Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZAUJALO NÁS: Pripravil Vladimír Mikunda

USA odtajnili dokument o jadrovej vojne so ZSSR
Ide o prezidentskú „Direktívu č. 5“, venovanú možnej jadrovej vojne proti ZSSR. Dokument podpísal Jimmy Carter 25. júla 1980. „Direktíva 59“ je jednou z najspornejších v období studenej vojny. Rozširovala právomoci prezidentov USA na nasadenie atómových zbraní, vrátane práva na preventívny jadrový úder. Ten mal ZSSR spôsobiť maximálne hospodárske straty a fakticky ho odzbrojiť. Autori „Direktívy č. 59“ si mysleli, že nasadenie atómových zbraní proti ZSSR nespôsobí apokalypsu. No zároveň upozorňovali, že vojna bude dlhá a podľa ich hodnotenia na zničenie všetkých cieľov mali byť potrebné dni a týždne.
Podľa Hlas Ruska, 17. september 2012


Nemecko si ponechá americké atómovky
Vláda Nemecka súhlasila s ponechaním na svojom území amerických atómových bômb, napísali 5. septembra 2012 Frankfurter Rundschau. Ide o výrazný obrat vo vzťahu k bombám B61 (základňa Buechel) pretože minister zahraničia Guido Westerwelle sa dávnejšie vystatoval, že odsun atómových zbraní z nemeckého územia je jedným z hlavných cieľov jeho politiky. Podľa rôznych názorov v súčasnosti je na nemeckom území 10 – 20 bômb a že vraj v dobách studenej vojny ich bývalo okolo 180 - 200. Frankfurter Rundschau píše, že vzťah k týmto atómovkám nie je len o skladovaní, ale aj o ich modernizácii, na ktorú USA vynaložia štyri mld. euro. Nemecko to bude stáť 250 miliónov, za čo do roku 2024 udrží v prevádzke stíhacie bombardéry Tornádo, ktoré sú ich nosičom. Zaujímavé je, že podľa novín súhlas s týmto americko-nemeckým opatrením vyjadrilo Francúzsko, Turecko i rad východoeurópskych krajín.
Podľa zahraničnej tlače


Nie je terorizmus, ako terorizmus!
Pre Západ môžu byť teroristické akty prijateľné ak sú v súlade s jeho cieľmi, povedal včera (10. Septembra) ruský minister zahraničia Sergej Lavrov pri komentovaní odmietnutia radom členov Bezpečnostnej rady OSN odsúdiť teroristické akty, konkrétne v Sýrii. V nedeľu (9. Septembra) Rusko navrhlo BR OSN dva projekty odsudzujúce teroristické akty v Iraku a Sýrii. Prijaté bolo len vyhlásenie týkajúce sa Iraku. Ruská strana sa nechala počuť, že nechápe pozíciu radu partnerov, ktorí na jednej strane odsudzujú terorizmus v Iraku, no zdržia sa odsúdenia rovnakého zločinu v Sýrii. No nepochopiteľné je to aj pre obyčajných smrteľníkov. Znamená to, že na zemeguli máme dva druhy terorizmu? Jeden dobrý a jeden zlý? A čo potom bezpečnostnou radou OSN prijatý princíp, že terorizmus vo všeobecnosti nie je ospravedlniteľný? A čo na to slovenská diplomacia?
s využitím RIA Novosti, 11. septembra 2012


Pred Putinom je rovnaká úloha, ako pred Stalinom
Alebo Rusko rýchlo prekoná zaostávanie od vyspelých krajín, alebo ho zlikvidujú. Už nielen Putin, dokonca už aj Medvedev si čoraz častejšie spomína na sovietske obdobie. No nie kvôli odsúdeniu totality, ale kvôli jeho „polochvále“. Ak Putin spočiatku prinavrátil melódiu hymny a červenú zástavu takmer premenil na štandardu ozbrojených síl, Medvedev niekoľkokrát do roka pripomína podriadeným čo by sa s nimi dialo pri Stalinovi (s ohľadom na ležérne plnenie povinností). No a naposledy sa obaja v jednom týždni takmer zhodli. Putin vyhlásil, že krajina potrebuje skok, podobný sovietskej industrializácii tridsiatych rokov minulého storočia, a Medvedev „vysvetlil“ Roskosmosu, že vo vzťahu zodpovednosti a tvrdej disciplíny v kozmickom odvetví musí byť všetko tak, ako v dobách keď sa s ním začínalo. Pripomeňme, že s prenikaním do kozmu sa začínalo nielen pri Stalinovi, ale aj pri Lavrentijovi Berijovi. Aj najväčšiemu rusofóbovi pri tom musí byť jasné, že v tomto prípade nejde o prokomunistické javy, či sympatie. Príčiny sú očividné a zákonité. Patrí sem aj očividný paradox, že ak sa k moci dostane aj najliberálnejší liberál a narazí na problém riešenia každodenných otázok, začína sa zavzdušňovať a kričať: Ja vám ukážem! Všetkým vám ukážem! Dôkazom toho je aj Franklin Roosevelt, ktorý sa s politickými protivníkmi nepáral rovnako ako Stalin. A čo bratia Kennedyovci, ktorí boli takí unesení sovietskym politickým systémom, až si vyslúžili prezývku „načervenalí“. Robert dokonca otvorene vyhlasoval, že by nebolo zlé odskúšať si prax jednej vedúcej politickej strany. Nech je ako je, Putin i Medvedev začínajú blahosklonne spomínať na Stalina len preto, že objektívne sa postavili pred úlohy, ktoré boli analogické jeho dobe. Veď jeho razantný ťah na industrializáciu si nevyžadovala romantická netrpezlivosť, ale medzinárodná situácia. No a z tej, ako z veštiacej gule, vychádzalo poučenie: „od najvyspelejších zaostávame na 50 – 100 rokov. Musíme túto vzdialenosť prekonať za 10 rokov. Alebo to urobíme, alebo nás rozpučia“. Dnes Rusko opäť zaostáva. Možno nie na sto, skôr na päťdesiat rokov. Opäť je vo svete kríza, opäť je narušená rovnováha síl a opäť dozrieva pokušenie na prerozdelenie sveta. Skrátka situácia ako vyšitá tej pred druhou svetovou vojnou. Súčasné Rusko si situáciu hodnotí nasledovne: zaostávanie ako 10 rokov pred vojnou, krajina zničená ako po vojne a politický systém štátu v stave ako v predvečer 1. svetovej vojny. Komu za to vďačiť? Na koho spomenúť dobrým slovom? Na Lenina, na Gorbačova, Gajdara? Škoda hovoriť. Možno sa natíska Stolypin, no ak sa pozrieme na jeho pôsobenie do hĺbky (výsledky reforiem, Kyjevské divadlo...), ani jeho radšej nespomeňme.
Podľa km.news, 12. september 2012 (krátené)


Srbsko je očistené od bombardovania NATO
Ruskí ženisti dokončili odmínovanie Srbska, s ktorým začali ešte v roku 2008. Podľa predstaviteľa rezortu mimoriadnych situácií, pyrotechnici našli a zneškodnili okolo 450 nastražených výbušných zariadení, vrátane 31 kazetových bômb. Tie sú jednoznačne zakázané konvenciou OSN. Srbi si s následkami bombardovania NATO (rok 1999) sami nedokázali poradiť.
Podľa Hlas Ruska, 6. september 2012


Kudrin: pokusy zachrániť krajiny EÚ pred dlhmi budú neefektívne
Opatrenia ECB, smerujúce na pomoc krajinám Európy, nachádzajúcim sa v dlhovej kríze, nevyriešia problém. Len ho odsunú, myslí si bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin. „Európska centrálna banka pomenovala novinky v ekonomickej teórii a praxi – ide o úverovanie likvidity štátnych obligácií. Znamená to, že emisií (euro) bude toľko, koľko ich bude treba na záchranu daných krajín, no to problém nevyrieši, len ho odsunie“, - povedal Kudrin v Jalte na medzinárodnom fóre „Jaltská európska stratégia“. Podľa jeho slov dlhové problémy Portugalska, Španielska, Talianska nebudú vyriešené, kým hospodársky rast krajín neprevýši ich ročný prírastok dlhu. „No a to sa v najbližších troch, štyroch rokoch nedá očakávať. Znamená to, že treba nasadiť iný, možno aj tvrdší a silnejší liek. Nevylučujem, že by ním mohla byť reštrukturalizácia dlhov týchto krajín“, - povedal Kudrin.
RIA Novosti, 14. september 2012


O 5 – 10 rokov predbehne EÚ v obchode s Ruskom ATR
Prvý podpredseda ruskej vlády Igor Šuvalov predpokladá, že v priebehu najbližších piatich - desiatich rokov prekonajú obchodnú výmenu EÚ s Ruskom krajiny tichooceánsko-ázijského regiónu. „Je žiaduce, aby v najbližších piatich – desiatich rokoch bol tento smer (spolupráce s krajinami ATR) takým mohutným, že v štatistických údajoch prekoná objem obchodu s Európou“, - povedal Šuvalov na rokovaní „Hospodárska integrácia, prednosti a vedľajšie efekty“, konajúcom sa v rámci pracovného stretnutia ATHS (Ázijsko-tichooceánskej hospodárskej spolupráce) vo Vladivostoku. Šuvalov tiež zdôraznil, že Rusko práve začína „nový trend“. „Potrebujeme popresúvať akcenty a urýchliť integráciu a kooperáciu s Ázijsko-tichooceánskym regiónom“.
Podľa RIA Novosti, 7. september 2012