ZAUJALO NÁS – Vladimír Mezencev

CHCÚ VIAC REKLAMY? TAK NECH MAJÚ KVALITNEJŠIE PROGRAMY!

Televízia JOJ vraj už dlhodobo bojuje proti nečestným praktikám v televíznom biznise a chce chrániť svoje práva. Nuž, toto je chvályhodné konštatovanie a v tomto jej diváci môžu iba fandiť. Už menej však v tom, že sa snaží aby operátori prestali na Slovensku šíriť všetky české televízne programy, vrátane tých, ktoré vysiela verejnoprávna Česká televízia!

 

Nuž, táto informácia dokonca poriadne prekvapila aj prevažnú väčšinu mediálnych odborníkov, konkrétne na televízne vysielanie. To, čo sa hovorí – za všetkým hľadajte ženu – v tomto prípade neplatí. Ide „iba“ o peniaze a pritom nemalé sumy. Podstata je v tom, že české televízie na Slovensku počas reklamných prestávok vysielajú reklamy slovenských objednávateľov a teda peniaze za ne smerujú na ich účty do ČR. Aby sme boli objektívny, k žiadosti TV JOJ sa pripojila aj TV Markíza a obe už dosiahli dosť.

 

Celá záležitosť má ešte dosť zádrheľov. Jedným z nich je nelegálne šírenie českých staníc drobnými operátormi káblovej televízie. Takže, ako si myslia aj niektorí členovia Rady pre vysielanie a retransmisiu, je boj JOJ a Markízy aj pochopiteľný. Nakoniec, všetko možno obísť v rámci zákonov. Stačí, keď si televízni koncesionári vymenia káblovku za satelit. Nikto zo zainteresovaných sa však nezamýšľa nad tým, prečo naši televízni diváci tak radi a intenzívne sledujú české televízne stanice. Iba z jedného dôvodu: ich vysielania sú kvalitnejšie, zaujímavejšie a teda aj príťažlivejšie. V tom je celý problém a nie v tom, že české stanice vysielajú hollywoodské filmy skôr, než naše. Veď azda väčšinu našincov, ktorí pravidelne sledujú správy na ČT1 a ČT 24 a program ČT 2, hollywoodské filmy vôbec nezaujímajú.

 

Tak teda môžeme očakávať, že keď sa podarí zastaviť nelegálne vysielanie malých operátorov káblovej televízie, určite potom väčšina divákov bude investovať do satelitov aj s kúpou dekódovacej karty. Napriek tomu, že JOJ a Markíza vyzývajú aj na vypnutie českej konkurencie cez prevádzkovateľov satelitných platforiem, napríklad azda najrozšírenejšieho Skylinku. Žiaľ, každý myslí iba na svoje záujmy. JOJ a Markízu zaujímajú iba ich zisky z reklamy, ale keď sa už pustili do boja aj so Skylinkom nikto už nespomína, že táto spoločnosť sa z Česka presťahovala do Luxemburska len preto, aby neplatila dane. Samozrejme, neplatí ich ani z tých čistých ziskov, ktoré nazbiera od slovenských divákov, s ktorými má uzavreté zmluvy.

 

Hlavný problém je však v tom, že pokiaľ chcú JOJ aj Markíza odstrániť českú konkurenciu, tak musia byť jednoznačne lepšie. Potom by možno nastala paradoxná situácia, že české spoločnosti by dávali peniaze na inzerciu do ich vysielania, teda bude všetko naopak. Zdá sa, že o niečom takom sa šéfom týchto našich najsilnejších televízií /okrem RTVS/ môže iba snívať...

 

NEZÁVIDENIAHODNÁ NEDÔVERA

O našom súdnictve si síce každý myslí svoje, ale málokto o ňom povie pekné slovo. Veď tých káuz, ktoré sa tiahnu celé roky a nakoniec skončia – obrazne povedané – pod kobercom, je strašne veľa. Stačí spomenúť Slánske lesy, Jozefa Majského, sudcu Škultétyho- a to je všetko iba špička ľadovca. Názory našincov nedávno potvrdil prieskum Európskej komisie, podľa ktorého z pohľadu dôvery naše súdy skončili na poslednom mieste v EÚ! Za nezávislé naše súdy považuje iba 23% respondentov, teda ani nie každý štvrtý občan republiky. Na opačnom konci rebríčka – v Dánsku – dôveruje svojim súdom až 83 občanov zo sto, podobná situácia je vo Fínsku /81%/ a veľmi dobre je na tom Rakúsko so 78%. Spokojní s výsledkami prieskumu nemôžu byť ani v Česku /49%/ a Maďarsku /48%/, ale tieto čísla hovoria zároveň o tom, že v týchto dvoch susedných krajinách je súdnictvo aspoň raz tak kvalitné, spoľahlivé a dôveryhodné ako u nás.

 

Európska komisia pri tomto prieskume hodnotila najmä kvalitu a nezávislosť justície ako aj jej efektivitu. Naši sudcovia veľmi dobre vedia, ako ich národ hodnotí už dlhé roky, veď to nebol predsa prvý prieskum verejnej mienky na túto tému. Napriek tomu nevidieť žeby sa vo svojej práci snažili aspoň niečo zlepšiť, predovšetkým dôveru v očiach nás všetkých . Majú skutočne vynikajúce sociálne zázemie – solídne platy, nie dvanásť, ale štrnásť, bezplatné rehabilitačné pobyty, možnosť pripravovať sa na pojednávania v domácom prostredí – ale to všetko z nich ešte nerobí takých spoľahlivých sudcov, ktorí by nepodliehali tlaku zo strany politikov, rôznych záujmových skupín, či lobistov. Áno, aj sudca je iba človek so všetkými kladmi a zápormi, ale v každom prípade by mal byť odolnejší voči všetkým takýmto vplyvom. Aspoň tak, aby našej justícii raz dôveroval približne každý druhý občan...

 

VYVÁŽAME VIAC

Naše hospodárstvo musí zápasiť s množstvom problémov. Nečudo, veď nielen v Európe, ale aj v celom svete sa ekonomická situácia mení, ale ťažko povedať či k lepšiemu. Bohatí sú ešte bohatší, chudobní ešte chudobnejší. K tomu svet zápolí s ekologickými problémami, nedostatkom energetických zdrojov, utečeneckými vlnami do strednej a západnej Európy, USA a Austrálie... My máme navyše ešte jeden problém: na jednej strane stále vysokú nezamestnanosť, na druhej nedostatok kvalifikovaných robotníkov, čo pociťujú najmä firmy, ktoré svoju výrobu exportujú do bohatých krajín. Okrem toho vývoz nepriaznivo ovplyvnili aj ekonomické sankcie voči Rusku.

Napriek zložitej situácii náš export svedčí o tom, že slovenská ekonomika na tom nie je tak zlé, ako sa to mnohí nám snažia nahovoriť. Samozrejme, vlajkovú loď nášho priemyslu stále tvoria automobilky, ale stále rýchlejšie za nimi napreduje strojárenstvo, najmä kovovýroba. Jej produkcia smeruje najviac do Nemecka a to ako vieme – nekvalitné a zastaralé produkty rozhodne nekupuje. Slovenské strojárenské výrobky možno stretnúť aj vo Švédsku, Francúzsku, Holandsku, Belgicku...

Podľa odborníkov v tomto roku je dosť dôvodov k optimizmu. Okrem vývozu do zahraničia slovenskému hospodárstvu pomôžu aj slovenské domácnosti. Z eurofondov sa síce nevyčerpalo toľko, koľko malo, utlmili sa aj domáce investície, ale spotreba domácnosti vlani v priemere stúpla o 2,75%, pričom v decembri až o 4,3 percenta. Podľa odhadov nákupy pred tohtoročnými Veľkonočnými sviatkami boli oveľa intenzívnejšie než v minulom roku, teda maloobchodné tržby asi budú rásť aj naďalej. Porastú tržby, porastie aj slovenská ekonomika...