Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

Náš východný sused stále bojuje s korupciou. Raz úspešnejšie, inokedy menej. Stáva sa, že za mrežami skončia aj sudcovia, prokurátori, či vysokí dôstojníci polície, ale to všetko je veľmi, veľmi málo. Tak napríklad počas našej návštevy Ukrajiny sme sa dostali k zaujímavým údajom. Každý štvrtý podnikateľ sa stretol s tým, že niektorý zo zamestnancov daňového úradu od neho vymáhal úplatok. Potvrdil to aj prieskum medzi vyše 2 000 ukrajinskými podnikateľmi. Presnejšie 26,7 %  podnikateľov  sa stretlo s korupciou zo strany daňových úradníkov.  Za nimi nasledujú colníci, ale tých, ktorí požadovali úplatky bolo podstatne menej – iba 6,3 %.

 

JANUKOVYČ SA SÚDI

Exprezident Ukrajiny Viktor Janukovyč podal niekoľko žalôb na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, pretože vraj najvyšší predstavitelia Ukrajiny niekoľkokrát porušili v jeho prípade právo na prezumpciu neviny. Podľa niektorých expertov Janukovyč má šance na tomto súde uspieť. Bývalý ukrajinský prezident má svojich právnikov v Londýne a tí tvrdia, že Ukrajina zorganizovala niekoľko nespravodlivých súdnych procesov, pritom porušila Janukovyčove základné právo zúčastniť sa na týchto pojednávaniach a obhajovať sa proti falošným obvineniam, ktoré exprezident kategoricky odmieta.

 

Ide konkrétne o uznesenie Pečorského súdu v Kyjeve, ktorý presne pred rokom začal proces odsúdenia Janukovyča v neprítomnosti a zároveň zamietnutie Generálnou prokuratúrou Ukrajiny Janukovyčov návrh, aby mohol vypovedať v mieste terajšieho bydliska, teda v ruskom Rostove na Done. Okrem toho je bývalý prezident presvedčený, že vláda Ukrajiny sa vôbec nezaoberala vyšetrovaním pokusov o jeho zavraždenie vo februári 2014.

 

Podľa popredných ukrajinských právnikov Janukovyčovi dobre radí zástupca šéfa Administratívy prezidenta /obdoba našej Kancelárie prezidenta republiky ale s veľkými právomocami/ z čias, kedy Janukovyč  bol hlavou štátu – Andrej Portnoj, ktorý sa na súde v Štrasburgu sám súdi a nazbieral už určité skúseností. Vie, že i keď celá záležitosť sa bude riešiť dlho, ESPĽP sa zvykne podrobne zaoberať všetkými žalobami, ktoré súvisia s porušovaním ľudských práv. Janukovyč a jeho tím právnikov dobre vedia, že ukrajinskej prokuratúre sa nepodarilo nazbierať toľko dôkazov o narušení zákonov ním a jeho ľuďmi, koľko plánovali a koľko si želali. Jednoducho neefektívna činnosť. A tak Ukrajine bude pred súdom v Štrasburgu ťažko dokázať trestnú činnosť vtedajšieho prezidenta a preto nemôže byť presvedčená, že ESPĽP jej dá jednoducho za pravdu. Interpol síce začal hľadať Janukoviča pre obvinenie zo strany ukrajinskej vlády o prisvojení si štátnych prostriedkov vo veľkom rozsahu ním a organizovanou skupinou, ale zamietol vyhlásiť pátranie po Janukovyčovi z obvinenia zneužívania právomoci verejného činiteľa a vraždy.

 

Janukovyč nie je prvý z bývalých ukrajinských politikov a podnikateľov, ktorý sa obrátil na štrasburgský súd. Urobil to pred ním jeho syn Alexander, bývalý majiteľ dnes už neexistujúcej banky VBR, exminister Alexander Klimenko, bývalý premiér Mykola Azarov so synom Alexejom... Títo sa súdia nielen s Ukrajinou, ale aj s Európskou úniou proti zavedeniu rôznych sankcií voči ich osobám. Takže, v Štrasburgu sa sudcovia nemusia obávať, že budú mať málo práce...

 

/Cesta na Ukrajinu absolvovaná pri finančnej pomoci Literárneho fondu/