Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

U našich východných susedov  sa už tradične významnejšie politické udalosti dejú v jesenných a zimných mesiacoch, čo sa už potvrdilo niekoľkokrát. Aj preto možno očakávať, že nastávajúce leto môže byť horúce iba z pohľadu teplôt, nameraných na teplomeroch a nie tých, ktoré vytvoria masy ľudí na námestiach, či politici vo Verchovnej rade a Kabinete ministrov. Jedno je však isté: prehnaný optimizmus, ktorý sa šíril z priestorov oficiálnych štátnych inštitúcií sa nenaplní. DPH sa zvýši v tomto roku nie o vyhlasovaných 3,2%, ale maximálne o polovicu. V tejto súvislosti sa už samozrejme hovorí o plánovanom zvyšovaní cien, inflácii, stagnácii... Odôvodniť sa dá všetko a tak za súčasné problémy Ukrajiny môže predovšetkým situácia na Donbase, na ktorom tzv. znárodnili všetky podniky, ktoré boli doteraz kontrolované a riadené z územia pod správou Kyjeva. Stále výrazný vplyv na ekonomickú situáciu v krajine majú bojové operácie na východe Ukrajiny, i keď toto územie zaberá iba 2% z jej celkovej rozlohy.

           

Od 11. júna sa naši susedia dočkali otvorenia hraníc s krajinami EÚ /okrem V. Británie a Írska/, na ktoré tak trpezlivo čakali celé desaťročie. Teraz môžu bez víz cestovať – ako oni zvyknú hovoriť – do Európy až na 90 dní v roku. Ide vyložene o tzv. turistické pobyty, teda bez práva zamestnať sa a s niekoľkými ďalšími obmedzeniami. V každom prípade sa stalo to, čo sme predpokladali a o čom sme sa na predchádzajúcich cestách po Ukrajine neraz presvedčili – že zrušením víz nezačne žiadny exodus Ukrajincov do krajín EÚ, teda žiadne milióny občanov nášho východného suseda sa cez naše územie nevydajú na cestu do západnej Európy. „Tí, ktorí chceli žiť a pracovať na Západe, tí už sú dávno tam. Nečudo, že aj nám už chýbajú špecialisti na dobré platené pracovné miesta. Za lepším životom budú v blízkej budúcnosti odchádzať iba mladí absolventi vysokoškolského štúdia a najmä technického a informačného smeru, ktorých už málo aj v EÚ“, počúvali sme pred niekoľkými mesiacmi na východ od našich hraníc a tí, ktorí vyslovovali tieto vety sa zatiaľ vôbec nemýlili.

           

Len pre zaujímavosť – od. 1.júna, teda o jedenásť dní skôr, začal pre Ukrajincov bezvízový styk s Tureckom. Koľko z nich ho však využije? Iba obchodníci a tí solventnejší, ktorí budú chcieť stráviť dovolenku v tejto krajine s vynikajúcimi turistickými destináciami a všetkým, čo k tomu patrí, ale napríklad aj so stále menším záujmom zo strany Slovákov. Jednoducho, Turecko dnes nepatrí medzi najbezpečnejšie teritóriá, ale to je už o niečom inom...

                                  

NA VINE BOLI ĽUDIA!

Ukrajinci síce nič nevedia o smutnom osude tatranskej medvedice Inge, určite by ako my doma nepochopili, akých vlastne máme ochranárov prírody a zvierat, ale problémy s medveďmi, i cirkusovými, si vedia vyriešiť určite lepšie ako my. Tak napríklad pri nedávnom vystúpení cirkusu v Bielej Cerkvi medvedica v manéži prestala poslúchať svojho cvičiteľa, z manéže sa dostala medzi divákov a začala ich vážne ohrozovať. Našťastie, krotiteľovi sa ju podarilo uspokojiť, priviesť späť do manéže a spoločne ukončiť vystúpenie. Polícia s vedením cirkusu celý prípad, ktorý sa mohol skončiť aj tragicky vyšetrili a uzavreli tým,  že na vine boli diváci, ktorí zviera jednoducho vydráždili a vyprovokovali...

           

Ešte jeden zaujímavý prípad, ale teraz už so skutočne exotickým zvieraťom sa stal na Ukrajine – krokodíl Vasja sa dožil 70-ky a to bol teda dôvod na veľkú oslavu i zápis do Knihy rekordov Ukrajiny. Vasja je krokodíl z americkej rieky Missisipi a v zajatí sa dožil neobyčajne vysokého veku, veď jeho „krajania“ aj vo voľnej prírode sa dožívajú maximálne 45 rokov. Tento aligátor žije na Ukrajine od roku 1952, priniesli ho z Moskvy a rozhodne nebol lacný – vymenili ho za až štyri levíčatá.

 

PRICHÁDZAJÚ TURISTI

Ukrajina rozhodne nepatrí medzi štáty, ktoré sú z hľadiska medzinárodného cestovného ruchu najpríťažlivejšie. Skôr naopak. Napriek tomu, že má veľmi veľa zaujímavých destinácií, či už z pohľadu histórie, alebo prírodných krás, nestabilná politická situácia a vojnový konflikt na východe krajiny zohrávajú  svoju negatívnu úlohu. V Ukrajine sa však napriek mnohým problémom veľa zmenilo k lepšiemu. Napríklad kvalitou hotelov a službami v nich sa už vyrovnala aj Slovensku! Či sa to chce veriť, alebo nie, ale už sme sa neraz na vlastnej koži presvedčili, že je to naozaj tak. Medzi prednosti Ukrajiny z pohľadu cestovného ruchu patria ceny. Tak napríklad v Zurichu vyjde jeden deň zahraničného návštevníka na 160 britských libier, v Štokholme na 130, v Benátkach na 122, na druhej strane v Kyjeve iba na 44 libier. /O niečo lacnejšie je v Antályi, Bukurešti a Sofii/.

           

Ľudia z východného Slovenska už navštevujú  najzápadnejšiu časť Ukrajiny nielen kvôli výhodným nákupom, ale aj pre výhodné rekreačné pobyty v Zakarpatskej oblasti, predovšetkým v jej južnej časti v ktorej sa nachádzajú termálne kúpaliska. Na druhej strane mladí Češi, ktorých medzi návštevníkmi Zakarpatska tiež pribúda, obchádzajú trhoviská a smerujú predovšetkým do Karpát a rázovitej obce Koločava.

                                                                                 

 

/Cesta na Ukrajinu uskutočnená pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.