Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZAUJALO NÁS pripravil Dušan Konček

X Ste päť mesiacov vo funkcii. Ako priamo zvolený prezident ste občanom zložil celý rad sľubov. Ktoré sa vám už podarilo splniť ?
- Môj základný sľub voličom znel, že vystavím stopku Nečasovej vláde. Nikto nemôže popierať, že tento sľub bol splnený. Hoci celá vec mala nakoniec dve fázy- odstaviť Nečasovu vládu a zabrániť nástupu Nečasovej vlády bez Nečasa, či skôr Kalouskovej vlády s Kalouskom. Koalícia na mňa stále tlačila , aby som menoval vládu na čele s Miroslavou Nemcovou. Ale keby som im vyšiel v ústrety, sklamal by som nielen svojich voličov, ale aj 80-90 percent občanov. Ktorí bývalej vládnej koalícii nedôverovali. Ďalším mojim sľubom bolo napríklad doplnenie ústavného súdu. A tretí sľub, presadiť predčasné voľby sa blíži k naplneniu. Pôvodne som veril, že tento sľub splním už menovaním úradníckej vlády. Vychádzal som z toho, že TOP O9 ústami Karla Schvarzenberga a Miroslava Kalouska prehlásila, že ak bude menovaná úradnícka vláda, TOP O9 sa prikloní k predčasným voľbám. Ako obvykle TOP O9 nedodržala svoje slovo a snemovňa sa v polovici júla nerozpustila. Ale snemovňa bude 2O júla o rozpustení hlasovať a nádej je oveľa väčšia/stalo sa/. V prípade, že snemovňa prijme rozhodnutie o svojom rozpustení, vyhlásim voľby na 25 a 26 októbra. Túto správu oznámim až vtedy, keď sa Poslanecká snemovňa rozpustí, ale vzhľadom k sympatiám k Haló novinám a vzhľadom k rozumnému postoju komunistického klubu pri hlasovaní o Rusnokovej vláde, ste prvý, komu to hovorím.

X Za takú poctu ďakujeme. Poďme však ten váš polrok vo funkcii prebrať chronologicky. V jeho priebehu sa objavuje niekoľko zauzlených uzlíkov. Patril k ním aj spor o menovaní kontroverznej osobnosti Martina C. Putnu profesorom. Pre niekoho mohlo byť prekvapením, že do tohto stretu ste nešiel naplno a tak troška ustúpil.
- Nešlo o ústup, ale o dohodu s vtedajším ministrom školstva Petrom Fialom za to, že sa pán Putna bez mojej účasti stane profesorom, bude prijatý vysokoškolský zákon, podľa ktorého profesorov bude menovať minister školstva.. Bol to kompromis a v každom kompromise musíte niečo zaplatiť. Ja som zaplatil menovaním jedného bezvýznamného človiečika, o ktorom si stále myslím, že nespĺňa nároky kladené na ľudskú dôstojnosť vysokoškolského profesora. Všimnite si prosím to, že po dvoch kompetenciách, ktorých som sa dobrovoľne vzdal- vyhlasovať amnestiu a udeľovať milosť, je toto už tretia právomoc, ktorej som sa zriekol. Pravicoví novinári niekedy o mne píšu, že som diktátor. Ale diktátor sa nikdy nevzdáva dobrovoľne svojich právomocí. Diktátor nevyhovie prianiu občanom tým, že prispeje k pádu neefektívnej a málo schopnej vlády. A diktátor sa určite nikdy nevyznačuje tým, že presadzuje predčasné voľby.

X Dostali ste sa do sporu aj s ministerstvom zahraničných vecí o menovaní niektorých veľvyslancov.. V priebehu tohto sporu ste zablokovali menovanie všetkých veľvyslancov. Nebola takáto stratégia na hrane ohrozenia záujmu štátu ?
- To, že niektorí z doterajších veľvyslancov, zostávajú niekoľko týždňov či mesiacov na svojich miestach a nie sú nahradení novými, nie je ohrozenie záujmov Českej republiky. Ale tento spor, ako už viete, skončil celkom jednoznačne.

X Menovaním tých, ktorých ste presadzoval. Ale to tiež vyvolalo rozruch. Vraj sa všetko odohralo celkom tajne?
- Áno, niektorí zle píšuci novinári píšu, že toto rozhodnutie malo byť ohlásené verejnosti. Chcel by som týchto novinárov informovať, že česká vláda už celé roky rieši menovanie veľvyslancov v režime „tajné“. Kým veľvyslanci nedostanú tzv. agrement, to znamená súhlas krajiny do ktorej sú posielaní, potom každá duševne normálna vláda, aby neponížila tú krajinu či toho veľvyslanca o menovaní neinformuje. Pretože novinárov pokladám väčšinou za hlúpych, tak sa nečudujem, že takto píšu.. Ale zaujalo ma, že rovnakú kritiku vo svojom televíznom vystúpení použil aj pán Lubomír Zaorálek, ktorý sa vydáva za odborníka na zahraničnú politiku. Ak pán Zaorálek nepozná ani abecedu zahraničnej politiky, potom je v ČSSD tým ,,čo Jiří Rusnok nazval“ hviezdna pechota“.

X Váš vzťah k ČSSD bol ďalšou veľkou témou uplynutia polroka. Keď napríklad váš kancelár Mlynář povedal o Sobotkovi, že je slabý ako stisk jeho ruky, pokarhali ste ho za to, alebo ste boli spokojní?
- Môj kancelár je pri všetkých rokovaniach s parlamentnými stranami. Samozrejme, že pred začiatkom týchto rokovaní sme si podali ruky. Nie som oprávnený hodnotiť, aký dojem z intenzity stisku ruky Miroslava Sobotku mal pán kancelár.

X To je vyhýbavá odpoveď. Možno aj takáto odpoveď nahráva pochybnostiam ČSSD, ako budete postupovať po voľbách. Tie zosilneli, keď ste povedali, že po voľbách poveríte zostavením vlády „predstaviteľa víťaznej strany“ a nie „predsedu“?
- Či to bude predseda, alebo niekto iný, o tom musí rozhodnúť kolektívne vedenie víťaznej strany. Bál by som sa strán jedného muža, hoci by tým mužom bol predseda strany..

X Veľmi tomu nerozumiem. Máte takú predstavu, že potom ako ČSSD zvíťazí vo voľbách, mohlo vedenie strany požadovať, aby vládu zostavoval niekto iný, ako predseda ?
- To je predsa záležitosť vedenia ČSSD a nie moja. Aj napriek tomu, rád by som sa vyslovil, že za najväčšie nebezpečenstvo dnes pokladám úsilie niektorých nemenovaných členov sociálnej demokracie, aby po voľbách vznikla koalícia ČSSD a TOP O9. Nakoniec Praha je dôkazom, že takáto koalícia sa pripravuje.

X Ak vyhrá ČSSD voľby, boli by ste ochotný menovať vládu v ktorej by bol napríklad Lubomír Zaorálek, alebo Vladimír Špidla?
- Nesmierne by som si prial, aby tu po voľbách vznikla politická vláda, s ktorom by som mohol štyri roky dobre spolupracovať. Nemám problém s programom sociálnej demokracie. Ale hovorím celkom otvorene, že mám problémy s niektorými členmi ČSSD. A to predovšetkým s členmi tieňovej vlády. Pretože o Lubomírovi Zaorálkovi som už hovoril, poviem pár slov o Vladimírovi Špidlovi. To je človek, ktorý bol neúspešný ako predseda strany, neúspešný predseda vlády, neúspešný eurokomisár a neúspešný kandidát na senátora. Ja sa riadím celkom jednoduchou zásadou, že vo vláde tieňovej alebo skutočnej, mali by byť úspešní ľudia. A povedal som celkom otvorene Bohuslavovi Sobotkovi, že Špidla v tieňovej vláde pripraví sociálnu demokraciu najmenej o päť percent hlasov vo voľbách. Povedal som mu to do očí, ako s tým naložia on či vedenie sociálnej demokracie je ich vec.

X Skoro po vašom nástupe do funkcie prišla aj veľká vládna kríza. Bolo okolo nej veľa diskusie, ale ta najobecnejšia a a pre budúcnosť najdôležitejšia bola diskusia o ústavných zvyklostiach, o ktorých ste sa vyjadrili nie veľmi lichotivo.. Ale nie sú neformálne pravidlá pre fungovanie demokracie nevyhnutné?
- Novinári píšu, že som vyhlásil, že“ ústavné zvyklosti sú idiotské“. Je to však inak. Povedal som, že idiotsky je pojem ústavne zvyklosti. Ten pojem je nesprávny, keby niečo malo byť ústavnou zvyklosťou, muselo by to byť zakotvené v ústave. Ak to nie je zakotvené v ústave, je to zvyklosť a nie ústavná zvyklosť. Samozrejme, že som pri riešení ústavnej krízy zariskoval a dokonca som to verejne priznal. Zariskoval som prvým pokusom, pri ktorom som sa opieral o svoju vtedajšiu dôveru v slová pána Schvarzenberga a Kalouska, zariskoval som aj vtedy, keď som vyžadoval 101 notársky overených podpisov od bývalej koalície. Ale ukázalo sa, že risk vyšiel, ODS a TOP 09 blafovali, 101 podpisov nemali.

X Cítili ste sa ako víťaz, keď sto jednotka padla a TOP 09 musela akceptovať predčasné voľby?
- Vaša otázka prekračuje hranice bežnej naivity. Samozrejme, že som sa cítil ako víťaz.

X Keď bývalej koalície neprišli na hlasovanie traja poslanci vrátane Karolíny Peake, začali sa okamžite šíriť konšpiračné teórie, čo za tým je. Ako si to interpretujete vy?
- Pokiaľ ste sledovali môj prejav v snemovni, v jeho úvode som citoval Mladú frontu, ktorá tvrdila, že Karolína Peake bude v tieňovej vláde Miroslavy Nemcovej ministerkou vnútra, čo nepriamo potvrdil aj Karel Schvarzenberg.. A pretože slovo pána Schvarzenberga je celkom vierohodné, tak som si dovolil pri vystúpení v snemovni jemný žart a spýtal sa verejne Karolíny Peake, čo je na tom pravda. Ona iba mlčky zavrtela hlavou. Zrejme asi v koalícii nebola najlepšia komunikácia... Neviem či toto spôsobilo odchod pani Peake zo sály, ale je to možné. Pokiaľ ide o poslancov ODS Ulehlu a Floriana, konštatujem, že som ich v živote nevidel a ich motiváciu nepoznám.

X Rusnokova vláda nedostala dôveru, je v demisii, ale aj napriek tomu robí niektoré kroky. Premiér Rusnok napríklad vyhlásil, že pokojne rozhodne o prenájme gripenov. To vyvolalo vlnu rozhorčenia medzi politikmi? - Rozhodne by táto vláda nemala rozhodovať napríklad o Temelíne. A pokiaľ viem, Jiři Rusnok povedal, že o Temelíne sa rozhodovať nebude. Pokiaľ však ide o gripeny, platí časové obmedzenie švédskej ponuky. Švédi viac ako naznačili, že ak nebude táto ponuka akceptovaná do konca októbra, zrušia ju a zdvihnú cenu. Chcel by som vidieť tých krikľúňov o ktorých sa zmieňujete, keby sa ukázalo, že Švédom musíme zaplatiť o niekoľko miliárd viac, len preto, že sme to nechali na vládu, ktorá vzíde z volieb. X Začína predvolebná kampaň. Niektoré strany už dali najavo, že sa budú vymedzovať predovšetkým voči vám a nie konkurenčným stranám. Ako na to budete reagovať ?
- Vymedzovať sa proti prezidentovi, ktorý bol zvolený priamou voľbou občanov, je dôkazom chudoby tém. TOP 09 sa považovala v minulosti vymedzovať ako proeurópska strana. Ale pretože aj sociálna demokracia je proeurópska, táto téma u voličov isto nezaberie. Keby sa TOP O9 prezentovala rozpočtovými škrtmi, ktoré robil ich minister financií, alebo sKartami, ktoré tiež vymyslel ich minister, možno by vo voľbách neprekročila ani päťpercentnú hranicu. Preto si TOP 09 musela nájsť náhradnú tému. Jednoducho nič iného jej nezostáva. Potom je to troška komické – našej krajine samozrejme nehrozí ani jelcinizácia ani putinizácia. Po víťazných voľbách menujem predsedom vlády predstaviteľa víťaznej strany, ako bolo povedané ak nebudem mať možno problémy s nejakou „ hviezdnou pechotou „, ako som naznačil, novú vládu budem menovať a potom strávim pohodlne štyri roky, ktoré venujem predovšetkým návštevám krajov a občas vystúpim s nejakým komentárom. Nevidím celkom jednoznačne dôvod na prezidentský aktivizmus.

X Kraje máte celkom obľúbené, veľmi ste si cenili činnosť hajtmanov. Prečo práve ich ?
- Na rozdiel od niektorých poslancov, ktorí strávili v snemovni svoju mladosť a začiatok dospelého veku, v živote nič neriadili a za nič neniesli zodpovednosť, hajtmani musia dennodenne riešiť desiatky konkrétnych problém a to ich kvalifikuje. Práve preto si myslím, že sociálna demokracia má veľký profesionálny potenciál práve v nich.

X KSČM ma tiež jedného hajtmana. Zahrňujete aj jeho?
- Myslím si, že Oldřich Bubeníček je v Ústeckom kraji hodnotený veľmi pozitívne a tomu som rád. Vážim si aj to, že sa pripojil k výzve hajtmanov k dôvere Rusnokovej vláde. Ocenil som v tejto veci i postup celej KSČM.

X Je to strana, ktorá by podľa vás mohla byť vo vláde?
- Domnievam sa, že KSČM by mohla prejsť akousi štyri ročnou medzi fázou, v ktorej by tolerovala menšinovú vládu sociálnej demokracie. Ale je to samozrejme môj osobný názor. Ako sa strany rozhodnú , tak bude.

Preložil D. Konček