ZAUJALO NÁS – Vladimír Mezencev

LIETADLÁ A LETISKÁ

Slovensku jednoznačne chýba vlastný, teda národný letecký prepravca. Nielenže ho majú ešte menšie krajiny ako je Slovensko, ale zároveň aj s vynikajúcimi ekonomickými výsledkami. Pritom je dosť nepochopiteľné, že ešte v časoch tzv. plienkového veku Slovenskej republiky sme ho mali aj my.

V minulom roku na slovenských letiskách odbavili až 1,77 milióna cestujúcich, pričom pravidelné lety poskytujú iba letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade, nepravidelné aj Piešťany, Sliač a Žilina. Naše letiská dostali v minulom roku zo štátneho rozpočtu dotáciu 7,6 mil. eur, predovšetkým na vylepšenie leteckých navigačných služieb. Odborníci však tvrdia, že naše by mali existovať aj bez dotácií, pretože sú to samostatné podnikateľské subjekty a snažiť sa pôsobiť z vlastných aktivít.

 

VIAC PRÍJMOV, VIAC VÝDAVKOV

Slovensko je známe aj svojími ekonomickými rozdielmi medzi jeho východnou a západnou časťou. Tak napríklad priemerná mzda v Bratislavskom kraji je 1305 eur, v Prešovskom iba 761. Samozrejme, život v hlavnom meste a na jeho okolí je drahší, než na východnom a strednom Slovensku. Najvýraznejšie je to vidieť na daniach z nehnuteľností. Tie sú v súčasností v Bratislave takmer dvakrát vyššie oproti celoštátnemu priemeru. Primátor Ivo Nesrovnal /nezávislý/ sa však netají tým, že chce presadiť ešte zvýšenie týchto daní, a to veľmi razantne, takmer o 100 percent! Mestská pokladnica by takto získala ďalších približne 7 miliónov eur. Niektoré mestské časti, konkrétne ich starostovia, tento návrh vítajú, iné ho odmietajú, ďalšie síce pripúšťajú zvýšenie daní, ale nie tak výrazne. Stanoviská mestských častí, ich poslancov a starostov však budú mať iba poradný charakter, pretože rozhodujúce stanovisko zaujmú poslanci mestského zastupiteľstva. Druhé najväčšie mesto Košice na čele s primátorom Richardom Rašim /SMER-SD/ však so zvyšovaním daní z nehnuteľností v roku 2016 vôbec neráta.

 

PRIEKOPNÍCI V DOPRAVE

Košičania k autobusom na plyn ako prví v republike v minulom roku zaviedli do užívania MHD aj elektrobusy. O výhodách ekologickej dopravy je zbytočne hovoriť, jej prednosti sú jednoznačné. Nedávno DPMK vypísal novú súťaž na dodávku ďalších 30 kusov elektrobusov v cene za 15,35 milióna eur. Napriek tomu je dosť nepochopiteľné, že sa našlo aj dosť takých, ktorí tento spôsob prepravy cestujúcich kritizujú! Veď prednosti prvých piatich „lastovičiek“ sú viditeľné. Elektrobus na jedno nabitie batérií zvládne bez problémov odjazdiť až 160 km – ako minimálnu vzdialenosť – doterajší rekord však predstavuje 219 km, pričom batérie stále ešte neboli vybité. Podľa vodičov, ktorí na elektrobusoch jazdia, sú ich prednosťami nehlučný chod, plynulé zrýchlenie a výborné jazdné vlastnosti. Je tu ešte jedna prednosť – možnosť získať prostriedky na ich nákup zo štrukturálnych fondov EÚ.

 

DALO SI DARČEK

Druhé najväčšie mesto republiky bolo viac ako desaťročie ochudobnené o predajňu ÚĽUV-u. Dovtedy tu síce bola reprezentačná priestorná miestnosť s množstvom skutočne hodnotných umeleckých výrobkov, ktoré nadväzovali na všetko to, čo pre naše pokolenie zanechali naši predkovia, ale boli tu aj záujmy silnejších. Ochudobnení zostali predovšetkým zahraniční návštevníci Košíc, ktorí si nemohli kúpiť to, čo malo skutočnú umeleckú hodnotu a čo by im dlhé roky pripomínalo návštevu Slovenska. Predajňa jednoducho musela ustúpiť komerčným záujmom, nečudo, veď sa nachádzala v samotnom centre Košíc na Hlavnej ulici. Prednosť však pred ňou dostala v jej priestoroch kaviareň...

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby /ÚĽUV/ si v tomto roku pripomína 70.výročie svojej existencie. Možno práve preto si k tomuto jubileu dalo darček – zriadenie Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice. Darček, ktorý však predovšetkým patrí obyvateľom Košíc a ich širokého okolia, ale predovšetkým hosťom východoslovenskej metropoly zo zahraničia. Centrum remesiel sa síce už nenachádza na Hlavnej ulici, ale stále v historickom centre Košíc v rekonštruovanom meštianskom gotickom dome. Bude slúžiť nielen ako predajňa, ale zároveň ako výstavný priestor, miesto na prednášky, kurzy, tvorivé dielne...

 

Pre zaujímavosť – objekt začali rekonštruovať už v roku 2007 predovšetkým z peňazí EÚ, konkrétne z Regionálneho operačného programu, ktorá poskytla až 85% skutočných nákladov na zriadenie Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice. Zvyšok prišiel do Košíc zo štátneho rozpočtu.

Centrum sprístupnia verejnosti a slávnostne otvoria zajtra, teda prvý októbrový deň. Po Bratislave a Banskej Bystrici sú Košice tretím mestom, v ktorom si možno kúpiť skutočne ľudové umelecké výrobky, pričom každý z nich schválila na predaj odborná komisia. Teda žiadne gýče...