Zemanove veľkonočné „čínske vajíčka“ – Dušan Konček

Na Veľkonočný pondelok zavítal do Českej republiky čínsky prezident s početnou delegáciou a dostalo sa mu veľkolepého prijatia. Český prezident je ekonóm a prognostik a jeho azimut sa obrátil smerom na  Východ, čo už dával najavo celý rok. Čínske investície sú dnes v celej Európe veľmi vítané a Česká republika sa stáva  v tomto smere  priekopníkom, hlavne osobným aktivitám  českého prezidenta Miloša Zemana. Samozrejme „česká kavárna“ začala zúriť a zmohla sa akurát na vyvesovanie tibetských zástav /už tu chýbali len „Tibeťania“ zo SaS/, zástavu Tibetu vyvesil aj Kalousek so Schwarzenbergerom z opozičnej TOP na oknách svojich kancelárií.

 

 

Napriek tomu čínsky a český prezident popísali dohodu o strategickej spolupráci, ktorá má len  tomto roku priniesť  čínske investície v sume 95 miliárd českých korún a na druhej strane  bude česká Škoda stavať svoje závody v Číne. Strategická spolupráca zahrňuje oveľa  viac, okrem iného je v hre aj  čínska investícia  na   niekdajšom sne T. Baťu , kanál Dunaj – Odra – Labe /terajšiemu čínskemu prezidentovi jeho otec ako chlapcovi doniesol z Čiech topánky od Baťu/. Ešte pred touto návštevou sa český prezident Miloš Zeman pre čínsku štátnu televíziu  vyjadril naozaj kontroverzne, čo vzbudilo ohlas  nielen vo svete, ale aj doma, keď povedal: „Je to nový začiatok, pretože vzťahy medzi Čínou a a bývalou vládou Českej republiky boli veľmi zlé. Zdôrazňujem medzi bývalou vládou, pretože tá vláda veľmi podliehala tlaku USA a Európskej únie. Teraz sme znova nezávislá krajina a formulujeme zahraničnú politiku, ktorá je založená na našich vlastných záujmoch“ .

 

To sú naozaj slová do bitky, môžeme len závidieť  bratom Čechom, že majú takého prezidenta, teda nie bezduchého občana... Určite zaujmú hlavne slová „teraz sme znova nezávislá krajina“. Zaujímavé na tejto návšteve bolo, že Česká televízia, ovládaná „pražskou kavárnou“, síce pokrývala návštevu, ale stále štebotala o „čínskom komunistickom režime“, ako za čias studenej vojny a hlavne pátrala po tibetských vlajkách, ktoré sa objavili počas  čínskej návštevy Prahy. A nebol by to Miloš  Zeman, aby si neodpustil nejaký bonmot. Pre popisom strategickej  dohody povedal, že sa ospravedlňuje, že nemohol previesť čínskeho prezidenta na zlatom koči, ako to urobila britská kráľovná a nemohol mu poskytnúť Biely dom, ktorý  však je históriou ďaleko /iba 450 rokov/ za  katedrálou  sv. Víta, ktorý čínsky prezident videl. Ale zlatá Praha je viac ako zlatý koč.

 

Jedno je isté, český prezident znova parádne zabodoval. Nielen doma ale aj v celej Európe. V čínskej tlači sa objavili aj názory exprezidenta  V. Klausa, ktorý túto spoluprácu  víta a podporuje. Ak bude Miloš Zeman takto pokračovať, tak  zatieni aj  dodnes český idol T. G. Masaryka. Bývalý dôchodca z Vysočiny, teraz vo funkcii prezidenta Českej republiky naozaj  dobre kúpal, či šibal a vyšibal  pre  „zlaté české ručičky“, „zlaté čínske vajíčka“. „Pražská kavárna“ si utrela nos.