Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

Kto aspoň raz prechádzal ukrajinsko-slovenskou hranicou tak určite počul z úst nášho colníka dve otázky: „Máte cigarety? Máte alkohol?“. Nemožno sa tomu čudovať. Na Ukrajine a v bývalých krajinách ZSSR /až na Lotyšsko, Litvu a Estónsko/ stoja cigarety minimálne trikrát menej než v priemere v EÚ. Práve preto sa cigarety na naše územie a niekedy cez neho ďalej na západ pašovali a pašujú. Vo veľkom i v malom. O spôsobe ich nelegálnej prepravy cez hranice možno písať knihy i točiť filmy typu holywoodských trhákov. Už nielen upravené automobily, ale i lietadlá a vrtuľníky sa používajú na pašovanie cigariet z Ukrajiny ďalej na západ. Najnovší, ale zdá sa, že nie najúspešnejší spôsob pašovania je prostredníctvom potápačov /!/ cez pohraničné rieky v Zakarpatsku do Rumunska a Maďarska. Podľa najnovších ukrajinských údajov zadržali  len v tomto roku už 36 „potápačov“ s cigaretami.

 

Ukrajinské štátne orgány sú presvedčené, že cez oficiálne hraničné priechody sa podarí dostať na hranice iba 10% všetkých pašovaných cigariet. Znamená to, že až 90 percent prechádza cez tzv. zelenú čiaru. Cez colnice sa snažia pašovať cigarety iba malí „podnikatelia“, ktorí však na hraničné kontroly prichádzajú ustráchaní a vedia, že dosť riskujú. V prípade ich odhalenia na ukrajinskej strane im hrozí pokuta vo výške hodnoty pašovaných cigariet a pokiaľ sa ich pašerák snažil previesť na svojom motorovom vozidle, tak do rúk štátu prechádzajú nielen cigarety, ale aj auto. Pokiaľ je v priebehu roka niekto prichytený pri pašovaní cigariet druhýkrát, pokuta sa zdvojnásobuje.

 

Ešte podľa údajov Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny v roku 2013 u našich východných susedov vyrobili 86 miliárd kusov cigariet. Domáca spotreba a legálny export predstavovali 75 miliárd kusov. Tak kam sa potom stratilo tých 11 miliárd? Teda 550 miliónov krabičiek? Každý si to vie nielen zrátať, ale aj predstaviť: pašovaním na územie Poľska, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Okrem toho sa často stáva, že na východe a severe Ukrajiny kontroly odhaľujú veľké množstvo cigariet z Bieloruska. Zrejme smerujú na západ cez Ukrajinu preto, lebo dohoda s ukrajinskými colníkmi a pohraničníkmi je  jednoduchšia, než sa snažiť dostať cigarety z Bieloruska do susedného Poľska. Za každú krabicu, plnú cigariet, pašeráci platia strážcom hraníc 10 eur.

 

V Ukrajine pašovanie cigariet predstavuje kompletné priemyselné odvetvie. Pre účely pašovania sa často vyrábajú cigarety z menej kvalitného a teda lacnejšieho tabaku, ktoré sa na domácom trhu ani neobjavujú. Okrem toho v tzv. samostatných ľudových republikách v Donbase produkujú cigarety, ktoré na krabičkách nemajú žiadne kolky, sú teda ešte lacnejšie než ukrajinská klasika. Odborníci predpokladajú, že nelegálny trh s ukrajinskými cigaretami prináša ročne obrat až 450 mil. eur, čo predstavuje 15% z celkového obchodu Ukrajiny s cigaretami.

 

Mnohí sa určite ešte pamätajú na jesennú streľbu v uliciach druhého najväčšieho mesta Zakarpatska – v Mukačeve. Išlo vraj o akciu ozbrojených skupín strany Pravý sektor, ktorí vyšli do mesta urobiť poriadok s pašeráckymi gangmi cigariet, pretože štátne inštitúcie sú tak skorumpované, že nie sú schopné urobiť v tomto poriadok. Niektorí zainteresovaní si myslia, alebo sa iba snažia presvedčiť verejnosť, že intenzita pašovania cigariet na Slovensko, do Maďarska a Poľska sa znížila o polovicu. Nemôže to však byť pravda...

 

POLITICKÁ  ZÁLEŽITOSŤ

Hennadij Moskaľ, šéf Zakarpatskej štátnej oblastnej administratívy rozhodne nepatrí medzi strachopudov a bojkov. Bývalý generál milície a jej hlavný šéf v Zakarpatsku vie o kriminalite svoje. Po čase sa sem teda vrátil v novej funkcii, ale aj tak, bez generálskej uniformy sa smelo pustil do boja so silnými rodinnými klanmi, v ktorých pôsobí dokonca poslanec Najvyššej rady Ukrajiny a ľudia s kontaktmi a vzťahmi na najvyššie úrady a inštitúcie.

 

Máloktorý generál si verejne prizná, že svoju bitku prehral.  Generál Moskaľ tak urobil a elektronickou poštou požiadal premiéra V. Hrojsmana, aby prezidentovi P. Porošenkovi predložil návrh na jeho uvoľnenie, pretože prehral svoj boj s „tabakovou mafiou“. Premiér však Moskaľovu žiadosť odmietol: „Neprijímam jazyk ultimáta, neuvoľním vás“, to bola /tiež elektronická/ reakcia predsedu vlády. Zároveň Moskaľovi oznámil, že sa s ním chce stretnúť v Kyjeve v prítomnosti šéfa zakarpatskej colnice a zástupcov SBU /Služba bezpečnosti Ukrajiny/.

 

Hrojsman predsa len v jednom ustúpil. Moskaľ ho totiž obvinil, že výmenu šéfov zakarpatskej colnice nekonzultoval s ním a novovymenovaná osoba v tejto funkcii „je v záujme tabakovej mafie“. Premiér prisľúbil, že noví šéfovia colníc  a ďalší ich poprední pracovníci sa budú vyberať na základe verejných konkurzov a pri účasti zástupcov spoločenských organizácií a SBU, pričom sa s takýmto výberom začne v Zakarpatskej oblasti. Takže z požadovaného odchodu z funkcie gubernátora na dlhodobú dovolenku – ako to žiadal H. Moskaľ – zatiaľ nič nebude...

 

TO NIE JE ANI KANADSKÝ ŽARTÍK!

V krátkom čase po odchode A. Jaceňuka z funkcie predsedu ukrajinskej vlády sa v oficiálnych správach na ruskojazyčnom internete objavila informácia o zavraždení už expremiéra. Dokonca s niekoľkými detailami, napríklad, že ho zastrelili zo samopalu vzor kalašnikov pred jeho chatou a celkom naňho atentátnik vystrelil sedem rán. Našťastie, správa sa ukázala ako nepravdivá no nikto už nenašiel toľko odvahy, aby ju dementoval. Je jasné, že tu vôbec nešlo o nemiestny žart, ani o taký, aké sa robia medzi drsnými kanadskými drevorubačmi. Niekomu však táto „informácia“ musela poslúžiť a niekto ju musel vymyslieť a ako sa hovorí – poslať ďalej. Kto však a prečo?

 

/Príspevok napísaný pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.