Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

Spevácky zbor Zakarpatského národného folklórneho súboru v Užhorode perfektne zaspieval pieseň Aká si mi krásna a ihneď na to, za vytrvalého dažďa odhalili pamätnú tabuľu Alexandrovi Dubčekovi. Bolo to pred niekoľkými dňami na budove strednej školy, v ktorej sú aj triedy s vyučovaním slovenského jazyka. Škola má slávnu tradíciu, postavili ju začiatkom 30-tych rokov minulého storočia, teda v časoch, kedy súčasná Zakarpatská oblasť Ukrajiny a teda aj Užhorod boli súčasťou Československa. Škola dostala prívlastok „Masarykova“ a pôvodne to bolo dievčenské gymnázium. Nuž, Alexander Dubček možno ani v Užhorode nikdy nebol, veď podstatnú časť svojho života detstva prežil v ďalekom Kirgizsku, ale Zakarpatsko v jeho živote zahralo významnú i keď veľmi krátku udalosť: v auguste 1968 A. Dubčeka spoločne s ostatnými členmi Predsedníctva ÚV KSČ proti ich vôli sovietski vojaci letecky previezli z Prahy do Mukačeva a odtiaľ do rekreačného objektu ministerstva vnútra ZSSR pri Perečine.  V ňom strávili niekoľko dní a potom ich dopravili do Moskvy. Všetky tieto tragické udalosti sú nám už dobre známe...

 Na veľké prekvapenie presadiť osadenie pamätnej tabule na budove spomínanej školy. Akosi mestské orgány táto idea veľmi nenadchla. Nakoniec sa to podarilo. Predovšetkým zásluhou generálneho konzula SR v Užhorode, jedného z najskúsenejších súčasných slovenských diplomatov Miroslava Mojžitu a honorárneho konzula Ukrajiny vo Vranove nad Topľou Stanislava Obického. Samotnú tabuľu zhotovil známy ukrajinský výtvarník Michajlo Beleň.

 

Koľko opäť zaplatia?

Ukrajinci majú stále menej radi jeseň. Nemožno sa im čudovať, veď rok čo rok v tomto období musia myslieť na to, čí budú mať ich domácnosti dosť plynu na varenie i kúrenie v bytoch. Okrem toho sa stáva, že ceny plynu pravidelne rastú a pritom nie je záruka, či ho z Ruska vlastne dostanú. Napriek tomu, že už pred časom arbitrážny súd v Štokholme dal za pravdu Ukrajine a tak ruský plynový gigant Gazprom musí nielen platiť, ale aj dodávať plyn na základe podpísaných a platných zmlúv.

Nuž, problémov je teda vyše hlavy, ale ako hovorí ľudová múdrosť- každé zlo je na niečo dobré. Ukrajinci sa naučili už šetriť. A tak keď v roku 2015 spotrebovali až 21,31 miliárd kubických metrov plynu, v uplynulom roku to už bolo o 6,02mld.m 3 menej, teda takmer o celú štvrtinu! Na Ukrajine zároveň existujú rôzne zľavy a kompenzácie pre rôzne skupiny obyvateľstva na poplatky za komunálne služby, teda predovšetkým na plyn, vykurovanie a dodávky teplej a studenej vody. Od ich platenia sú úplne oslobodené osoby, ktoré majú mimoriadne pracovné zásluhy pred svojou krajinou, rovnako vdovy alebo vdovci po nich, ako aj osoby, ktoré sa stali invalidmi počas vojen. Za nimi nasledujú obete nacistického prenasledovania /od 50 do 100%/, účastníci bojových akcií, vrátane proti separatistom /75%/, iba polovicu skutočných výdavkov zaplatia členovia rodín už mŕtvych vojnových veteránov, likvidátori černobyľskej katastrofy a postihnutí jej následkami, zľavu 25% dostanú tzv. deti vojny, teda muži a ženy, ktorí v rokoch 1941-1945 boli v detskom veku.

Nie zľavy, ale dotácie budú dostávať osoby a rodiny, ktoré žijú na úrovni životného minima, resp. poberajú minimálnu mzdu.

 

Ako u nás

My sme si už na to zvykli, naši východní susedia zvykajú, že pred koncom roka takmer všetci mobilní operátori prichádzajú s rôznymi výhodnými ponukami , či už na kúpu samotného mobilného telefónu, alebo so zľavami na tzv. balíky služieb. Napriek zložitej ekonomickej situácii na Ukrajine preto v závere roka je záujem o mobil až dvojnásobne vyšší než iných mesiacoch. Na Ukrajine sú veľmi rozšírené mobily aj značiek, ktoré u nás nepoznáme. Ide predovšetkým o čínske výrobky  i nám dobre známy juhokórejský Samsung. Veľmi dobre idú na odbyt Xiaomi a Meizi, na veľké prekvapenie taká cenná značka ako Lenovo sa prepadla úplne na dno. Čo sa týka smartfónov, aj tu kraľuje Ázia, Huawei už predbehol americký Apple. Cena mobilov je od 3 000 do 10 000 hrivien / jedno euro= cca 31 hrivien/, ceny smartfónov začínajú od 3 000 hrivien, ich priemerná cena v prepočte predstavuje 226 eur.

Napriek cenám používanie mobilného telefónu na Ukrajine je už taká samozrejmosť ako u nás. V mestách už ťažko nájsť tínedžera, ktorý by v rukách nestískal tento jeden z najväčších vynálezov 20.storočia...

 

/Cesta na Ukrajinu realizovaná s finančnou pomocou Literárneho fondu/