Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z ukrajinského zápisníka – Vladimír MEZENCEV

V súvislosti s udalosťami v juhovýchodnej časti Ukrajiny je veľa našincov, ktorí by v súčasnosti necestovali do krajiny nášho východného suseda, ako sa hovorí, za nič na svete. Tento náš sused však vôbec nepredstavuje izolovanú krajinu, naopak. Podľa oficiálnych správ týždenne prejde jej hraničnými prechodmi obidvomi smermi v priemere 1,4 milióna osôb a 357 000 dopravných prostriedkov! Ukrajinská hraničná služba pravidelne zadržiava nelegálnych migrantov. Tí si myslia, že v prvej etape je pre nich najvýhodnejšie dostať sa do európskeho, ale nečlenského štátu EÚ a potom to už bude jednoduchšie dostať sa do Nemecka či Rakúska. Niektorí z nich, napríklad občania Sýrie, sa snažia dostať na ukrajinské územie na falošné cestovné pasy. Každý týždeň takto zadržia v priemere 20 nelegálnych migrantov, okrem toho cca 400 vlastných občanov, ktorí chcú prekročiť hranice do susedných krajín bez platných dokumentov. Pravidelne na ukrajinských hraniciach objavujú aj strelné zbrane s nábojmi a drogy.

 

Aj Slováci, ktorí cestujú na Ukrajinu, sa už stretávajú s novým prístupom tamojších pohraničníkov, konkrétne bez zbytočnej byrokracie, ale o to s väčším profesionalizmom. Do života vstúpil ich projekt Nová tvár hranice, ktorý má pozitívne naladiť cudzincov, prichádzajúcich na Ukrajinu. Projekt je súčasťou komplexnej reformy Štátnej služby ochrany hraníc. V mnohých prípadoch sa návštevníci zo zahraničia už na „čiare“ stretávajú predovšetkým s mladými sympatickými ženami – pohraničiarkami, ktoré prešli veľmi náročným, doslova tvrdým výberom. Musia dôkladne ovládať štátny jazyk a aspoň jeden cudzí, byť psychicky odolné a fyzicky zdatné. Už po úspešnom zvládnutí „prijímačiek“ absolvovali odbornú prípravu pod vedením špecialistov z USA, Nemecka, Estónska a Konzultačnej misie EÚ.

 

K novému štýlu práce majú prispieť aj nové uniformy, podobné na tie, ktoré má už novovytvorená ukrajinská polícia. Teda tmavomodrú farbu vystriedala olivovozelená a klasické brigadírky na hlavách vymenili za šiltovky typu čiapok na bejzbol.

 

Zmenili sa aj platy strážcov hraníc. Začínajú sa od sumy v prepočte 320 eur, čo je na ukrajinské pomery veľmi slušný príjem. Ich mzdy sa však budú ešte zvyšovať. Je to jeden zo spôsobov boja proti korupcii, ktorá práve na hraniciach bola jednou z najviditeľnejších a najlepšie organizovaných. Stretli sa s ňou aj mnohí slovenskí občania a to najmä na hraničnom prechode Vyšné Nemecké – Užhorod.

 

OTVÁRAME  SA  SUSEDOM

Vo vzťahu k Ukrajine nastáva zo strany členských krajín EÚ liberalizácia vízového režimu. Je to ďalší krok k úplnému zrušeniu vízovej povinnosti na krátkodobé cesty do EÚ. V dnešných dňoch je to trochu paradoxné, ale zjednodušenie vízového styku medzi Ukrajinou a prevažnou väčšinou západoeurópskych a stredoeurópskych krajín sa realizuje na základe iniciatívy Európa bez hraníc, prijatej ešte v minulom roku v Bruseli.

 

Za zrušenie vízovej povinnosti pre Ukrajincov do krajín EÚ sa najviac angažujú jeho susedia – Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Litva, neutrálny k tejto záležitosti majú Taliansko, Nemecko, Švédsko, Česko a Holandsko. Ostatné krajiny, ako napríklad Francúzsko, túto iniciatívu vôbec nekomentujú.

 

Zrušenie vízovej povinnosti brzdí najmä pomalá realizácia spoločenských a ekonomických reforiem, málo dôrazný boj s korupciou, praním tzv. špinavých peňazí, s organizovanou zločinnosťou ako aj samotný vojenský konflikt na juhovýchode krajiny. Niektoré členské krajiny sa obávajú aj veľkej  pracovnej migrácie občanov Ukrajiny do najvyspelejších západoeurópskych krajín.

 

INŠTRUKTORI  Z KANADY

Najsevernejšia časť Amerického kontinentu mala k Ukrajine vždy blízko. Predovšetkým preto, lebo v Kanade žije početná ukrajinská menšina, ku ktorej sa hlási asi dva milióny už naturalizovaných Kanaďanov, ale zároveň hrdých na svoje slovanské korene. Kanadská armáda vypracovala 55 – denný kurz prípravy ukrajinských vojakov a jeho realizátormi sú inštruktori spoza Atlantického oceánu. Program prípravy ukrajinských vojakov je súčasťou operácie Unifier /Zjednocovateľ/, ktorá potrvá až do 31.marca 2017. Kanada okrem pomoci pri výcviku /v súčasnosti je na Ukrajine asi 200 kanadských inštruktorov/  sľúbila nášmu východnému susedovi dať takmer 700 miliónov USD, z toho 16 miliónov formou tzv. nestrieľajúcej vojenskej techniky. Tvoria ju 700 prilieb, 30 000 kompletov ochranných okuliarov, 2 300 nepriestrelných viest, 100 stanov, mobilná poľná nemocnica, 735 spacích vakov a 300 súprav taktických balíčkov pre vojenských lekárov. Podľa odborníkov to, čo ich učia kanadskí inštruktori, sa dá použiť iba na otvorených bojiskách, ale nie v boji so separatistami v Donbase.

 

DOBRE  PLATENÍ  ŠPECIALISTI

Do zvláštneho oddelenia ukrajinskej polície museli zorganizovať skutočný nábor. Napriek tomu, že aj najnižší plat odborníka v tomto odbore je takmer trikrát vyšší než niektorého z ministrov! Polícia totiž hľadala IT – odborníkov, ktorých úlohou bude nielen svojich „obyčajných“ kolegov dokonale naučiť využívať počítače, ale predovšetkým odhaľovať podvody pri on-line platbách, falšovaní bankových kariet i ďalších trestných činov, ktoré súvisia s výpočtovou technikou. Najnižší plat nastupujúceho špecialistu v IT – odboroch je v prepočte 1100 eur, ale postupne môže dosiahnuť mzdu až 4 200 eur. Samotná Ukrajina pociťuje nedostatok vyše 170 000 odborníkov z oblasti informatiky a výpočtovej techniky a to i napriek tomu, že každoročne pribúda 16 000 absolventov vysokoškolského štúdia v tomto odbore. Pritom mnohí z nich nachádzajú uplatnenie v západnej Európe či dokonca za Atlantikom. Preto aj vedenie polície bolo dosť skeptické a práve preto sa platmi tzv. IT – policajtov musela zaoberať až vláda. Zo 400 novoprijatých odborníkov 10% z nich bude dostávať v prepočte až 1364 eur mesačne, ostatní zostanú na úrovní ministerských platov – 273 eur za mesiac. Okrem toho vláda dala ministrovi vnútra Arsenovi Avakovovi právo mesačne dávať jednému pracovníkovi odmeny až do výšky 1365 eur!

Vladimír MEZENCEV

/Príspevok napísaný pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.