ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Venezuela má jeden z najdokonalejších volebných systémov
Predseda Ústrednej volebnej komisie Ruska Vladimír Čurov považuje volebný systém Venezuely (s brazílskym) za jeden z najdokonalejších. „Pri venezuelskom, plne automatizovanom systéme je prakticky vylúčený ľudský faktor rátania hlasov. Majú 100 percent volebných miestností vybavených elektronickým sčítavaním hlasovania. Všetko sa u nich dialo tiež pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Preto sa ani nedá predstaviť, ako by tam mohli vzniknúť nepresnosti...“, - povedal dnes Čurov pre rádiostanicu Vesti FM a spresnil, že „venezuelský systém hlasovania je jedným z najdokonalejších na svete spolu s brazílskym“.
Podľa RIA Novosti, 16. apríl 2013


Aké smerovanie majú vojenské výdaje sveta?
Dňa 15. apríla 2013 uverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre otázky mieru – SIPRI - správu o vojenských výdavkoch krajín, ktorú nazval: Tendencie vo svetových vojenských výdavkoch v roku 2012. Podľa tohtoročnej správy sa úhrnné vojenské výdaje sveta v roku 2012 znížili po prvý raz od roku 1998 a dosiahli 1,753 bilióna USD, čo znamená 2,5 percenta z celosvetového HDP. V porovnaní s rokom 2011 nastal pokles výdajov o 0,5 percenta. Napriek tendencii znižovania, vo svete sa dnes reálne vynakladá viac prostriedkov na zbrojenie ako v roku 1988, čo bol koniec ostrej etapy studenej vojny. Znižovanie vojenských výdajov nastalo v severnej Amerike (USA i Kanada), v západnej a strednej Európe a v Austrálii. Takýto trend bol len čiastočne kompenzovaný vyššími výdajmi v krajinách východnej Európy, osobitne v Rusku. Podľa špecialistov SIPRI, daný stav môže byť začiatkom zmeny rovnovážneho pohybu zo strany Západu (na USA a Európu pripadá 58 percent vojenských výdajov). Lenže vojenské výdaje USA, hoci sa aj znížili o 6 percent, stále sú oproti roku 2001 vyššie o 69 percent. Podľa výšky vojenských rozpočtov na prvých troch miestach sú USA, Čína a Rusko, a spomedzi 15 popredných krajín najväčšie prírastky má Rusko (16%), Saudská Arábia (12%) a Čína (7,8%). Najväčšie zníženie má USA (-6%), Taliansko (-5,2%), Austrália (-4%) a Kanada (-3,9%). Za znížením výdajov USA treba vidieť pozastavovanie expedícií v Iraku a v Afganistane (159 mld. USD – 2011, 115 mld. USD – 2012). Pre objektivitu treba povedať, že vojenské výdaje Číny, Ruska, Nemecka, Talianska, Kanady a Turecka určili špecialisti SIPRI, výdaje ostatných krajín boli čerpané z otvorených zdrojov. Rast vojenských výdajov v Rusku je podľa špecialistov SIPRI spojený a ambicióznym prezbrojovacím programom do roku 2020 (705 mld. USD). Najvyššie navýšenie vojenských rozpočtov sa dialo na Blízkom východe (8,3%) a v severnej Afrike (7,8%). Z jednotlivých krajín tu najviac investoval Omán – o 51 percent. (No SIPRI nemá údaje o Iráne, Katare, Sýrii a SAE. Celá Južná Amerika vzrástla o 3,8%, no Paraguaj o 43%, Venezuela o 42% a Kolumbia o 11%. V strednej Amerike narástol vojenský rozpočet Mexika o 10% a Nikaraguy o 24%.
Podľa regnum.ru, 16. apríl 2013


„Nezávislí“ novinári - traste sa!
Začína sa totiž zápas o profesionálnu česť. Odpískal ho gruzínsky parlament, ktorý mieni nanovo vyšetriť príčiny začiatku vojny z 8. augusta 2008. Dôvodom je podľa parlamentnej väčšiny názor, že doterajšia Saakašviliho „analýza“ nie je ničím iným, len piárom a pokusov úradov „skryť reálnu situáciu“. Paralelne s parlamentom má „nepolitické“ vyšetrenie uskutočniť aj gruzínske ministerstvo obrany. V parlamente Gruzínska bude vytvorená komisia na vyšetrenie okolností rozpútania vojny v roku 2008. Novinárom to dnes prezradil predstaviteľ parlamentnej väčšiny David Saganelidze. „Za neoprávnené považujem uvedenie vojenských útvarov do pohotovosti do momentu, ako Rusko prekročilo hranicu“, - povedal.
x x x
Pripomeňme si, že predchádzajúci parlament vytvoril komisiu: „Na analýzu vojenskej agresie a iných činnosti, uskutočnených Ruskom proti Gruzínsku kvôli siahnutiu na jeho územnú celistvosť“. O tri mesiace vyniesla verdikt, že Rusko niekoľko mesiacov plánovalo „prepad Gruzínska“.
podľa vz.ru, 10. apríl 2013


Katastrofa pri Smolensku: Poľskí a ruskí experti sa zhodujú s expertízou medzinárodného leteckého výboru
Dňa 10. apríla 2010 havarovalo pri Smolensku poľské vládne lietadlo Tu-154, na palube ktorého bolo 88 cestujúcich, vrátane prezidenta s manželkou a 8 členov posádky. Poľskí a ruskí experti sú presvedčení o správnosti vyšetrovania katastrofy medzištátnym leteckým výborom a konšpiračné teórie, ktoré sa pri tom objavili považujú za neudržateľné. Príčiny havárie sú vraj očividné, hovorí tajomník poľského leteckého výboru a riaditeľ agentúry Altair Tomasz Hypki. „Príčiny smolenskej katastrofy sú očividné. Hlavnými sú: pokus pristátia v nevhodných podmienkach, mnohopočetné chyby posádky a chyby, ktorým je ťažké uveriť. V podmienkach hmlou spôsobených podmienkach nedostatočnej viditeľnosti sa jednoducho nebolo treba pokúšať pristávať. Prirodzene, ak sa na to pozrieme širšie, už od momentu prípravy na let, tak už aj vtedy vidíme chyby vojenských i civilných špecialistov pripravujúcich návštevu poľskej delegácie Smolenska“, - povedal pre rádio Hlas Ruska. Čo sa týka teórií o atentáte, ktoré sa objavujú v poľskej spoločnosti, Hypki vyslovil názor, že ich autori sledujú svoje politické ciele, pretože „z leteckého pohľadu sa výsledný obraz katastrofy javí ako pomerne banálny“.
Podľa RIA Novosti, 9. apríl 2013
Viac: http://ria.ru/world/20130409/931812378.html