ZAUJALO NÁS – pripravil Vladimír Mikunda

V septembri Rusi predstavia ďalší „Terminátor“
V septembri ruský Uralvagonzavod predstaví v Nižnom Tagile bojové vozidlo podpory tankov „Terminátor“ novej verzie, tentoraz na platforme modernizovaného tanku T-72. Podľa slov riaditeľa fabriky tento „Terminátor“ je blízky pôvodnému, no má novú koncepciu. Povedané inak, tú istú výzbroj bude obsluhovať menej početná posádka. Takúto koncepčnú zmenu si vyžiadali podmienky potenciálnych zákazníkov pretože „nie každá krajina si dovolí takú rozkoš, ako (štandardnú) päť člennú posádku“. Pripomeňme si, že Bojové vozidlo podpory tankov je inak povedané stíhačom tankov, rôznych ďalších obrnencov, helikoptér a dokonca aj nízko letiacich lietadiel. „Terminátor je moja prvá láska“, - vyznal sa už minulý rok viceprezident Dmitrij Rogozin. „Je to výborná mašinka s ohromujúcou bojovou silou, nenahraditeľná v mestských aglomeráciách a zasluhujúca si uznanie na výstavách. Na Západe takých niet. Preto som sa rozhodol, že osobne budem sprevádzať potenciálnych kupcov, ktorí sa o „Terminátora“ zaujímajú“. A v rozhovore pre Rossija 24 uviedol, že „Terminátor“ má obrovský exportný potenciál.
Podľa vz.ru, 18. februára 2013

Poznámka: Medzitým portál vzgljad.ru zverejnil aj informáciu, že výbor štátnej Dumy sa bude usilovať o premenovanie tohto najnovšieho bojového vozidla podpory tankov – Terminátora – na niečo iné. Jedno je však isté, niečo také určite nenavrhol ruský vlastenec pretože v páre pojmu terminátor a kvality Bojového vozidla podpory tankov sa dnes na bojovom poli skrýva v podstate bezkonkurenčný protivník. Ozajstný terminátor, pred ktorým sa musia mať na pozore všetci proti nemu stojaci obrnenci. Zdá sa mi, že akékoľvek premenovanie tohto bojového unikátu môže iniciovať len stopercentný ruský zapredanec, ktorému jednoznačne vadí úžasne vhodný marketingový názov, navyše podporený bezkonkurenčnou bojovou kvalitou. Poviem to inak, ak my by sme mali takéto vozidlo a niekto by sa ho chcel takto "dotknúť", bez milosti by som ho nazval vlastizradcom. Lenže v Rusku to asi stále ide, za Stalina by sa to však nestalo. A netreba ani k veštkyni chodiť aby sme vedeli, že prečo.

„Plynový Goliáš na kolenách“
Podľa Der Spiegel, „plynový Goliáš na kolenách“, t.j. Gazprom bude rok čo rok strácať svoj vplyv v EÚ. „Trh s plynom sa globalizuje a spotrebitelia v EÚ hľadajú alternatívu ruskému monopolistovi. Za prvé tri kvartály 2012 spotreba plynu v Taliansku poklesla o 2,6 percenta, no dodávky Gazpromu sa znížili o 11 percent. V Holandsku pokles spotreby o 9 percent, dodávky Gazpromu o 42,6 percenta. V Poľsku spotreba vyrástla o 6,2 percenta, no dodávky Gazpromu klesli o 11,5 percenta. Týmto spôsobom čoskoro aj Ukrajina zníži svoju závislosť od Moskvy. Rusko rýchlo stráca možnosti na vydieranie svojich susedov – Poľska, Ukrajiny, Litvy, ktoré dlhý čas záviseli od jeho energetických surovín.
Viac: http://www.regnum.ru/news/polit/1621023.html

Putin chce činiteľom zakázať vlastniť zahraničné účty
Ruský prezident predložil do štátnej Dumy RF projekt zákona zakazujúci činiteľom vlastniť bankové účty za hranicami Ruska. Na webovej stránke Jednotného Ruska je umiestnený komentár predsedníčky bezpečnostného a protikorupčného výboru Iriny Jarovej: „Vladimír Putin postupne realizuje vyhlásenú pozíciu boja s korupciou, deofšorizácii ekonomiky, posilnenia zodpovednosti národnej elity a odstránenia nesvedomitého lobizmu“. Podľa jej názoru má tento návrh zákona, ktorý je jednou z častí ochrany záujmov Ruska, šancu stať sa reálnym nástrojom na očistu moci. A preto verí, že prezidentovu iniciatívu podporí aj ruská spoločnosť.
Evrazia.org, 12. február 2013


Rusko skonštruuje najväčšiu loď od dôb ZSSR
Najväčším projektom ruského vojenského námorníctva najbližšieho desaťročia bude perspektívna mínonoska na plnenie úloh vo vzdialených morských šíravách, napísali dnes noviny Izvestia. Posledné veľké plavidlo postavili ešte sovietski konštruktéri v roku 1989. Bol ním atómový raketový krížnik Peter Veľký, ktorý sa v roku 1998 stal vlajkovou loďou ruského vojnového námorníctva a najväčšou loďou sveta (s výnimkou lietadlových lodí). Nová bojová loď bude univerzálnym plavidlom s útočnými protilodnými, protivzdušnými a dokonca aj s protiraketovými funkciami. S výtlakom okolo 12 tisíc ton. Momentálne má aj odborník problém predstaviť si obrovskú mínonosku rovnajúcu sa vlajkovej lodi čiernomorského námorníctva krížniku Moskva a prekonávajúcu aj americké krížniky triedy Ticonderoga. Supermínonoska bude vyzbrojená protilodnými raketami, krídlatými raketami proti pozemným cieľom, perspektívnymi komplexmi PVO a PRO, vrátane S-500 Prometeus. Na boj s ponorkami bude vybavený hydroakustickou stanicou a torpédami. Prioritou novej mínonosky bude obrana nosičov helikoptér Mistral a perspektívne atómových lietadlových lodí.
Podľa vz.ru, 13. február 2013


Likvidátor Usamu bin Ladina nemá ani výsluhový dôchodok
Sľuby, že kto zlikviduje Usamu dostane 25 miliónov USD sa ukázali byť lžou. Likvidátor z taktickej jednotky špeciálnych námorných síl USA nemá dnes ani dôchodok, ani sľubovanú odmenu, ba ani len zdravotné poistenie pre rodinu. Podľa Esquire specnazovec s telom pokrytým jazvami od misií po celom svete, s artritídou a poškodeným zrakom dnes rozmýšľa len o tom, ako nakŕmiť rodinu a uhradiť zdravotné poistenie pre manželku a deti. Americké úrady sľubovali za zlikvidovanie Usamu 25 miliónovú odmenu, no asi ju nikto nedostal. Ani specnazovci, ani experti rozviedky, píše časopis.
Podľa kp.ru, 12. február 2013