Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Generálny tajomník OSN: BR OSN sa musí okamžite vložiť do situácie v Sýrii
Podľa jeho slov účastníci valného zhromaždenia musia urobiť všetko, aby sa znepriatelené strany posadili za rokovací stôl. - Musia sa do toho vložiť pretože súčasná Sýria – to je silná skúška bezpečnosti pre celý svet. Bezpečnostná rada musí nájsť jednotu, aby v mene dosiahnutia mieru reagovala okamžite. V opačnom prípade stratíme celú generáciu, matky, deti, mladých ľudí..., - povedal Pan Ki-Mun a okrem iného dodal, že musíme využiť všetky prostriedky, aby si konfliktné strany sadli za rokovací stôl. - Sýrsky národ si zaslúži riešenie a nie ticho, - povedal pre televíziu Rossija-24.
x x x
A čo ak je všetko inak? Presne podľa poučky: Ide o to, že nejde o to, o čo ide! Čo ak sú reči o útoku len humbugom? Čo ak naozaj išlo „len“ o to, posadiť obe znepriatelené strany za rokovací stôl? Pretože „samospádom“ by sa to už sponzorom povstalcov a zahraničných žoldnierov nepodarilo. Asad a jeho armáda držali situáciu už pevne v rukách a oslobodenie celého územia Sýrie bolo len otázkou času. A čo ak práve toto, a nič iné, bolo treba zastaviť?

Rusi skonštruovali prvú hyperzvukovú raketu
Ten, kto prvý ovládne hyperzvukové technológie, ten ovládne svet! Povedal dnes na avia salóne MAKS-2013 generálny riaditeľ korporácie „Taktická raketová výzbroj“ Boris Obnosov po predvedení prvej ruskej hyperzvukovej rakety, ktorá však v tomto režime dokáže letieť len pár sekúnd. Na jej ďalšom zdokonaľovaní sa spolu s Rusmi podieľajú aj špecialisti z Francúzska a Číny. „My už aj dnes môžeme lietať na hyperzvuku, naše rakety lietajú s rýchlosťou 4,5 machu. No potrebujeme nie krátkodobý, ale stabilný let na hyperzvuku v atmosfére. Potrebujeme dosiahnuť dlhodobý let a nie na nízkom hyperzvuku“, - povedal a vysvetlil, že hyperzvuk sa začína od 4,5 machu. Rusi, že majú ambíciu skonštruovať raketu s rýchlosťou 6, 10 a aj 14 machov. „Z vedeckého pohľadu ide o absolútne rôzne etapy, no musíme ich vyriešiť“.
Podľa dni.ru, 28. august 2013


Rusi majú dôkaz, že chemický útok 21. augusta v Sýrii bol zrežírovaný
Minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov vyhlásil, že existujú dôkazy, na základe ktorých sa dá hovoriť, že udalosti 21. augusta 2013 boli zrežírované. Povedal to počas diskusie so sýrskym ministrom zahraničia Validom Muallemom. „Existujú profesionálne hodnotenia vypracované medzinárodnou komisiou Carly del Ponteovej. Potvrdzujú použitie chemických otravných látok bojovníkmi opozície. Nedávno poskytla veľký rozhovor matka Agneša o udalostiach, ktoré predchádzali 21. augustu i o tom, čo sa deje v kresťanských častiach Sýrie. No a, nakoniec, existujú aj fakty, týkajúce sa priamo udalostí 21. augusta a ktoré hovoria o zrežírovanom prípade“, - vyhlásil ruský minister.
Podľa ria.ru, 9. september 2013

Poznámka
Týmto sa podľa mňa problém neskončil, on sa iba začne. Pretože teraz sa do hry zapojí aj obyčajná ľudská ješitnosť. Pre „nízkych ľudí“ je príznačné, že budú trvať na svojom aj keby nezostal kameň na kameni. Priznať si vlastný omyl, férovo uznať, že som niekomu naletel, tak, to chce naozaj formát. Ibaže taký sa nenachádza ani na čele USA, ani na čele Francúzska. Okrem britského parlamentu. Trocha sa črtalo, že by ním mohla byť aj Angela Merkelová, no k prvej tretine septembra „záhadne“ skĺzla do pozície bližšej k účelovosti a na hony vzdialenej medzinárodnému právu a spravodlivosti.

Ako sa rozpadal ZSSR...
Keď sa rozpadal ZSSR všetci kričali: „Armádu nepotrebujeme, kozmos nepotrebujeme, atómové elektrárne nepotrebujeme atď. Potrebujeme európsku salámu, pohodlné nohavice a chutnú žuvačku!“ Takže, ako vysvetliť hlúpym proletárom (múdrych sa to netýka), že armáda s vojensko-priemyslovým komplexom a kozmom predstavujú najvyššie technológie, dokonca také vysoké, že vyššie ani neexistujú? V roku 2000 Američania zistili a zahlásili Kongresu: „Rusom zostalo 5 – 7 percent potenciálu bývalého ZSSR“. Lenže minulý rok zbadali, že Rusko už obnovilo všetok potenciál vojensko-priemyslového komplexu bývalého ZSSR. „Krvavý Kaa – Putin“ (had z Knihy džunglí) všetky peniaze, ktoré išli do armády, investoval na opravu ponoriek a vykúpil od „chochlov“ (prezývka Ukrajincov) ostatné Tu-160. Aj tie opravili, zaviedli nové krídlaté rakety, a tie lietajú veeeľmi ďaleko, ďalej, ako si mnohí myslia. „Krvavý Kaa – Putin“ vyčlenil peniaze na Sarov (ruské atómové centrrum) a ešte kto vie, na čo. Vzápätí sa objavila pre rakety ďalšia novinka. Všetky, alebo takmer všetky mestečká „stratégov“ (strategických síl) sú poopravované. Samozrejme, mnohí iní boli kapitálovo na diéte, no dnes je už na rade loďstvo a celá armáda. Naraz sa nikomu nič nepodarí. Nazýva sa to horizont plánovania. Alebo k tým „nafukovacím maketám“. Krtko ďalej on nory ani čerta nevidí. A vy, škrečky – vy naozaj nechápete na čo je nafukovacia atrapa? Na čo sa vyrábajú „falošné štáby“, načo sa pokúšajú oklamať frontové letectvo, že „tu máme rozmiestnený pluk“? Alebo, Zjuganov (najvyšší šéf komunistov) hovorí, že „všetko ste nechali rozpadnúť a nepostavili ste ani jednu fabriku“, - len motúzy popod nos ťaháte (v citácii namiesto motúzov použil slovo trúby – rúry). A tak sa autor tohto článku chytil a hovorí, no dobre, tak poďme o rúrach. V časoch ZSSR sa rúry pre ropovody a plynovody - kto vie prečo - nakupovali v SRN a v Japonsku. Dnešné Rusko má tri fabriky (vo svete ich je 14) na produkciu rúr veľkých diametrov. Lenže Rusi tieto závody nestavali len kvôli rúram, ale aj kvôli vojenskému priemyslovému komplexu. Podľa expertov, súčasné Rusko je svetovou jednotkou v čiernej metalurgii. Netreba počúvať reči, radšej sa treba pozerať do dokov. Lebo aj v ruských médiách klamú. Od „sláva veľkému Pu“ až po „všetko je v pr...“.

Podľa politonline.ru, 16. august 2013


Rusko ide dodať Iránu modifikované S-300
Prezident V. Putin nariadil začať práce nad dvomi kľúčovými rozhodnutiami ohľadne Iránu (prvé vnímajme v priamej súvislosti aj na pozadí udalostí v Sýrii): o dodávkach modifikovaných protilietadlových raketových komplexov S-300 a o výstavbe druhého bloku atómovej elektrárne v Bušere. Konflikt s Iránom okolo PVO systémov S-300 sa zmení na dodávku piatich oddielov modifikovaných exportného variantu systému S-300VM „Antej-2500“. Zásadná požiadavka Ruska – Teherán musí stiahnuť žalobu na Rosoboronexport (4 mld. USD) za neuskutočnený minulý kontrakt. Teherán bude s touto podmienkou a aj s dodávkou zrejme súhlasiť. „Tento komplex je pre Irán dokonca lepší, ako (minule zazmluvnený) S-300PMU1, je efektívnejší pri zostreľovaní rakiet, - predpokladá riaditeľ centra spoločensko-politických výskumov Vladimír Jevsejev. – A ak by bol proti Iránu útok, tak postavia sa mu predovšetkým tieto rakety (priamy súvis so Sýriou). Čiže Antej-2500 sa výborne hodí na obranu Iránu. (Výnos o zákaze exportu vydal D. Medvedev, no na Antej-2500 sa formálne nevzťahuje.) To, že aj pre Teherán je takýto kompromis prijateľný nepriamo dokazujú slová veľvyslanca Mahmuda Rezu Sadžadiho. „Ek existuje nejaký iný systém PVO, ktorý by nám umožnil prikryť územie v rámci celkového plánu, vedeli by sme byť pružní.“ Druhý pokyn Putina ohľadne projektu výstavby druhého bloku atómovej elektrárne v Bušere, na čom osobitne záležalo minulému prezidentovi Mahmudovi Ahamdinedžádovi, vraj nie je pre Rusko až tak ekonomicky výhodný, no ide aj o politickú otázku, vyjadril sa V. Putin. Obe témy je Vladimír Putin pripravený posúdiť s iránskym prezidentom Hasanom Rouhanim už 13. septembra počas rokovania Šangajskej organizácie spolupráce v Biškeku. Experti od rokovania ŠOS očakávajú aj iné. Ako si V. Putin vynahradí zdržanlivosť, ktorú musel prejaviť ako hostiteľ na rokovaní G20. Čo a ako, napríklad, vráti Američanom odmietnutý nimi tohtoročný moskovský samit, čo urobí s americkou kritikou tvrdého postoja Ruska voči Sýrii...?
Podľa vz.ru, 11. september 2013


„Vonkajší“ a či “vnútorný“ útok na WTC. Američania žiadajú nové vyšetrovanie
V Spojených štátoch sa zrodila ďalšia iniciatíva, ktorá pripúšťa „teóriu vnútorného atentátu“ likvidácie veží WTO 11. septembra 2001. Organizácia „Inžinieri a architekti za pravdu“ (asi dvetisíc špecialistov) spochybňuje oficiálnu verziu zrútenia troch veží – Prvej a druhej, do ktorých vleteli lietadlá s teroristami a osobitne „Siedmej veže“, ktorá spadla asi 5 hodín po zrútení prvých dvoch. Na Times Square je už vylepovaná reklama na petíciu s požiadavkou nového vyšetrovania. Zatiaľ ju podpísalo vyše 7 tisíc ľudí. Aktivisti ju chcú na úrad primátora odovzdať v deň Pamiatky na zosnulých. A večer v ten deň mienia usporiadať protestnú akciu. Iniciátori nového vyšetrovania tvrdia, že „Siedma veža WTC“ – 47 poschodová budova železobetónovej konštrukcie – sa nemohla len tak ľahko zrútiť. Experti – entuziasti, ktorí našli na „ground zero“ ostatky výbušnín, predpokladajú, že mrakodrap sa zrútil v dôsledku tzv. regulovaného výbuchu (ktorým sa likvidujú staré stavby). „Zrútenie Siedmej veže sa podobá na regulovaný výbuch. Táto technológia si vyžaduje týždne príprav a dá sa uskutočniť len podľa vopred pripravovaného scenára“, - hovorí sa v oslovení, ktoré hnutie šíri na videu.
x x x
Nejde o prvý pokus predstaviť alternatívny uhol pohľadu na udalosti z 11. septembra. Vyšetrovanie Národného inštitútu štandardov a technológií USA, ktoré prebieha už tri roky, dospelo k záveru, že zrútenie budov nastalo v dôsledku nekontrolovaných požiarov, ktoré vzplanuli po páde Severnej veže WTC.
x x x
Prieskum medzi obyvateľmi, uskutočnený v predvečer 12. výročia pádu WTC spoločnosťou YouGov odhalil, že 46 percent Američanov vôbec nevie, že okrem dvoch veží WTC bol 11. septembra zničený aj tretí mrakodrap. Zverejneným oficiálnym výsledkom vyšetrovania neverí každý desiaty Američan a 38 percent ich spochybňuje.
Podľa ria.ru, 11. september 2013