ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Churchill nasadil chemické zbrane proti boľševikom
Podľa britského historika D. Miltona, Winston Churchill schválil v roku 1919 (počas 1. sv. vojny bol ministrom vojny) použitie novej britskej chemickej zbrane (vtedy nazývanej M Device) proti Červenej armáde, čo malo pomôcť „bielym“ počas ruskej občianskej vojny, uvádzajú britské médiá. „Churchill schválil nasadenie chemických zbraní proti boľševikom“, - uvádzajú Miltonove slová The Daily Telegraph. Historik ďalej uvádza, že veľa desaťročí pred chemickým útokom v Sýrii W. Churchill rozpracoval plán nasadenia chemických úderov proti ruskému severu. Vtedajší britskí vysokí vojenskí hodnostári považovali M Device „za najničivejšiu chemickú zbraň, ktorá bola kedy vynájdená“. Ku konkrétnemu nasadeniu Milton uvádza, že na lietadlá bolo naložených 50 tisíc náloží (bomba, obsahujúca chemickú látku) a tie boli zhodené na pozície Červenej armády a na dediny, ktoré kontrolovala. S chemickými útokmi sa vraj začalo v auguste 1919, no už v septembri boli ukončené, nakoľko v ostrom jesennom počasí sa ich účinnosť ukázala byť nižšia, ako sa predpokladalo.
Podľa vz.ru, 1. október 2013


Rusko ide tvoriť vlastenecké filmy
Do konca roka sa v Rusku objaví spoločnosť, ktorá bude s podporou ministerstva obrany vyrábať filmy vlasteneckého zamerania, vyhlásil minister Sergej Šojgu. „V tomto roku vytvoríme filmovú spoločnosť, ktorá bude tvoriť dokumentárne, animované a celovečerné filmy. Hlavná úloha – návrat k prameňom našej histórie a vlastenecká výchova“, - povedal Šojgu a ďalej doplnil, že skladať sa budú aj vlastenecké pesničky. Prvé takéto CD je vraj už hotové. V ďalšom Šojgu prezradil, že ku koncu roka 2014 ministerstvo obrany obnoví unikátnu knižnicu Generálneho štábu OS. V naznačenom termíne sa vraj predstaví „v plnej svojej kráse“. (Ide o „knižnicu generálneho a hlavného štábu“, ktorá bola vytvorená výnosom cára Alexandra I. K dnešným dňom disponuje 153 tisíc zväzkami kníh, bojových dokumentov a máp. Perlou je jediný zachovaný exemplár Základného poriadku Ruskej armády z roku 1716, na zrode ktorého sa podieľal aj Peter I. Knižnica má aj rarity – osobne písané listy Petra Veľkého, výnosy, manifesty a ďalšie dokumenty Jána III., Petra I., Elizabety Petrovny, Jekateriny II., Pavla I., Nikolaja I. Do rekonštrukcie mohli v knižnici pracovať len vojaci a občianski zamestnanci ministerstva obrany. Odteraz ju bude môcť navštíviť akýkoľvek záujemca.)
Podľa vz.ru, 17. septembra 2013


"Prečo sa Izrael musí odzbrojiť a Rusko - nie?"
Portál izrus.co.il uverejnil materiál Alexandra Goldsteina pod titulkom - "Židia sa pýtajú: pán Putin, prečo sa Izrael musí odzbrojiť, a Rusko - nie?" Dňa 19. septembra vystúpil V. Putin počas Valdajského fóra pred špecialistami z celého sveta a vyhlásil, že Izrael nepotrebuje atómové zbrane už aj z dôvodu jeho absolútnej technologickej prevahy nad svojimi susedmi. Okrem toho dodal, že sýrske chemické zbrane sú v skutočnosti odpoveďou na hrozbu atómového arzenálu Izraela. Člen izraelskej delegácie generálny riaditeľ celosvetového fóra ruskojazyčného židovstva a bývalý poradca B. Netanjahua Alex Seľskij, ktorého si v tomto roku pozval Valdajský klub, oznámil portálu IzRus, že predstaviteľom delegácie Izraela a židov z USA sa podarilo stretnúť po vystúpení s V. Putinom a zadať mu doplnkové otázky. V besede s nimi ruský prezident ešte raz vyhlásil, že Izrael sa musí zrieknuť svojich atómových zbraní. Americký židovský delegát na to Putinovi kontroval otázkou: "v takom prípade, prečo sa Izrael musí odzbrojiť a Rusko - nie?". Prezident Putin na to odvetil, že Izrael, na rozdiel od Ruska, nie je členom "atómového klubu".
Podľa regnum.ru, 23. september 2013


EÚ vstúpila do štádia rozpadu
Poradca predsedu tureckej vlády Jigit Bulut v článku novín Star vyhlásil, že Turecko sa musí prestať usilovať o členstvo v EÚ a postarať sa o rozšírenie svojho vplyvu na Blízkom východe. V článku „Môže byť Turecko medzi lídrami?“ Bulut vyhlásil, že „Západ, alebo imperiálny poriadok“ pripravil v mene svojich cieľov pre Turkov cestnú mapu do osmanskej a republikánskej epochy. Ako príklad uviedol vzťahy Turecka s Nemeckom od pádu Osmanskej ríše do súčasnosti. Turecko je podľa neho lídrom a centrom okolia, do ktorého spadá Blízky východ, stredná Ázia a Afrika. Vyhlásil, že vedenie Turecka bolo po roku 2006 sformované „prirodzenou“ cestou, keď sa skončila „umelá etapa rokov 1850 – 2006“. „Dnes sa všetko riadi vôľou tureckého štátu a nie imperiálnych mocností. Myslím, že v rámci tohto „prirodzeného líderstva“ sa Turecko môže postaviť na čelo nových modelov, ktoré sa objavujú na Blízkom východe, v strednej Ázii a v Afrike a že Turecko sa musí urýchlene zbaviť scenárov Európskej únie. Všetci máme do činenia s tými, ktorí 150 rokov zbytočne míňali náš čas na neexistujúce cestné mapy. Ak by aj existoval civilizačný projekt, tak vznikne na bohatstve našich koreňov a histórie, a nie z Európskej únie, ktorá vstúpila do etapy rozpadu“, - hovorí sa v článku.
Podľa regnum.ru, 25. september 2013

Takmer 6 percent Rusov sú narkomani
Asi 6 percent obyvateľov Ruska tvoria narkomani, vyplýva z materiálov vlády RF, ktoré majú opodstatniť štátnu podporu mimovládnych rehabilitačných centier. „Celkový počet ľudí používajúcich narkotiká a psychotropné látky na iné, ako lekárske účely, sa v Ruskej federácii oceňuje na 8,5 milióna ľudí“, - hovorí sa v správe umiestnenej na web stránke vlády. Podľa vládnych údajov Rusko má 143,4 milióna občanov, čiže počet narkomanov dosahuje asi 5,9 percenta populácie.
Podľa ria.ru, 17. september 2013


Irán informoval americký ľud o atómových hlaviciach Izraela
Iránsky minister zahraničných vecí Muhammad Džavad Zafir povedal americkej stanici ABC, že Izrael vlastní 200 atómových hlavíc. „Izrael je v našom regióne – zdrojom nestability. Nesmie mať drzosť v pokračovaní klamstiev americkému národu a celému svetu“, - cituje ho agentúra Rosbalt. Toto vyhlásenie zaznelo pred dnešným stretnutím B. Netanjahua a B. Obamom a bolo aj reakciou na slová izraelského premiéra „rozpovedať pravdu v podmienkach sladkých rečí a smrteľných úsmevov“ z iránskej strany.
Podľa evrazia.org, 30. september 2013