieľov.

„Akt o podpore slobody Ukrajiny 2014“ robí z Ukrajiny vojenského spojenca USA za hranicami NATO a umožňuje poskytovať jej americkú pomoc. Washington na to mieni dať v roku 2015 350 miliónov USD. 

„Američania podľa mňa už úplne otvorene demonštrujú svoju pripravenosť použiť Ukrajinu ako nástroj na vojnový konflikt s Ruskom. Svojimi rukami to robiť nechcú, boja sa. Je predsa jasné, že vojnový konflikt s Ruskom sa môže skončiť žalostne, vrátane samotných Američanov a môže prerásť (a podľa ruskej vojenskej doktríny by aj prerástol, čiže horelo by už aj americké územie! – pozn. srspol.) do atómovej vojny. Preto bola nimi ako nástroj jeho rozpútania vybratá Ukrajina“, povedal pre rádio Sputnik politológ Sergej Michejev.

Dodal, že závislosť kyjevských predstaviteľov na Washingtone už pre nikoho nie je tajomstvom. „Všetci veľmi dobre vieme, že súčasnú kyjevskú moc riadia Američania, riadia Porošenka i predsedu vlády Jaceňjuka. V ukrajinskom vedení vôbec niet samostatne rozhodujúcich sa figúr. Možno, Ljaško, no i ten je nesamostatný, nakoľko toho zase riadi jeden z oligarchov – Levočkin“, nazdáva sa politológ a hovorí, že „dodávka zbraní – to je len oficiálny formát koloniálnej závislosti Kyjeva na Američanoch, ktorí budú Ukrajincov využívať ako potravu pre delá bez ohľadu na to, či je to vôbec pre Ukrajinu výhodné“.

Na záver Michejev hovorí: „Myslím, že Američania dovedú záležitosti na Ukrajine do „veľkej“ vojny, veď práve na tom je založená táto „družba“. USA chcú Ukrajinu využiť ako potravu pre delá vo vojne s Ruskom a tak ju budú zásobovať len železom“ – uzavrel politológ. 

Podľa ria.ru, 12. december 2014  

 

Gorbačov: Američanov je možné počúvať, no nesmie sa im dôverovať

Exprezident ZSSR Michail Gorbačov hovorí, že Američania sú v mene svojich záujmov schopní obrátiť svet, preto sa im nesmie dôverovať.

"Rusko je ťažké ponížiť. My sme si vedomí vlastného významu. Pochopil som, že Američanov sa dá počúvať, no nesmie sa im dôverovať. Keď  im príde do hlavy nejaká idea, obrátia svet, aby ju zrealizovali", vyhlásil Gorbačov v rozhovore pre časopis Time.

"Či už vidíme studenú vojnu? Samozrejme, že áno", povedal a vysvetlil, že po rozpade ZSSR sa nás Západ "pokúšal premeniť na niečo podobné blatu, periférii. Naša krajina to nemohla dopustiť. Ide o to, že v takom postavení s vami rozprávajú ako chcú, zavádzajú obmedzenia atď. Amerika všetkým velí!"

Pre štát, predstavitelia ktorého si spomínajú, že Rusko bolo superveľmocou, je americká dominancia na medzinárodnej scéne niečím urážlivým, čo vyvoláva rozhorčenie, píše Time. No a Západ, namiesto toho, aby Rusko prijímal ako rovnocenného partnera, pokúsil sa ho z politiky vytlačiť. Ostatným príkladom toho sa stala situácia s Ukrajinou, na ktorú ruský prezident zareagoval snahou obnoviť vplyv v regióne. "Putin začal konať samostatne. Jeho pozícia bola záujmom väčšiny".

Zostrenie vzťahov medzi Ruskom a Západom vyvoláva u exprezidenta ZSSR znepokojenie. "Ľudia už hovoria nielen o novej studenej vojne, ale aj o horúcej vojne. Zdá sa, že nastal čas vážnych znepokojení. Svet vrie", hovorí Gorbačov.

Bývalý sovietsky prezident si tiež myslí, že Putin nemá ustúpiť západným sankciám. V tomto prípade práve Američania nech prejavia skromnosť vo vzťahu voči Rusku a prestanú mu prekážať v úlohe svetovej mocnosti, ktorá jej po právu náleží, píše Time.

Podľa vz.ru, 12. december 2014

 

Ruská pravoslávna cirkev volá moslimov do spoločného boja s civilizáciou hriechu

Hlava synodálneho oddelenia pre vzájomné vzťahy medzi cirkvami protojerej Vsevolod Čaplin vyzval moslimov a pravoslávnych kresťanov zjednotiť sa na boj so spoločnými výzvami.

Vyzval odmietnuť "civilizáciu hriechu, úžerníckych peňazí, oddelených od práce, odmietnuť kult spotreby, riadeného chaosu, informačných a politických manipulácií, duchovného otroctva zakrývaného za heslá slobody, moci jednotlivcov na heslami demokracie", uvádza Interfax.

"Bohoslovecki sme rôzni, čo je očividné. Na naše myšlienky o stave spoločnosti, o perspektívach jej rozvoja a o úlohách veriacich sú veľmi súzvučné a v mnohom rovnaké, máme spoločné výzvy", povedal Čaplin.

Podľa vz.ru, 10. december 2014

Paul Craig Roberts: Aby sa Západ pomeril s Ruskom, to by sa muselo vzdať suverenity

Americký politológ a autor "reaganomiky" Paul Craig Roberts si myslí, že podľa Washingtonu Moskva môže byť plnohodnotným účastníkom západnej politiky len keď sa zriekne vlastných záujmov a realizácie suverénneho politického kurzu.  

Pri súčasnom rozložení síl v európskej politike Rusko nemá na Západe partnerov, no má protivníkov, píše bývalý spolupracovník amerického ministra financií v administrácii R. Reagana.

Roberts zdôrazňuje, že princíp hegemónie USA v Európe nepripúšťa existenciu štátu dostatočne silného, ktorý by sa mohol protiviť vôli Washingtonu.

Cieľom americkej politiky vo vzťahu k Moskve je podľa neho destabilizácia situácie v Rusku. V súvislosti s tým západní politici srdnato ignorujú pozíciu ruských oficiálnych osôb a nepočúvajú fakty, ktoré zverejňuje, konkrétne aj minister zahraničia Sergej Lavrov. Roberts sa nazdáva, že v základe americkej stratégie eskalácie konfliktu pri hraniciach Ruska nie je objektívna analýza informácií.  

"V USA vedeli, že Saddám Husajn nemá zbrane hromadného ničenia, a ani vzťahy s Al Kajdou, Washington tiež vedel, že vládne vojská v Sýrii nepoužili chemické zbrane. Pre Washington neboli dôležité fakty, ale možnosť zvrhnúť tieto vlády", hovorí Paul Craig Roberts.

Podľa pravda.ru, 10. december 2014

Napoleon a Hitler sa dohrali, na rade sú USA

Bez ohľadu na mnohopočetné pokusy Západu zmeniť vládu v Rusku trhá Vladimír Putin jeho pokusy na všetkých frontoch, presvedčený je novinár Rakesh Krishnan Simha. Na stránkach Global Research píše, že Američania by sa už mohli niečo naučiť z histórie, ktorá svojho času prednášala Napoleonovi i Hitlerovi: „dráždiť medveďa“ je veľmi nebezpečné.

Z vyše 7 miliárd ľudí planéty sa USA boja len jedného – Vladimíra Putina, presvedčený je komentátor Global Research Rakesh Krishnan Simha.

„Hovorí sa, že Rusi pomaly zapriahajú, no potom veľmi divoko jazdia. Putin sa od roku 1999 po rok 2007 veľmi trpezlivo staral o skrachované ruské hospodárstvo, obnovoval ho a potom sa začal vzpierať západnému úsiliu obkľúčiť jeho krajinu. V Sýrii, na Kryme a na Ukrajine Západ utrpel ponižujúcu porážku a mizne pri jeho objavení sa. V energetickej hre budú panovať Rusi a nie západné produktovody“, presvedčený je expert.

Ruský prezident, vďaka svojim skúsenostiam z práce v KGB lepšie ako ktokoľvek iný chápe, ako fungujú USA. Americký a aj britský spôsob konania – to je organizácia prevratov, povstaní a kontrarevolúcií v štátoch, kde sa k moci dostanú lídri národných názorov. Simha za klasické príklady považuje Irán, Chile, Ekvádor, Venezuelu a Ukrajinu.

Putin vie, že USA sa pokúšajú a aj sa budú pokúšať o výmenu moci v Rusku. Však práve preto vypudil z krajiny také organizácie ako USAID a „Britskú radu“, ktoré slúžia len na prikrytie anglo-amerických špeciálnych služieb.

„Paralelne s tajnými operáciami organizujú Spojené štáty aj otvorené vojny. Americká ekonomika, ako aj ekonomika Británie sú ekonomikami vojny.

Pokračujúce bojové zrážky na Ukrajine sú len zámienkou na vtiahnutie Ruska do priamej vojnovej konfrontácie s ukrajinskou armádou na rozpútanie regionálnej vojny v Európe.

Rusko na to dáva dvojakú odpoveď. Na jednej strane odmieta vstúpiť do priamej vojenskej konfrontácie s ukrajinskými hrdlorezmi. Na druhej strane využíva asymetrickú stratégiu na zadržiavanie a nakoniec aj na oslabenie americkej ríše“, píše autor.

Dôležitým momentom takej stratégie je útok na základ americkej moci a vplyvu – na dolár USA. Rusko pri podpore krajín BRICS opúšťa obchodovanie v dolároch, čo prináša vážne dôsledky pre mierne rastúce americké hospodárstvo.

Ukrajina sa podľa neho môže časom stať katalyzátorom, ktorý prinúti Európu na rozvod s USA. Veď sankcie hrozia aj podnikateľským kruhom v Nemecku a v ďalších západoeurópskych štátoch, ktoré za ostatné dve desaťročia nadviazali s ruskou ekonomikou pevné a hlboké vzťahy.

A hoci Putin aj robí správne kroky na geopolitickej šachovej doske, ani jeho protivníci nespia: ruský rubeľ dostáva úder za úderom a ceny ropy klesajú. Tu, podľa Simha, niet neočakávaností, pretože Američania sa budú bez prestania usilovať o oslabenie Ruska, ide predsa o jediný štát, ktorý stojí Amerike na ceste uchopenia svetovlády.

„No Putin je džudista a teda vie ako využiť silu oponenta proti nemu samému. Chápe, že najlepšie obdobie v živote Západu už prešlo a že už nie je schopný pobiť sa s ruskou vojnovou mašinou. Pokojne sleduje, ako Američania prepriahajú svoje strategické sily, bojujúc s Ruskom a zároveň pokúšajúc sa zastaviť neľútostný rast BRICS. Ak história niečo učí, tak jej poučením je, že Rusi majú zvyk nechať vysiliť sa svojich nepriateľov. Po Napoleonovi a Hitlerovi prišiel rad, aby aj Američania pochopili aké nebezpečné je „dráždiť medveďa“, uzaviera Rakesh Krishnan Simha.

Podľa politobzor.net, 5. 12. 2014

 

Vylúčenie USA z NATO by upevnilo európsku bezpečnosť

Predseda dolnej komory štátnej Dumy RF Sergej Naryškin trvá na vylúčení USA z NATO, uvádza IA Regnum. Naryškin pripomenul, že svojho času na zasadnutí guľatého stola ohľadne krízy dôvery v Európe on "s istou mierou žartu navrhol našim európskym partnerom vylúčiť USA z bloku NATO".

"No, ako sa hovorí, že v každom žarte je len istá miera žartu, ja som presvedčený, že takýto krok by upevnil stabilitu a bezpečnosť na európskom kontinente", vyhlásil Naryškin.

Podľa regnum.ru, 9. december 2014

 

Číňanov zaujal perspektívny ruský tank

Čína prejavila veľký záujem k tanku novej generácie T-14 "Armata", ktorý konštruuje Rusko, ba dokonca už prejavila želanie stať sa jeho prvým zahraničným nákupcom. Ruský výrobca (Uralvagonzavod) tieto snahy nekomentuje, no podľa neoficiálnych zdrojov, je kategoricky proti. Otázka umožnenia prístupu k najnovším ruským technológiám má totiž strategický význam.

Prečo je ruský výrobca proti, naznačujú len kusé informácie. No a tie hovoria, že charakteristiky Armaty sú natoľko unikátne, že únik technológií hrozí pri akomkoľvek exporte.

Podľa vz.ru, 8. december 2014

 

 

Puškov: Kríza vzťahu USA - Rusko nie je dočasná

Kríza vo vzťahu Ruska a USA dozrievala už dávno a treba vychádzať z toho, že má nie dočasný charakter, nazdáva sa predseda zahraničného výboru Dumy Alexej Puškov.

"My, nazdávam sa, musíme vychádzať z nie dočasného charakteru tohto vzťahu. Kríza dozrievala dlho v rusko-amerických vzťahoch. Začalo sa to z rozširovania NATO, potom zo sporov ohľadne systému PRO, ďalej - okupácia Iraku. Intenzita tejto krízy sa zvýšila počas bombardovania Líbye. Sýria sa, podľa mňa, stala momentom pravdy. No a Ukrajina - to už bola absolútne monumentálna nezhoda prístupov strán, záujmov strán i geopolitických základní strán", povedal v Dume.

V ukrajinskej situácii badať podľa neho frontálnu zrážku toho, čo USA považujú za svoj národný záujem a čo "my v Rusku považujeme za naše národné záujmy".

Podľa ria.ru, 8. december 2014

 

MMF: Čína už predbehla USA a stala sa najväčším hospodárstvo sveta

Podľa Medzinárodného menového fondu hrubý domáci produkt ČĽR dosiahol 17,6 biliónov USD, kým HDP USA sa rovná 17,4 bilióna USD.

Podľa úrovne HDP na obyvateľa, Čína dosahuje len štvrtinu americkej úrovne.

Podľa pravda.ru, 6. december 2014

 

Kadyrov ide na teroristov od podlahy

"Oficiálne vyhlasujem, že skončilo obdobie, v ktorom sa hovorilo, že rodičia nezodpovedajú za činy svojich synov alebo dcér. V Čečensku budú zodpovedať! Ak otec vidí, že jeho syn ide cestou teroru a vachabizmu, nech ho odovzdá úradom alebo odstaví iným spôsobom dovtedy, kým ten nepreleje krv", napísal čečenský líder vo svojom Instagrame.

Večer sa vraj konala porada s vládou, a predstaviteľmi regiónov a náčelníkmi oddelení vnútornej bezpečnosti. V jej priebehu Kadyrov postavil mimoriadne tvrdú podmienku -okamžite uvoľnený bude ten, na koho úseku čo i len jeden človek zoberie do ruky zbraň a ocitne sa medzi banditami.

"Smrť 14 pracovníkov polície vnímam ako smrť mojich príbuzných. Za ich vraždu sa budú tvrdo zodpovedať všetci kto pomáhal, resp. nebránil tomuto činu, nech by to bol ktokoľvek", zdôraznil Ramzan Kadyrov.

Podľa kp.ru, 5. decembra 2014

 

 

Americký superstíhač F-22 nedokáže zostreliť ruský S-35

Americký stíhač 5. generácie F-22 veľmi ťažko vyhrá vzdušný boj s ruským Su-35, uvádza The Daily Beast. Problémom sú vraj jeho zastarané rakety, ktoré nedokážu prekonať súčasné prostriedky rádioelektronického boja ruských bojových mašín.

Stíhač F-22 je historicky najnebezpečnejším vojenským letúňom amerického letectva. I keď niektorí predstavitelia amerických vzdušných síl sú znepokojení jeho achilovou pätou - výzbrojou.

F-22, tak, ako aj mnohé ďalšie vojenské lietadlá USA a krajín NATO sú vybavené raketami stredného dosahu AIM-120 AMRAAM, ktoré používajú zastarané systémy rádiolokačného navádzania. Rusko však skonštruovalo rušivé systémy, základom ktorých je číslicové zariadenie, ktoré si zapamätúva zariadenia rádiových frekvencií. "Tieto nové systémy v podstate môžu na zbytočnosť premeniť radary rakiet AIM-120 AMRAAM triedy vzduch-vzduch".

Jeden z predstaviteľov amerického vojenského letectva poznamenal, že F-22 má vysokú utajenie, no jeho pilot bude len s ťažkosťami prekonávať ruské prostriedky REB, aby sa dokázal priblížiť k Su-35 a zničiť ho svojimi raketami. Na otázku, akú účinnosť by pri tom mal, sa vzhľadom na utajenie, i tak vyjadril pomerne jednoznačne: "Poviem len toľko, jedna raketa určite nebude stačiť".

Podľa russian.rt.com, 5. december 2014

 

Ukrajinci, chcete vedieť koľko je "niekoľko"? Opýtajte sa Slovákov!

Ukrajinu čaká niekoľko veľmi ťažkých rokov, no treba ich prežiť, vyhlásil bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine Steven Pfeiffer a v ďalšom konkretizoval - že čosi treba robiť s energetikou, korupciou atď.

"Veľmi dôležité je prejaviť trpezlivosť v tomto období. Ukrajinu čaká niekoľko veľmi ťažkých rokov, no toto obdobie treba prežiť, na získanie normálne rastúceho hospodárstva", - upozornil Pfeiffer.

Keď nám po novembri ´89 hovorili k nám vyslaní poradcovia to isté, všetci zabudli prezradiť (ako aj dnes na Ukrajine), ako sa bude mať obyčajný občan. Slovenksá skúsenosť teda znie, že súčasné Slovensko dobehlo hrubý domáci produkt toho socialistického až v roku 2007. Znamená to, že 18 rokov sme sa hnali za niečím, čo sme tu už mali bez naháňanie.

V súvislosti s Ukrajinou si myslím, že to bude beh na ešte dlhšiu trať. Nám totiž nikto nehovoril, že nás čakajú "veľmi ťažké roky", u nás sa hovorilo len o "ťažkých rokoch".

Tipujem, že súčasní ukrajinskí revolucionári sa už výsledkov svojho snaženias nedožijú a tak im to vlastne môže byť jedno.

No a ešte poznámka na záver: Ani socialistické Slovensko nestálo na mieste, v niektorých rokoch hospodársky rástlo o 4, no niekedy len o jedno percento. No a z tohto uhla pohľadu aj my to naše bývalé Slovensko stále len dobiehame.

-vmi- podľa vz.ru, 1. december 2014

 

Marine Le Pen: EÚ sa stala fabrikou na produkciu nezamestnaných

Na 15. zjazde svojej strany razantne vystúpila proti EÚ. A na svojej stránke v Twitter napísala: "Európska únia sa stala hotelom široko otvárajúcim dvere pre masovú imigráciu všetkej ničoty sveta",  a taktiež poznamenala, že členstvo Francúzska v EÚ taktiež škodí národnej identite štátu.

"Francúzsko stráca svoju dušu, už samo sa nespoznáva, postupne sa mení je obyčajné územie pod cudzíme vedením", napísala a EÚ nazvala "gigantickým parkom na rozptýlenie pre nadnárodné korporácie, finančné trhy a technokratov".

"EÚ sa stala fabrikou na produkciu nezamestnaných, mechanizmom ničoty a zúfalstva".

Podľa ria.ru, 30. november 2014

 

Prečo Malajziu vylúčili z vyšetrovania havárie Boeing 777?

Pretože odmietla vopred označiť za vinníka Rusko, otvorene hovorí predseda medzinárodného výboru Dumy Alexej Puškov. A či chceme, či nie, takty nepustia. Rusofóbsky naladená komisia sa možno snaží, no lepšie by bolo ak by sa vyšetrovania konečne chytili odborníci. Slovensko by sa už naozaj rado dozvedelo kto je takmer 300-násobným vrahom!

"Malajziu vylúčili spomedzi krajín, ktoré sú pripustené k vyšetrovaniu katastrofy malajzijského Boeinga (!!!) kvôli tomu, že nechcela vopred obviniť Rusko", - napísla poslanec na svojej stránke v Twitteri.

Podľa ria.ru, 29. november 2014

 

Ruska protikozmická obrana už zakryla rádiolokačné pole

Na budúci rok budú do skúšobno-bojovej prevádzky uvedené dve nové rádiolokačné stanice, i keď ruská protikozmická obrana si kompletne zakryla rádiolokačné pole už tento rok, vyhlásil dnes zástupca veliteľa vojsk vzdušno-kozmickej obrany genmjr. Anatolij Nestečuk.

"Ak hovoriť o systéme výstrahy pred raketovým útokom, tak v roku 2015 budeme mať fakticky postavenú už druhú líniu výstrahy pred raketovým útokom. Na budúci rok postavíme nové rádiolokátory "Voronež" v Barnaule a v Jenisejsku", povedal a v ďalšom doplnil, že v tomto roku prešli štátnymi skúškami "Voroneže" v Kaliningrade a v Irkutsku. Spustila sa jeho výstavba vo Vorkute.

Nestečuk tiež pripomenul, že súvislé rádiolokačné pole bolo vytvorené už v tomto roku.

Podľa ria.ru, 29. november 2014

 

Pentagon nie je pripravený na „netradičnú“ vojnu

Hlavné velenie vojsk špeciálneho určenia Ministerstva obrany USA vo svojej správe tvrdí, že Rusko, Čína, Irán a islamisti vedú „netradičné“ vojny, pričom Amerika vraj zatiaľ nemá jasnú stratégiu ako im vzdorovať.

Noviny Vzgljad, s odvolávkou na portál The Washington Free Beacon, uvádzajú, že správa je datovaná 26. septembrom.

„Hybridná vojna, ktorá sa v 90-tych rokoch začala z iránskych pohybov po celom Blízkom východe a z čínskej stratégie „neobmedzenej vojny“, sa dnes v najdrzejšej forme realizuje Ruskom pri podpore povstalcov na Ukrajine“, uvádza správa.

Velenie špeciálnych operácií volá po prehodnotení nových „nekinetických“ prostriedkov vedenia vojny a vojenskej stratégie USA a ich spojencov. Tieto nástroje vraj musia obsahovať skryté a tajné akcie síl špeciálnych operácií v súčinnosti s politickými, priezvednými, diplomatickými a finančnými metódami vedenia vojny, na vzdorovanie takým štátom, ako Rusko, Čína a Irán, a povstaleckej činnosti teroristických skupín, takých ako „Islamský štát“.

Autori dokumentu sa nazdávajú, že americkej vláde chýba ucelená stratégia boja s netradičnými vojnami, vedenými štátnymi a neštátnymi subjektmi, čo bráni reakcii USA/NATO na „ruskú agresiu na Ukrajine“.

V správe sa pritom tvrdí, že hrozba zo strany Ruska je oveľa významnejšia, ako zo strany islamistov v Iraku a Sýrii.

Uvádza sa, že „Rusi používajú také komponenty hybridnej vojny, ako účasť obyčajných ozbrojených síl, ekonomické zastrašovanie krajín regiónu, presne mierené operácie, demonštráciu sily pozdĺž hraníc NATO a diplomatický tlak“.

„Bezprecedentná drzosť netradičnej vojny zo strany Ruska vyvolala ostré znepokojenie medzi americkými partnermi, ktorí sa boja, že Moskva môže nasadiť analogické metódy aj v iných štátoch regiónu, v ktorých je časť národa naladená rusofilsky a opozične k miestnym úradom, napríklad v štátoch Pobaltska, Moldavska a Gruzínska“.

Správa tiež uvádza, že Rusko na juhovýchode Ukrajiny používa sily špeciálneho určenia, rozviedku, politických provokatérov a masmédiá a aj nadnárodné zločinecké elementy. Na „klasické ciele“ Moskva pri netradičnej vojne využíva „zelených mužíčkov“, ktorí konajú pod rôznym stupňom utajenia.

Ciele ruskej „tajnej vojny“ – „vyvolať chaos a rozrušenie spoločenského poriadku, vyprovokovať neprimeranú reakciu ukrajinských silových orgánov, čo podľa Moskvy spôsobí delegitimizáciu kyjevskej moci“.

Podľa amerického velenia špeciálnych operácií, Rusi úspešne organizujú „proruských separatistov“, zasielajúc im na pomoc poradcov i bojovníkov z ruských špeciálnych služieb. Opatrenia obsahujú financovanie a výzbroj, taktickú koordináciu a palebnú podporu vojenských operácií domobrancov.

Podľa evrazia.org, 26. november 2014

 

Jakov Kedmi: Ako Boeing zostrelili, tak naň aj zabudli

Prečo európski politici ustupujú diktátu USA? Prečo niet žiadnych výsledkov pri vyšetrovaní katastrofy Boeingu-777 a  zverejnené fakty sa ignorujú? Ako Rusku reagovať na zosilnenie medzinárodného napätia? V priamom prenose videokanálu pravda.ru o tom hovoril bývalý šéf jednej zo špeciálnych služieb Izraela Jakov Kedmi.

 

Politológovia hovoria, že Američania na vedúcich predstaviteľov európskych krajín jednoducho tlačia a šikanujú ich. Nebodaj majú na nich nejaké vážne kompromitujúce materiály?

- Aké tam kompromitujúce materiály?! Všetko je omnoho jednoduchšie - ekonomický tlak. Ekonomické sankcie boli základom americkej politiky ešte z 30-tych rokov, no z nejakého dôvodu sa nepoužívali vo vzťahu k nacistickému Nemecku. Nikdy. Používali sa vo vzťahu k Sovietskemu zväzu. Poslúžili ako zámienka vojny Japonska proti USA. Japonsko zaútočilo proti Pearl Harboru v rámci odpovede na ekonomickú blokádu Spojených štátov, zákazu dodávok do Japonska niklu a ropných produktov, čo znamenalo zastavenie japonského priemyslu.

Politika ekonomickej blokády je už dávno jednou zo súčastí americkej zahraničnej politiky. Pozrite sa na Kubu. Nie v tom nič prekvapujúce. Európa sa len v poslednej dobe začala pripájať k tejto politike. A nie náhodou si teraz Čína, Rusko, štáty BRICS a ďalšie krajiny myslia, že používanie ekonomického nátlaku je neprípustné v medzinárodnej politike. No a práve tento spor je dnes jedným z najhlavnejších na medzinárodnej svetovej scéne.   

Používanie ekonomických sankcií sa dá nazvať medzinárodným ekonomickým výpalníctvom. Je to jedno a to isté. Má to príznačný názov a aj podstatu.

Svet sa teraz nachádza v určitom štádiu, podobnému toho, ktorý bol počas ranného rozvoja hospodárstva v jednotlivých krajinách, keď im na uliciach kraľovali výpalníci. A kým sa nenájde iná, autorita moci, ktorá to vráti do rámcov zákona, dovtedy budeme ma´t tento zákon ulice, zákon bandy, výpalníctvo bude vládnuť nad všetkým a všetko aj riadiť. My, napríklad, chceme, aby ste konali tak a tak. Vy, ak to tak neurobíte, tak vás pritlačíme ekonomicky, čiže zaplatíte za to peniazmi, ktoré vám odoberieme, alebo ktoré nebudete môcť zarobiť. Taká je dnes norma medzinárodnej politiky.

Možno, že toto obdobie prichádza k svojmu koncu, na poslednom stretnutí lídrov BRICS rázne odsúdili túto normu správania sa. Bol to prvý krokna yastavenie takých metód.

 

Nedávno bola v relácii "Odnako" zverejnená snímka katastrofy Boeinga. Moderátor Leontiev absolútne rozumne poznamenáva: my nevieme, či je to pravda. Nech sa na to pozrú experti, nech to preanalyzujú, nech si to vydiskutujú. Nájdite ďalšie zábery. Veď odvtedy už prešlo toľko času a doteraz neboli zverejnené rozhovory dispečérov, žiadne ďalšie snímky - a vôbec, niet ničoho. Ako hodnotíte túto situáciu?

- O čom to hovoríte! Veď prebieha propagandistická vojna. V tejto propagandistickej vojne sa používajú akékoľvek prostriedky. Používajú sa také akoby dôkazy o pohyboch ruských vojsk alebo o vine separatistov, ktoré neznesú žiadnu kritiku. Žiadna previerka faktov sa neuskutočňuje. Len taká je odpoveď: "My nič nevieme". nepredstavené sú družicové dôkazy, zo sledovacích prostriedkov ani Američanmi a ani Európanmi.

Ak by mali dôkazy na ich verziu, ktorú okamžite začali mediálne šíriť, oni by sa s ňou už vytasili. No a keďže sa s ňou nevytasili, znamená to, že nič nemajú. Čiže ich vyhlásenia, že Boeing zostrelili domobranci, je proste kec.

Poskytnite dôkazy... Ako hovoril Leontiev, existuje niekoľko inštitútov komerčných, nech oni zanalyzujú tieto snímky. Za peniaze...

Ja by som sa vydal práve po tejto ceste. Obrátil by som sa na súkromné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú družicovými snímkami a ich rozšifrovaním za peniaze.

 

To je dobrý nápad, no kto ho počuje? Problém je v tom, že už sa ignorujú aj najočividnejšie fakty. Dokonca aj na zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.

- Na čierne hovoria biele, na biele hovoria čierne a nikto sa nehanbí. Toto je vlastné nielen súčasným ukrajinským úradom, vždy sa na tom stavala medzinárodná politika.  

Nepoznám príklad, žeby si ktorýkoľvek štát priznal vinu, ak sa mu to nenadiktovalo v rámci politickej výhody... Čiže čakať na to v OSN, že to niekto urobí je v jej súčasnej zostave, pri súčasných normách, zbytočné. Každý bude dúchať do svojej trúby.

Podľa pravda.ru, 25. november 2014

 

Irán: Obdobie hegemónie USA sa chýli ku koncu

Podľa iránskeho námestníka ministra zahraničia Solejmanpura obdobie hegemónie Spojených štátov amerických sa blíži k svojmu koncu, na formovaní mnohopolárneho sveta sa podieľajú najsilnejšie sily, také ako Rusko a Irán.

Podľa diplomata "zmenší sa aj sila a vplyv Európy. Z tohto dôvodu sa Amerika bráni preberať medzinárodnú zodpovednosť", - cituje ho RIA Novosti.

Iránsky diplomat tiež zvýraznil, že svedectvom očividných medzinárodných vzťahov minulého obdobia sú aj "jednostranné kroky napr. vytvárania koalícií prekračujúcich rámce OSN, alebo jednostranných sankcií".

Podľa vz.ru, 24. november 2014