Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Vyše tucta zamestnancov nemeckých ministerstiev a úradov pracuje na CIA

Mnohí z "krtkov" už roky špiónia pre americkú rozviedku. V hľadáčiku špeciálnych služieb USA sú predovšetkým štyri nemecké federálne ministerstvá - obrany, ekonomiky a energetiky, vnútra a hospodárskej spolupráce a rozvoja. Vzhľadom na momentálny škandál sú kontakty riadiacich orgánov CIA a pravdepodobných špiónov na nemeckom území pozastavené, uvádza ITAR-TASS s odvolávkou na Bild am Sonntag.

Bild am Sonntag pritom poznamenal, že Američania posudzujú možnosti presunu pracovníkov veľvyslanectva (pracujúcich v oblasti rozviedky) v Berlíne do Varšavy alebo do Prahy, aby odtiaľ mohli vo svojej práci pokračovať. Budúci šéf Európskej komisie Jean Claude Juncker varoval pred krízou dôvery vo vzťahoch EÚ a USA. "Už teraz treba americkým partnerom vysvetliť, že že priatelia sa počúvajú a neodpočúvajú".A mimoriadne presne povedal, že "tento incident môže byť ozajstnou krízou dôvery - pričom nielen v transatlantických vzťahoch, ale aj vo vzťahu našich občanov k štátu". "Vzniká problém s demokraciou, - zdôraznil Juncker. - Vlády stratili kontrolu nad vlastnými špeciálnymi službami, ktoré nesmú fungovať v právnom vákuu a musia skladať účty vládam".

Podľa vz.ru, 13. júl 2014

 

Majdan je "zhromaždením nepochopiteľného pôvodu"

Generálny prokurátor Ukrajiny Vitalij Jarema požaduje opustiť centrálnu časť Kyjeva a uvolniť obsadené budovy od demonštrantov.

"Obrátil som sa na predstaviteľov ministerstva vnútra a služby bezpečnosti Ukrajiny aby prijali nevyhnutné opatrenia na obnovenie práva v centre Kyjeva... To, čo sa tam teraz deje je diskreditáciou Majdanu. Od konca februára bolo na území Majdanu spáchaných 158 zločinov, 4 znich mali charakter ťažkých fyzických útokov s následkom smrti. Doteraz je zablokovaných 19 administratívnych budov", - poznamenal Jarema. "Teraz máme do činenia s lacnou náhražkou majdanu, so zhromaždením nepochopiteľného pôvodu. Všetci, ktorí sa považujú za vlastencov už dostali príležitosť vstúpiť do radov Národnej gardy", - dodal.

"Я инициировал обращение к руководителям МВД и СБУ о принятии неотложных мер для возобновления правопорядка в центре Киева... То, что сейчас происходит в центре города Киева, является дискредитацией Майдана. С конца февраля на территории Майдана было совершено 158 преступлений, из них 4 факта задания тяжких телесных повреждений со смертельным исходом. До сих пор остаются заблокированными 19 админзданий", - отметил Ярема. "Теперь мы имеем дело с дешевой подделкой Майдана, сборищем непонятного происхождения. Все, кто считает себя патриотом, уже получили возможность вступить в ряды Национальной гвардии", - добавил он.

Originál: http://www.regnum.ru/news/polit/1823848.html

Podľa regnum.ru, 9. júl, 2014

 

Sergej Ivanov: Ukrajina začne plyn "kradnúť" na jeseň

Šéf Putinovej prezidentskej administrácie Sergej Ivanov si myslí, že Kyjev začne na jeseň kradnúť plyn z plynovodov.  "Zo skúseností vieme, že keď nastúpi jeseň a zima, Ukrajine sa bude nedostávať plynu", - vysvetlil v Centre ruského jazyka Pekingskej univerzity počas stretnutia s jej študentmi. Podľa jeho názoru, na takú situáciu sa treba pripraviť - diverzifikovať dodávky energonosičov.

Nedávno Gazprom oznámil, že dlh Ukrajiny za plyn dosiahol 5,3 mld. USD pretože zatiaľ nezaplatila za 11,5 mld. kubíkov ruského plynu. Hlava Gazpromu Alexej Miller nazval túto sumu gigantickou a neuhradené objemy plynu "obrovským objemom, porovanteľným s ročnými dodávkami ruského plynu do Poľska".

Podľa regnum.ru, 9. júl, 2014

 

Konečne sa vo svete objaví banka nezávislá od USA

Minister financií RF Anton Siluanov vyhlásil, že predstavitelia štátov BRIČS (Brazília, Rusko, India, Čína a JAR) podpíšu 14. - 16. júla na samite v Brazílii dohodu o vytvorení Novej rozvojovej banky so základným kapitálom 100 mld. USD.

"Ohľadne kapitálu nie sú otázky, tri pozície sú už odsúhlasené: základný kapitál - 100 mld. USD; rozdeliteľný kapitál - 50 mld. USD a vkladový kapitál - 10 mld. USD (členské štáty ho vložia v priebehu siedmych rokov)", - cituje ministra agentúra Rosbalt.

Minister tiež dodal, že v pripade nutnosti sa môže rozdeliteľný kapitál navýšiť o 40 mld. USD.

"Banka je pripravená prijať aj nových členov z krajín členov OSN, pričom podiel (a garantovaná kontrola) BRIČS nebude nižší ako 55 precent", - povedal minister.

Banka môže začať pracovať už od budúceho roka. Ak to jednotliví účastníci stihnú s ratifikáciou nevyhnutných dokumentov a vyčlenením plánovaných prostriedkov v rozpočtoch.

Podľa evrazia.org, 9. júl 2014

 

Arbatov: ústup domobrancov na Ukrajine je preskupením síl

Dobytie ukrajinskými silami niekoľkých mestečiek (napr. Slavjansk, Kramatorsk, Artemovsk, Družkovka...) na východe krajiny - to nie je víťazstvo ukrajinskej armády, ale preskupením síl domobrancov, domnievajú sa experti, ktorých kontaktovala RIA Novosti. (Od decembra 1941 tak isto označoval konanie Wehrmachtu na východnom fronte aj Hitler - pozn. red.)

Hlavné sily domobrancov ustúpili ztýchto miest na severe Doneckej oblasti a presunuli sa do Donecka, Gorlovky a Snežného. No upozornili, že neveľké oddiely a diverzné skupiny zostávajú aj v Slavjansku a Kramatorsku.

"Ak veriťinformáciám od domobrany, tak opustiac mestá, uchránili si svoje sily. Ak je to tak, potom zo strategického pohľadu alebo geopolitiky, to nič neznamená. Je to len neveľký taktický útok kyjevských vojsk", - myslí si prezident Centra systémových analýz a predpovedí v Kyjeve Rostislav Iščenko.

S týmto názorom súhlasí aj akademik Ruskej AV Alexej Arbatov. "To nie je koniec, je to len preskupenie síl a nová situácia. Opustili tieto malé mestečká, ktoré bránili tri mesiace. To nie je veľké víťazstvo ukrajinskej armády: malé sídla - a tri mesiace s tým nič nedokázali urobiť", - povedal.

Hovoriac o ďalšom vývoji udalostí na východe Ukrajiny, experti poskytujú niekoľko možných scenárov. "Ak si domobranci zachovali sily, ako vyhlasujú, v takom prípade boje budú pokračovať dlho a úporne. Len na iných miestach", - myslí si Iščenko.

Podľa Arbatova, situácia na východe Ukrajiny bude závisieť od počínania Kyjeva. Blokujúc Doneck a Lugansk, ukrajinské úrady môžu vyhlásiť víťazstvo a obnoviť rozhovory o prímerí.

"Ukrajinská armáda si postavila cieľ blokovať tieto mestá zo všetkých strán a požadovať vzdanie sa do zajatia a zloženie zbraní od všetkých ozbrojených povstalcov. Toto aj je v podstate možným základom na obnovu prímeria", - je presvedčený Arbatov.

Ak prezident Ukrajiny Petro Porošenko prijme rozhodnutie o útoku proti Donecku a Lugansku, to sa môže premeniť na katastrofu, myslí si Arbatov a dodáva, že "ak  sa Porošenko podvolil nejakému tlaku z Kyjeva alebo spoza hraníc, a zaútočí proti týmto mestám, bude to jednoducho katastrofa, pretože to už ide o obrovské miliónové mestá. Všetko bude premenené na ruiny, budú tisíce obetí".

Toto je situácia pri ktorej expert nevylučuje ani zamiešanie sa do konfliktu "v tej, či onej forme" Ruska.

Podľa ria.ru, 7. júl 2014

 

Tak sa to robí, berme si príklad z USA!

Raz darmo, komu česť, tomu česť. Američania kvôli sankciám voči Rusku všetkých v Európe vyplieskali a sami si obchodujú jedna báseň. Za máj im export do Ruska narástol o 20 percent. Vidno, v politike, v biznise, stále je to len o jednom: O súboji inteligencií.

Americký export do Ruska v máji narástol o vyše 20 percent, pričom do Európy o 4 a do Číny o 2 percentá.

Podľa ria.ru, 4. júl 2014

 

Služba bezpečnosti Ukrajiny: Vraj hlavná teroristická organizácia

Ak treba niekoho obviniť z terorizmu, tak Službu bezpečnosti Ukrajiny, vyhlásil ruský ekonóm, politik, poradca prezidenta na regionálnu ekonomickú integráciu Sergej Glazev.

Reagoval tak na obvinenie z trestného činu, ktoré vzniesla voči nemu práve SBU. „...SBÚ, práve ona je hlavnou teroristickou organizáciou, ktorá riadi masocé vraždy obyvateľov Donbasu. Na Nalivajčenkov pokyn bombarduje obytné štvrte, zabíja ženy a deti. CBU – to je trestná nacistická organizácia! Som presvedčený, tribunál, ktorý odsúdi Nalivajčenka zo zločinu proti národu Ukrajiny, sa uskutoční“, - povedal.

(V sobotu 5. júla predstaviteľ SBU Valentin Nalivajčenko oznámil, že jeho rezort otvoril trestnú vec na Glazeva podľa trestného poriadku Ukrajiny „Verejné výzvy na rozpútanie vojenského konfliktu“.

Pripomeňme si tiež, žeGlazev nazval prezidenta Ukrajiny nacistom a povedal, že asociačná dohoda s EÚ je nelegitímna rovnako, ako aj samotný ukrajinský prezident, za ktorého nehlasovalo obyvateľstvo radu ukrajinských regiónov. Navyše povedal, že pre Ukrajinu sa tento podpis pod asociačnú dohodu sa stane „hospodárskou samovraždou“.)

Podľa vz.ru, 6. júl 2014

 

 

Štát, ktorý dnes vyučuje demokraciu, iba pred 50-timi rokmi zakázal platnosť pravidla:

„Len pre bielych“

V júli 1964 prezident USA Lindon Johnson podpísal zákon o občianskych právach. Išlo o právnu normu, ktorá zakázala rasovú diskrimináciu v sfére obchodu, služieb a pri prijímaní do zamestnania.

14. dodatok americkej ústavy tvrdil, že ani jeden občan nesmie byť diskriminovaný v právach, iba na základe rozhodnutia súdu. No v skutočnosti bola rasová diskriminácia všedným javom. Niektorí majitelia súkromných reštaurácií, obchodov a kín tvrdili, že federálne úrady im nemajú právo určovať koho majú a nemajú obsluhovať.

(Napríklad 13. dodatok ústavy z roku 1861 ešte zaručoval v USA existenciu otrokárstva. No v roku 1865 bol schválený iný 13. dodatok, ktorý sa už netýkal záruk zachovania, ale zrušenia otrokárstva. Stalo sa to takmer sto rokov po tom, ako sa Európa zbavila nie otrokárstva, ale nevoľníctva. S výnimkou Ruska, ktoré ho síce tiež zrušilo pred koncom amerického otroctva, ale až v roku 1861.)

Poznámka: Kto si dnes uvedomuje, že Slovania nikdy nemali otrokov? A viete prečo? Lebo Slovania, to je duchovná a nie hrabošská civilizácia.

Vladimír Mikunda

 

Britské médiá: Taktika Ukrajiny, ako taktika Nemcov v roku 1941

Obyvatelia východu Ukrajiny museli po mínometnom obstreľovaní rýchlo utiecť zo svojich horiacich domov, čo pripomenulo situáciu, ktorá sa vytvorila na východnom fronte počas 2. sv. vojny, keď budovy zachvátili plamene a do zeme sa zarývali krátery od zastreľovania sa na pozície..., - píše Daily Mail.

Redakcia píše, že všetko sa to podobá na stratégiu, akú Nemci použili v roku 1941 počas operácie Barbarosa, útoku, ktorým sa začala trojročná vojenská kampaň na východnom fronte. Domy v rajóne, ktorý bol súčasťou ZSSR, boli v tom čase atakované predovšetkým zo vzduchu Luftwaffe a vzápätí pozemnými vojskami. Na vtedajších snímkach sa dajú vidieť dediny zachvátené plameňmi.

Podľa očitých svedkov z východnej Ukrajiny, vládna armáda má zodpovednosť za kruté a násilné konania nielen proti domobrancom, ale aj proti civilistom. Web stránka CounterPunch uvádza, že to neprekvapuje ak si uvedomíme akým počtom pravicových radikálov boli jednotky doplnené. Rad práporov ukrajinskej armády – „Dnepr“, „Ukrajina“, „Azov“ – sa predstavili svojimi trestnými operáciami proti obyvateľstvu východnej Európy“. 

Podľa slov zakladateľa dvoch posledných práporov ukrajinského poslanca Olega Ľjaško, polovicu ich stavov tvoria bývalí trestanci, druhú – členovia ukrajinských ultranacionalistických organizácií. Bojovníci „Azov-a“ majú aj svoju zvláštnu modlitbu pred príchodom na frontovú líniu: namiesto Boha a anjelov sa v nej hovorí o lídroch ukrajinského pronacistického hnutia obdobia Druhej svetovej vojny Stepana Banderu a Romana Šucheviča.

Vie sa, že táto modlitba vyvolala hnev známeho gréckokatolíckeho poľského kňaza Tadeusza Isakoviča-Zalesského, nezmieriteľného protivníka ideológie ukrajinského nacionalizmu. Práve Bandera a Šuchevič sú zodpovední za masové vraždy poľského a židovského obyvateľstva západnej Európy po nacistickej okupácii v 40-tych rokoch minulého storočia.

Portál poznamenáva, že takmer všetky popredné politické strany na Ukrajine: Udar Vitalija Klička, „Baťkivščina (Otcovizeň) Júlie Timošenkovej, Sloboda Olega Ťjahniboka podporujú ideu, že počas 2. svetovej vojny bojovali nacistické pluky Banderu a Šucheviča za slobodu a práva Ukrajincov.

„Títo ľudia budú vládnuť na Ukrajine počas najbližších päť rokov. Takýto prístup už rozoklal ukrajinskú spoločnosť. Kyjevu sa vďaka svojím propagandistickým manipuláciám podarilo dosiahnuť sympatie niekoľkých občanov, no ostatní sa s tým nemienia zmierovať. Vláda vie o hlbokom rozkole v obyvateľstve krajiny. Jediný spôsob, ako občanov udržať spolu je – nájsť im nepriateľa. Do tejto role obsadili Rusko. Kyjev míňa veľa zdrojov na udržiavanie protiruskej histérie medzi Ukrajincami s cieľom odpútať ich mozgy od nastupujúcej hospodárskej katastrofy“, - píše portál.

Podľa vz.ru, 3. júl 2014

 

Och, pravdička, aká si len prostučká!!!

Kybernetická domobrana sa dňa 20. júna 2014 nabúrala do komunikácie generálneho prokurátora Ukrajiny Vitalija Jaremu a ministra obrany Ukrajiny Michaila Kovaľa. Vyplýva z nej, že Kyjevu hrozí vzbura.

Jarema a Kovaľ sa dopisujú o nejakej „vzbure kapitánov“, - tých, ktorí sa už nechcú zúčastňovať na vojenskej operácii na východe Ukrajiny.  Prokurátor a minister rozhutujú, ako na nich pôsobiť a zdôverujú sa so svojimi obavami.

Konkrétne sa v komunikácii hovorí toto:

Kovaľ: To o vojskách si už počul?

Jarema: O revolúcii kapitánov? Áno, sledujem to... A ty, čo si o tom myslíš?

Kovaľ: Mám zopár nápadov. S úradníčkami to vyriešime, ako zvyčajne. Voči „kapitánom“ budeme musieť byť tvrdší.

Jarema: Prepúšťať?

Kovaľ: Existujú aj iné spôsoby. Hlavne s príbuzenstvom... Veď predsa chápeš, kde. Vyhlásime ich za nepriateľov Ukrajiny, za separatistov atď.

Jarema: A následkov sa nebojíš?

Kovaľ: Nie, celí sú roztrasení. Nedokážu sa zorganizovať. Vojačkovia za nimi i tak nepôjdu. Sľúbiš im demobilizáciu o pár mesiacov skôr. Zbrane stiahneš. K tomu trošku opracuješ ich rodiny, ako zvyčajne. To bude stačiť.

Jarema: Hlavne, aby sa za pasmi (myslia sa pasy občanov Ruska), ako Berkut, nerozbehli...

Kovaľ: Nerozbehnú sa. Zapojíme do toho ozbrojených chla(..)kov. Oni sú dnes už gardou. Tak teda nech postrážia dôstojnícke šlapky a ich (...), aby si čižmy neobtierali.

Ďalej nasleduje citát Jaremu v „nespisovných“ výrazoch, z ktorého vyplýva, čo s Kovaľom urobí Porošenko, ak sa ich plán nepodarí. „Deščicu (bývalý minister zahraničia) sa zbavil za menšie, teba za také čosi do Antarktídy k tučniakom za veľvyslanca pošle, ak sa vzoprieš“, - napísal ministrovi obrany Ukrajiny.

Mimochodom, Jaremu si kybernetická domobrana už raz vzala na paškál. Išlo o prípad keď komunikoval s americkým poradcom na ekonomické otázky Davidom Mizlerom a s Arsenijom Jaceňjukom a použil frázu, ktorá sa okamžite rozletela po Runete: „Miller počká“, napísal ako odpoveď na otázku o úhrade ruského plynu.

Podľa vz.ru, 1. júl 2014

 

Porošenka nazvali nacistom

Poradca ruského prezidenta Sergej Glazev nazval ukrajinského prezidenta nacistom a asociačnú zmluvu medzi Ukrajinou a EÚ nelegitímnou. Dôvod? Právne jednoznačný! Asociačná dohoda bola Európskou úniou od Ukrajiny vynútená pod nátlakom!

Glazev vyhlásil, že Európa sa bude diviť keď jej na dvere zaklepe „nacistický Frankestein“. „Myslím, po podpise asociačnej dohody s EÚ sa európsky ľud bude diviť keď mu tento nacistický Frankestein, zrodený európskymi byrokratmi a politikmi, zaklope na dvere európskych krajín“, - vyhlásil Glazev.

Poznámka: Kremeľ sa slovami Dmitrija Peskova ešte v ten istý deň nechal počuť, že Glazevove slová nevyjadrujú oficiálnu pozíciu Kremľa.

Podľa dni.ru, 27. jún 2014

 

The Guardian: Na Ukrajine nás USA vytrvalo zaťahujú do vojny s Ruskom

Konanie Washingtonu na Ukrajine a aj jeho podpora neofašistov budú mať kolosálne následky pre celý svet.

Prečo sa zmierujeme s hrozbou novej svetovej vojny, do ktorej sa nás pokúšajú zatiahnuť v našom mene? Prečo im dovoľujeme klamať, opodstatňovať takéto riziko? Obrovské premývanie mozgov je podľa Harolda Pintera (britský dramatik, režisér a herec) „vynikajúca, dokonca až duchaplná seansa masovej hypnózy“, správajúcej sa tak, akoby pravda „nikdy ani neexistovala, hoci v tomto prípade je prítomná“.

Každý rok americký historik William Blum verejne zverejňuje svoj obnovený a doplnený „prehľad o zahraničnej politike USA“. Ukazuje v ňom, že od roku 1945 sa USA pokúšali zhodiť vyše 50 vlád, z ktorých mnohé boli zvolené demokraticky. Hrubo zasiahli do volieb 30 štátov, bombardovali civilné obyvateľstvo 30 štátov, použili chemické a biologické zbrane a spáchali atentáty na zahraničných predstaviteľov.

V mnohých prípadoch im bola spolupáchateľkou Veľká Británia. Západ si zriedka uzná tieto strádania a biedy, nehovoriac už o zločinnosti takýchto konaní
Meno „nášho“ nepriateľa sa rokmi menilo od komunizmu po islam. Vo všeobecnosti však ide o spoločnosť, ktorá je nezávislá od Západu, ktorá má strategicky dôležité a na suroviny bohaté územie, alebo je len alternatívou americkej nadvláde. Lídrov takýchto zavadzajúcich štátov odstraňujú od moci silovými metódami rovnako, ako tomu bolo s Mohammadom Mossadekom v Iráne, s Jacobo Árbenzom v Guatemale a aj so Salvadore Allendem v Chile. Alebo ich zabíjajú, ako Patrica Lumumbu v Demokratickej republike Kongo.  No všetkých predtým zlostne očiernia v západných médiách – spomeňte si na Fidela Castra, Hugo Chaveza a teraz aj Vladimíra Putina.

Úloha Washingtonu v ukrajinských udalostiach sa odlišuje len následkami pre nás všetkých. Po prvýkrát od čias Reagana sa Spojené štáty vyhrážajú rozpútaním svetovej vojny. Dnes, keď sa západná Európa a Balkán premenili na opevnené predsunuté stanovištia NATO, posledný nárazníkový štát na hranici s Ruskom – Ukrajinu – je trhaná na časti fašistickými silami, ktorým dali na to slobodu USA a EÚ. My na Západe dnes podporujeme neonacistov v štáte, v ktorom ukrajinskí nacisti podporovali Hitlera.
Organizovaním sprisahania proti demokraticky zvolenej vláde v Kyjeve, Washington plánoval obsadiť ruskú námornú základňu na Kryme, ktorá oddávna zákonite patrí Rusku. To sa mu nepodarilo. Rusi sa ubránili, ako to robili i v priebehu stáročí, stavaním sa na odpor hrozbám a vpádom.
No „natovský“ proces vojenského vpádu sa urýchľuje, ako aj Američanmi inšpirované útoky proti Rusom na Ukrajine. Ak sa podarí vyprovokovať Putina, a on im príde na pomoc, vopred predurčená jemu úloha „vyvrheľa“ ospravedlní partizánsku vojnu pod vedením NATO, ktorá sa môže presunúť aj na územie samotného Ruska.
Lenže Putin namiesto toho zničil plány takejto vojny, usilujúc sa o kompromisy a dohody s Washingtonom a EÚ. Odsunul vojská od ukrajinskej hranice a vyzval Rusov na východe Ukrajiny neuskutočňovať svoje provokačné referendum. Títo rusky a rusko-ukrajinsky hovoriaci obyvatelia, tvoriaci tretinu ukrajinského obyvateľstva, sa už dávno usilujú o vytvorenie demokratickej federácie, ktorá by nielen vyjadrila rôznosť krajiny, ale aj nezávislú životaschopnosť na Kyjeve i Moskve. Väčšina z nich to nie sú separatisti, ani vzbúrenci, ako ich nazývajú západné médiá. Sú to občania Ukrajiny, ktorí chcú žiť v mieri a bezpečí vo svojej rodnej krajine.

(Východní Ukrajinci sa usilujú o to isté, o čo sa Slováci usilovali v roku 1968. O federáciu!!! Povedané dnešným jazykom slovenských médií, vrátane verejnoprávnych, vtedajší slovenskí bojovníci za federatívnu rovnoprávnosť by boli podľa súčasných merítok vlastných janičiarov vzbúrencami a separatistami!!! – uznáte, že naozaj je hrozné, že sme si dobrovoľne nechali ukradnúť vlastnú suverenitu a teraz sa dobrovoľne zbavujeme aj vlastnej pravdy.)

Na spôsob ruín Iraku a Afganistanu, Ukrajina sa dnes mení na tematický park CIA, ktorý z Kyjeva osobne riadi jej riaditeľ John Brennan. Desiatky špeciálnych jednotiek CIA a FBI tvoria „štruktúru bezpečnosti“, v rámci ktorej sa kontrolujú barbarské útoky proti tým, ktorí sa postavili februárovému prevratu.  Pozrite si video, vypočujte si očitých svedkov krutej rezni v Odese. Privezení tam fašistickí mládenci podpálili Dom odborov (a všimnite si slovenské odbory mlčia, ako voš pod chrastou – pozn. red.) v tomto meste a zabili v ňom 41 ľudí. A ešte si všimnite, ako sa tomu prizerala milícia.

Jeden lekár hovoril, ako sa pokúšal zachrániť ľudí: „No, proukrajinskí radikáli ma zastavili. Jeden ma hrubo odstrčil, sľubujúc, že mňa a ďalších odeských židov čaká to isté. To, čo sa udialo včera v mojom meste, tak to sa neuskutočnilo dokonca ani počas fašistickej okupácie v rokoch 2. sv. vojny. Prečo o tom celý svet mlčí?“.

Rusky hovoriaci obyvatelia Ukrajiny bojujú za prežitie. Keď Putin vyhlásil odsun ruských vojsk od hranice, minister obrany kyjevskej chunty Andrej Parubij, ktorý je jedným zo zakladateľov fašistickej strany „Sloboda“, sa pochválil, že útok proti „vzbúrencom“ bude pokračovať. A západná propaganda, počínajúca si podľa manierov orwelovských hrdinov, obrátila všetko z nôh na hlavu, vyhlasujúc, že to Moskva „sa pokúša inšpirovať konflikt a organizovať provokácie“.  Tak hovorí William Hague. Vo svojom cynizme sa vyrovná grotesknému vystúpeniu Obamu, ktorý kyjevskú chuntu po jej odeskej masakre pochválil za jej „výnimočnú zdržanlivosť“. Chunta, vyhlasuje Obama, „je zvolená zodpovedajúcim spôsobom“. Ako sa raz nechal počuť Henry Kissinger, „nie je dôležité čo je pravda, ale čo sa prijíma ako pravda“.
V amerických médiách sa zverstvá v Odese znižujú, nazývajú sa „chmúrnymi udalosťami“ a „tragédiou“. Podľa ich verzie, „nacionalisti“ (neonacisti) útočili proti „separatistom“ (proti ľuďom, ktorí zbierali podpisy za uskutočnenie referenda o federalizácii Ukrajiny), Wall Street Journal Ruperta Murdocha odsúdili obete: „Vláda vyhlasuje, že smrtonosný požiar na Ukrajine spôsobili vzbúrenci“.
Propaganda v Nemecku – to je čistá studená vojna, a Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje svojich čitateľov o „nevyhlásenej vojne“ Ruska. Krutou iróniou pre Nemcov je, že Putin je jediným lídrom, ktorý odsúdil fašizmus v Európe v 21. storočí.
Populárna základná istota spočíva v tom, že svet sa zmenil po 11. septembri. Čo sa však zmenilo? Ako hovoril veľký demaskovateľ Daniel Ellsberg, vo Washingtone sa uskutočnil tichý prevrat a teraz tam vládne zúrivý militarizmus. Pentagon v súčasnosti vedie tajné vojny v 124 krajinách, nazývajúc ich „špeciálnymi operáciami“. A vo vnútri štátu následkom týchto večných vojen  rastie chudoba a strata slobôd. Pridajme si k tomu nebezpečenstvo atómovej vojny, a musíme sa opýtať: prečo sa s tým vlastne zmierujeme?

Originál John Pilger: In Ukraine, the US is dragging us towards war with Russia

 

  

Neprehliadnite!

Bavorská ministerka sociálnych vecí Emilia Müllerová, ktorá je vo vláde zodpovedná aj za záležitosti vyhnaných Nemcov, dňa 7. júna 2014 vyhlásila, že existencia Benešových dekrétov poškodzuje vzťahy v Európe.

Svoje slová predniesla na 65. zjazde sudetských Nemcov v Augsburgu. Dodala, že tému Benešových dekrétov nebude obchádzať a vyslovila nádej, že tento problém vyrieši nová generácia Čechov, ktorí vraj pre to majú väčšie pochopenie (Rozumej, majú slabšiu historickú pamäť – pozn. redakcie).

 

V USA bol zatknutý bývalý osvienčimský dozorca

V Spojených štátoch bol zatknutý bývalý dozorca koncentračných táborov Osvienčim a Buchenwald 89-ročný Johann Breyer. V Nemecku sa po ňom pátralo kvôli spoluúčasti na vraždách 216 tisíc židov, konštatoval 19. júna 2014 americký súd.

Obvinený sa narodil v bývalom Československu a ako 17-ročný vstúpil do radov Waffen-SS. No dnes tvrdí, že ho na to prinútili a že s vraždami židov nemá nič spoločné.

Do USA emigroval v roku 1952. Pokus o jeho deportáciu sa udial už v 90-tych rokoch, no advokát ho zachránil. Potom sa však našli ďalšie dôkazy proti nemu. Tie, napríklad, prezrádzali, že bývalý esesák súžil v Osvienčime skôr, ako uvádzal, a že bol aj dozorcom v časti Birkenau – založenej na priemyselnú likvidáciu zajatcov.

Podľa lenta.ru, 19. jún 2014  

 

Do ľudovej domobrany Donbasu sa zapojili Taliani

Jednoznačným dôkazom, že na východe Ukrajiny útočí fašizmus proti antifašistom je posilnenie ľudovej domobrany Donbasu o členov talianskej antifašistickej organizácie „Millenium“, ktorí prišli podporiť odpor ľudovej domobrany voči kyjevským úradom, oznámil predstaviteľ ľudovej domobrany Donbasu Pavel Gubarev.

V súlade s dohodou s talianskymi antifašistami a P. Gubarevom, talianski dobrovoľníci budú v priamej podriadenosti hlavného veliteľa ozbrojených síl DĽR Igora Strelkova.

Talianska strana sa plánuje zúčastniť aj formovania humanitárnej pomoci pre obyvateľov Donbasu, uvádza P. Gubarev na Facebook.

Podľa vz.ru, 10. jún 2014