Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z lásky k VÁM naše vnúčatá – Rudolf Slezák

Naučili ste nás písať a čítať, za to vám patrí naša vďaka. Naučili ste nás myslieť, aj za to vám patrí vďaka. Pre takéto prejavy vďačnosti vychádzajú v týchto dňoch do ulíc študenti s transparentmi nad hlavou a s bubnami, aby tak prejavili podporu učiteľom. Neviem čí nápad to bol s tým bubnovaním, no ešte žijú  pamätníci z čias, keď sa bubon používal ako nástroj pri pochodoch fašistickej mládeže po uliciach miest, aby tak mladí ľudia vyjadrili rachotom bubnov -  vernosť a oddanosť svojmu vodcovi. Bubon síce za to nemôže, je mu jedno kto do neho trieska, no predsa by som od vzdelanej mládeže, ktorú vraj nikto neopije rožkom, očakával vtipnejšiu formu protestu. Necítim totiž obdiv k tomu, ak niekto vyvoláva po uliciach 140 decibelový hluk, čo sa vraj  rovná štartu lietadla. Necítim ani obdiv k našim budúcim vzdelancom, inžinierom, politológom, budúcim učiteľom...ak pochodujú pod transparentom - Na každú sviňu sa varí voda alebo Odstúp ty sviňa (odkaz Harabínovi), čoho sme boli svedkami napr. v Košiciach. Tiež si mohli vymyslieť niečo vtipnejšie, menej vulgarné, primeranejšie ich vzdelaniu. Dôležitejšie však ako forma protestu, je to, že  žiaci vyšli do ulíc, za svojich učiteľov zabojovať. Oni predsa najlepšie vedia, koľko má učiteľ zarábať a koľko ďalších miliónov,  treba naliať do školstva. Ktovie, možno od budúceho roku budú môcť o týchto veciach rozhodovať nielen na uliciach, ale aj pri volebných urnách. Pán Prochádzka sa už viac krát vyjadril, že je za to, aby deti mohli ísť k voľbám už od 16 rokov. Keď môžu ísť tak skoro k voľbám, o to skôr sa z nich stanú riaditelia škôl, poslanci, docenti.... Vyduria z parlamentu všetky staré svine a predvedú nám v praxi, ako sa po novom robí ekonomika a politika. (Prepáčte ten výraz, no mladí ľudia si ho už osvojili) Ich vzorom je v súčasnosti pán Matovič a on si tiež nevyberá v nadávkach a vulgarizmoch. Najsmutnejšie na tomto ťažení za vyššie platy učiteľov je, že nepočuť jediné slovo z úst študentov o ich dedoch, ktorým valorizovali dôchodky o 1,9 eura. Oni sú vari už za vodou?

 

Aby som bol presnejší, predsa si na nich niekto spomenul. Bol to pán Poliačik s kolegami z KDH a OĽaNO, keď predstúpili pred kamery a poinformovali nás, že už majú dostatok hlasov na zvolanie mimoriadnej  schôdze. Novinári sa ho vtedy spýtali, kde zoberie na platy učiteľov. S úplnou samozrejmosťou prehlásil - Aj zo sociálnych balíčkov Roberta Fica. Preto prišli dôchodcovia na balkón v parlamente, aby na vlastné uši počuli tých, čo chcú okresať ich mizernú životnú úroveň a okradnúť ich aj o poslednú radosť zo života. Vyduriť ich z balkóna, chceli predovšetkým učitelia. Nikoho nezaujíma osud týchto starých ľudí, ak ide o platy učiteľov. Vlastne áno, jeden z ich vnúčikov im odkázal v súvislosti so štrajkom cez sociálnu sieť - Ešte si povozte zadarmo svoje staré prostaty vo vlakoch, už to bude naposledy. Iný zasa navrhol, aby starí ľudia nad 70 rokov nemohli voliť ani šoférovať.

Netrvalo dlho po tomto pamätnom prehlásení pána Poliačika a už sa ozval ďalší poslanec. Pred kamery predstúpil pán Bugar a opovržlivo ukazoval šek na 60 eur, ktorý mu prišiel ako vrátka za plyn. "Pozrite ako si kupuje Fico voličské hlasy. Keby to radšej dal na platy učiteľov". Aj ja som dostal vratku za plyn, no podelil som sa s nimi s vnúčikmi, keď išli po prvýkrát v živote zo školy na lyžiarsky zájazd. Bože, ako som doprial ich rodičom, že už budú môcť ich deti cestovať do školy zadarmo. Čo bude však nasledovať ďalej, po čom ešte piští duša tých, čo idú zavádzať nové poriadky? Zrušia sa ich dedom  vianočné dôchodky o ktoré sa 24. decembra vždy radi podelili s vnúčatami, alebo sa ešte predtým siahne  rodičom študentov, na ich minimálnu mzdu 405 eur? Pán  Kaník tvrdí, že Smeráci zašli privysoko, za taký plat si nedokáže podnikateľ zaplatiť ani pastiera kozí. Koľko vlastne  máme na Slovensku tých pastierov kozí, keď tak statočne bojuje pán poslanec za ich zamestnávateľov?

Z lásky k vám, milé naše vnúčatá sme si veľa vecí museli odriecť aby ste mohli študovať, aby ste mali všetko, čo majú aj iné deti. Vždy sme pomáhali vaším rodičom, keď už toho bolo na nich priveľa. Žiaľ Bohu, nemysleli sme na to, že raz vás uvidíme stáť na opačnej strane, na strane tých, čo chcú vysoké platy hneď a teraz, no nikdy sa neozvali, keď sa rozhodovalo o minimálnej mzde a mizerných dôchodkoch. Z lásky k vám  naše vnúčatá, to budeme musieť dajako rozchodiť ,keď tak nadšene trieskate do bubnov v prospech iných a zabúdate na to, že zasa chce niekto vašich dedov okradnúť o posledné radosti zo života.