ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

O odobratí Obamovi Nobelovej ceny mieru by mali rozhodovať bývalí laureáti
Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku a viceprezident Ruskej akadémie vied Žores Alferov vyhlásil, že prezident Barack Obama si nezaslúži nazývať sa laureátom Nobelovej ceny mieru. Podľa vedca "nebolo za čo mu ju prisudzovať". "Čudoval som sa keď Obamovi prisudzovali cenu. Nechápal som to. Obama si ju podľa mňa nezasluhuje", - povedal Alferov na tlačovej konferencii v Petrohrade. Komentujúc iniciatívu odňať Obamovi Nobelovu cenu mieru za zámer USA zaútočiť proti Sýrii (zrodila sa v ruskej štátnej Dume), Alferov poznamenal, že pravdepodobne, by takéto rozhodnutie mali prijať laureáti Nobelovej ceny mieru posledných rokov, píše Interfax. "Nebolo za čo mu ju dávať", - povedal vedec. Alferov v tejto súvislosti pripomenul historku spojenú s britským premiérom Winstonom Churchillom. "V roku 1953 preberal Nobelovu cenu mieru Winston Churchill za svoje denníky Druhej svetovej vojny. Keď mu oznámili, že mu ju prisúdili, zareagoval: "Dúfam, že nie za mier".
Podľa dni.ru, 2. september 2013


Asadovo posolstvo svetu: "Ak niekto túži urobiť zo Sýrie bábku Západu, tak to sa nestane!“
Asad v ňom vyhlásil: „Medzi hlavami štátov je v súčasnosti veľa politikov, no málo lídrov. Ide o to, že politici nepoznajú históriu a neučia sa z nej. Niektorí dokonca zabúdajú aj na úplne nedávnu minulosť. Nebodaj si osvojili poučenia z predchádzajúcich 50rokov? Aspoň si prelistovali dokumenty svojich predchodcov, ktorí prehrali všetky vojny od čias Vietnamu? Ujasnili si, že tieto vojny nepriniesli nič, okrem rozvratu a nestability na Blízkom východe a v ďalších regiónoch sveta? Hlavne týmto politikom by som chcel vysvetliť, že terorizmus nie je tromfová karta vo vrecku, ktorú sa dá vytiahnuť a použiť podľa želania a potom zasunúť späť. Terorizmus, ako škorpión, bodne kedykoľvek. Čiže nedá sa byť „za“ terorizmus v Sýrii a „proti“ nemu v Mali. Nedá sa podporovať terorizmus v Čečensku a bojovať s ním v Afganistane. Na spresnenie, nehovorím o lídroch, ale o niektorých hlavách Západu. Patrilo by sa im prestať zasahovať do záležitostí iných štátov, vytvárať bábkové režimy, ale počúvať názor vlastných národov. Možno vtedy bude západná politika bližšia realite“. V posolstve k svetu sýrsky prezident poznamenal: „Ak niekto túži urobiť zo Sýrie bábku Západu, tak to sa nestane. Sme nezávislý štát a budeme bojovať s terorizmom, budeme slobodne formovať vzťahy s tými krajinami, s ktorými to sami zachceme na blaho sýrskeho ľudu“.
Podľa regnum.ru, 26. august 2013


„Made in Saudská Arábia“ alebo Obrat vo faktoch o nasadení chemických zbraní v Sýrii
Podľa oficiálneho Damašku sýrske vojská odhalili v podzemných úkrytoch povstalcov otravné látky (OL). Neskoršie bol nájdený aj sklad s chemikátami, využívanými ako protijed pri zásahu otravnou látkou. Toto všetko sa našlo na predmestí Damašku (Džubar), presne na mieste nedávneho chemického útoku. Irán vyhlásil, že má dôkazy, že útok zorganizovala sýrska opozícia. Zrejme ide o sudy s otravnými látkami s nápisom „Made in Saudská Arábia“, uvádza RIA Novosti s odvolávkou na sýrsku agentúru SANA. Na protilátkach je vraj nápis, že boli vyrobené „katarsko-nemeckou farmaceutickou firmou“. Po odhalení týchto chemických zbraní sa medzi regulárnou armádou a ozbrojenými povstalcami rozpútal urputný boj. Podľa niektorých údajov ozbrojencom sa podarilo proti sýrskym vojakom použiť OL. V niektorých prípadoch, presný počet sa neuvádza, sa vojaci udusili, iní boli v kritickom stave dopravení do nemocníc, udáva ITAR-TASS. Francúzi sú naopak presvedčení, že za chemický útok je zodpovedný vládnuci režim. Podľa ministra Laurenta Fabiusa všetky fakty hovoria, že chemický útok uskutočnili vládne sily, píše France Presse. Podľa predbežných údajov obeťami útoku sa stalo okolo 600 ľudí, opozícia tvrdí, že to mohlo byť až 1300 ľudí.
x x x
V tejto súvislosti si slovenskému čitateľovi treba uvedomiť, že prvou obeťou každej vojny je pravda. A že v každej vojne najaktívnejšie pracuje tzv. špeciálna propaganda. Kto vie, o čom ide reč, vie sa objektívne pozrieť aj na mnohé zábery z obetí, ktoré zaplavili internet. Medzi obeťami sarinu sa napr. pohybujú nechránené osoby... Skúste sa opýtať nejakého chemika bývalej čs. armády, či je to možné a čo by sa stalo s človekom, ktorý by sa na niečo také podujal. Presnejšie aký osud a ako rýchlo by ho čakal.
Podľa vz.ru, 24. august 2013


Putin: Štáty Colnej únie sa ochránia pred prílevom lacných tovarov z EÚ cez Ukrajinu
„Členské štáty Colnej únie zavedú ochranárske opatrenia svojho trhu, ak Ukrajina pristúpi k liberalizácii colného režimu s Európskou úniou“, - vyhlásil prezident RF Vladimír Putin. V takých podmienkach sa dá podľa neho predpokladať presun z Ukrajiny na trh Colnej únie najlacnejších európskych tovarov. „Takáto hrozba, podľa názorov expertov, existuje. Ak naši susedia pripustia podstatnú liberalizáciu colného režimu s EÚ, na ukrajinský trh nepochybne pritečú výrobky pomerne nie nedobré cenou i kvalitou, čo bude mať za následok vytláčanie ukrajinských výrobkov z vlastného trhu“, - poznamenal ruský prezident zdôrazniac, že štáty Colnej únie musia v takomto prípade uvažovať o „ochranárskych opatreniach“. Okrem toho sa v prípade zjednodušenia colného režimu Ukrajiny a EÚ v dostatočne zložitom postavení ocitnú aj ruskí výrobcovia, pretože sa sťaží orientácia v označovaní výrobcu a krajiny - pôvodcu tovaru. Ruský prezident tiež oznámil, že Ukrajina ide, podľa expertov, podpísať asociačné dohody s EÚ za veľmi tvrdých podmienok pre ukrajinské hospodárstvo.
Podľa regnum.ru, 22. august 2013


Americký diplomat: „Význam Azerbajdžanu pre Západ sa znížil“
„Nemyslím, že návšteva Azerbajdžanu prezidentom Ruska pritiahla veľkú pozornosť USA. Tí, čo sú znalí situácie v regióne, nevidia na tom nič zvláštne“, - vyhlásil pre rádio „Sloboda“ bývalý veľvyslanec USA v Azerbajdžane (1994 – 1977) Richard Kauzlaric. Niektorí oficiálni predstavitelia Azerbajdžanu si vraj myslia, že Baku musí byť opatrné, pretože „lídra azerbajdžanskej opozície (majúc na mysli Rustama Ibragimbekova) podporuje Moskva“. Diplomat však tento názor považuje za neseriózny, nakoľko nedávna Putinova návšteva nebola spojená s vnútornými záležitosťami Azerbajdžanu a vyvolali ju len hospodárske otázky. Medzitým, „v Azerbajdžane badať negatívne procesy, v skutočnosti je tamojšia situácia veľmi poplašná“. „A to nielen kvôli odopieraniu demokratických práv a slobôd, ale aj preto, že u všetkých činiteľov existuje predstava, že súčasný Azerbajdžan je Západu potrebný viac, ako Západ Azerbajdžanu. V posledných rokoch sa vzťahy medzi Baku a Západom kardinálne zmenili. USA opúšťajú Afganistan, preto sa význam Azerbajdžanu, ako krajiny podporujúcej NATO, vytráca. Po druhé, potreby Európy v energetických surovinách už nerastú. Európa stavia na rozvoj využitia miestneho plynu. Z tohto uhla pohľadu význam Azerbajdžanu už nie je taký veľký, ako kedysi. Ak hodnotiť celkovo dnešnú situáciu a porovnať ju s tou pred piatimi rokmi, dá sa presvedčivo spoznať, že význam Azerbajdžanu pre Západ sa znížil a že USA majú dnes iné priority“, - dodal diplomat.
Podľa evrazia.org, 19. august 2013


Unikátna operácia srdca v Novosibirsku
Novosibirskí kardiológovia uskutočnili ako prví na svete operáciu detského srdca bez špeciálneho rezu a bez zástavy jeho funkcie. Malému pacientovi hrozila invalidita alebo smrť. Lekári tvrdia, že takýto spôsob operácie znižuje riziká komplikácií a skracuje aj dobu hospitalizácie pacienta (v budúcnosti vraj až do jedného dňa, hoci malý Saša tam pobudne tri dni). Navyše sa vylučuje infikovanie miesta zásahu. Ešte pred rokom potrebovali novosibírski kardiológovia na takúto operáciu srdca asi dvoj-troj centimetrový rez (vo svete sa uskutočnilo asi päť týchto operácií), no a dnešný zásah je už celosvetovým unikátom. Uskutočnil sa len prepichnutím hrudnej steny. Nový spôsob je natoľko originálny, že nikto zatiaľ nestačil pomenovať nový operačný prístroj.
Podľa dni.ru, 15. augusta 2013