ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Marine Le Pen: EÚ nemá právo žiadať, nech by to bolo čokoľvek!
"Pred rokom vyšlo do ulíc proti Francoisovi Hollandovi poldruha milióna Francúzov, no ja som nepočula, že by Európska únia požadovala jeho odstúpenie alebo, že by ho obviňovala z nelegitímnosti", - vyhlásila pre noviny Vzgljad predstaviteľka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen. Brusel teraz podľa jej názoru otvorene zasahuje do suverénnych záležitostí Ukrajiny, ktorá vôbec nepotrebuje eurointegráciu. Do súčasných dní dávali európski politici všemožne najavo, že vnútroukrajinský dialóg ich zaujíma omnoho menej, ako podpis asociačných dohôd za akýchkoľvek podmienok. Mnohí činitelia Európy dokonca otvorene vyhlasovali, že Ukrajina potrebuje pre svoju európsku budúcnosť nových predstaviteľov.
Zároveň však nie všetci v Európe sa nazdávajú, že odmietnutím podpisu asociačných dohôd Ukrajina pochybila. Medzi tými, kto považuje pozíciu Kyjeva za správnu, je aj líderka francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen.
Počas návštevy Sevastopoľu tohto leta ste sa v súvislosti s eurointegráciou Ukrajiny nechali počuť, že túto krajinu považujete za priateľa, a "priateľov nepozývajú do toho, čo je príšerné". Nezmenili ste odvtedy svoj názor?
- Samozrejme, že nie. Po prvé, myslím, že pre Ukrajinu nemá vstup do EÚ ani najmenší zmysel. Po druhé, myslím, že ani pre EÚ niet najmenšieho zmyslu pokračovať vo svojom rozširovaní v čase, keď sama sa ocitla v stave krachu a rozpadu.
Ako by ste zhodnotili konanie ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča?
-Neberiem na seba úlohu riadenia vnútorných záležitostí suverénnych štátov. No s údivom zisťujem, že Európska únia si na základe niekoľkých desiatok tisíc demonštrantov osobuje právo hovoriť o nelegitímnosti ukrajinského prezidenta. A ešte viac ma udivuje, ak si uvedomujem, že pred rokom vyšlo do ulíc proti F. Hollandovi poldruha milióna Francúzov, no nepočula som, žeby EÚ požadovala odstúpenie F. Hollanda alebo, žeby ho obvinila z nelegitímnosti.
Ak existuje v ukrajinskej spoločnosti rôznosť názorov - na to existujú voľby (Hej, demokrati!!! Uvedomujete si, kto vám to hovorí? - pozn. red.). No požadovať predčasný odchod prezidenta Ukrajiny len na základe demonštrácií - to mi pripadá zvláštne. Vo Francúzsku boli minulý rok osobitne silné masové demonštrácie, no niečo podobné nikto nepožadoval.
Hovoríte, že sa necítite byť v práve posudzovať vnútorné záležitosti iných štátov. No niektorí lídri Európy i Ameriky teraz prichádzajú do Kyjeva a verejne vystupujú na majdane. Považujete aj toto za zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu?
- Samozrejme. Bola som veľmi šokovaná, že minister zahraničia Francúzska pán Fabius chce prijať ukrajinského opozičníka. Vidím, mimochodom, že zrušil toto stretnutie, no i tak je to pre mňa šokujúce. Toto sa predsa nerobí. Ibaže by už medzinárodné právo viac neexistovalo.
Čo si myslíte o posledných požiadavkách Kyjeva, vyhlasujúceho, že dohoda s EÚ bude podpísaná v prípade, ak Ukrajina dostane od Európy finančnú pomoc vo výške 20 mld. EUR.
- Nepoznám úroveň úprimnosti takéhoto návrhu.
Podľa vás, Európska únia je naozaj pripravená prijať Ukrajinu do svojho objatia? Pretože britský premiér D. Cameron nedávno upozornil, že on nepustí na práce do Anglicka, Bulharov a Rumunov, i keď to naruší princípy EÚ?
- EÚ nie je dnes schopná prijať akúkoľvek krajinu. EÚ je prakticky zbedačená a prežíva najťažšie problémy s krajinami, ktoré sem vstúpili ako posledné - s Rumunskom a Bulharskom. Akékoľvek nové "okno" pre ktorúkoľvek krajinu spôsobí len urýchlenie oslabenia EÚ.
Viac: http://www.vz.ru//politics/2013/12/13/664122.html


O čom kyjevský Majdan nehovorí?
Ukrajinskej spoločnosti sa dnes vnucuje nový mýtus – mýtus o „eurointegrácii“. Vraj, podpíšeme dohodu s EÚ a v momente zmiznú víza, objavia sa „investori“, zvýši sa úroveň života, zvýšia sa dôchodky a mzdy. (Ach bože, ako im vysvetliť, že euro má dnes pre Slováka hodnotu koruny v päťdesiatych rokoch, iba mzdy máme o polovicu nižšie – pozn. red) Prečo hovoríme o mýtuse? Pretože obdobné dohody s EÚ pred rokmi podpísali povedľa Turecka aj Alžírsko, Tunis a Chile. Životná úroveň sa im nijako nezvýšila, víza nezmizli a ani v texte asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ sa o tom nehovorí. Na reálny pohľad na situáciu si možno stačí prečítať pár titulkov z novín tohto týždňa. Že Briti začnú odchádzať do penzie v sedemdesiatke, že pre nedostatok potravín hrozí Veľkej Británii mimoriadna situácia, že Európa musí na riešenie svojich problémov nie dávať, ale dostávať (brať)...
Podľa topwar.ru, 11. december 2013
(Agresia proti Rusku) Bude čím odpovedať
Koncepcia „bleskového útoku“ (schopnosť v priebehu 1 hodiny zaútočiť klasickými zbraňami proti akémukoľvek miestu na planéte, a analogicky atómovým útokom medzikontinentálnymi balistickými raketami – pozn. red.), ktorá je základnou strategickou ideou USA nezostane v Rusku bez odpovede. Vicepremiér Dmitrij Rogozin vyhlásil, že ruský vojensko-priemyslový komplex začína na ňu rozpracúvať systém protiakcie. Poznamenal tiež, že vojenská doktrína RF umožňuje odpovedať (aj na klasický) útok nepriateľa svojim atómovým útokom. „Nikdy sme nezmenšovali úlohu atómových zbraní, zbraní odplaty a veľkého vyrovnávača šancí“. „Dá sa donekonečna experimentovať, rozmiestňujúc klasické nálože na strategické nosiče, no treba si byť vedomý, že ak proti nám zaútočia, tak v určitých prípadoch sa nepochybne začneme brániť pomocou atómových zbraní“, - vyhlásil v Dume Rogozin. Jeho slová potvrdil novinám Vzgljad aj akademik Alexej Arbatov. „Áno, toto všetko je vo vojenskej doktríne. Je v nej veľmi presne povedané, v akých prípadoch môžeme použiť atómové zbrane... Mimochodom, tieto záležitosti sú tam (vo vojenskej doktríne) omnoho jasnejšie vyložené, ako napríklad u Američanov“. Rusko môže tiež atómové zbrane nasadiť, ako prvé, no iba v prípade ak bude ohrozená jeho štátnosť.
Podľa vz.ru, 11. december 2013


V roku 2020 Rusi vyvezú zbrane za 50 mld. USD
"K roku 2020 môžeme dosiahnuť každoročný objem (vývozu zbraní) za 50 miliárd USD (mimo vplyv inflácie). Ide o štvornásobný rast", - povedal vicepremiér ruskej vlády D. Rogozin a dodal, že neexistujú najmenšie pochybnosti, že Rusko si nielen udrží 2. mesto v exporte zbraní, no ešte aj zníži rozdiel medzi prvým (USA) a druhým miestom. V tomto roku Rosoboronexport plánoval exportné zbrojené dodávky za vyše 13 mld. USD. Zaujímavým je fakt, že v uplynulom desaťročí dosiahol export výzbroje pre pozemné vojská 7-násobný nárast.
Podľa vz.ru, 12. december 2013


„Je to naplnenie Hitlerovho plánu“
Poslanci všetkých frakcií štátnej Dumy RF jednohlasne podporili projekt vyhlásenia o situácii na Ukrajine a vyzvali Západ prestať so zasahovaním do vnútorných záležitostí suverénneho štátu. Naproti tomu sa z radov liberálov a komunistov vzniesla ostrá kritika na nečinnosť ruského veľvyslanca v Kyjeve. „Počuli ste aspoň jedno vyhlásenie Zurabova? Akoby tam panovalo úplne ticho“. Vyhlásenie sa obracia na organizátorov i účastníkov kyjevského euromajdanu – ukrajinskú opozíciu vyzýva na ukončenie protiprávneho konania a na zasadnutie si za rokovací stôl s legitímnou mocou. „Osobitné znepokojenie vyvolávajú neskrývané zásahy cudzích štátnych činiteľov do vnútorných záležitostí suverénnej Ukrajiny. Západní politici na opozičných zhromaždeniach otvorene agitujú stavať sa proti rozhodnutiam zákonne zvolených úradov krajiny, čím prispievajú k zostreniu situácie“, - citoval časť vyhlásenia liberál Leonid Sluckij a doplnil i svoj poznatok: „Sily, ktoré budujú jednopolárny svet sa usilujú amputovať Ukrajinu od euroázijskej výstavby“. Ak sa Západu podarí pritlačiť súčasné ukrajinské úrady k múru a uzavrieť dohodu o eurointegrácii, Sluckij upozornil „pri prechode na technické parametre EÚ, v najbližších rokoch sa pracovníci ukrajinského priemyslu ocitnú na ulici“. Čo si väčšina obyčajných protestujúcich nevie ani len predstaviť, doplnil ho predseda medzinárodného výboru Dumy Alexej Puškov. „Pred 30 – 40 rokmi som prešiel peši celú západnú Ukrajinu, nikde žiadne nepriateľstvo“, - vyhlásil líder liberálov Vladimír Žirinovskij. „Dnes vyprovokovali nepriateľstvo, aby odtrhli Ukrajinu. Ide o naplnenie Hitlerovho plánu. Hitler ho nedokázal naplniť so zbraňou, teraz to dosahuje s peniazmi.“
Podľa vz.ru, 11. december 2013


Juščenko, Kravčuk i Kučma neboli ako prezidenti úspešní, ako teda môžu radiť Janukovičovi?
"Ukrajinský prezident Viktor Janukovič musí byť veľmi opatrný pri prijímaní rád od bývalých prezidentov Viktora Juščenka, Leonida Kučmu a Leonida Kravčuka", - vyhlásil ukrajinský expert, riaditeľ centra "Tretí sektor" Andrej Zolotarev. "Som pripravený staviť sa o basu koňaku, že prezidenti požadovali od Janukoviča hlavu Azarova. Logika ukrajinskej politiky - demisia vlády je prvým, čo môžu poradiť. Kravčuk - geniálna intuícia, dar predvídania, no ani raz nešiel vabank a prehral v roku 1994, keď sa odhodlal na predčasné parlamentné i prezidentské voľby. Kučma sám seba obohral a Juščenko je vôbec akademickým príkladom toho, ako sa nemá riadiť štát (prevzal Ukrajinu ako najlepšie sa rozvíjajúci štát bývalého SNŠ a odovzdal ju v totálne katastrofálnom stave. Ukrajinci nemajú dnes ani polovičnú hodnotu životnej úrovne Bielorusov a životná úroveň Rusov je pre nich absolútne nedosiahnuteľná - pozn. vmi). K ich radám treba preto pristupovať mimoriadne opatrne", - vyhlásil expert. "Dnešné podujatie (stretnutie prezidentov) nebolo guľatým stolom. Prezident sa rozhodol poradiť s tromi exprezidentmi, z ktorých sa dá seriózne hovoriť len o Leonidovi Kučmovi, ktorý bol, napriek všetkému, ako človek systematický. Na rozdiel od Kravčuka a Juščenka, ktorí boli schopní namiesto riešenia zahovoriť akýkoľvek problém.
Podľa regnum.ru, 10. december 2013