ZAUJALO NÁS pripravil Dušan Konček

Prečo sa stal G. Depardieu ruským občanom ? Na to sa spýtal nemecký časopis SPIEGEL jeho blízkeho priateľa Nikolaja Borodačeva, riaditeľa ruského Gosfilmfondu, ktorý tvrdí, že Gerarda nepriviedla do Ruska lakomosť, ale láska k slobode.

Spiegel: Čo také našiel Depardieu v Rusku, čo spôsobilo, že sa stal ruským občanom?

- Pravdepodobne má ruské gény, jeho prapredkovia mohli byť ruskí kozáci, ktorí v roku l814 došli až do Paríža. Ale vážne. Gerard sa v mnohom podobá na nás Rusov, je otvorený, plný emócií a vždy hovorí, čo si myslí.
Spiegel: Pred týždňom si Depardieu zaregistroval svoju firmu v Saransku, hlavnom meste. republiky Mordovia. Neurobil to preto, aby ušetril na daniach?
- Nie, to riešenie stáť sa Rusom vyplývalo z jeho duše. On má rád Francúzsko, kde sa narodil, ale má rád aj Rusko. Prišiel k nám preto, lebo sa mu páči vkus našej slobody. Gerard bude platiť Rusku ruské dane a vo Francúzsku francúzske.

Spiegel: Ale on sa v Rusku až tak veľmi nezdržiava?
- Pre svetovú filmovú hviezdu je samozrejmosťou, že cestuje po svete, to je normálne. V posledných mesiacoch sa však často zdržiaval v Rusku- Okrem toho tu nakrúca film, v Čečensku „Srdce otca“.

Spiegel : Klan čečenského tyrana Kadyrova je zaliaty krvou. V Čečensku sa strácajú odporcovia režimu a za hranicami zabíjajú odporcov Kadyrova ? Prečo sa s niekým takým dal dohromady Depardieu?
- Vojna je vojna. Kadyrov bojoval a naďalej bojuje so svojimi nepriateľmi. A to nie sú bojovníci za slobodu. Sú to islamisti a dokonca aj zahraniční. Film, ktorý nakrúca americký režisér má Čečensko predstaviť v dobrom svetle. Veď úplne zničené mesto Groznyj bolo za päť rokov obnovené nanovo. A samotné Čečensko bolo odjakživa kultúrnym centrom Severného Kaukazu.

Spiegel: Vladimír Putin po návrate do Kremľa ohraničil občianske práva. O akej slobode v takomto prípade možno hovoriť?
-Ja nehovorím, že u nás v Rusku nie sú problémy. Riešime ich. Porovnajte sú časné Rusku s chaosom deväťdesiatych rokov, očividný progres. Rusko dnes je slobodná krajina, jedna z najslobodnejších na svete . Sme slobodnejší ako Západná Európa, ktorá tlieska tak ako hrá Washington .Všetky európske štáty sú vazalmi Ameriky. Každému slobodnému človeku to musí ísť na nervy.

Spiegel: Protivníci Putina, ako napríklad bývalý vicepremiér Boris Nemcov nedostávajú priestor v televízii. Okrem toho známy opozičný politik Navalnyj musí ísť pred súd za vymyslený trestný čin korupcie. To je slobodná demokratická spoločnosť?
- Rusko je slobodné natoľko, že máme televízny kanál „ Dážď“, ktorý pravidelne kritizuje vládu i Putina. Je to antiruský kanál a nezakazujú ho. Putin je populárny, zvlášť na vidieku. On miluje svoju vlasť, čo nemožno povedať o všetkých predstaviteľoch nášho štátu. Gorbačov a Jelcin predali Rusko.

Spiegel: Oni priniesli Rusku slobodu
- Sloboda – to je dobré. Ale Gorbačov a Jelcin priviedli Rusku ku krachu a podkopali našu ekonomiku.

Spiegel: Čím Putin priťahuje Depardieu?
- Často sa stretávajú. Dlho sa napríklad zhovárali na charitatívnom koncerte v Petrohrade. Gerad vidí v Putinovi nielen politika ale priateľa, tak ako v bývalom prezidentovi Francúzska N. Sarkozym

Spiegel: Kedy ste sa zoznámili s G. Depardieum ?
- Pred niekoľkými rokmi cez svojho priateľa v Paríži. A stali sme sa priateľmi, sme si v mnohom podobní. Obidvaja sme dosiahli úspech svojou prácou. Obidvaja máme radi ľudí a film. Obidvaja nenávidíme nespravodlivosť.