ZAUJALO NÁS – Vladimír Mezencev

VRÁTIA SA DOMOV?

Ešte nie tak dávno naši mladí lekári doslova húfne odchádzali do susednej Českej republiky. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. Tam totiž zarobili omnoho viac ako doma. V súčasnosti je už situácia inakšia. Našim lekárom stúpli tak mzdy, že sa už priblížili k tým, ktoré dostávajú ich českí kolegovia. Šéf českých a moravských odborárov Josef Středula však bije na poplach: veľmi ľahko a rýchlo sa môže stať, že v Česku bude akútny nedostatok lekárov, predovšetkým v nemocniciach. Podľa jeho vyjadrenia slovenskí lekári sú skutočne vynikajúci a s ich prácou sú spokojní všetci, pacienti i vedenia nemocníc. Keď však odídu, bude to horšie. Už aj preto, lebo ich mnohí českí kolegovia dávajú prednosť práci v Nemecku. Odborársky predák však pozná recept na zažehnanie hroziacej katastrofy: odmeňovať lekárov tak, ako to robia na Slovensku...

 

KDE SÚ TROLEJBUSY?

Pred časom sa po Košiciach šírili správy, že mesto chce zlikvidovať trolejbusovú dopravu. Reakciou na tieto neoverené informácie bola iniciatíva občianskych aktivistov, ktorí zbierali podpisy Košičanov na zachovanie trolejbusov v MHD. Dopravný podnik mesta Košice však jednoznačne tvrdí, že trolejbusovú dopravu v meste chce udržať, i keď predstavuje iba 6 % z celkových dopravných výkonov. Ide však predovšetkým o ekologický prínos... Samotný magistrát je však v tomto smere oveľa opatrnejší. Dal si vypracovať strategickú štúdiu rozvoja dopravy a dopravných stavieb v meste, ale tá však počíta so zrušením trolejbusovej dopravy v meste. Primátor i DPMK súce nezávisle na sebe vidia východisko, ale to predstavuje nevyhnutné investície z eurofondov, predovšetkým do trolejového vedenia a meniarne. Ďalšie peniaze budú potrebné na zakúpenie nových trolejbusov. Košický dopravný podnik v súčasnosti vlastní 18 kusov, ich priemerný vek však prevyšuje 20 rokov. DPMK naposledy kupoval trolejbusy v roku 1999. Nečudo, že sú staré a poruchové. Budúcnosť trolejbusovej dopravy v Košiciach je ešte stále neistá. DPMK sa pred tromi rokmi skutočne snažil ju zrušiť, pretože v takomto meste ako sú Košice je tento druh mestskej hromadnej dopravy veľmi neefektívny. Po petícii, pod ktorú sa podpísalo takmer 10 000 Košičanov však od tohto zámeru upustil. Teraz však Dopravný podnik mesta Košice neúspešne hľadá dodávateľa trolejbusov, čo na Slovensku nie je jednoduchá záležitosť. Pre zaujímavosť – hromadnú trolejbusovú dopravu si chcú udržať všetky mestá, ktoré ju v súčasnosti majú – teda Bratislava, Banská Bystrica, Prešov i Žilina. Niektoré, ako napríklad Prešov, chcú trolejbusovú dopravu ešte rozširovať. Samozrejme, keď Brusel pošle peniaze.

 

V EURÓPE PRIBÚDAJÚ MINARETY

V celej Európe je vraj vyše 6 000 mešít, niekoľko z nich sa nachádza až za polárnym kruhom ! Nedávno pribudla v Moskve ďalšia, ktorá patrí medzi päť najväčších na starom kontinente. Má rozlohu až 19 000 m2 a vmestí sa do nej vyše 10 000 veriacich. V Ruskej federácii až 14 % jej obyvateľov sú moslimovia a ich počet neustále rastie. Len v samotnej Moskve býva vyše milión vyznávačov islamu. Na slávnostnom otvorení tejto mešity, ktorá predstavuje menšie orientálne mesto, sa zúčastnil aj prezident Vladimír Putin, turecká hlava štátu Recep Erdogan, poprední politici zo Saudskej Arábie, Jordánska, Kataru, Palestíny a bývalých sovietskych zväzových republík, v ktorých žije prevažne obyvateľstvo moslimského vierovyznania. Na stavbu tejto chrámovej mešity vraj použili až 12 kg rýdzeho zlata.

 

Spolunažívanie kresťanov a moslimov v Moskve nikdy nebolo ideálne, ešte pred niekoľkými rokmi v hlavnom meste Ruska spisovali petície proti stavbám mešít v Moskve, ako aj proti verejnému rituálnemu podrezávaniu zvierat. Naopak moslimovia tvrdia, že štyri mešity im nestačia. Pri všetkej snahe Ruska ukázať príkladné súžitie dvoch kultúr – kresťanskej a moslimskej, ľudia nemôžu zabudnúť na početné útoky islamských teroristov, predovšetkým zo severného Kaukazu – Čečencov a Dagestancov. V každom prípade je tu snaha o príkladné spolužitie, veď pre týchto moslimov je Rusko ich vlasťou od momentu narodenia. Okrem toho na rozdiel od tých, ktorí žijú na Blízkom východe a všetkých spája arabčina, moslimovia z Tatarstanu, Azerbajdžanu, Čečenska, komunikujú medzi sebou v ruštine.

 

STÁLE MEDZI ELITOU

Prvá októbrová nedeľa už dlhé roky patrí v Košiciach Medzinárodnému maratónu mieru, ale až v uplynulých dňoch na slávnostnom stretnutí jeho organizátorov a zástupcov médií sa dala definitívna bodka za jeho už 92. ročníkom. Účastníci tohto stretnutia s radosťou konštatovali, že to bol jeden z najvydarenejších ročníkov. Počet zapojených do jednotlivých športových súťaží v rámci MMM po prvýkrát prekročil číslo 11 000. Pre porovnanie – v roku 2010 ich bolo o 5618 menej, teda o viac ako o polovicu! Nový rekord sa dosiahol aj v počte zúčastnených krajín – v uliciach Košíc sa predstavili bežci zo 49 štátov sveta.

 

Nielen kvantita, ale aj kvalita charakterizovala 92.ročník MMM. Tri osobné rekordy najrýchlejších vytrvalcov v hlavnej kategórii, teda tria z Kene na čele s víťazom Samuelom Kosgeinom /2:07:07 hod./ zaradili košický maratón na 5.priečku v Európe. Rýchlejšie časy dosiahli iba víťazi maratónov v Berlíne, Londýne, Paríži a Rotterdame. Za MMM z tohto pohľadu zostali aj uznávané maratóny v Hamburgu, Viedni, Varšave, Barcelone či Prahe.

 

Úspešný priebeh celého podujatia zabezpečovalo takmer tisíc organizátorov. Tí už museli pracovať veľmi kvalitne, veď košický maratón podľa nového systému kvalifikácie maratónskych behov patrí oficiálne už medzi päťhviezdičkové, teda medzi najvyššie a najlepšie hodnotené. Tých päť hviezdičiek, udelených medzinárodnou organizáciou European Athletics, teda certifikát najvyššej kvality, prináša so sebou nielen patričné ocenenie, ale najmä záväzky do budúcnosti.

 

AJ VATIKÁN MÁ VÄZNICU

Nuž, aj v srdci katolíckeho sveta platí, že pod sviečkou je najväčšia tma. Potvrdzujú to aj mnohé škandály v nedávnej minulosti, či už v súvislosti s vatikánskou bankou, alebo so Švajčiarskou gardou. Korupcia, intrigy, rôzne podvody i ďalšie nezákonnosti sprevádzajú každodenný život za vysokými múrmi.

 

Mnohí našinci i ďalší veriaci z celého sveta poznajú z Vatikánu iba Námestie a Chrám sv.Petra, Vatikánske múzea a záhrady. Sídlo katolíckej cirkvi má však aj legálnu väznicu, ktorá však celé roky zívala prázdnotou. Nedávno sa ale za jej pevné dvere dostali dve vysokopostavené osoby: španielsky duchovný Lucio Balda a dokonca žena – odborníčka na styk s verejnosťou Francesca Chaouquiová. Ako vždy, Vatikán zatĺka dovtedy, pokiaľ sa dá. Na verejnosť sa preto nedostali informácie z čoho je táto dvojica obvinená. Zainteresovaní však hovoria o odovzdávaní tajných dokumentov, resp. informácií talianskym novinárom, ktorí ich dokážu dokonale zužitkovať. Nakoniec, nič nové pod slnkom. Dnes už celý svet vie, že bývalý komorník pápeža Benedikta XVI. Paolo Gabriele takéto materiály predával niektorým žurnalistom a tí si ich nenechávali pre seba...