Vraj mediálny odborník – Dušan Konček

Ročník narodenia 1969, ktorý skončil Vysokú školu ekonomickú, teda rozkukal sa okolo roku 1995 je dnes mediálny odborník. Volá sa Miroslav Kollár a ako mediálneho odborníka ho predstavila redakcia SME. A tak keď dostal otázku, či máme osobnosti žurnalistiky ako bol napríklad Gavril Gryzlov, odpoklonkoval otázku inam. Čítať a poznať G. Gryzlova logicky nemohol, lebo je príliš mladý, nepozná pomery žurnalistiky šesťdesiatych rokov, a vôbec nič nevie o žurnalistike oných rokov. Hovoriť o žurnalistike, ktorú pozná, teda asi od roku 1995 je hotový nezmysel. Žurnalistika prestala vtedy byť žurnalistickou a stala sa servilnou slúžtičkou politických manévrov. Najdokonalejšie sa tejto úlohy zhostilo práve SME. A ak toto médium tvrdí, že Slovenská republika a STV boli servilne média, zabudli dodať, že nie servilne Mečiarovi ale Slovenskej republike ako svojmu štátu, tak SME bolo zásadne proti Slovenskej republike. Keby tento tzv. mediálny odborník pán Kollár preskúmal, kto sa to dostal do nových médií po roku 1993 tak by s hrôzou zistil, že sami nevzdelanci, diletanti, pochybné indivídua, ktoré si poplietli písanie maturitných písomiek so žurnalistikou. A táto akože novinárska svoloč bola schopná všetkého.

Ale takých tie média vtedy potrebovali, písali o tom čomu nerozumeli a zámerom ich šéfov bolo osloviť cielenú skupinu čitateľov. Ak niektorí novinári akože podľa mediálneho odborníka podľahli čaru Mečiara a potom sa prebudili, tak to je hodne scestné tvrdenie a nehodné mediálneho odborníka. Na príklade jedného slušne vybaveného a skúseného novinára to možno demonštrovať práve na SME. Nepodľahol akože čaru Mečiara a ani sa potom neprebudil. Jednoducho bol v SME, lebo dosť dobre mu to myslelo a aj finančne mu to vyhovovalo. Potom zistil, čo to SME vlastne je a odišiel a nikdy sa v tie končiny nevrátil. Sme začalo byť servilné voči Dzurindovi a Miklošovi, že to si musel všimnúť aj ten čo mal päť ľudových. A prísun financií stamodtiaľ bol viazaný na zámer. A ta sa zamýšľať v súvislosti s redakciou SME o nejakej žurnalistike je to isté, ako tvrdiť, že Bin Ladin bol mierotvorca.. A keď už tzv. mediálny odborník hovorí o niektorých médiách, či je to už SME, Týždeň a podobne, zabúda dodať, že tieto média nevlastní slovenský podnikateľ ale zahraničné spoločnosti. Ak je Plus 7 dní úspešne predávajúce sa periodikum, tak treba dodať, že riaditeľom spoločnosti, ktorá ho vydáva je bývalý snaživý marxista-komunista z Roľníckych novín, ktorý síce ako novinár nevynikal a preto radšej organizoval celoslovenskú súťaž v orbe. A zrejme tam získal dostatočne skúsenosti na „orbu“ slovenskej žurnalistiky.

Zarážajúca je aj naivita pána mediálneho odborníka o tzv. investigatívnej žurnalistike, čo je dnes na Slovensku obyčajný mýtus. Žiadna takáto žurnalistika neexistuje, existuje dodaný materiál, ktorý akože pracovník na výrobu máčaných keksov spracuje a stáva sa s ne ho „investigatívec“ (investície venované na vec). A na druhej strane pán Kollár by mal mať aspoň aké-také informácie o zániku portálu prop.sk, ktorý nezanikol pre, ako tvrdí „konšpiračné teórie“. Celý tento rozhovor akože mediálneho odborníka mal vyznieť takto „My SME, nie sme až takí dobrí ako si myslíme a tak sa nad sebou kriticky zamýšľame“, čo nie je nič iné ako vábnička, aby už od SME neodchádzala aj tá hŕstka „havlistických nadšencov“. Odpovede pána mediálneho odborníka by sa dali odpoveď po odpovedí rozobrať na súčiastky, v globále treba povedať, že je to skôr kopa nezmyslov, svojských akože analýz a dedukcií, ktoré si navzájom protirečia. Ak sa na Slovensku objavujú podobní mediálne odborníci, potom sa nečudujme, že slovenská žurnalistika sa prepadne úplne pod čiernu zem. K tomu jej chýba už len krok. Dodávam, že nepoznám pána Kollára, len som zachytil, že bol predsedom Rady STV, nič som od neho nečítal a čítam cirka 6O rokov. Nemôže byť mediálnym odborníkom ten, čo nič novinárskeho neprežil, či už sú to šesťdesiate roky, sedemdesiate, deväťdesiate a pod. A tak nie je vierohodný.