ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Toto sú fakty..., hovorí Putin
Účastníci samitu G8 uznávajú nevyhnutnosť politického riešenia situácie v Sýrii. Ruský prezident V. Putin varoval Európu od vyzbrojovania protivníkov Bašara Asada a ubezpečil, že zodpovednosť za reguláciu konfliktu preberú na seba Rusko a USA. Počas záverečnej tlačovky Vladimír Putin vyhlásil, že účastníci stretnutia sa dohodli odovzdať výsledky vyšetrovania nasadenia chemických zbraní Bezpečnostnej rade OSN. Upozornil, že tie sa doposiaľ našli iba u opozícii. Napr. v Turecku boli zadržaní jej bojovníci s chemickými zbraňami domácej výroby. Vie sa aj o irackom laboratóriu na výrobu takých zbraní pre opozíciu. „Toto sú fakty, toto je celá informácia, ktorú treba seriózne preveriť“, - povedal Putin. Putin vyzval Európanov aby predtým, ako opäť budú vyzbrojovať opozíciu, si uvedomili, že tieto zbrane sa raz môžu ocitnúť u nich doma. „Nie sú dodávky, ako dodávky“, - povedal. „My dodávame zbrane legálnej vláde na základe legálnych kontraktov. Tou je vláda Asada. Ak budeme takéto kontrakty uzavierať, budeme podľa nich aj dodávať“.
x x x
Nachádzame sa vo Veľkej Británii, kde nedávno občania prežili veľkú tragédiu, keď bol vedľa kasárne zversky zavraždený britský vojak. Chcem dodať, že v radoch opozície je veľmi veľa práve takých zločincov, ako sú tí, čo spáchali toto zverstvo“.
„Takýchto ľudí chcú Európania vyzbrojovať? Čo bude s týmito zbraňami a do akých rúk sa dostanú? Možno sa ocitnú práve v Európe!“, - postavil si rečnícku otázku ruský prezident. „Preto svojich partnerov vyzývame, aby si dobre rozmysleli tento nebezpečný krok.“
x x x
V tejto súvislosti je dobré pripomenúť si, že na pôde OSN sa vďaka britskej iniciatíve ocitla dohoda, v preambule ktorej je zákaz na dodávky zbraní mimovládnym formáciám. Aj štáty EÚ v 90-tych rokoch prijali rozhodnutie, ktoré neumožňuje dodávať zbrane mimovládnym organizáciám, osobitne do konfliktných zón.
x x x
„Nazdávame sa, že náš uhol pohľadu je tak zo strany morálky, ako aj zo strany práva nespochybniteľný“, - povedal Putin.
Podľa vz.ru, 18. jún 2013


Bojovali za Pussy Riot. Nie zadarmo!
Nemecká herečka prezradila, ako „za veľmi veľa peňazí“ bránila ruské dievčatá (video: http://www.kp.ru/daily/26096/2995176/ ). „Ide o umelecký smer, ktorý zatiaľ neexistuje. Všetci diktátori sú upätí, toto je veľmi citlivé umenie!“, - tak sa bije za Pussy Riot v programe „Aspekty“ nemeckej ZDF herečka Herta Muller. Spot na YouTube sa stal hitom, hoci relácia bola vysielaná už 17. augusta minulého roka. Možno by na ňu aj zabudli nebyť tárania jednej z hrdiniek. Tá sa ešte minulý október v relácii otvorila: - Dostala som peniaze od ZDF za to, že sa k tomu vyjadrím v relácii “Aspekty“, - a usmiala sa do kamery.
- Koľko?- zadrapili sa spolubesedujúci.
- To nemôžem povedať, - potriasla mihalnicami herečka. – Veľmi veľa peňazí.
- A čo si tam nahovorila za tú spústu peňazí?
- Už si nepamätám, - rozosmiala sa obhajkyňa. – Povedala som, že dúfam, že hrdinsky ponesú väznenie. V podstate nič viac. Okrem toho, považujem za hlúpe, ak herci zrazu začínajú posudzovať politiku.
Podľa kp.ru, 23. jún 2013


„Takýchto ľudí chcete podporovať?“, opýtal sa Putin Camerona
Krv Sýrčanov je „na rukách“ oboch strán konfliktu v Sýrii, vyhlásil prezident Ruska Vladimír Putin na tlačovej konferencii k výsledkom stretnutia s predsedom vlády V. Británie Davidom Cameronom v predvečer samitu G8. „Myslím, že nebudete oponovať, že krv je na rukách oboch strán. Vždy však vzniká otázka, kto je vinný? Myslím, že nebudete odmietať ani to, že sa nepatrí podporovať ľudí, ktorí nielen zabíjajú svojich nepriateľov, no aj párajú im bruchá a pred kamerami verejne jedia ich vnútornosti. Takýchto ľudí chcete podporovať? Takýmto ľuďom chcete dodávať zbrane? Zdá sa, že toto už nemá žiadny vzťah k humánnym hodnotám, ktoré sa už po stovky rokov hlásajú v Európe. My v Rusku si niečo také nedokážeme ani predstaviť. A ak budeme hovoriť prakticky a bez emócií, chcem vašu pozornosť obrátiť na to, že Rusko dodáva zbrane zákonnej vláde Sýrie v plnom súlade s normami medzinárodného práva. My nič neporušujeme – a toto chcem zdôrazniť – nič! Našich partnerov vyzývame, aby konali rovnakým spôsobom“, - zdôraznil V. Putin. Podľa presvedčenia britského premiéra, zodpovednosť za krviprelievanie v Sýrii nesie prezident krajiny Bašar Asad.
Podľa regnum.ru, 17. jún 2013


Do boja proti sýrskym vzbúrencom nastupujú Kurdi
Na severe Sýrie pri hranici s Tureckom sú ozbrojené zrážky medzi protivládnymi vzbúrencami a Kurdmi. Vládne sily i opozícia potvrdzujú správy o prvých mŕtvych a ranených (cca 30 ľudí). Ďalšie desiatky ľudí sú vraj nezvestní. Tunajšie médiá tvrdia, že boli unesení a sú v zajatí oboch bojujúcich strán. Pozorovatelia sa nazdávajú, že udalosť je vlastne faktickým otvorením nového frontu v dvojročnej občianskej vojne v Sýrii. V roku 2011 sa asi tisíc Kurdov pripojilo k vzbúrencom, no väčšina (čo je asi 10 percent obyvateľstva krajiny) ostala neutrálna.
Asadova politika voči Kurdom mu teraz začína prinášať ovocie. Damašek už dávnejšie vyviedol vládne vojská z kurdských oblastí, v podstate dal Kurdom autonómiu. No a teraz sa kurdskí lídri obávajú, že ak padne jeho vláda, stratia sa s ňou aj všetky ich politické výdobytky. Vzbúrenci totiž vyhlasujú ideu vytvorenia „zjednoteného islamského sveta“.
Podľa vz.ru, 21. jún 2013


Špeciálna komisia OSN: nikomu zo sýrskych vzbúrencov sa nemajú dodávať zbrane
Predstaviteľ komisie OSN na vyšetrovanie možných porušení ľudských práv v Sýrii Poul Pineiro vyhlásil, že medzi sýrskymi vzbúrencami sa nedajú určiť jednoznačne „dobrí ľudia“ a tým viac, ešte im posielať zbrane. Podľa neho taká diferenciácia je neuskutočniteľná. „Rozdelenie na zlých a dobrých chlapcov – je veľmi relatívne“, - vyhlásil po neverejnom rokovaní v Bezpečnostnej rade OSN. Zároveň upozornil, že rozhodnutie o posielaní zbraní vzbúrencom, ktorých nazývajú „dobrými“ neprinesie ukončenie konfliktu. „Tieto zbrane len spôsobia rast násilia a množstva vojnových zločinov.“
Podľa evrazia.org, 22. jún 2013