Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

Nie a nie vo vzájomných vzťahoch medzi Ukrajinou, proruskými separatistami v Donbase a Ruskom pokročiť o krok vpred. Keď sa už zdá, že všetko je na dobrej ceste, tak sa zintenzívnia prestrelky medzi ukrajinskými vojakmi a separatistami, alebo Rusko a Ukrajina sa začnú vzájomne obviňovať vo vyvolávaní konfliktných situácií, či dokonca teroristických akcií. Samozrejme, v takýchto prípadoch ešte významnejšiu úlohu než samotné zbrane zohráva propaganda a presviedčanie svetovej verejnosti o svojej pravde.

 

Uznesenia zainteresovaných strán a sprostredkovateľov, prijaté v Minsku, tak stále zostávajú len a len na papieri. Našťastie na 88 % územia Ukrajiny, čiastočne aj aj v Luhansku a Donecku pulzuje normálny život. Ten je však veľmi často prerušovaný, mŕtvi pribúdajú a žiaľ, svet okolo si na nich už akoby zvykol. Ukrajinci z Donbasu a východných oblastí Ukrajiny pokiaľ môžu, tak sa sťahujú. Doslova na všetky svetové strany. Jední na východ do Ruska, ďalší na sever do Škandinávie a v mnohých prípadoch aj do najzápadnejšej časti nášho kontinentu – do Portugalska...

 

STARNÚ A UTEKAJÚ Z DEDÍN

Ešte dnes sa v niektorých našich médiách hovorí a píše, že Ukrajina má vyše 50 miliónov obyvateľov. Dávno to však už nie je pravda. Podľa údajov z minulého roka ich bolo 42 591 000. To sú ešte stále najaktuálnejšie údaje, poskytnuté nám Štátnym štatistickým úradom.  Teoreticky predsa len môžeme pridať 2,2 milióna osôb ktoré žijú na Kryme a územiach dočasne spravovaných separatistami v Donecku a Luhansku.

 

Počet Ukrajincov však bude stále klesať. Ale predsa len k tejto smutnej téme pridajme trochu humoru. Tak napríklad v Odese sympatická pani Oksana porodila pätorčatá, síce predčasne o hmotnosti od 1,1 do 1,8 kg, ale podľa lekárov je všetko v poriadku. Matka už v ôsmom týždni tehotenstva vedela, že porodí pätorčatá a tak sa s manželom mohli na ne pripraviť. K trojročnej dcérke tak pribudli traja chlapci a dve dievčatka.

 

Zastaviť pokles populácie chce aj dcéra jednej slávnej Ukrajinky – expremiérky a bývalej trestankyne Júlie Tymošenkovej. Dcéra Jevgénia z nej urobila babičku. Podarilo sa jej to pravda až na druhý pokus, prvé manželstvo s írskym spevákom a hudobníkom bolo bezdetné. Otcom sa stal druhý manžel, odeský podnikateľ Artur Čečetkin.

 

V súčasnosti priemerný Ukrajinec má 40,5 roka, s väčšou pravdepodobnosťou je to žena, žijúca v meste. V krajine žije o 7,5% viac žien ako mužov. Demografi tento stav vysvetľujú nižším priemerným vekom mužov než žien, čo je v Ukrajine už tradičný stav. Muži pracujú viac v zdraviu škodlivých prostrediach, častejšie zomierajú pri dopravných haváriách a v terajších časoch aj vo vojnových konfliktoch na Donbase. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že pôrodnosť výrazne klesá vo východných regiónoch krajiny, ktoré sú bližšie k bojovým operáciám na Donbase.

 

Jednoducho svoju úlohu tu zohráva strach, kvôli ktorému nechcú ženy otehotnieť. Počet obyvateľov silne ovplyvňuje aj veľká migrácia obyvateľstva, bez ohľadu na pohlavie, či už do Ruska, alebo do strednej a západnej Európy. Dôvodom k vysťahovaniu je nízka životná úroveň, už tretí rok trvajúci vojnový konflikt na východe krajiny, malá možnosť nájsť si prácu. Okrem toho naďalej bude pokračovať migrácia z dedín do Kyjeva a ďalších veľkých miest, v ktorých je predsa len viac príležitostí zamestnať sa.

 

Demografická perspektíva Ukrajiny nie je veľmi optimistická. Počet obyvateľov bude aj naďalej klesať, priemerný vek obyvateľov sa bude stále, pokiaľ nenastanú rapídne zmeny, zvyšovať. V porovnaní s rokom 1985 je v Ukrajine až o 15% menej žien vo veku, najvýhodnejšom na rodenie detí.

 

PREJEDAJÚ VALUTOVÉ ÚSPORY

Ukrajinskí ekonómovia tvrdia, že ich spoluobčania vrátane nich za prvý štvrťrok „prejedli“ až dve miliardy dolárov svojich úspor. Vychádzajú pritom z oficiálnych údajov Štátneho štatistického úradu. Podľa toho každý tretí Ukrajinec svoje finančné úspory pravidelne vyberá na kupovanie potravín a platenie komunálnych platieb /nájomné, elektrina, plyn, voda/.

 

Svoje úspory na tieto účely musia vyberať z bánk aj tí, ktorí doláre a eurá mali odložené na tzv. najhoršie časy, resp. na výdavky, spojené s ich pohrebmi. Prečo si však odkladajú práve tieto dve valuty? Lebo ich domáca mena hrivna ročne devalvuje až o 10-25 percent. Podľa ekonómov Ukrajinci v súčasnosti viac predávajú tieto meny než kupujú. Pritom tieto úspory neinvestujú do kúpy bytov, automobilov a pozemkov, ale okrem už spomenutých potravín a výdavkov na bývanie ešte na zaplatenie vysokoškolského štúdia svojich detí. Len pre zaujímavosť – súčasná priemerná mzda na Ukrajine je 5 010 hrivien, teda cca 183 eur!

 

VOJNA V DONBASE A KORUPCIA

Každý druhý Ukrajinec považuje za najaktuálnejší problém krajiny vojnu so separatistami na východe štátu, iba o niečo menej – 47% si myslí, že ešte väčším problémom je korupcia osôb, pôsobiacich v štátnej správe. Respondenti mohli uviesť ešte ďalšie problémy krajiny a tými sú podľa nich nezamestnanosť, kontrola za rastom cien a nízka úroveň výroby – to si myslí každý štvrtý z nich, nasledujú  nekompetentnosť štátnej moci a politická nestabilita /po 20%/, sociálny ochrana chudobných a neustále padanie kurzu hrivny /18, resp. 17 percent/. Iba každý desiaty opýtaný za aktuálny problém považuje vzťahy s Ruskom.

Na tomto prieskume sa nezúčastnili obyvatelia z okupovaného Krymu a regiónov, ktoré sú pod kontrolou separatistov.

Vladimír MEZENCEV

/Cesta na Ukrajinu realizovaná pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.