ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Na ruský tankový biatlon prídu aj Američania
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v sobotu (10. 8.) vyhlásil, že tankový biatlon sa čoskoro môže stať novou vojensko-športovou súťažou. Poznamenal, že na budúcom ročníku sa povedľa tankistov z Talianska a Nemecka objaví aj posádka z USA. Podľa jeho slov posádky z Nemecka, Talianska a USA sa podujatia zúčastnia na svojich tankoch. "V ďalšom sa budeme usilovať, aby si zahraničné armády už získavali naše tanky", - dodal s úsmevom. V tomto roku sa tankový biatlon organizuje po prvý raz. Finálnej časti podujatia (12. - 17. augusta v podmoskovskom Alabino) sa zúčastnia posádky z Ruska, Arménska, Bieloruska a Kazachstanu. "Dúfam, že sa objaví nový druh športu - tankový biatlon", - povedal ruský minister. "Na rozdiel od klasického biatlonu, posádky bojových vozidiel budú na vzdialenosť 900 - 2200 metrov ničiť ciele, ktoré imitujú tanky a nízko letiace helikoptéry", - doplnil ho hovorca Západného vojenského okruhu Oleg Kočetkov. Každý tank absolvuje v maximálnom tempe asi 20 km trasu, absolvuje streľby zo všetkých druhov zbraní na ciele rôznej vzdialenosti a viditeľnosti. Posádky budú pri tom prekonávať brod, zátarasy, ženijne vybudované mosty, rýchlostné úseky... Skrátka, každá bude od štartu po cieľ v neustálej bojovej pohotovosti.
Podľa vz.ru, 11. júl 2013


Najviac padli výplaty Britov
V porovnaní s inými krajinami EÚ najviac padli podľa údajov britského parlamentu počas krízy zárobky obyvateľov Veľkej Británie. Od polovice roka 2010 ide o 5,5 percentný pokles. V Nemecku o 2,7 percenta a v celej EÚ o 0,7 percenta. Medzi krajinami, ktoré majú pokles miezd blízky britskému sú Grécko, Portugalsko a Holandsko. Relatívne silný pokles eviduje aj Španielsko – 3,3% a Cyprus – 3%. Nárast miezd hlási len Francúzsko – 0,4%, ostatných 18 štátov udáva pokles o 0,1%. V roku 2009 bola priemerná hodinová mzda v rozpočtových organizáciách 16,60 libier, v roku 2011 už len 15,80 libier. Mzda padla aj v súkromnom sektore – a to z 15,10 libry v roku 2011 na hodnotu 13,60 libry.
Podľa vz.ru, 11. august 2013


Vedci vynašli „hodiny úmrtia“ človeka
Vedci britskej univerzity Lancaster si patentovali zariadenie, ktoré dokáže s pomocou laserového impulzu nielen určiť dátum úmrtia ktoréhokoľvek človeka, ale odhaliť aj onkologické choroby a slabomyseľnosť. Zariadenie, majúce formu náramkových hodín, analyzuje pomocou neškodného laserového lúča stav drobučkých buniek v kapilárach a určí tým rýchlosť starnutia ľudského tela. Presnosť prístroja závisí na tom, ako plnohodnotne napĺňajú svoje funkcie endoteliálne bunky (epitelové bunky vystielajúce cievy). Výsledok testu nula označuje smrť človeka a plnohodnotná funkčnosť buniek sa určuje výsledkom prístroja – 100%. Priebežné výsledky umožňujú, aký čas bude daný človek žiť. Predpokladá sa, že zariadenie bude lekárom dostupné v priebehu troch rokov.
Podľa vz.ru, 12. august 2013