Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA – Vladimír Mikunda

Západní Slovania podľa Fjodora M. Dostojevského

„Rusko nebude mať a nikdy nemalo takých nenávidiacich, závistlivých ohováračov, a dokonca zjavných nepriateľov, ako všetky tieto slovanské kmene, keď ich Rusko oslobodí a Európa ich uzná za oslobodených!

Oslobodené slovanské kmene začnú po oslobodení svoj nový život práve s tým, že požiadajú Európu, napríklad Angličanov či Nemcov, o záruky a ochranu ich slobody i napriek tomu, že medzi európskymi mocnosťami bude aj Rusko. Urobia to práve v obrane pred Ruskom.

Začnú tým, že oznámia a presvedčia samých seba, že Rusku nedlhujú ani najmenšiu vďačnosť. Ba práve naopak, začnú tým, že sa zachránili pred vládychtivosťou Ruska mierom na zásah Európy. A ak by Európa nezasiahla, tak by ich Rusko okamžite pohltilo „rozšírením hraníc a založením veľkej Všeslovanskej ríše na zotročenie Slovanov chamtivým, mazaným a barbarským veľkoruským kmeňom“.

Možno celé storočie, alebo aj viac, sa budú neustále triasť o svoju slobodu a báť sa ambícií Ruska, budú podliezať európskym krajinám, budú ohovárať Rusko, splietať klebety a intrigovať proti nemu.

Ja nehovorím o jednotlivcoch, budú aj takí, ktorí pochopia, čo vždy znamenalo, znamená a bude  pre nich Rusko znamenať. Ale títo ľudia, a to najmä na začiatku, budú v žalostnej menšine, budú podrobení výsmechu, nenávisti a dokonca politickej perzekúcii.

S osobitou potechou budú oslobodení Slovania rozprávať a vytrubovať do sveta, že oni sú vzdelané kmene schopné najvyššej európskej kultúry, zatiaľ čo Rusko je barbarská krajina, ponurý severný kolos dokonca nečistej slovanskej krvi, prenasledovateľ nenávidenej európskej civilizácie.

Hneď od začiatku sa u nich objavia ústavy, parlamenty, zodpovedné ministerstvá, rečníci a reči. Bude ich to uspokojovať a tešiť. Budú vo vytržení čítať o sebe v parížskych a londýnskych novinách telegramy oznamujúce celému svetu, že po dlhej parlamentnej búrke nakoniec padlo ministerstvo a založilo sa nové z liberálnej väčšiny, a že niekto z nich nakoniec súhlasil, že prijme miesto predsedu vlády.

Rusko by sa malo na zodpovedne pripraviť, že všetci títo oslobodení Slovania sa budú nadšene hrnúť do Európy s nakazia sa európskymi politickými a sociálnymi formami až do straty svojej identity. Potom budú musieť takýmto spôsobom prežiť celú dlhú dobu európanstva predtým, ako si uchopia čokoľvek zo svojho slovanského významu a zo svojej osobitej slovanskej misii medzi ľuďmi…

Samozrejme, vo chvíli nejakých vážnych problémov sa všetci obrátia k Rusku o pomoc. Či nás už budú v Európe nenávidieť alebo ohovárať, flirtovať s ňou, ubezpečovať ju o svojej láske, ale vždy budú inštinktívne cítiť (samozrejme v čase tragédie, nie skôr), že Európa je prirodzený nepriateľ, bola ním a navždy zostane, a že oni existujú na tomto svete, pretože tu stojí obrovský magnet – Rusko, ktorý ich neodolateľne priťahuje k sebe, a tým chráni ich celistvosť a jednotu.“

Fjodor Michajlovič Dostojevskij „Denník spisovateľa“ rok 1877

Podľa biosferaklub.info, 14. 2. 2017

 

Rusko postúpilo o 7 priečok v ratingu najšťastnejších krajín. Slovensko je pred ním

V ratingu World Happiness Report 2016, ktorý sa tvorí od roku 2012, obsadilo Rusko 49. pozíciu, čím postúpilo o sedem priečok. Správu bola vypracovaná na objednávku OSN.

Pri tvorbe ratingu sa hodnotí šesť faktorov: HDP na jedného obyvateľa; priemerný vek; sociálna podpora v zložitých situáciách; dôvera voči vláde; hodnotenie slobody prijímania rozhodnutí ľuďmi, týkajúcich sa ich života a aj úroveň filantropie. 

Medzi päticu najšťastnejších štátov patrí: 1. Nórsko, 2. Dánsko, 3. Island, 4. Švajčiarsko a 5. Fínsko. Poslednými piatimi krajinami sú: 151. Rwanda, 152. Sýria, 153. Tanzánia, 154. Burundi a 155. Stredoafrická republika. 

Medzi bývalými socialistickými štátmi nášho regiónu obsadilo najvyššiu (23.) priečku Česko, 40. Slovensko, 46. Poľsko, 57. Rumunsko, 62. Slovinsko, 73. Srbsko, 75. Maďarsko, 77. Chorvátsko, 78 Kosovo, 83. Čierna Hora, 90. Bosna a Hercegovina, 92. Macedónsko, 105. Bulharsko, 109. Albánsko

Zaujímavá je situácia medzi štátmi bývalého ZSSR, kde vyššiu pozíciu ako Rusko (49) dosiahol len Uzbekistan (47). Menej šťastnými štátmi ako Rusko sú: Litva (52), Lotyšsko (54), Moldavsko (55), Turkmenistan (59), Kazachstan (60), Estónsko (66), Bielorusko (67), Azerbajdžan (85), Tadžikistan (96), Kirgizsko (98), Arménsko (121), Gruzínsko (125) a Ukrajina (132).

Kompletný rating: https://s3.amazonaws.com/sdsn-whr2017/HR17_3-20-17.pdf  

V. Mikunda podľa zahraničnej tlače

 

Vo vládach Slovenska a Maďarska skritizovali protiruské sankcie

Predseda vlády SR Róbert Fico vyhlásil, že Rusko „nie je dnes naším problémom“ a maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó vyzval EÚ posúdiť budúcnosť sankcií voči Moskve.

Fico odpovedal na kritiku zo strany prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý odsúdil premiéra za jeho postoj voči sankciám. Fico potvrdil, že pre Slovensko je „EÚ – životný priestor a NATO – opora v sfére bezpečnosti“, pričom pripomenul, že existujú aj národné záujmy, ktoré treba zastávať v Bruseli, uvádza RIA Novosti s odvolávkou sa na TA3.

„Príkladom toho je kritika sankcií EÚ voči Rusku a taktiež kritika výstavby plynovodu Nord Stream 2“, povedal Fico.

Slovensko sa podľa jeho slov musí starať nielen o svoje členstvo v EÚ a NATO, ale aj o zachovanie dobrých vzťahov s inými štátmi, ktoré sa o to snažia.

„Ruská federácia nie je dnes naším problémom, ide o typické zakrývanie (iných) problémov v zahraničnej politike“, vyhlásil Fico, vysvtliac, že dnes je hlavným problémom osud EÚ a Slovenskou chce byť pri jeho riešení v centre diania.

Sankcie proti Rusku považuje za neužitočné.

Péter Szíjjártó zase povedal, že i keď Rusko utrpelo nejaké škody od sankcií, utrpelo od nich aj hospodárstvo EÚ, uvádza TASS s odvolávkou sa na Verejnoprávnu televíziu Gruzínska.

EÚ podľa neho musí „uskutočniť diskusiu o tom, či má zmysel pokračovať v takomto druhu sankcií proti Rusku“. Maďarsko, podľa neho, dáva prednosť správať sa voči Moskve pragmaticky a bez emócií.

Podľa vz.ru, 20. 3. 2017

 

V Mexiku vyhlásili, že Rusko chce vykúpiť ich celoročný export hovädziny

Mexický minister poľnohospodárstva oznámil, že Rusko chce od nich kúpiť 300 tisíc ton hovädziny, čo znamená celoročný export mexického mäsa.

Mexiko v roku 2015 vyviezlo 161 tisíc ton hovädziny za 1,091 mld. USD, pričom export šiel hlavne do USA a Japonska. Celková produkcia mäsa v Mexiku je 1,8 milióna ton.

Štát by podľa ministra dokázal export navýšiť na 270 tisíc ton, pričom Mexiko má záujem aj o diverzifikáciu svojho vývozu, vrátením sa do Ruska a posilnením svojich pozícií v EÚ.

Mexický minister tiež prezradil, že krajina začína s Ruskom rozhovory aj o dodávkach pšenice a iných obilnín.    

Predbežná dohoda medzi Mexikom a Ruskom o dodávkach mexického mäsa výmenou za nákup pšenice bola dosiahnutá už vo februári.

Podľa ria.ru, 17. 3. 2017

 

Rosseľchoznadzor zahradil kontraband ukrajinského mäsa cez Bielorusko

Od tých čias, ako Rusko zaviedlo potravinové embargo proti EÚ a Ukrajine na dovoz niektorých druhov potravín, niektorí bieloruskí podnikatelia na tom zarábajú.

Všetci na tú smiech vyvolávajúcu situáciu ako sa Bielorusko za jeden deň stalo najväčším dovozcom morských plodov a tropického ovocia do Ruska. Tak toto sa už sčasti podarilo prehradiť, no objavujú sa nové ašpirácie Lukašenka.

Nedávno správa Rosseľchoznadzoru Brjanskej a Smolenskej oblasti odporučili zavedenie obmedzení na dovoz hovädziny z Mogilevskej oblasti Bieloruska. Pričom nejde tu o kvalitu mäsa, ale o jeho pôvode. Ruskí inšpektori získali fakty na podozrenia, že z tejto bieloruskej oblasti sa exportuje hovädzina z Ukrajiny.

Nedávno bola v Brjanskej oblasti zadržaná zásielka mäsa s odstráneným veterinárnym označením. Pričom tesne predtým bol zaznamenaný nárast exportu hovädziny z Ukrajiny do Bieloruska. Toto sa stalo dôvodom podozrení.

Pričom nebol zavedený žiadny zákaz na dovoz skutočnej bieloruskej produkcie do Ruska. Vedenie Bieloruska by si asi malo rozmyslieť čo robí a prijať opatrenia voči  nepoctivým dodávateľom, pretože ich správanie narúša obraz Bieloruska ako celku.

(Redakcia srspol.sk už priniesla informácie o tom, ako Bielorusko exportovalo do Ruska päťnásobne viac jabĺk, ako sa mu ich doma urodilo.)

Podľa finobzor.ru, 19. 3. 2017

 

Čína zníži počet armády o 200 tisíc vojakov

Čína v rámci skracovania počtov svojich ozbrojených síl zníži počet armádneho (streleckého) zboru Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády (ČĽOA) o 200 tisíc ľudí, píšu noviny South China Morning Post s odvolávkou sa na svoje zdroje.

Predseda ČĽR už predtým oznámil, že Čína do konca roku 2017 skráti počet ozbrojených síl o 300 tisíc ľudí z nebojových jednotiek. Bez ohľadu na toto znižovanie  dvojmiliónová ČĽOA zostane najpočetnejšou armádou sveta.

Podľa novín znižovanie sa dotkne rozformovania piatich z 18 armádnych zborov. Zdroje týchto informácií však hovoria, že časť vojakov z týchto zborov bude prevelená na službu do raketových vojsk a do vojenského námorníctva alebo do vzdušných síl ČĽOA.

„Časť ľudí z armádneho zboru sa stane buď výsadkármi alebo námornou pechotou zvýšení “, povedal jeden z informátorov. Druhý zdroj prezradil, že táto reorganizácia je prijímaná so značnou nespokojnosťou vo vnútri ozbrojených síl.

V rámci tejto reorganizácie sa hovorí o 20-tisícovom zvýšení námorných pešiakov na počet 100 tisíc, ktorí budú ochraňovať životne dôležité námorné komunikácie a rastúce záujmy v zahraničí. Časť tohto kontingentu sa rozmiestni v čínskych prístavoch v Džibuti na africkom rohu a v Gvadare na juhozápade Pakistanu.

Podľa ria.ru, 20. 3. 2017

 

„Vražedné priznanie“: Pobaltsko prosí pomoc od Ruska

Miestne rádio ohlásilo „vražedné priznanie“, že pobaltské štáty dokážu prežiť len s pomocou Ruska.

O obnove hospodárstva Pobaltska sa síce hovorí už dávno, no reči nemajú koncovku, žiadne životaschopné opatrenia. Pobaltskí experti neraz otvárajú tému, že na hospodársky rozvoj Pobaltska vplýva práve spolupráca s Ruskom, lenže v poslednom období viac jeho neexistencia.

V éteri miestneho rádia Baltkom dnes zaznel názor predstaviteľa plynárenskej spoločnosti Itera Latvija Jurisa Savickisa, že je nevyhnutné zlepšiť vzťahy Lotyšska s Ruskom, lebo kým nebude naladená spolupráca, pokiaľ Štáty nenaladia súčinnosť s Ruskom, dovtedy Pobaltské republiky zostanú zaostalými provinciami.

Konkrétne bolo povedané, že hlavným faktorom tu je súčinnosť Ruska a USA a že ak sa oni dohodnú na nejakom kompromise, tak pobaltské republiky môžu rásť. Naozaj je zaujímavé, že takéto „vražedné priznanie“ mohlo zaznieť na miestnom rádiu.

Zdá sa, že pobaltskí špecialisti spustili ruky a priznali, že vyviesť Pobaltsko z tohto akoby falošného stavu môžu len iné štáty. Pri tom stojí vo vzduchu otázka - kde sa podela tá snaha o nezávislosť, o ktorej pobaltské krajiny donedávna tak zúrivo kričali.

Podľa štatistiky Pobaltsko, osobitne Lotyšsko, denne stráca kvôli úmrtnosti alebo emigrácii okolo 50 ľudí. Miestny profesor a demograf sa nazdáva, že táto „vražedná štatistika“ sa začala ukazovať po získaní nezávislosti pobaltských republík. Znamená to, že každý z týchto štátov ročne stráca jedno maličké mestečko a približuje sa k vymieraniu. 

Doposiaľ pobaltské štáty namiesto toho, aby riešili problémy, hľadali vinníkov. Lenže teraz už vraj prechádzajú k „prosbe Ruska o pomoc“. Sú si však vedomé, že ruská strana sa na spoluprácu po toľkých protiruských provokáciách tak rýchlo nedá. Preto začali zaujímať vyčkávaciu pozíciu a sledujú, čo dáva iným štátom spolupráca s RF a či im z toho tiež niečo nekvapne.

Podľa finobzor.ru, 18. 3. 2017

 

Lavrov – pochod neonacistov v Rige je hanbou EÚ a NATO

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa takto vyjadril na stretnutí s predstaviteľmi vlasteneckých nekomerčných organizácií medzinárodného zamerania.

„Je to konanie, ktoré v podstate pripúšťa urážku pamiatky miliónov padlých, ignoruje rozhodnutie Norimberského tribunálu, rezolúcií VZ OSN o neprípustnosti glorifikácie nacizmu,“ povedal.

Už predtým stály predstaviteľ Ruska pri OBSE Alexander Lukaševič vyzval organizáciu obrátiť pozornosť na zhovievavosť úradov Litvy voči neonacistom.

Lotyšská légia SS bola v rokoch 2. sv. vojny vytvorená pod velením nacistického Nemecka na ním okupovanom území Lotyšska. Dňa 16. 3. 1944 jednotky légie sa pustili do boja s Červenou armádou pri rieke Velikoj pri meste Ostrov v Pskovskej oblasti.

Podľa vz.ru, 17. 3. 2017

 

Rusko a Čína vytvoria menovú alianciu na zvrhnutie dolára

Otvorenie zahraničného predstaviteľstva Banky Ruska v Číne sa stalo ďalším krokom na vytvorenie aliancie Moskvy a Pekingu, ktorý má oslabiť úlohu amerického dolára vo svetovom finančnom systéme, píše dnes South China Morning Post.

Slávnostného podujatia, ktoré sa konalo 16. 3. Sa zúčastnil veľvyslanec RF v Číne Andrej Denisov, námestník predsedu Centrálnej banky RF Dmitrij Skobelkin a námestník predsedu Národnej bany ČĽ I Gan.

O predstaviteľstve Skobelkin povedal, že „je to nástroj, ktorý je povolaný chrániť záujmy bánk a finančných inštitúcií, vstupujúcich na trh Číny, ktorý je zároveň povolaný urobiť Rusko pre čínskych investorov príťažlivejšie“.

D. Skobelkin tiež prezradil, že Banka Ruska a Národná banka ČĽR v blízkej budúcnosti podpíšu memorandum o burzovom obchode so zlatom. „Čínska strana potvrdila záujem podpísať tento dokument v najbližšom čase“, dodal a informoval, že memorandum je dnes už prakticky hotové a že čoskoro sa bude môcť realizovať.

Čínske noviny uvádzajú, že otvorenie tohto ruského predstaviteľstva je súčasťou širokej dohody o upevnení hospodárskych vzťahov medzi Čínou a Ruskom na pozadí sankcií zavedených proti Moskve. Čínske noviny poznamenali, že jedným z najbližších krokov sa stane rozmiestnenie ruských štátnych dlhopisov v juane. Moskva a Peking sa tiež dohodli, že v máji tohto roku sa na finančných trhoch objavia dlhopisy nominované valutami oboch štátov, čo mnohí považujú za pokus „zvrhnúť“ dolár, poznamenáva čínsku list.

Podľa finobzor.ru, 17. 3. 2017

 

Ukrajina začala nákup uhlia z Donbasu cez Rusko – lenže dvakrát drahšie

Uhlie z republík Donbasu sa už na Ukrajinu dostáva, no tentoraz cez Rusko a za dvojnásobne vyššie ceny,  uvádza televízia „112“, vyhlásil bývalý minister hospodárstva Viktor Suslov.

Podľa jeho slov kvôli blokáde prehráva len Ukrajina. „Pozrite sa na správy našich informačných agentúr. „Unian“ včera uvádza, že sa výrazne zvýšil import uhlia z Ruska. No a zároveň oznamujú, že stovky vagónov s uhlím odišli z Donecka do Ruska. Nepochubujeme, že toto donecké uhlie šlo cez Rusko na Ukrajinu, lenže približne za dvakrát drahšie.

Ukrajina za uhlie zaplatí dvakrát viac. Čiže, kto vyhral a kto prehral, je absolútne očividné“, vyhlásil Suslov.

A politológ Vladimír Fesenko, ktorý je blízky k prezidentovi, dodal, že Ukrajina môže začať oficiálne nákupy doneckého uhlia akože juhoafrického: „Uhlie sa bude musieť nakupovať v zahraničí. Nevylučujem, že rovnako ako s plynom, to nemusí byť ruský, ale donecký antracit, lenže s etiketou juhoafrického uhlia – také sa už stalo, a nevylučujem, že sa to zopakuje a niekto na tom zarobí“, povedal Fesenko. 

Podľa finobzor.ru, 16. 3. 2017

 

Ukrajinský vojenský odborník: na vojnu proti Kyjevu má Moskva zdroje len na jeden deň

Rusko nie je schopné totálnej vojny s Ukrajinou. Ako píše portál “Pozorovateľ”, povedal to vojenský odborník Oleg Ždanov, ktorý je presvedčený, že moskovské zdroje sú vyčerpané a stačia len na jeden vojnový deň.

“Rusko nie je pripravené na totálnu vojnu ani s nami. To, čo pozorujeme na východe Ukrajiny, to je maximum, čoho je schopná Ruská federácia. Ešte sa môžu pokúsiť o provokačnú útočnú operáciu nadobu maximálne 24 hodín. Ale potom bude potrebné utekať späť,” povedal.

Odborník zdôraznil, že Rusi budú ustupovať práve tak, “ako aktívne ich budú hnať Ozbrojené sily Ukrajiny”.

Podľa Ždanovovho názoru v tejto situácii musí Kyjev prijať zákon o okupovaných územiach.

“To neznamená, že zajtra pôjdeme do boja, do útoku. Proste dodáme týmto územiam právny status. Aby celý svet vedel, čo sa tam deje a uviedol do prevádzky príslušné mechanizmy,” dodal odborník.

hlavnespravy.sk, 17. 3. 2017

 

Starého psa novým kúskom nenaučíš

Vláda Sýrie vyzvala generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa dosiahnuť zastavenie leteckých úderov po priehradách na Eufrate zo strany medzinárodnej koalície vedenej USA.

„Zničenie týchto priehrad, ktoré sa stalo objektmi leteckých úderov, zmyje a zatopí mestá a dediny, ohrozí životy stoviek tisíc ľudí, ktorí žijú v týchto oblastiach,“ hovorí sa v liste dočasne povereného pre záležitosti misie Sýrii pri OSN Munzera Munzera, ktorý bol odoslaný generálnemu tajomníkovi i Bezpečnostnej rade OSN.

Diplomat poznamenal, že Sýria vyzýva Bezpečnostnú radu OSN „splniť svoje záväzky na zachovanie mieru a bezpečnosti a prijať urýchlené opatrenia, aby sa oblasť zbavila hroziacej jej katastrofy“.  

x x x

Čo nám Slovákom a bývalým Čechoslovákom toto pripomína? Predsa škodoradostné bombardovanie Američanmi zón sovietskej zodpovednosti v závere 2. sv. vojny!

Konkrétne Dubovej a Bratislavy, Plzne i Prahy pred príchodom Červenej armády, kedy už nešlo o dosiahnutie vojenského cieľa, ale o maximálne zničenie infraštruktúry územia, ktoré bude patriť do sovietskej a dnes ruskej zóny vplyvu.

Nehovoriac o tom, že tzv. Spojenými štátmi vedená koalícia bojuje v Sýrii nezákonne, pretože nepozval ju tam ani Asad a ani Bezpečnostná rada OSN.  Všetok falošný svet jej to trpí, všetok demokraciu uznávajúci svet na to poukazuje.

Nuž, opäť: Starého psa novým kúskom nenaučíš!

Vladimír Mikunda s využitím ria.ru zo 17. 3. 2017

 

USA odtajnili video skúšky atómovej zbrane

Spojené štáty odtajnili 750 filmov o skúškach atómových zbraní v rokoch 1945 – 1962, uvádza Busines Insider.

Iniciátormi projektu sa stali pracovníci Livermorského národného laboratória Ernesta Lawrencea pri ministerstve energetiky USA na čele s fyzikom Gregom Springgsom. To oni obnovili niektoré filmy amerických atómových skúšok. Špecialisti zdôraznili, že bol najvyšší čas na reštauráciu filmov pretože tieto zábery už mohli byť navždy stratené.

Busines Insider poznamenáva, že USA za 55 rokov uskutočnili 210 atómových testov, ktoré sú zaznamenané na desaťtisíc video. Väčšina z nich je v tajných úschovniach. Experti potrebovali päť rokov na ich laboratórne úpravy. 

Video je súčasťou článku:  https://ria.ru/world/20170316/1490171150.html

 

Stalinove slová o tom čo chcel Hitler a čo teraz dosahuje aj NATO. Skončí to rovnako? (video v ruštine)

Stalin hovorí: "Pred tromi rokmi Hitler pred celým národom vyhlásil, že jeho úlohou je rozčlenenie Sovietskeho zväzu a odtrhnutie od neho Kaukaza, Ukrajiny, Bieloruska, Pobaltska a ďalších oblastí. Priamo vyhlásil - my zničíme Rusko, aby sa už nikdy viac nedokázala pozviechať. Bolo to pred tromi rokmi (1942 - pozn. red.)...

V skutočnosti to však dopadlo presne naopak...“   

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8MOXhnD7qA4

 

Prezident FIS pripodobnil sankcie proti Rusom s politikou Hitlera

Prezident Medzinárodnej federácie lyžovania (FIS) Gian Franco Kasper vyhlásil, že je za účasť „čistých“ ruských športovcov na OH-2018 v Pjongčangu.

Kasper, ktorý sa zúčastňuje stretnutia MOV v hlavnom meste OH-2018 poznamenal, že na olympiádu nesmú mať prístup športovci, ktorých vina bola dokázaná a zbavovať práva súťažiť na základe občianstva a osobného dokladu.

„My nemôžeme obviňovať všetkých pánov Smithov kvôli jednému vinnému pánovi Smithovi. Ja som proti trestaniu nevinných ľudí. Tak to robil Hitler, vyhlásiac za vinných všetkých židov... A všetci židia boli zabití... Dokážte mi, kto bol vinný! Osobný doklad nie je dôkazom viny,“ dodal.

Podľa ria.ru, 16. 3. 2017

 

Trump chce rozpočet USA orientovať na „tvrdú silu“

Rozpočet, navrhovaný administráciou prezidenta USA Donalda Trumpa, je preorientovaný na „tvrdú“ a nie na „mäkkú silu“, vyhlásil riaditeľ  administratívno-rozpočtovej správy Bieleho domu.

Predstavil náčrt federálneho rozpočtu na finančný rok 2017 a pri tom prezradil, že Biely dom je rozhodnutý vyslať signál „spojencom a potenciálnym protivníkom“, že nové úrady USA sa „opierajú o pevnú silu“.

Koncepcia „mäkkej sily“ je orientovaná na posilnenie príťažlivosti štátu cez medzinárodnú pomoc, propagandu a iné podobné metódy, „tvrdá sila“ je spojená so silovým tlakom na spojencov a protivníkov.

V ďalšom konkretizoval, že financovanie Pentagonu vyrastie o 10 % a ministerstva vnútornej bezpečnosti o 6 %. „Viac peňazí pôjde na obranu – 54 mld. dolárov.“

Trochu nelogické, no i zaujímavé je, že o 1 percento bude znížený aj rozpočet NASA, i keď sa uvádza, že „mnohé programy budú mať zvýšené financovanie“. Napríklad projekt na štúdium Jupitera.

Podľa vz.ru, 16. 3. 2017

 

Rusko už má zbraň aj proti americkému „roju“ útočných bezpilotníkov

Generálny riaditeľ korporácie „Rostech“ vyhlásil, že Rusko už má aj zbraň proti „roju malých útočných bezpilotníkov“, ktoré boli nedávno predvedené v Spojených štátoch. 

Ide o systém rádioelektronického boja, vytvorený koncernom „Rádioelektronické technológie“, s pomocou ktorého budú tieto drony neriaditeľné. Ruský systém spáli výbavu týchto dronov, čím sa bezpilotníky zmenia na kus železa.

Námestník generálneho riaditeľa koncernu Jurij Majevskij u dávnejšie redaktorovi TASS preradil, že Rusko o rok – poldruha bude mať drony, predurčené na rádioelektronický boj. 

Podľa topwar.ru, 12. 3. 2017

 

Lekár: Slobodana Miloševiča otrávili v Haagu

Bývalý prezident Juhoslávie Slobodan Miloševič nezomrel na infarkt, bol otrávený droperidolom, vyvolávajúci plnú anémiu tela, vyhlásil profesor a osobný lekár súdeného, autor knihy „Anatómia súdnej vraždy, Andrič Vukašin. 

Zároveň zdôraznil, že Miloševič nezomrel na infarkt 11. 3. 2006, sale bol zavraždený deň predtým medzi 22.30 hod. a 23.00 hod. miestneho času vo svojej cele, píše „Rossijskaja gazeta“.

Osobitne Vukašin poznamenal, že Miloševič bol otrávený nie liekom proti lepre rifampicinom, ale dioperidolom.

Podľa lekára, Miloševič „jednoznačne nemohol opustiť Holandsko živým“. „Aby šiel na liečenie do Ruska si nebolo možné predstaviť ani len teoreticky“, povedal.

„Preto ho nakoniec aj zabili. Pritom ho zabili nie tak, ako poukazujú médiá – otrava rifampicinom je aj odpútavajúca verzia Západu“, vyhlásil profesor a dodal, že väzneného juhoslovanského prezidenta „vôbec neliečili alebo ho liečili len placebo“.

Hovoriac o motíve vraždy Miloševiča, Vukašin poznamenal, že jeho chránenec „rozniesol na cimpr – campr Haagský tribunál, všetky obvinenia úplne rozbil“. „Po tom, ako Carla del Ponteová videla, že nemôže nič urobiť, v tom momente nastala smrť srbského politika“, dodal Vukašin.

x x x

V júni 2001 vláda Vojislava Koštunicu vydala Miloševiča pod tlakom USA Medzinárodnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu. Bol dopravený do Haagu a postavili ho pred súd vo februári 2002.

Miloševič odmietol uznať legitimitu súdu. Ako skúsený právnik odmietol služby právneho zastupovania a obhajoval sa sám. Mimoriadne úspešne si postavil obhajobu, prokurátori medzinárodného tribunálu mu neboli schopní dokázať ani jedno z desiatok obvinení, medzi ktorými bola aj genocída albánskeho obyvateľstva v Kosove a mohamedánov Bosny a Hercegoviny.

Oficiálne zomrel 11. 3. 2006 v Haagu. Krátko pred smrťou žiadal, aby ho poslali na liečenie do Moskvy, čo mu bolo odmietnuté.

Podľa vz.ru, 11. 3. 2017

 

Rusko a Čína idú skonštruovať prvú turistickú ponorku na svete

Do konca roku 2017 Čína s pomocou ruských vedcov plánuje dokončiť skonštruovanie ponorky na civilné účely, píše China Daily.

Konštrukciou sa zaoberá spoločnosť Tianjin Ostar Underwater Vehicles Co pri podpore ruských vedecko-výskumných inštitútov. Ponorka bude môcť brať na palubu od 20 do 40 cestujúcich a ponárať sa do hĺbky 24 metrov. Záujem o túto ponorku už prejavili dve čínske turistické spoločnosti - Zhangjiajie a Beibu Gulf.

Podľa finobzor.ru, 9. 3. 2017

 

Bloomberg: Rusko sa drží nielen kvôli rope

Agentúra Blomberg oznámila, že Rusko vyšlo z najdlhšej recesie za ostatných 20 rokov. Pričom sa mu to podarilo skôr, ako bolo plánované. Analyzujúc údaje, experti pochopili, že Ruské hospodárstvo sa začalo uzdravovať už začiatkom roku 2016. Čo sa to teda stalo?

Minuloročné ceny ropy neboli príliš uspokojujúce. V tomto rastú vďaka znižovaniu objemov ťažby, na ktorom sa dohodli exportéri. Pre Rusko bol minulý rok príjemným prekvapením rast v neenergetických odvetviach, poznamenal starší stratég Danske Bank A/S v Helsinkác Vladimír Michaševskij.

Sankcie

Sankcie najviac poškodili tých, ktorí ich zaviedli ako prví. Veď EÚ už za sankcie a ruské protisankcie stratil 17,6 mld. euro, píše Der Standart s odvolávkou sa na rakúsky inštitút ekonomických štúdií. Sankcie navyše v štátoch EÚ odobrali 400 000 pracovných miest.

Rusko sa už naučilo žiť so sankciami. Ba čo viac, politici musia čoraz častejšie upokojova´t ruských podnikateľov: nebojte sa, nikto sankcie v blízkej budúcnosti nezruší.

(Aj toto je dôkazom nášho tvrdenia, že ak by EÚ voči Rusku nezaviedla sankcie, Rusi by si ich boli museli vymyslieť – pozn. red. srspol.)

Čo bude v roku 2017?

„Prvé mesačné údaje v tomto roku obsahujú nové príznaky toho, že v roku 2017sa začne mohutná obnova makroekonomiky Ruska, - napísal vo svojom doklade ekonóm na Rusko v ING Groep NV v Moskve Dmitrij Polevoj. – Podstatný rast aktivity v januári bol pravdepodobne spojený s upevnením rubľa, so znížením úrovne inflácie a rastom vnútorného dopytu“.

Je však pravdou, že mnohé závisí od toho ako si povedie administrácia Donalda Trumpa. Ak budú sankcie zjemnené, tak podľa väčšiny ekonómov, ktorých sa opýtala agentúra Bloomberg, kurz rubľa sa spevní o 5 – 10 %. A HDP taktiež zaznamená rast okolo 0,2 % v tomto a 0,5 % v budúcom roku.

Spomaľujú sa aj tempá inflácie. A spolu s tým rastú objemy maloobchodného predaja.

Podľa expertov Forbes, Rusko tiež prekonalo hospodársku krízu a opäť začalo vyvolávať záujem investorov.

O stave súčasného Ruska nedávno uvažoval časopis Foreign Policy. Novinár delí amerických expertov, ktorí hodnotia Rusko, na dva tábory. V jednom ho zobrazujú ako hlavnú hrozbu pre liberálnu demokraciu: „strašná, agresívna, expanzívna a revanšistická reinkarnácia Sovietskeho zväzu na čele s Putinom, predstavujúcim najhoršie prejavy autoritárstva“. Druhý tábor ho nazval „umierajúcim medveďom“. Rusko je tu predstavované cez stagnáciu, korupciu a úpadok.

Autor článku navrhuje hľadať pravdu niekde uprostred a opierať sa o fakty. Tie hovoria o raste priemerného veku, o skvalitňovaní úrovne zdravia, o stabilizácii rubľa a o skončení recesie. 

Podľa pravda.ru, 8. 3. 2017

 

WikiLeaks: CIA sa naučila imitovať ruských hackerov

WikiLeaks uverejnila takmer 9 tisíc dokumentov týkajúcich sa CIA. Napríklad z nich vyplynulo, že americká rozviedka má databázu údajov ruských hackerov, vďaka ktorej dokáže imitovať ich zasahovanie pri kybernetických útokoch.

Vo vedení CIA vytvorili špeciálny projekt, s pomocou ktorého analyzovali stopy hackerov a zostavili ich kartotéku, čiže akési „odtlačky prstov“.

„Skupina UMBRAGE z oddelenia dištančných technológií CIA zhromažďuje a tvorí značný zoznam útočných technológií, „ukradnutých“ zo škodlivého programového zabezpečenia, vyprodukovaného v iných štátoch, vrátane Ruskej federácie“, hovorí sa v ozname WikiLeaks.

CIA vďaka práci tejto skupiny môže nasmerúvať vyšetrovateľov na falošnú stopu, zanechávajúc za sebou cudzie „odtlačky prstov“.

Podľa pravda.ru, 7. 3. 2017

 

Oceľoví giganti: Rusko prekvapuje silou najnovších motorov a vlakov

„Transmašholding“ (TMX) – je v Rusku najväčším výrobcom železničných dopravných prostriedkov – lokomotív, vagónov, električiek, linkových autobusov, vlakov metra a ich komponentov. Na svoje 15. výročie ide prekvapiť trh hneď s niekoľkými prelomovými novinkami, oznamuje tlačová služba podniku.

Námestník pre technický rozvoj generálneho riaditeľa holdingu Alexander Jermonskij prezradil, že v ostatných niekoľko rokov sa v súvislosti s programom importných náhrad podstatne zvýšil dopyt na domácu produkciu železničného strojárstva.

Majúc bohaté skúsenosti pri konštruovaní techniky akceptujúcej ruské špecifikácie, konštruktéri Transmašholdingu dnes tvoria moderné novinky, ktoré v kvalite nijako nezaostávajú za zahraničnými analógiami, v mnohom ich dokonca prekonávajú.

Informácie z holdingu hovoria, že dopyt na ruskú železničnú techniku rastie nielen doma, ale aj v zahraničí. TMX ich realizuje projekt na modernizáciu vagónov metra v Maďarsku. Pre Egypt boli skonštruované nové železničné vagóny pre cestujúcich. Pripravujú sa projekty lokomotív pre rad štátov Ázie, Afriky, Strednej a južnej Ameriky.

Hlavnou konkurenčnou prednosťou ruskej techniky zostáva vysoká úroveň spoľahlivosti a nízka cena životného cyklu. Konštruktéri pritom nezaostávajú za najmodernejšími technológiami, zvyšujúc rýchlosť, objem a komfort prepravy cestovných súprav.   

Podľa finobzor.ru, 6. 3. 2017

 

Švédsko začalo s vývozom ukrajinskej čiernozeme

V televíznej relácii „Miesto stretnutia“ (voňý preklad) na kanále NTV vyhlásil aktivista „Antimajdanu“, ukrajinský novinár Jurij Kot, že švédske spoločnosti začali s vývozom čiernozeme z Poltavskej i Chersonskej oblasti.

„Medzinárodní ekonómovia ocenili ukrajinskú pôdu na bilión dolárov. Teraz sa pokúšajú zrušiť moratórium na predaj pôdy, aby ju predali za lacný groš, pretože ľudia sa nachádzajú v mizernom stave. Omnoho jednoduchšie sa to dá teraz kúpiť od nich za lacno. Do tohto rozpredaja sa nepochybne pokúša zapojiť aj Petro Porošenko“, povedal Kot.

„Toto je naozaj informácia odtiaľ, z administratívy prezidenta... Úžasné veci sa dejú, pretože MMF diktuje nášmu štátu podmienky... Ukrajinskú čiernozem kupuje Švédsko v Chersonskej a Poltavskej oblasti, vyváža sa Kamazmi. To je dôvod na čo nám MMF vydáva tie nešťastné úvery, aby nám všetko odobral“, vysvetlil novinár.

Švédsko plánuje kúpiť od Ukrajiny 100 miliónov ton čiernozeme po 5 eur za tonu.

Na jeseň 2016 vedúci delegácie EÚ na Ukrajine Hugues Mingarelli vyhlásil, že EÚ neprevedie Ukrajine druhú tranžu pomoci vo výške 600 miliónov euro, ak štát nezruší moratórium na export drevnej guľatiny, ktoré bolo na 10-ročné obdobie zavedené v roku 2015. 

Poznámka redakcie:

Ukrajina je dnes zrkadlom toho, čo by sa dialo s Ruskom, ak by ho Západ obsadil. Nakoniec, toto do neba volajúce rozkrádanie, vrátane vývozu čiernozeme, robil s pomocou domácich zradcov aj Hitler.

Podľa finobzor.ru, 7. 3. 2017

 

Suvorovov pamätník vo vojenskom lýceu Kyjeva demontujú

V kyjevskom vojenskom lýceu Ivana Bohuna (bývalé Suvorovské učilište) zakryli dekoratívnym banerom pamätník ruského vojvodcu Alexandra Suvorova. Lýceum tvrdí, že memoriál plánujú demontovať.

„Pripravujeme prenesenie pamätníka na zadný dvor“, povedali v administrácii lýcea novinám Vesti. Tie tvrdia, že táto informácia sa diskutuje už aj v sociálnych sieťach, kde vraj prevládajú negatívne názory.

Prvýkrát sa verejne o odstránení pamätníka hovorilo zrejme v novembri minulého roka, keď poslankyňa Verchovnoj rady Ukrajiny Jelena Sotnik vyzvala na väčšiu starostlivosť o vlasteneckú výchovu mládeže, pričom navrhla odstránenie Suvorovho pamätníka z tohto vojenského učilišťa.

Podľa vz.ru, 6. 3. 2017

 

Iniciatívu na Donbase vzali do rúk domobranci

Po februárovom podstatnom zostrení situácie v rajóne Avdejevky bojujúce strany sa opevnili v pozíciách a konflikt začal prebiehať tradičným spôsobom. Ukrajinské sily sa napriek tomu snažia preraziť obranu domobrancov a postúpiť do hĺbky Donbasu. Treba priznať, že Kyjevu toto zostrenie situácie neprinieslo z pohľadu vojenstva žiadne významné výsledky. Dokonca naopak, hovorí sa o počtoch jeho ranených a zabitých.

Paľba po domobrancoch sa vedie zo zbraní, ktoré Minské dohody zakázali. Ukrajinské sily nasadili raketomety Grad, samochodnú húfnice D-30, oddiel samochodných húfnic Gvozdika a 120 mm mínomety. Domobranec s volačkou „Krik“ tvrdí, že OS Ukrajiny uskutočnili v ostatnom týždni 1,5 krát viac úderov, ako týždeň predtým. Domobranci na to reagujú presnými údermi na pozície OSÚ.

V ostatných dňoch sa však situácia na Donbase začala postupne meniť. Domobranec Alexander Žučkovskij ju charakterizuje nasledovne - vojenská iniciatíva prechádza na stranu domobrancov a vojenské napätie na stranu kyjevských síl. Domobranci neustále pokračujú „v gratuláciách pri príležitosti 23. 2. (Deň obrancu vlasti) a zasielajú im darčeky „kondicionérmi“(raketometmi Grad)“. Všetko vraj ide tak, ako je naplánované, „LĽR a DĽR sa podarilo prevziať iniciatívu, teraz je vojenská iniciatíva na ich strane“. 

Podľa warfiles.ru, 4. 3. 2017

 

Veľké uholné klamstvo: kto naozaj zorganizoval blokádu Donbasu?

V súvislosti s blokádou Donbasu Kyjevom vzniká otázka k Petrovi Porošenkovi: a vy, pán prezident, máte situáciu vo vašom štáte pod kontrolou? Na čo sa to hráte keď tvrdíte, že nejaké skupiny, ktoré údajne neovládate, začali blokovať obchod s juhovýchodom Ukrajiny? Veď vy ste vlastne povinní chrániť záujmy obyvateľov Ukrajiny, ktorí by asi nesúhlasili so zhoršovaním i tak u biedneho hospodárstva Ukrajiny, ktoré spôsobila vami podpísaná asociačná dohoda s EÚ.

Pozrite sa na oficiálne štatistické údaje a zistíte, že za minulý rok desaťnásobne narástol export tovarov z EÚ na Ukrajinu, ako naopak. Takže v záujme ktorých výrobcov funguje táto dohoda a komu otvorilo „absolútne nové perspektívy“, o ktorých ste hovorili 27. 6. 2014, v deň podpisu tejto asociačnej dohody?

Analogická otázka vzniká aj teraz – čo získalo hospodárstvo Ukrajiny blokádou obchodu s juhovýchodom štátu? Znamená to, že pri vašej zhovievavosti sa roztrhol jednotný hospodársky priestor Ukrajiny, štátu, ktorý riadite? Keďže od Petra Porošenka niet na tieto otázky rozumnej odpovede, je preto principiálne dôležité, v koho záujme on takto koná? Ak by Porošenko konal v záujme jednej časti podnikateľov a na škodu iných, to by bolo len pol biedy.

Lenže vychádzajúc z toho, ako Porošenkova hospodárska politika stavia do deprimujúceho stavu praktický všetkých týchto podnikateľov na Ukrajine, nie je ťažké pochopiť, že to môže byť výhodné len tým, ktorí spoza hraníc vychvaľujú kroky súčasného prezidenta Ukrajiny, čo sú rok, čo rok, stále tie isté osoby vo Washingtone i v Bruseli. To, že za týmito osobami, konkrétne za bývalým viceprezidentom USA Joe Bidenom, sú konkrétne záujmy radu podnikateľských zoskupení USA – to je očividné. Lenže, aké sú záujmy Porošenka, to sa prakticky nedá povedať, pretože jeho konanie zhoršuje pozície v politike i podnikaní dokonca aj tým, ktorí patria v Kyjeve k jeho najbližšiemu okoliu“. 

finobzor.ru, 4. 3. 2017

 

Ako Rusko porazilo sankčnú politiku Západu

Ekonomický komentátor nemeckých Die Welt Eduard Steiner opäť konštatoval: Rusko sa v ostatných pätnástich rokoch stalo esom v obchodných vojnách. Kým Západ sa snažil zadusiť ruské hospodárstvo, to sa spevnilo, i keď zaznamenalo nejaké straty od sankcií a iných obmedzení. Na základe toho musí nemecký expert uznať: Putin by sa mohol stať perfektným poradcom pre Donalda Trumpa.

Nedá sa nepriznať, že k dnešnému dňu sú sankcie jednou z najrozšírenejších metód nátlaku na partnerov. Treba však dodať, že Rusko nikdy nenasadzuje obmedzujúce mechanizmy ako prvé. Utieka sa k nim len v rámci odpovede na nie priateľské kroky „partnerov“.

Eduard Steiner prináša príklad ako sa ruský prezident V. Putin rozhodol zaviesť plnohodnotné obchodné embargo proti Turecku, prehĺbiac tieto opatrenia aj zákazom charterových letov. Úspech bol ohlušujúci: po nie dlhom čase sa turecký prezident Erdogan ospravedlnil za tento incident.

Pritom, keď Západ zavádza sankcie proti Rusku, ruský líder nepristupuje na hru iniciátorov, ale kráča so štátom svojím smerom. V Rusku sa v plnej miere realizuje program importných náhrad, ktorá už prináša svoje plody (tým, čo už bolo nahradené, Západ už nemôže vydierať – pozn. red. srspol.).

Návrat k produkcii svojich tovarov je v dlhodobej perspektíve rozkalkulovaný na úspech. Lenže úspechy vidíme už dnes. Napríklad, rast ruského automobilového priemyslu dokazuje, že Rusko môže prakticky všetko. V roku 2008 bol podiel importovaných aut na úrovni 27 %, dnes je to len 18 %. Vyrástla aj výroba cudzích automobilových značiek, vyrábaných na území Ruska – z 25 % na 53 %. Úspechy vidieť vďaka kontrasankciám aj v poľnohospodárstve.

Takže ruské príslovie – „o čo viac nás tlačia, o to sme pevnejší“ (voľný preklad) presne charakterizuje situáciu okolo západnej snahy zadusiť ruské hospodárstvo: namiesto úpadku rastie. No a hlavné je tiež to, že po takýchto drastických opatreniach nie pre Rusov už nič strašné!  

Podľa finobzor.ru, 2. 3. 2017

 

Zabudnuté nálezisko plynu na Ukrajine je superziskové

V centre Ukrajiny v podstate nanovo odhalili jedno z najbohatších nálezísk prírodného plynu. Ide o Rudenkovské nálezisko. Britská spoločnosť JKX Oil & Gas Plc plánuje do jeho rozpracovania investovať minimálne 600 miliónov USD.

Ako sa na to prišlo? Po znovuobjavení náleziska boli je zásoby stanovené ako nerentabilné. Lenže experti britského koncernu, ktorí si otvorili filiálku v Poltave a vykúpili „užitočné“ územie, si dôsledne preverili informácie a zistili, že firma môže pri správnom prístupe priniesť obrovský zisk. Použitie modernej severoamerickej metódy ťažby pomôže získať z neho najmenej 3 miliardy USD len v prvej etape. Celkovo špecialisti predpovedajú zvýšenie ťažby do 600 miliárd kubických stôp objemu.

Rozpracovanie modulu ťažby bude mať po desiatich rokoch najmenej 135 vrtov s celkovým denným objemom ťažby 11 miliónov kubických stôp. 

Predstavitelia spoločnosti oznámili, že v poslednom štvrťroku 2016 už pristúpili k realizácii plánu, lenže narazili na súčasné ukrajinské reálie.

Reformátori sa podľa všetkého rozhodli odňať predtým takmer zabudnuté nálezisko a aktívne vytláčajú zo štátu cudzincov. Nové vedenie spoločnosti zdedilo masu dlhových požiadaviek dcérskej ukrajinskej spoločnosti. Toto využil oficiálny Kyjev a začal hádzať pod nohy prekážky. 

Spoločnosti určili vyše 2 miliardové nájomné platby, aj keď neuspokojili jej základné požiadavky. Apelácie sa posudzujú v medzinárodnom súde a cudzinci sa pokúšajú dohodnúť s vládou Ukrajiny. Zrejme zbytočne. Oligarchovia si taký chutný kúsok, ktorý im kedysi vypadol zo zorného poľa, už nepustia.

Podľa finobzor.ru, 2. 3. 2017

 

V uliciach Moskvy sa objavila hliadka Šaríje

V Moskve začal pracovať projekt Stop haram, ktorého účastníci sledujú “dodržiavanie noriem spoločenskej morálky” medzi moslimami. O tom informuje Russia Today.

“Stovky tisíc ľudí vidia, ako naši spoluveriaci porušujú normy morálky, mravov, religiózne normy, pijú alkohol, prekážajú ľuďom, desia ich,” vyhlásil organizátor nového hnutia Stop haram Islam Ismailov.

Haram označuje v islame zákaz.

hlavnespravy.sk, 2. 3. 2017

 

Zvýšiť obrátky: „Stratégia rastu ruského hospodárstva“

Ruské hospodárstvo začalo po dvojročnej recesii ožívať. V roku 2017 má jeho HDP dosiahnuť rast 1 – 2 percentá. Pričom hlavnou úlohou vlády je stabilizovať rast. Ak sa to nepodarí, tak ekonomika začne stagnovať a zaradí sa do tretej ligy svetovej ekonomiky.

Ruské hospodárstvo má aj pozitívnejšiu šancu. Dosiahnuť tempá rastu, ktoré sú vyššie ako celosvetový priemer, tvrdia tvorcovia „Stratégii rastu“, ktorú dnes predstavil biznisový ombudsman Boris Titov. Povedal, že ruské hospodárstvo má rastový potenciál. Spočíva v cenovej konkurencieschopnosti jeho výrobcov, vo voľných výrobných kapacitách a aj v relatívne veľkom vnútornom trhu.

Program Stolypinského klubu uvažuje o raste ruského hospodárstva v troch základných etapách: obnova rastu ekonomiky do roku 2019 (tempá rastu HDP 3 – 3,5 % ročne), stav vysokých temp rastu 2020 – 2025 (5 – 6 %) a stabilný rast do roku 2035, keď hospodárstvo opäť bude rásť na úrovni 3 – 3,5 % ročne.

V priebehu piatich rokov sa vláde a centrálnej banke navrhuje investovať do hospodárstva 7,5 bilióna rubľov.

Na dosiahnutie 6-percentného rastu „stolypinci“ predpokladajú niekoľko základných smerov. Na zníženie základnej sadzby, na neznižovanie sociálnych výdajov, na dlhodobé úverovanie hospodárstva, na zníženie taríf a dotácie, na menšie dane a nezávislé súdy, na predstihujúce tempá rastu a na priblíženie hospodárstva k národu. 

Podľa ria.ru, 1. 3. 2017

 

Ako sa USA vyhrážali prezidentovi Republiky srbskej

Prezident republiky srbskej, ktorá je v zostave Bosny a Hercegoviny, Milorad Dodik v predvečer svojej návštevy Moskvy vyhlásil, že Washington sa svojho času vyhrážal jemu i jeho rodine.

Vrcholom nátlaku vraj bol rozhovor v roku 2006 vo Washingtone, keď Dodik odmietol odovzdať políciu v Sarajeve pod kontrolu ústrednej moci v Bosne a Hercegovine a nezmenil ani názov Republiky srbskej.

„Zástupca štátneho tajomníka Nicholac Burns mi povedal, že ak s tým nebudem súhlasiť, takmoja rodina na sebe pocíti silu Spojených štátov amerických. Bolo to povedané pri ľuďoch zo štátneho departmentu“, oznámil Dodik TASS.

Vyše dvojmetrový Dodik na to s iróniou vyhlásil, že „nemôže uveriť, že taký veľký štát, ako USA, sa takýmto spôsobom zhovára s takými malými ľuďmi, ako on“.

Dňa 17. 1. ministerstvo financií USA zaradilo prezidenta Republiky srbskej v zostave Bosny a Hercegoviny Milorada Dodika do sankčného zoznamu. Podľa Washingtonu mal brániť naplneniu mierových dohôd, dosiahnutých v Daytone v roku 1995.

Moskva odsúdila rozhodnutie USA za zavádzanie jednostranných sankcií, ani štáty EÚ nechceli podporovať sankcie USA proti Dodikovi.

Podľa vz.ru, 2. 3. 2017

 

Bol to posledný sviatok vo februári?

V Štátnej Dume RF navrhujú preniesť oslavy Dňa obrancu vlasti na koniec augusta.

Poslanec Ivan Sucharev pripomenul, že v dorevolučnom Rusku sa slávil Deň pamiatky na ruské vojenstvo, ktorý pripadal na 29. august a bol ustanovený v roku 1769.

Súčasný sviatok, ktorý nie je národným, sme zdedili od ľudového komisára armády a námorníctva Leva Trockého (23. februára). Považujem za správne prinavrátiť letný vojenský sviatok“, vysvetlil Sucharev, zdôrazniac, žeby sa tým pokračovalo v „slávnej tradícii“.

Podľa ria.ru, 28. 2. 2017

 

Rusi vytvorili najpresnejší navigačný systém na svete 

V Skolkovo predstavili systém, ktorý je schopný zabezpečiť detailnú prácu dokonca aj vo vnútorných priestoroch. Jeho tvorca, ruská spoločnosť Marvelmind Robotics, už tento navigačný systém predstavila na barcelonskej výstave MWC 2017. Presnosť určenia koordinát je 1 – 2 cm, čo je vo svete najlepší výsledok.  

Unikátnosť nového systému je v tom, že nevyužíva zvyčajné podklady družíc a rádiomajákov. Jeho základom je ultrazvuková kontúra, vytvorená stacionárnymi čidlami a jedným mobilným, ktorý sa pripojí na pohyblivý objekt.

Spoločnosť Marvelmind Robotics tak vyriešila závažný problém detailizácie autonómnej práce vo vnútri priestorov. Systém GPS/GLONASS totiž nedokáže dosiahnuť detailnejšiu presnosť, ako 1 meter.   

Viac originál: http://finobzor.ru/show-32618-luchshee-v-mire-v-rossii-razrabotali-supertochnuyu-navigacionnuyu-sistemu.html  

Podľa finobzor.ru, 28. 2. 2017

 

Ukrajinský poslanec si myslí, že USA majú právo na Krym

Poslanec Verchovnoj rady Andrej Artemenko na tlačovej konferencii vyhlásil, že Sovietsky zväz v roku 1954 odovzdal Krym Ukrajine kvôli tomu, aby polostrov nepadol do rúk USA, uvádza portál lb.ua.

„V roku 1920 Rusko dostalo od vlády USA úver 50 miliónov USD. Založilo Krym ako územie, ktoré musí byť odovzdané USA ak úver nebude vrátený“, povedal Artemenko.

Poslanec vyhlásil, že keď v roku 1954 nastal čas splatnosti, dlh vyrovnaný nebol, a na to, aby Krym zostal Sovietskemu zväzu, polostrov bol odovzdaný Ukrajine. Zdroj týchto informácií Artemenko nespresnil.

Artemenko oznámil, že odovzdal Bielemu domu plán na zrušenie protiruských sankcií (Zaujímavé je, že protiruské sankcie trápia všetkých, iba Rusko nie – pozn. V. Mikunda.). Plán má okrem iného obsahovať celoukrajinské referendum o odovzdaní Krymu do prenájmu.

Rusku na obdobie 30 – 50 rokov, po ktorom ešte jedno referendum má určiť konečný status územia (akoby sa bol Krym dostal Ukrajine tiež cez referendum – pozn. V. Mikunda).

Kremeľ sa nechal počuť, že už myšlienka o prenájme Krymu je absurdná a minister zahraničia Lavrov poznamenal, že „nedá sa prenajímať niečo u samotného seba“.

Podľa ria.ru, 27. 2. 2017

 

Dodon: Neučte ma prezidentstvu!

Pre úrad prezidenta Moldavska je neprijateľná mravouka iných štátov, vyhlásil hlava republiky Igor Dodon.

The Independent uverejnili list veľvyslancov USA a Rumunska Jamesa Pettita a Daniela Ionita, v ktorom kritizujú Dodona za odmietnutú účasť Moldavska na medzinárodných manévroch, píše Interfax.

Dodon v odpovedi vyhlásil, že ich žiada „neučiť prezidenta, ako konať“.  Podľa jeho slov by Washington a Bukurešť asi ťažko zniesli podobné vyhlásenia od moldavského veľvyslanectva.

Podľa vz.ru, 26. 2. 2017

 

Ako americké médiá pripravujú protiruské články

Americké médiá neúnavne zobrazujú Rusko ako „všadeprítomného superzlodeja“, snažiac sa vštepiť občanom strach pred Moskvou a odpútať pozornosť od ich vnútorných problémov, píše zakladateľ portálu The Intercept Glenn Greenvald.

„Putin je všade, podobne ako teroristi Al-Kajdy a do neho ako sovietski komunisti. Rusko je za všetkými nešťastiami, no a predovšetkým, samozrejme, za porážkou Hillary Clintonovou vo voľbách. A ak sa niekto osmelí to spochybniť, automaticky bude zaradený medzi zradcov, ktorí, pravdepodobne, priamo pracujú na Putina“, všíma si novinár.

Analogické myšlienky vyjadrovala aj šéfredaktorka časopisu The Nation Katrina vanden Heuvel v rubrike novín Washington Post. Podľa jej slov, mnohí americkí liberáli, pokúšajúc sa podkopať pozície Trumpa, rozpútali vlnu neomekkartizmu, čiže diskreditáciu všetkých, ktorí sa pokúšajú uvoľniť napätie vo vzťahoch Moskvy a Washingtonu. Pričom každého, kto spochybní opodstatnenosť obvinení o uskutočnení Ruskom hackerských útokov, kritici okamžite nazvú „apologetom Putina“.

Greenvald tiež obracia pozornosť na článok Keitha Gessena v novinách Guardian, ktorý analyzuje i odmieta panujúce v americkom verejnom poli hysterické, nekompetentné a manipulačné vyhlásenia o ruskej moci.

Gessen pri tom používa pojem „putinologia“, ktorý novinár vysvetľuje ako „súbor komentárov a analytických článkov o Putinovi a jeho motivácii“. Takéto materiály sú najčastejšie založené na nevyhnutne neúplnej a niekedy aj absolútne falošnej informácii.

Ruský prezident zohráva v týchto materiáloch úlohu „hromozvodu“. Jeho obraz umožňuje americkým médiám odpísať všetky na zničujúci zahraničný vplyv a Demokratickú stranu zbavuje nevyhnutnosti analyzovať svoje chyby.

Posadnutosť ruskou hrozbou odpútava spoločnosť od všade existujúcej korupcie americkej vládnucej triedy, nazdáva sa novinár Guardianu.  

„V dlhodobej perspektíve je hra ruskou kartou nielen zlým politickým riešením, ale aj intelektuálnym a mravným bankrotom. Je pokusom zvaliť vinu za hlboké a trvalé problémy nášho štátu na cudzí štát“, poznamenáva Keith Gessen.

Podľa ria.ru, 26. 2. 2017

 

Bundeswehr v Litve – vraj „zastrašenie“ Ruska

Nemecké tanky Bundeswehru sa po 72-rokoch opäť blížia k ruskej hranici, ako pred rokom 1941 obrnence Wehrmachtu, vyjadrovali sa minulý týždeň niektorí nemeckí politici. Po piatkovom vysadení v Litve (24. 2.) však médiá začali o tom hovoriť, ako o misii na „zastrašenie“ Ruska.

Nárast nemeckých síl je teda dokončený a na budúci týždeň môžeme pristúpiť k manévrom, komentoval súčasnú situáciu predstaviteľ Bundeswehru, ktorého citovali noviny Stern. „NATO chce takouto cestou upevniť východné krídlo a zastrašiť Rusko“, píše Stern. Der Spiegel vyjadruje obavu z tohto zastrašenia, pretože prebieha aj pri obrodení lexiky studenej vojny. „Nebodaj sa nerozum studenej vojny vracia? Opäť začneme uvažovať v kategóriách „vzájomne zaručenej likvidácie“?“ 

Rakúske médiá nemecké počínanie okomentovali nasledovne: „V piatok sa uskutočnil historický presun vojsk. Po prvý raz od konca Druhej svetovej vojny boli nemecké tanky presunuté k ruskej hranici“, uviedol portál oe24.at.

Podľa ria.ru, 26. 2. 2017